Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Epidemie de batranei nesimtiti?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Eu am observat ca prin magazine generatia ce e pe la 40 de ani e mai nesimtita decat cea de batranei pensionari.
In special femeile... unele sunt cautatoare de scandal din orice motiv. Daca mai au si odrasla/odraslele dupa ele devin mai "dive". Slaba educatie, au impresia ca daca au gasit un fraier sa faca sex cu ele si le-au bagat in maternitate devin niste zeite carora li se cuvine totul.

#74
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

 -ARA-, on 09 mai 2022 - 09:50, said:

E o problema educationala si autoeducationala dobandita pe tot parcursul vietii fiecaruia. dar si putin ereditara.
IN acesta perioada batraneii sunt tot mai tineri in contextul in care adolescentii au inaltimea scaunului cu spatar de la concertele dedicate lor.
Multi nu au reusit sau nu au ajuns inca sa dobandeasca si intelepciunea varstei, iar asta tocmai intrucat au ajuns obisnuiti sa fie sefi, copiii lor fiind subordonatii.
Referirea la educatie, nu e strict legata de educatia in familie si scoala, ea e legata de educatia la care individul ajunge in contextul intregului mediu social, informational si de vietuire cu care a fost confruntat.
Nici tineretul nu scapa de acesta amprenta. Eram in vizita la o familie si copilul, de cca 12 ani atunci, se juca la calculator. Nu mi-a fost mica surprinderea sa observ in ce consta jocul, el, eroul, ucidea in stg. si in dr. batranei, gravide si in general pietonii de strada.

#75
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022

 Flat, on 09 mai 2022 - 11:25, said:

comunismul și educația aia este cauza
au o ură în ei pentru că vremurile lor de glorie au trecut. și mulți dintre ei regretă acele timpuri.

acum se simt depășiți și acumulează frustrare fiindcă tinerii îi disprețuiesc, pe bună dreptate. ei sunt cei care au tolerat și girat comunismul
este o falie naturală între generații, secondată și de acest aspect, conflictul este automat fiindcă ei votează cu iliescu PSD și stau cu ochii în Antena3/RTV, distrugând astfel viitorul copiilor lor
Foarte bună descrierea. Cei mai frustrați sunt/erau cei născuți în anii treizeci-patruzeci și cincizeci. Eu le spun tendențios,  am auzit și eu pe undeva, "generația care a trăit degeaba"... Ia gândiți-va câtă frustrare are un om de 80 de ani, pensionat la 50 de ani care de 30 de ani stă numai la tv și se radicalizează. Oricum vârful radicalismului s-a cam dus. De acum in colo decrețeii domină, și ei/noi cu tarele noastre. Acum mingea electorală e la decreței; restul, naționalist-ceausistii nu mai au relevanță electorală decât cel mult la absenteism foarte mare.

Edited by echoshoworacle, 30 January 2023 - 15:15.


#76
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 echoshoworacle, on 30 ianuarie 2023 - 15:12, said:

Cei mai frustrați sunt/erau cei născuți în anii treizeci-patruzeci și cincizeci. Eu le spun tendențios,  am auzit și eu pe undeva, "generația care a trăit degeaba"...

Eu fac parte din generatia aia si totusi ceasca nu a reusit sa ma spele pe creier.La voi vad ca e ceva normal sa platiti pe gaz de 4x cat plateati acum 3-4 ani ca asa ne cere comisia europeana.Dupa ce se va incheia razboiul vom vedea cine va fi mai frustrat voi care mai aveti de trait inca 30-40 de ani cu preturi la energie ajunse pana la cer sau noi care mai avem de trait poate vreo 10-15 ani.

#77
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Eu ma lovesc de ei la Kaufland, multi se imping, se baga in fata, sparg vitrina, rup poarta de iesire se comporta ca niste animale.

Edited by Matrix40, 30 January 2023 - 18:10.


#78
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Urăsc chestia asta cu "generația mea"... Într-o generație sunt multe variabile, nuanțe, nu sunt toți "buni" sau "răi"... Fiecare trebuie să aibă grijă de el și de familie, așa că vecinul, rudele, copiii lor sunt niște nesimțiți, să spunem, ignore și aia e, nu îi poți schimba tu, dacă ei nu vor.

Generația actuală nu e mai luminată, musai, e doar accesul mai facil la informație, asta e tot. Eu îi văd, zilnic, pe stradă, în magazine, transport public, deopotrivă, ciudați sau nesimțiți aparținând tuturor generațiilor, fie ele baby-boomersi sau chiar înainte de ei, fie 90+ sau 2000+.

Ca și idee, eu sunt născut în '97.
Bunicii mei nu i-aș portretizați în stilul acestui topic, bunicul are 87 sau 88, iar bunica 84 și încă o duc bine-mersi, chiar relativ activi. Mai contează și educația, bunelul fiind profesor de română, iar bunica, ce-i drept, cu o educație ceva mai simplă la bază, fiind învățătoare o perioadă.

Cum pot da destule exemple de bătrâni nesimțiți, așa pot da și de gușteri din ăștia post 2000, cu TikTok, șmecherii, manele, înjurături, semințe, cu haine lălâi pe ei. Si eu mai făceam prostii când eram mic, dar când îi auzi pe ăștia mari "interlopi" pe la 10-12-14 ani și peste, intre 18 și 20 și ceva fiind apogeul șmecherelii lor, că dupaia dau piept de viața reală și se umezesc la fundulet. Eu parcă nu am fost așa.

Edited by Vlad_22, 30 January 2023 - 21:05.


#79
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 Matrix40, on 30 ianuarie 2023 - 18:10, said:

Eu ma lovesc de ei la Kaufland, multi se imping, se baga in fata, sparg vitrina, rup poarta de iesire se comporta ca niste animale.
Probabil (foarte probabil) ca o faceau si in tinerete. Eu l-am caftit pe unul pentru ca se pisa la poarta mea si erau sa ma lege pentru ca tac-su aluia lucra la gospodaria de partid.
Multe obiceiuri raman si la batranete (dobandite din tinerete), diferenta e ca te mai "acresti" cu timpul...
Later edit: eu sunt decretel daaaar trebuie sa se tina cont ca pentru cei de varsta mea, concurenta era mult mai mare decat cea de acum. Daca aveai 5 pe un loc la o admitere, era fericire mare.

Edited by e_bulu, 02 February 2023 - 09:56.


#80
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

 Matrix40, on 30 ianuarie 2023 - 18:10, said:

Eu ma lovesc de ei la Kaufland, multi se imping, se baga in fata, sparg vitrina, rup poarta de iesire se comporta ca niste animale.

Cand o sa ai 1700 lei/ luna, nervii intinsi ca nu prinzi amarata de reducere la care alti 100 aspira,
cand o sa simti ca puterile se scurg si te simti marginalizat, pacalit, jefuit, mintit 30 de ani.....am sa te rog sa scrii din nou replica..

Edited by vio69c, 02 February 2023 - 10:06.


#81
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

 echoshoworacle, on 30 ianuarie 2023 - 15:12, said:

Foarte bună descrierea. Cei mai frustrați sunt/erau cei născuți în anii treizeci-patruzeci și cincizeci. Eu le spun tendențios,  am auzit și eu pe undeva, "generația care a trăit degeaba"... Ia gândiți-va câtă frustrare are un om de 80 de ani, pensionat la 50 de ani care de 30 de ani stă numai la tv și se radicalizează. Oricum vârful radicalismului s-a cam dus. De acum in colo decrețeii domină, și ei/noi cu tarele noastre. Acum mingea electorală e la decreței; restul, naționalist-ceausistii nu mai au relevanță electorală decât cel mult la absenteism foarte mare.

Cei nascuti in 30, 40 au disparut.
Cei nascuti in 50 au 40-45 ani de munca.
Adevarata.Serioasa. Productiva.
Stiu ca ti-e greu sa crezi.
"Generatia care a trait degeaba"- ti-a dat tie azi doctorii, constructorii, artistii, juristii si profesorii -poate ai avut ocazia sa ii intalnesti, mai ales pe cei din urma. Sper.
A urmat - daca este sa mergem pe firul gandirii tale...: "Generatia cu invelis frumos dar goala pe dinauntru"
Care  - parte -se poarta cu tara precum cu o portocala. ...cojita, stoarsa, morfolita, aruncata.
Aufwiderzen.

Edited by vio69c, 02 February 2023 - 10:28.


#82
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Portret robot al "generației care a trăit degeaba". Plecat din sat la scoala profesională,  armată, angajat la combinatul de "cuie crestate in patru", devenit membru PCR, primit butelie și apartament la etaj patru, făcut doi copii, injuta pe Ceaușescu, ținea cu Dinamo, târâit o țeavă 30 ani la combinat, cu câteva luni de șomaj la începutul anilor 90. Ieșit la pensie in 1990 și umpic. Principala distracție, alcool, tutun, Zombi la TV de 30 ani, acum e pe RTV se uită la Ciutacu.  Copiii sunt plecați definitiv în străinătate. Miner electoral. Regretă pe Ceaușescu și crede că era mai bine atunci deși acum are pensie 3000 lei și trăiește mai bine ca atunci. Doar decesul ii va aduce liniște. Nimeni nu-și va mai aminti de el în cartea de istorie. Echivalentul lui din Germania este cea mai norocoasă generație din istoria omenirii; a trăit în libertate și prosperitate a făcut concedii in Spania, a regulat est europene pe zece mărci in 1987, n-a cunoscut războaie și privațiuni, și el este nostalgic.

Edited by echoshoworacle, 02 February 2023 - 12:20.


#83
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 vio69c, on 02 februarie 2023 - 10:06, said:

Cand o sa ai 1700 lei/ luna, nervii intinsi ca nu prinzi amarata de reducere la care alti 100 aspira,
cand o sa simti ca puterile se scurg si te simti marginalizat, pacalit, jefuit, mintit 30 de ani.....am sa te rog sa scrii din nou replica..
Dar daca nu te simti asa???

cum puteti sa vedeti numai negru in jurul vostru, cind nu este deloc asa? de unde atita ura si frustrare? sau este doar virsta si perspectiva apropiata de a zburda pe vesnicele plaiuri ale vinatorii?

#84
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Antentie la comunicarea on-line, țineți cont că interlocutorul nu are timp și spațiu întotdeauna să scrie și nuanțele. Nu plecați de la premisa că generalizează. Faceți un pas în spate, citiți și printre rânduri, gândiți-va la un tablou de ansamblu.  Nu trebuie să sărim in primele trei secunde cu replică, nu e totul alb și negru. Așa ne polarizăm și unii speculează acest lucru.

Bineînțeles că nu este nici o "epidemie de bătrânei agresivi" și nu există cu adevărat o "generație care a trăit degeaba" sunt doar niște tușe

Edited by echoshoworacle, 02 February 2023 - 13:27.


#85
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Asa a fost mereu si cel putin in zona unde locuiesc astfel de specimene - babalacii sunt majoritari iar tinerii minoritate. Evident insa ca batraneii astia se dau mari si tari si se iau doar de tinerii pasnici, de o anumita etnie sau de cei ,,pusi pe rele”, in cartiere rau famate nu zic nici fas, ba chiar cedeaza locul tinerilor, etc.

Edited by LunaCrystal, 19 February 2023 - 16:21.


#86
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

 echoshoworacle, on 02 februarie 2023 - 12:07, said:

Portret robot al "generației care a trăit degeaba". Plecat din sat la scoala profesională,  armată, angajat la combinatul de "cuie crestate in patru", devenit membru PCR, primit butelie și apartament la etaj patru, făcut doi copii, injuta pe Ceaușescu, ținea cu Dinamo, târâit o țeavă 30 ani la combinat, cu câteva luni de șomaj la începutul anilor 90. Ieșit la pensie in 1990 și umpic. Principala distracție, alcool, tutun, Zombi la TV de 30 ani, acum e pe RTV se uită la Ciutacu.  Copiii sunt plecați definitiv în străinătate. Miner electoral. Regretă pe Ceaușescu și crede că era mai bine atunci deși acum are pensie 3000 lei și trăiește mai bine ca atunci. Doar decesul ii va aduce liniște. Nimeni nu-și va mai aminti de el în cartea de istorie. Echivalentul lui din Germania este cea mai norocoasă generație din istoria omenirii; a trăit în libertate și prosperitate a făcut concedii in Spania, a regulat est europene pe zece mărci in 1987, n-a cunoscut războaie și privațiuni, și el este nostalgic.

Nu crezi la 14 milioane de muncitori, ingineri, doctori, profesori, functionari, aviatori, militari, padurari, primari, mai era cate o exceptie -doua pe ici-colo ????

Edited by vio69c, 20 February 2023 - 10:14.


#87
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 vio69c, on 20 februarie 2023 - 10:13, said:

Nu crezi la 14 milioane de muncitori, ingineri, doctori, profesori, functionari, aviatori, militari, padurari, primari, mai era cate o exceptie -doua pe ici-colo ????


bineinteles ca educatia face o oarecare diferenta .... dar din pacate .... din propriile mele observatii mentalitatea de asistat (sa ni se dea, sa ni se face, etc) este universalizata .... stiu exista explicatii .... dar asta nu este o scuza ca la peste 30 de ani sa nu reuseste sa depaseste aceste inconveniente.
Din cauza acestei mentalitati avem acum acutuala clasa politica (ajunsa si mentinuta la putere pe gargara si sustinere securistica - si nu pe merit si competente) .... si mai ales situatia socio-economica .... pentru ca marea majoritate a poporului (indiferent de studii si statut socioprofesional), la nivel individula nu-si doreste sa-si asume responsabilitatea propriei existente .... iar pentru asta avem de tras cu totii.

Edited by Tarzy, 20 February 2023 - 11:12.


#88
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

 Tarzy, on 20 februarie 2023 - 11:09, said:

bineinteles ca educatia face o oarecare diferenta .... dar din pacate .... din propriile mele observatii mentalitatea de asistat (sa ni se dea, sa ni se face, etc)

Toata populatia 65+ este asistata si sta la "sa ni se dea"?
Ca daca ar fi asa ma gandesc ale cui spitale, scoli, institutii, infrastructura o folosesti,
daca in 39 de ani generatia  care "da la toata lumea"
nu a reusit mare lucru, in afara de distrugerea a ceea ce a primit

Edited by vio69c, 20 February 2023 - 12:21.


#89
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 vio69c, on 20 februarie 2023 - 12:18, said:

Toata populatia 65+ este asistata si sta la "sa ni se dea"?
Ca daca ar fi asa ma gandesc ale cui spitale, scoli, institutii, infrastructura o folosesti,
daca in 39 de ani generatia  care "da la toata lumea"
nu a reusit mare lucru, in afara de distrugerea a ceea ce a primit

ei uite .... fix "mostenirea" de la "asistati" este o mare parte a problemelor din tara, respectiv mentalitatea de a refuza inovatia cu justificari jalnice, avem:
- scoli - siste meducational - cladirile mai mult sau mai putin adecvate ... dar mare problema este reprezentata de mentalitatea angajatilor din sistem .... cei care refuza cu indarjire orice incercare de reforma .... preferand complacerea in mediocritate .... cu rezultatele de rigoare .... generatii peste generatii de detinatori de diplome dar total incapabili de ceva concret .... analfabetismul functional este regula;
- institutii - acum mai politizate si mai ales "securistoizate" ca niciodata .... la fel ca mai sus ... refuzul la reforma este regula ... de preferat micile gainarii in loc de eficienta si mai ales transparenta. (taman ce am terminat de scris un email catre cea mai "digitizata" administratie locala care ma someaza sa prezinta ptr masina stationata pe loc in parcare platita dovada faptului ca nu este abandonata (in conditiile in care au la indemana toate informatiile ca sa vada ca masina are RCA si ITP valabil, impozitul si taxa de parcare achitate la zi);
- infrastructura - stii bine ca suntem de rasul curcilor .... iar ptr asta resonsabilitatea revine in mare parte tot refuzului de a accepta reformarea .... preferam sa apreciem chestiile bumbastice (taieri peste taieri de panglici pe fragmente de obiectrive) in loc sa solicitam si sa penalizam neindeplinirea obiectivelor cu adevarat valabile, gen (centura a  capitalei, legaturi neintrerupte intre regiuni ale tarii, intretinerea si mentinerea la capacitate a infrastructurii existent - preferam sa ne suparam pe Ucrainieni ca-si sapa canale navigabile in conditia in care la noi zac in paragina caile de transport feeroviare si fluviale care ar fi putut prelua fluxurile de marfa), etc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate