Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Accident poarta batanta 3000 euro?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgeorge_alexandru, on 18 mai 2022 - 20:49, said:

Nu ii da nici un ban, să-și repare poarta pe RCA-ul mașinii, că d-aia îl plătiți. Trebuia însă declarat accidentul la politie in termen de 24 ore (sau încheiat amiabila). Deci probabil vei rămâne fără permis 30 de zile.

Acuma, dacă ii dai banii ca să eviți suspendarea permisului, va trebui să închei amiabilă, altfel el poate merge la politie și rămâi și fără bani și fără permis. Și cu înțelegere la notar, să nu te trezești ca cere despăgubiri si pe RCA in baza acelei amiabile.
Cum sa închei amiabila cu o poarta? Singura soluție era pv politie.

Edited by slai, 19 May 2022 - 22:04.


#56
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
intr-un oras mare...era altceva
asa, intr o comuna, e mai dificil
sunt sute probabil mii de cazuri de masini lovite in parcari in orase si i doare pe ei in pix ( dovezi cu filmare, etc, degeaba)

#57
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

View PostKruzigrad, on 19 mai 2022 - 18:21, said:

mi au luat permisu 30 de zile

Daca dai testare si esti admis, poti obtine reducere la 20 de zile, daca ai permis de mai mult de un an.

Edited by lone-wolf, 19 May 2022 - 22:15.


#58
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007

View PostKruzigrad, on 19 mai 2022 - 18:21, said:

Sa va zic si concluzia daca tot am facut post-ul. Pana la urma am fost la el aveam banii la mine in mintea mea ziceam ca hai ma targuiesc cu el, cand colo imi zice asta ca acum vrea 4000 de lei ca pana la urma e sistem de 3000 de euro luat din afara. Imi arata filmarea (se vede ca am sicanat poarta acolo dar nimic grav eu am zis 3cm pe camera erau 5), ii zic sa imi arate factura pe sistemu batant ca tot zice ca e 3000 de euro incepe sa se balbaie si zice ca a pierdut factura si cand vede ca trag de el incepe sa ma ameninte ca ma da in judecata. Ii zic de RCA si ca il rezolva ei decat sa mergem in judecata si ii cade fata (in mintea lui cred ca deja se vedea cu banii in mana). Vine si politia se uita la masina, la gard, ambele nu au nici o zgarietura si il conving pe politist sa testam si poarta domnului. Eu nu am avut parte de porti batante la viata mea dar parea ca nu are nici o problema cand a deschis o din telecomanda, mergea cum trebuie sa mearga. Acum sa ma targuiesc cu politistu sa nu raman fara permis. Vorbesc cu el (ma gandeam sa ii ofer si o atentie dar ma refuza frumos) si imi zice ca nu sunt daune dar din moment ce nu am declarat e nevoit sa imi ia permisul "ce sa facem asa e legea" imi zice politistu , pagubitul se cunostea cu domn politist ca erau din aceiasi comuna deci n aveam sanse .
Intr un final am dat copie dupa RCA si mi au luat permisu 30 de zile dar acum sunt convins ca asta a vazut ocazia sa faca niste camatarie pe mine daca ma luam dupa el ma trezeam ca vrea sa vin cu toti aia 3000 de euro.
Va multumesc de sfaturi si ca ati avut timp sa imi cititi si sa imi raspundeti la post a fost de ajutor.
sincer povestea asta mi se pare de necrezut.
pune te rog o poza cu porcesul verbal in care ascunzi datele tale personale sa vedem si noi suspendarea aia de permis

#59
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce ti se pare de necrezut ? Asta ?

Articolul 75
Accidentul de circulație este evenimentul care întrunește cumulativ următoarele condiții:
a) s-a produs pe un drum deschis circulației publice ori și-a avut originea într-un asemenea loc;
b) a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel puțin unui vehicul sau alte pagube materiale;

c) în eveniment a fost implicat cel puțin un vehicul în mișcare;
Articolul 79
(1) Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:
b) să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.

Articolul 100
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
g) neprezentarea la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 79 alin. (2).

#60
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Mie mi se pare de necrezut povestea după asta

Quote

Vine si politia se uita la masina, la gard, ambele nu au nici o zgarietura
.
In concluzie, unde este accidentul care justifica suspendarea permisului?

#61
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Din ce înțeleg, au trecut cele 24 de ore în care putea raporta accidentul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate