Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Telefon de pe OLX

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
As vrea sa achizitionez un Iphone sigilat de pe OLX, la un pret mult mai mic decat in magazin. La ce ar trebui sa fiu atent avand in vedere ca o sa fie trimis din alt judet? Spre ex, pot avea probleme ca sa ma trezesc cu el blocat daca au fost luate din alta tara si nu au fost platite? Sau daca sunt luate de la Orange si alte firme de telecomunicatii la abonamente sau luate pe firma si vandute dupa. As putea sa ma trezesc cu telefonul blocat ? Am mai auzit persoane care luau telefoane din tari din UE si dupa le vindeau aici si oamenii care le achizitonau dupa li se intampla sa le fie blocate telefoanele

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Uita-te la calificativul vanzatorului. Pune-i toate intrebarile inainte. Daca nu-ti plac raspunsurile nu cumpara. Daca il cumperi - mult mai ieftin decat in magazin, asuma-ti restul de riscuri.

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,971
  • Înscris: 10.04.2006

 irisu, on 16 mai 2022 - 12:38, said:

pot avea probleme ca sa ma trezesc cu el blocat daca au fost luate din alta tara si nu au fost platite? Sau daca sunt luate de la Orange si alte firme de telecomunicatii la abonamente sau luate pe firma si vandute dupa. As putea sa ma trezesc cu telefonul blocat ? Am mai auzit persoane care luau telefoane din tari din UE si dupa le vindeau aici si oamenii care le achizitonau dupa li se intampla sa le fie blocate telefoanele
Da, Da, Da si Da.
Ai 4 de DA, mergi mai departe.

De ce crezi ca au pret mai mic?
Vrei sa nu risti sa iei teapa, iei din magazin.
Vrei sa risti, iti asumi teapa.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Inclusiv din unele magazine poti lua teapa, daramite de pe olx.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008
Daca tot iei iPhone de pe olx macar alege unul de la un amanet.
Fiind vandut de catre o firma, ai macar garantia ca nu primesti teapa. Si din ce am vazut ei cam tot timpul scriu in anunt si cat are bateria la Battery Health.

De curiozitate, ce model e, si la ce pret l-ai gasit?

Edited by Hider141, 16 May 2022 - 13:05.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Da, poți  fi pacalit.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007
Am luat telefoane sigilate de pe Olx, daca vorbea dubios sau nu avea acte de provenienta nu.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Preferabil luat doar de la tine din oraș cu un cont funcțional la care dă reset cu tine de față și îți bagi contul tău. La livrare cu verificare nu stă nimeni atât după tine.

#9
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Daca esti incepator si iti este teama de tepe mai bine sa te limitezi la a cumpara doar din orasul tau astfel incat sa va intalniti si sa te asiguri ca produsul e ceea ce vrei tu pentru linistea ta sufleteasca.

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009
Telefonul poate sa fie furat (verifici ca vanzatorul sa fie aceeasi persoana cu ce din factura; daca nu este asa nu il cumperi)
Telefonul poate sa fie blocat in retea - doar Orange si Vodafone mai blocheaza. De Orange scapi usor, dar altfel nu il poti debloca deloc (deci nu il cumperi)
Telefonul poate fi "resigilat" (nici macar "ochiometric" nu iti prea poti da seama) si blocat iCloud. La fel fugi pentru ca o sa ai doar "o caramida" foarte scumpa pe care nu o poti debloca. La fel de bine poate fi "recarosat" si resigilat - nu ai cum sa iti dai seama decat daca il deschizi (telefonul - iar asta numai un service o poate face)

Sfat: nu cumpara decat fata in fata. Nu cumpara numai de la persoana inscrisa in acte (si sa aiba actele). Nu cumpara numai dupa ce iti introduci userul tau de iCloud in telefon si ii verifici functionarea (sa aiba semnal, sa functioneze microfon/speaker/camerele foto, etc). Sa iei cu tine un prieten mai priceput daca nu cunosti produsele Apple.

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
La aifoane  este necesara si  verificarea sa nu fie blocate in cloud.
Eu cand am cumparat ipad, i-am cerut sa-l reseteze si i-am pus contul meu, am verificat ca e ok(Aveam deja cont creat pt macbook).
Am scris asta nestiind daca initiatorul este familiarizat sau nu este cu ecosistemul apple.

#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008

 irisu, on 16 mai 2022 - 12:38, said:

As vrea sa achizitionez un Iphone sigilat de pe OLX, la un pret mult mai mic decat in magazin. La ce ar trebui sa fiu atent avand in vedere ca o sa fie trimis din alt judet? Spre ex, pot avea probleme ca sa ma trezesc cu el blocat daca au fost luate din alta tara si nu au fost platite? Sau daca sunt luate de la Orange si alte firme de telecomunicatii la abonamente sau luate pe firma si vandute dupa. As putea sa ma trezesc cu telefonul blocat ? Am mai auzit persoane care luau telefoane din tari din UE si dupa le vindeau aici si oamenii care le achizitonau dupa li se intampla sa le fie blocate telefoanele

Un link de la anunt?

Edited by miki07, 16 May 2022 - 14:03.


#13
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
https://www.olx.ro/d...html#ab7a2a4290

asta este linkul, are calificative excelente din ce spune acolo OLX-ul. Vad ca omul vinde multe telefoane. Am avut Iphone si sunt familiarizat cu ecosistemul Apple, la mine era vorba ca daca sunt luate de prin afara si nu e mai platesc ratele la ele acolo sa nu fie dupa blocat telefonul la mine de catre cei de acolo.

#14
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 15.11.2006
Aproximativ 3000 de lei a fost la Altex, iphone 13 cu 128gb.

#15
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.07.2015
Păi și ai IMEI-ul în poze. De ce nu îi faci o verificare?

Edited by addryanns, 16 May 2022 - 14:50.


#16
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021

 [i_unit], on 16 mai 2022 - 14:41, said:

Aproximativ 3000 de lei a fost la Altex, iphone 13 cu 128gb.
este 4300 acum. Vazusem ca acord altex voucher in valoare de 200 lei. Poate ai vazut iphone 12 ieri era 3100 de 64gb la altex

#17
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 05.11.2005
Mai ales numărul de serie.
Ai totul pentru verificare.

#18
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021

 addryanns, on 16 mai 2022 - 14:50, said:

Păi și ai IMEI-ul în poze. De ce nu îi faci o verificare?
Unde ar trebui sa verific acel IMEI?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate