Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reprofilare de la uman către IT

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
JakyeRU

JakyeRU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2022
Salut. Anul acesta termin liceul pe profil uman, specializarea filologie și voi susține examenul de bacalaureat la limba română, istorie și geografie.
Original am intrat aici ca să scap de matematică deoarece nu îmi plăcea.
Totuși, în timpul liceului am dezvoltat o pasiune pentru programare, mai exact, făcutul de website-uri, front-end și back-end, cu un accent mai mare pe back-end.
Chiar am făcut și puțin freelancing și am făcut niște bănuți de buzunar.
Ținând cont că am fost pe profil uman, nu prea am făcut matematică deloc. După examenul de bacalaureat aș vrea să intru la UPB, deși, nu cred că am șanse deoarece am foarte multe lacune la matematică și fizică.
Credeți că ar trebui să încerc să intru la UPB, și dacă intru, să recuperez pe parcursul facultății, sau să stau acasă un an, să învăț materia din liceu la matematică și fizică și apoi să încerc anul viitor?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Mai bine mergi la informatica economica, in loc de matematica si fizica ai economie (chiar daca pe ici pe colo o matematica usoara mai gasesti) si-ti vezi de cariera, diploma e buna de pus la dosar. Ca sa tragi din greu (venind din alt profil) la inginerie, e strict dorinta ta, pe piata muncii conteaza daca stii ori nu meserie.

Edited by neagu_laurentiu, 15 May 2022 - 17:31.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai bine nu te duci la facultate deloc. In IT nu conteaza si n-au contat niciodata diplomele. Asta ti-o spun eu care am facut facultatea de calculatoare si lucrez in domeniu. Daca as putea da timpul inapoi nu as mai face facultatea, timp pierdut aiurea.
Nu iti trebuie matematica. Fizica nici atat. De cata matematica te-ai lovit pana acum in ceea ce ai facut? Iti trebuie mai mult capacitatea de a gandi logic.
Daca stii sa faci ceva esti ca si angajat ca junior. Se cauta in disperare oameni. Sau (cel mai bine) continui cu freelancingul.
Bafta!

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca ai sanse la UPB. De intrat e usor, de iesit e mai greu.
Poti incerca la UniBuc.

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Matematica e de nisa, vasta majoritate a joburilor nu implica nici un fel de matematici superioare. Practic este extrem de greu sa gasesti vreun job listat care sa ceara explicit matematica.
Baga-te la orice facultate de profil, pentru ca e mai usor sa intri pe piata ca student. O sa poti face internship platit si dup-aia daca esti serios ramai angajat. Dupa ce ai prins primul job, daca nu esti castana si te tii de treaba, devine supersimplu sa evoluezi.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 neagu_laurentiu, on 15 mai 2022 - 17:28, said:

Mai bine mergi la informatica economica, in loc de matematica si fizica ai economie (chiar daca pe ici pe colo o matematica usoara mai gasesti) si-ti vezi de cariera, diploma e buna de pus la dosar. Ca sa tragi din greu (venind din alt profil) la inginerie, e strict dorinta ta, pe piata muncii conteaza daca stii ori nu meserie.

Asta daca vei ajunge sa performezi si sa muncesti din greu. Daca ai... intrare in vreo institutie de stat decent spre bine platita (si acolo se cauta la greu IT) patalamaua conteaza enorm.

Edited by __Dan__, 15 May 2022 - 19:26.


#7
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
la UPB se intra usor dar se iese greu.
iar acolo indiferent de specializare o sa mananci matematica pe paine pana la sfarsitul anului 3, asta pe langa fizica, mecanica, electrotehnica, electronica si alte cateva materii pe care ti le baga pe gat in functie de specializare.
asa ca mai bine stai acolo unde esti, invata cat mai mult de IT ca tutoriale sunt cu nemiluita, lucreaza cat mai mult iar la sfarsit te angajezi in IT ca acolo nu conteaza ce facultate ai facut, ci ce stii.

#8
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012

 Friskey, on 15 mai 2022 - 17:47, said:

Mai bine nu te duci la facultate deloc. In IT nu conteaza si n-au contat niciodata diplomele.
In majoritatea cazurilor ai dreptate dar sunt si domenii foarte strict reglementate unde clientii cer multe acte (in general aplicatii medicale). Este drept ca am auzit de foarte putine cazuri in 20+ de ani de IT.

Edited by numerci, 15 May 2022 - 20:53.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 __Dan__, on 15 mai 2022 - 19:25, said:

Daca ai... intrare in vreo institutie de stat
N-as pleaca pe drumul IT-ului vizand posturi la stat!

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 neagu_laurentiu, on 15 mai 2022 - 17:28, said:

Mai bine mergi la informatica economica
Clar ar fi cea mai accesibila cale pentru a avea o diploma in domeniu ... la politehnica sunt prea multe materii de care ai nevoie si pe care probabil nu le stapanesti venind de la uman, la mate-info e prea complexa matematica, ASE-ul ar fi probabil cel mai bun compromis venind de la uman. Nu vei face informatica la nivelul de la mate-info sau politehnica, dar cele doua sunt greu de terminat de cineva care a facut uman.

Personal nu prea inteleg de unde e ideea ca trebuie sa faci politehnica pentru a deveni programator, facultatea principala pentru meseria asta e cea de informatica, politehnica e focalizata in primul rand pe inginerie. Plus ca dureaza si un an in plus.

Edited by utopium, 15 May 2022 - 21:30.


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Freelancingul va conta mult la angajare pentru ca asta va fi experienta ta.
Facultatea ajuta daca se pune problema de deduceri. Am trecut de curand prin asa ceva si, desi facultatea nu avea nici o treaba cu munca, faptul ca aveam una valora cam 1000 de lei. Nu-ti imagina ca, pe langa salariul negociat, mai aveam 1000 in plus, doar ca ei aveau costuri mai mici cu salariul meu.

#12
cyfaws

cyfaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.04.2008
ASE - CSIE e o alternativa clar mai buna decat UPB dar si acolo vei avea niste materii nasoale de matematica - algebra si analiza. Plus niste statstica si probabilistica care au si ele iz de matematica dar ceva mai usoare.

#13
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
stiu ca UPB avea intr-un timp cerinta sa fi fost la un profil care face matematica toti anii din liceu. Ideea e ca matematica de facultate este de 2 ori mai grea decat orice matematica se face in liceu. Plus, se bazeaza pe faptul ca deja ai cunostintele din liceu (mai ales analiza matematica) si nu sta nimeni sa te invete de la zero.

Cam la orice facultate la care ai invatat informatica, o sa dai de cel putin 2-3 materii care folosesc notiuni de matematica care la inveti in liceu la profile care fac matematica toti 4 ani (in special analiza matematica).

Daca ai vrut sa scapi de matematica si te-ai dus la filologie, trebuie sa te gandesti cat de greu va fi sa treci examenele la facultate.

#14
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

In majoritatea cazurilor ai dreptate dar sunt si domenii foarte strict reglementate unde clientii cer multe acte (in general aplicatii medicale). Este drept ca am auzit de foarte putine cazuri in 20+ de ani de IT.
Exista cateva probleme cu abordarile astea.
De exemplu: https://en.wikipedia...illing_prophecy

'Prezici' ca nu vei avea nevoie de matematica, nu inveti matematica, esti tabula rasa si normal ca nu cauti astfel de joburi si in mod cert nu te cauta ele pe tine.
De ce l-ar angaja cineva pe un habarnist intr-ale matematicii, ce nu are nici o diploma in domeniu si mai si declara ca matematica e inutila, pe un post care necesita matematica?

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu il angajeaza si ala nici nu incearca sa se angajeze, pentru ca sint mult mai multe posturi ca NU necesita matematica. De-aia marea majoritate a celor care au bagat matematica in liceu si facultate nu mai stiu nimic dupa citiva ani. You don’t use it, you lose it :w00t:

#16
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Din toate proiectele mele si toti anii de munca la calculator, o singura data am avut nevoie de matematica, cand a trebuit sa decid daca un punct se afla intr-un perimetru neregulat (coordonate GPS). Poate ca am avut eu "noroc", cine stie.

#17
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Nu il angajeaza si ala nici nu incearca sa se angajeze, pentru ca sint mult mai multe posturi ca NU necesita matematica.
Asta nu-i un argument, dupa cum nici faptul ca se gasesc mai multe joburi de sapatori de santuri si de zugravi, etc, nu e un argument impotriva dorintei cuiva de a se face inginer in constructii :)

Quote

De-aia marea majoritate a celor care au bagat matematica in liceu si facultate nu mai stiu nimic dupa citiva ani. You don’t use it, you lose it
Ma intreb oare de ce nu s-a intamplat acelasi lucru si cu mine.

Quote

Din toate proiectele mele si toti anii de munca la calculator, o singura data am avut nevoie de matematica, cand a trebuit sa decid daca un punct se afla intr-un perimetru neregulat (coordonate GPS). Poate ca am avut eu "noroc", cine stie.
Eu am in mod sistematic nevoie de ea.

Dupa cum au nevoie tot felul de programatori care programeaza in domenii cu titulaturi diverse, 'scientific computing', 'machine learning', 'data science', 'computer vision', 'scientific visualization', '3d graphics' etc.

Sigur, exista si sapatori de santuri care nu prea inteleg ei ce fac cu copy/pasteul si folositul orbeste de biblioteci implementate de de-aia care stiu matematica.

#18
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Eu nu înțeleg ce viitor programator nu poate înțelege matematica de liceu încât să fugă la filologie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate