Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Telefon de pe OLX

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca in factura aia este trecut un filtru cafea de 23 lei, un telefon Samsung, acel Iphone 13 etc.

#20
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am cumparat de vreo 3 ori de pe OLX de fiecare data cu dovada unei facturi. De doua ori erau angajati orange si alta data un nene care a luat un telefon de la vodafone (codat) la prelungirea abonamentului insa doar pentru a-l vinde.

#21
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Mie mi se pare OK vanzatorul acela de pe olx. E bisnitar(se ocupa cu telefoanele), dar nu pare tepar.

#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca nu e problema cu telefonul, o fi doar ceva problema cu modul lui de achizitie. Cam prea multe vinde, ca sa nu fie ceva smecherie la mijloc, la modul cum le procura. Hai ca iei un telefon, doua, la prelungire de abonament si vrei un ban in plus, dar la cate are, e ceva la mijloc. Repet, probabil telefonul e ok, doar sursa nu o fi tocmai cea mai corecta, legitima. Asa cred.

#23
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ti-as sugera sa cauti un vanzator din acelasi oras cu tine si sa ti-l dea personal, cu activarea telefonului in fata ta

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Firma Ian & Ama S.R.L. din județul ALBA, CUI 18556379, a fost înființată la data de 06 aprilie 2006 și are ca obiect principal de activitate codul CAEN 4724 - Comert cu amanuntul al painii, produselor de patiserie si produselor zaharoase, in magazine specializate .

Adica asta a cumparat telefoanele de la patiserie?

garantia e la cuptorul de paine?

#25
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Probaibl sunt cumparate pe firma si le scad TVA.
Sunt destul de multe firme care iau telefoane pe puncte, reduse.

Recunosc ca nu eram asa de setat pe acte pana sa nu ma streseze PUFERIU, acte, acte, acte.
Si am cumparat pana la urma de la un amanet din cauza la cea ce ziceti si voi, in caz de ceva? Amanet vechi, dovada ca este cumparat de la ei, am garantia aia de la ei. In caz de ceva plangere la OPC si dupa alea 30-50-60-70 de zile cat da amanetul ca nu tine de tine daca a fost declarat furat sau nu a mai fost platit abonamentul.
Telefon sigilat, daca este ceva stiu de unde l-am cumparat si cu cine am ce discuta.

In caz de olx? Pai am discutat cu persoane care dupa cateva zile apareau cu profilurile goale, clar dadeau vreo teapa si inchideau toate anunturile ca nu exista sa vanda careva toate telefoanele intr-o zi.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum spune si colegul gica_contras, firma care este trecuta (adica comerciantul) pe factura este Ian & Ama S.R.L ce are cod caen
Cod CAEN 4724 - Comerț cu amănuntul al painii, produselor de patiserie si produselor zaharoase, in magazine specializate



Este ceva necurat la mijloc.

Edited by MembruAnonim, 16 May 2022 - 16:18.


#27
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Aia e firma care i-a vandut telefonul Posted Image

Deci telefoanele alea sunt la mana a 3a sau cum? Noroc ca-s sigilate... :P

Edited by GlCA_Contras, 16 May 2022 - 16:24.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Conform codului CAEN, ian si ama srl nu are dreptul sa comercializeze electronice.

#29
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.08.2009
Eu am cumparat doua telefoane de pe olx, un Iphone 11 Pro si un Huawei P30 Pro, ambele telefoane fiind noi, sigilate, dar fara garantie si acte de provienenta si la un pret mai mic cu 1/3 fata de pretul din magazin. Unul face anul si celalalt are aproape 2 si functioneaza amandoua impecabil fara nici o problema pana in prezent. Din ce am vazut, verificandule imei-ul proveneau din Germania si Franta. Eu am avut noroc, dar foarte bine puteau sa fie si tepe mai mici sau mai mari!

#30
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015

View Postirisu, on 16 mai 2022 - 15:00, said:


Unde ar trebui sa verific acel IMEI?

https://checkcoverage.apple.com/ro/ro/

Mai sunt și alte servicii online unde poți verifica dacă e în blacklist sau de astea. Google it: Check iPhone IMEI.

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2022 - 16:17, said:

Cum spune si colegul gica_contras, firma care este trecuta (adica comerciantul) pe factura este Ian & Ama S.R.L ce are cod caen
    Cod CAEN 4724 - Comerț cu amănuntul al painii, produselor de patiserie si produselor zaharoase, in magazine specializate



Este ceva necurat la mijloc.

Ăla e codul CAEN principal, după înființarea firmei poți să le iei pe toate dacă vrei. Poate și-au schimbat obiectul de activitate între timp.

#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2022 - 16:17, said:

Este ceva necurat la mijloc.
nu-i absolut nimic necurat.cu acel caen s-a început activitatea și acela apare pe actele de la registru comerțului.celelalte apar separat

#32
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Problema e ca nicaieri pe net firma aia nu apare ca ar vinde electronice... Ceea ce e cel putin ciudat

#33
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Le: I-am gasit pe emag... sub denumirea Electrofan?!
au la vanzare 2 laptopuri 2 cuptoare si un storcator :)

#34
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
https://electrofan.ro/
De acolo o fi luat. Cum o fi luat, e partea a doua.

#35
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006

View Postirisu, on 16 mai 2022 - 14:59, said:

este 4300 acum. Vazusem ca acord altex voucher in valoare de 200 lei. Poate ai vazut iphone 12 ieri era 3100 de 64gb la altex
Vorbesc de iphone 13, versiunea de 128gb. Daca ai rabdare, Altex o sa mai aiba diverse promotii.

#36
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020

View Postbai3tzash, on 16 mai 2022 - 19:20, said:

https://electrofan.ro/
De acolo o fi luat. Cum o fi luat, e partea a doua.
Niciacolo nu au telefoane la vanzare :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate