Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Accident poarta batanta 3000 euro?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Se rezolva cu RCA.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
daca vrea sa faca misto de el, ii da DOAR o copie dupa rca. si succes.

ala se duce la asigurator... asiguratorul il trimite la plimbare.
se duce la politie, politistul vine si constata (daca vine), cheama masina la confruntare...
initiatorul zice ca a dat cu spatele dar nu a simtit si auzit nimic. urme ce bara nu-s asa ca politistul ii trimite pe toti la plimbare.


#39
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
argule ai citit postarea omului?
A lovit cu fata,a vorbit cu pagubitul, ce scenarii debitezi?
Pacat ca nu ai statsa vezi daca poarta este functionala
Mergi de vezi daca e stricata sau nu,acu sa nu o decupleze de la curent si sa zica ca nu merge,daca ajungi la verificare sa fii atent

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
bine mai a impins cu botu 3cm... garantezi tu ca chiar a lovit poarta?

#41
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
De ce trebuie eu sa garantez,vorbesc pe spusele omului

#42
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Alooo, voi despre ce vorbiți ?

"faza e ca ma are pe camera."



#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDarthBane, on 19 mai 2022 - 12:52, said:

Alooo, voi despre ce vorbiți ?

"faza e ca ma are pe camera."
intre 3cm si juma de metru diferenta se vede si pe camera, oricat proasta ar fi ea.
dar intre nimic si 3cm trebuie o camera ff buna si un unghi fericit.

pt faptul ca nu a declarat accidentul ia 30zile suspendare si o amenda. dar asta nu inseamna ca automat e vonovat.

mai mult daca pe filmare sevede ca atis usor poarta dar nu a strambat-o, iar in realitate e pliata in doua... cam intra propietarul la belele ca a falsificat probele.

asa ca si filmarea are dublu tais.

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai să presupunem că e așa cum zice proprietaru porții.
Lovirea porții este destul de clară, a recunoscut colegul.
Dacă a și stricat ceva la poartă, care ar fi procedura de urmat ?

Să nu mai zic că deja e dubios că deja se pregătea de 200 - 300 de lei ca daune.
Deci a împins ceva poarta, nu era chiar așa 2-3 cm, că nu dai 3 sute de lei că îi atingi unuia poarta și nu se vede nimic, doar nu e din cristale Javroski delea

Se poate cere un deviz de reparații, se poate vedea ce nu merge, nu e chiar așa.
Cred că sunt extrem de puțini indivizi care s-ar preta la țigăneli din ăstea ca să facă niște bani.

Ca idee, verificat, stat de vorbă cu omu, poate chiar așa e, caz în care s-a explicat deja procedura pe aici...

Edited by waterman, 19 May 2022 - 14:55.


#45
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Daca pe mașină nu se vede nimic, cum poate dovedi că tu i ai atins poarta vreodată?

#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce vorbiți de dovezi dacă omul a spus clar că a lovit poarta ?
Și că e FILMARE ?

Edited by waterman, 19 May 2022 - 15:01.


#47
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Am citit acum de filmare. Ideea era ca, daca proprietarul forțează nota și vrea să l jecmaneasca, el să forțeze nota și să nu mai recunoască nimic.


#48
Kruzigrad

Kruzigrad

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2022
Sa va zic si concluzia daca tot am facut post-ul. Pana la urma am fost la el aveam banii la mine in mintea mea ziceam ca hai ma targuiesc cu el, cand colo imi zice asta ca acum vrea 4000 de lei ca pana la urma e sistem de 3000 de euro luat din afara. Imi arata filmarea (se vede ca am sicanat poarta acolo dar nimic grav eu am zis 3cm pe camera erau 5), ii zic sa imi arate factura pe sistemu batant ca tot zice ca e 3000 de euro incepe sa se balbaie si zice ca a pierdut factura si cand vede ca trag de el incepe sa ma ameninte ca ma da in judecata. Ii zic de RCA si ca il rezolva ei decat sa mergem in judecata si ii cade fata (in mintea lui cred ca deja se vedea cu banii in mana). Vine si politia se uita la masina, la gard, ambele nu au nici o zgarietura si il conving pe politist sa testam si poarta domnului. Eu nu am avut parte de porti batante la viata mea dar parea ca nu are nici o problema cand a deschis o din telecomanda, mergea cum trebuie sa mearga. Acum sa ma targuiesc cu politistu sa nu raman fara permis. Vorbesc cu el (ma gandeam sa ii ofer si o atentie dar ma refuza frumos) si imi zice ca nu sunt daune dar din moment ce nu am declarat e nevoit sa imi ia permisul "ce sa facem asa e legea" imi zice politistu , pagubitul se cunostea cu domn politist ca erau din aceiasi comuna deci n aveam sanse .
Intr un final am dat copie dupa RCA si mi au luat permisu 30 de zile dar acum sunt convins ca asta a vazut ocazia sa faca niste camatarie pe mine daca ma luam dupa el ma trezeam ca vrea sa vin cu toti aia 3000 de euro.
Va multumesc de sfaturi si ca ati avut timp sa imi cititi si sa imi raspundeti la post a fost de ajutor.

#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKruzigrad, on 19 mai 2022 - 18:21, said:

Intr un final am dat copie dupa RCA si mi au luat permisu 30 de zile
Asta e. Data viitoare stii ce ai de facut.

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Declarai in 24 ore și pierdeai 2 clase RCA . Atât.
Dar na ...
Ce ai așteptat 3 zile?

#51
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
Eu nu m-aș stresa.
E greu în instanță sa dovedească paguba.

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nu va fi nicio instanta. A dat RCA. Mai va da și copia CI pt dosarul de dauna

#53
Kruzigrad

Kruzigrad

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2022

View Postdorin_2k, on 19 mai 2022 - 20:08, said:

Declarai in 24 ore și pierdeai 2 clase RCA . Atât.
Dar na ...
Ce ai așteptat 3 zile?
Am zis ca nu merita sa declar accident cand nu avea nimeni nimic stricat. De cate ori mi a atins masina unu in parcare nu aveam nici unu din noi nimic si am mers mai departe, dar na acum cand imi atinge unu portiera cand iese din masina in parcare mergem sa declaram la politie. (Daca par hater imi pare rau dar iti dai seama ca sunt ofticat putin Posted Image Posted Image ) Plus ca nici el nu a zis nimic atunci de rau.

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am patit si eu una funy, s-a julit unu de roata mea.... (dupa urma uzurii cauciucului am realizat ca mi-a afectat geometria)... ma duc eu la politie si ala sa-mi dea amenda ca alte julituri pe masina.... ("tractor" de firma).... pana la urma mi-a dat dovada ca am declarat "evenimentul" si un avertisment.
am pierdut cateva ore dar macar am driblat cele 30zile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate