Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Epidemie de batranei nesimtiti?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am observat o moda de "batranel nesimtit".
Adica?
- Cand era cu pandemia? Masca obligatorie? Batranei cu scandal ca ei nu poarta masca.
- Cand s-a introdus certificatul verde? Batranei ca ei nu isi scaneaza certificatul ala si treceau la nesimtire.
- Cand mergi la piata? Se baga inainte, la nesimtire. Nu poti zice nimic ca sunt batrani.
- Cand sa cobori din tramvai/autobuz? Ei se apuca sa urce fara ca nimenea sa coboare din autobuz. Nu poti zice nimic ca esti nenorocit.
- Sunt sarbatorile? Pac pensionari la inaintare, la nesimtire.
- Intru in supermarket, ma intorc cu spatele la carucior sa pun ceva in carucior si pac, o batrana luase caruciorul, ca este caruciorul ei, la nesimtire. Ma uit la ea, bine ca nu eram singur ca de rusine cred ca lasam naiba caruciorul sa nu ma cert prin supermarket pentru 50 de bani.
Zic? Ho? Stai ce faci cu ala? Ca este caruciorul ei. Stai cuminte ca ala nu este caruciorul tau.
Cu tupeu babuta, se calmeaza si pleaca in lumea ei.
O tot vedeam prin supermarket si intra in vorba cu toata lumea, eu ma uitam naiba sa imi fac cumparaturile linistit si sa imi vad de treaba mea ca ma si gandeam cum ar arata din exterior ca m-am luat la cearta sau scandal cu o baba in supermarket unde sunt si camere de supraveghere.

Este o moda cu batranei nesimtiti impotriva carora nu poti castiga. In autobuz tot ei intre ei se ia la cearta ca nu au rabdare sa coboare cei din autobuz.
Ma urc zilele trecute in autobuz, de la cumparaturi, cuminte, sa ma asez pe scaun, o baba ca este locul rezervat ca asteapta pe cineva. Vine pana la urma un tampit si nu ia loc langa ea ca nu-i place locul.

Astea sunt doar cateva exemple ca m-am uitat si eu la video cu batranelul ala de 68 de ani care se apuca sa dea un sut in fund tipului care lucra la glovo:
Las link catre redit, daca este problema ceva? Se considera promo, nu am treaba cu redit, sunt un simplu utilizator, editati si scoateti link redit.
Nu am gasit pe youtube video direct.
https://www.reddit.c...scarpina_altii/

Si cand am facut subiectul asta, am zis ca o sa citeasca careva mai sensibil, mai pudibund, o sa citeasca cuvantul nesimtit si o sa zica "Ete nenorocitul asta ce zice".
Si am cautat in dex ce inseamna "nesimtit" NESIMŢÍT2, -Ă, nesimţiţi, -te, adj. 1. Care este lipsit de bun-simţ, de bună creştere, de cuviinţă, de delicateţe.

Edited by -ARA-, 09 May 2022 - 09:49.


#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Faza cu caruciorul se intampla nu numai cu batranii... de asta eu imediat cum intru in market pun 1-2 produse in carucior sa fiu sigur ca nu mi-l ia cineva...
Parca e sport national asta cu "furatul" caruciorului de cumparaturi.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Nu vad ce naiba nu intelegeti. Mare parte din batrani sunt o categorie... speciala de oameni, la fel ca si copiii: nu inteleg si-s foarte egoisti. Cum nu e acceptat sa plesnesti copilul altuia care ti-a ciordit ciocolata din sacosa, n-ai voie sa-l atingi nici pe mosul care ti-a luat caruciorul. Din pacate ei pot vota. SI CEL MAI NASOL: majoritatea vom ajunge la fel.

Edited by __Dan__, 09 May 2022 - 10:07.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu am vazut decat nesimtiti tineri super cocalari.
Probabil nu frecventam aceleasi malluri.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  farp,small,wall_texture,product,750x1000.u2.jpg   103.26K   103 downloads

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 __Dan__, on 09 mai 2022 - 10:06, said:

Nu vad ce naiba nu intelegeti. Mare parte din batrani sunt o categorie... speciala de oameni, la fel ca si copiii: nu inteleg si-s foarte egoisti. Cum nu e acceptat sa plesnesti copilul altuia care ti-a ciordit ciocolata din sacosa, n-ai voie sa-l atingi nici pe mosul care ti-a luat caruciorul. Din pacate ei pot vota. SI CEL MAI NASOL: majoritatea vom ajunge la fel.

Sa speram ca nu, sau macar nu chiar asa  .... acum avem de a face cu "batranii" educati si mai ales "formatii" in plini ani ai ceausismului ... oamenii fara minima responsabilitate a propriei lor existente (sa ni se dea ... sa ni se spuna  ... etc ).
Generatia imediat urmatoare (cei care au acum cca 50 de ani) sunt cei care desi au fost nascuti in comunism au trebuit sa se descurce in plin capitalism salbatic (aveau 20 de ani in anii 90) ... cand nu ti dadea nimeni nimic ... iar cei care "spuneau" prezentau minimul interes. Adica sunt mult mai independenti si mai increzatori in propriile fapte  ... adica cat de cat responsabili.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Las că peste 50 de ani intri și tu în această categorie.
Și îți vei da raport la acest topic. :)

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Generalizati, nesimtirea si tupeul nu tine cont de varsta... e doar rezultatul educatiei celor 7 ani de acasa

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Batranetea! Nu intelegeti ca batranetea e nasoala si urata. Oamenii incep sa se comporte aiurea pentru ca:

- sunt singuri, nu mai au cu cine vorbi
- nu mai au prieteni (multi au murit)
- nu mai recunosc lumea pe care o aveau (acum toti sunt cu nasul in ecrane).
- nu stiu sa-si scoata banii de la bancomat
- se simt inutili in societate, nimeni nu-i baga in seama
- au pensii mici
- unii au muncit pe branci toata viata, poate au avut ceva functii, acum sunt doar niste stafii umblatoare
- ii cauta moartea acasa si e o senzatie nasoala sa stii ca ti se arpopie sfarsitul

Cati oameni tineri se pun in pielea lor? Discutiile astea despre batrani nesimtiti au mai fost si acum 20 de ani, daca sap dupa un topic sigur il gasesc, mai ales cu ala despre locul in tramvai.

Edited by Bursul, 09 May 2022 - 10:37.


#10
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie atentie si grija mare la bunurile pe care le detii.Nimeni nu scapa ca sa devina "batranei" in viitorul apropiat.

#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
is batranei. atat. doar batranei.
la ce vremuri au prins cum vrei sa se comporte?

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 -ARA-, on 09 mai 2022 - 09:50, said:

- Cand sa cobori din tramvai/autobuz? Ei se apuca sa urce fara ca nimenea sa coboare din autobuz. Nu poti zice nimic ca esti nenorocit.

doamneeeeee, cit ii iubesc ... si cit imi place sa ma impiedic pe scaril la coborire si sa dau buzna peste ei ... din gresala, fireste Posted Image Posted Image si unde mai pui ca si eu sunt din tagma lor, ce le mai iau "trolerele" in piatza, cind nu le tin pe linga ei, sau caruciorul gol, legat de mina si care blocheaza trecerea printre rafturi ... DOAMNEEEEEE, cita distractie !!!

in loc sa le multumiti ca aveti cu ce sa va distrati si cum sa le dati copiilor exemple de "asa nu", ii criticati cu manie proletara? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


 odastramosilor, on 09 mai 2022 - 10:40, said:

is batranei. atat. doar batranei.
la ce vremuri au prins cum vrei sa se comporte?

mai, si eu sunt batrinel, si eu am trait vremurile in cauza, dar ... caut sa ma comport ... civilizat.

ah, inca una, sa nu o uit, cireasa de pe tort .. la "kaufland", la coada la produse din carne, normal ca la coada, trebuie sa stea si caruciorul, sa-i vedeti ce moaca fac cind rog frumos caruciorul sa se dea putin la o parte, sa vad ce este in vitrina .. Posted Image Posted Image, iar daca impingatorul zice ceva, surprins, ma "mir" ... ah, este cu dumneavoastra?

Edited by r_murphy, 09 May 2022 - 10:45.


#13
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Tanar pensionar, nascut, educat si instruit pe vremea "ceausismului". Pe atunci ni se spunea sa ne respectam bunicii, nu sa-i facem nesimtiti.
In fine, junimea romana cu cas la gura si vid in creier isi da in petec in fiecare zi.

#14
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
stai linistit, batraneii sunt la fel oriunde. am lucrat in customer service cu UK si toti batraneii erau ca ai nostri, puneau la indoiala tot si mai ca te aratau cu degetul. asa-s oriunde

#15
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 __Dan__, on 09 mai 2022 - 10:06, said:

Nu vad ce naiba nu intelegeti. Mare parte din batrani sunt o categorie... speciala de oameni, la fel ca si copiii: nu inteleg si-s foarte egoisti. Cum nu e acceptat sa plesnesti copilul altuia care ti-a ciordit ciocolata din sacosa, n-ai voie sa-l atingi nici pe mosul care ti-a luat caruciorul. Din pacate ei pot vota. SI CEL MAI NASOL: majoritatea vom ajunge la fel.
Daca puneam mana pe carucior, trageam mai tare de el, cadea baba aia, prietene deja garantat eram cu dosar si prezent pe toate televiziunile de vand suplimente si leacuri pentru babalaci.
Isi frecau aia de la Antena 3 manutele de bucurie. Luau intreviu la baba.
Eu puteam sa ma impusc ca viata mea se termina, plecam la munca in UK ca in Romania aveam cazier si eram cunoscut ca scandalagiu.
Acum te uitai la mine pe filmarea din supermarket cum am tras tare de carucior si o cazut babuta in supermarket.

Mi-am adus aminte ca in urma cu ani de zile am fost la RDS, am povestit pe forum dar nu am acordat prea multa atentie, la momentul respectiv m-am amuzat.
Eram la coada la RDS cu familia, placut afara, liniste, cred ca era vara, apare un batranel suparat ca nu ii merge telefonul bine, scoate telefonul, gaura in ecran, ecranul spart, arata in ultimul hal. Tipa care vorbea cu el, ai cuvantul meu ca nu a zis nimic macar un cuvant.
Daca cumva un pustan aducea telefonul respectiv, cu gaura in ecran, aratand in ultimul hal, prietene cred ca radea copios si se uita dupa camere. I-a vorbit frumos, ca sa aduca cutia si-l trimit la garantie. A plecat bombonind sa aduca cutia.
Si era genul de discutie de batran care a cumparat Alliview dala slab pe care l-a spart si tipa nu putea sa-i zica nimic ca este batran.

 Tarzy, on 09 mai 2022 - 10:21, said:

Sa speram ca nu, sau macar nu chiar asa  .... acum avem de a face cu "batranii" educati si mai ales "formatii" in plini ani ai ceausismului ... oamenii fara minima responsabilitate a propriei lor existente (sa ni se dea ... sa ni se spuna  ... etc ).
Generatia imediat urmatoare (cei care au acum cca 50 de ani) sunt cei care desi au fost nascuti in comunism au trebuit sa se descurce in plin capitalism salbatic (aveau 20 de ani in anii 90) ... cand nu ti dadea nimeni nimic ... iar cei care "spuneau" prezentau minimul interes. Adica sunt mult mai independenti si mai increzatori in propriile fapte  ... adica cat de cat responsabili.
Ce independenti ca iti par salbatici.

 r_murphy, on 09 mai 2022 - 10:41, said:

doamneeeeee, cit ii iubesc ... si cit imi place sa ma impiedic pe scaril la coborire si sa dau buzna peste ei ... din gresala, fireste Posted Image Posted Image si unde mai pui ca si eu sunt din tagma lor, ce le mai iau "trolerele" in piatza, cind nu le tin pe linga ei, sau caruciorul gol, legat de mina si care blocheaza trecerea printre rafturi ... DOAMNEEEEEE, cita distractie !!!



mai, si eu sunt batrinel, si eu am trait vremurile in cauza, dar ... caut sa ma comport ... civilizat.

ah, inca una, sa nu o uit, cireasa de pe tort .. la "kaufland", la coada la produse din carne, normal ca la coada, trebuie sa stea si caruciorul, sa-i vedeti ce moaca fac cind rog frumos caruciorul sa se dea putin la o parte, sa vad ce este in vitrina .. Posted Image Posted Image
Stai naiba cuminte cum te lovesti de un babalac si cade ala pe scari de te alegi cu dosar penal.
Este foarte usor sa le faci rau dar la o adica iti faci tie rau.

Ei nu au nimic de pierdut. Cred ca in cel mai bun caz iau de la doctor vreo hartie ca au avut nevoie de ingrijiri medicale si se bucura ca se plimba pe la sectia de politie si socializeaza.

Scuze ca am uitat, cand se aproprie de vitrinele frigorifice ei trag carucioarele pe latime sa nu mai poata nimenea ajunge la frigidere.

Si la orice asta stai cuminte ca este ca un fel de pregatire psihologica, cat te-ar tenta sa le zici cateva vorbe urate cand urca in autobuz fara sa coboare toti, in supermarket cand blocheaza coridorul sa nu piarda oferta, doar ca stai cuminte ca doar tu ai de pierdut.
Pensionarul asteapta moartea singur in apartament.

 ConstantinDriga, on 09 mai 2022 - 10:44, said:

Tanar pensionar, nascut, educat si instruit pe vremea "ceausismului".
Nu stiu ce ai priceput tu in comunism dar daca faci ca si cei din subiectul asta si subiectul de pe reddit, ma scuzi dar nu esti de dat vreun exemplu sau de respectat.
Nu am respect si am fost educat sa nu am respect pentru oameni care fac probleme.

Edited by -ARA-, 09 May 2022 - 11:02.


#16
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nesimtiti au existat mereu. Unii mai si imbatranesc. Prea le "analizezi" :)

#17
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

 overseas, on 09 mai 2022 - 10:16, said:

Nu am vazut decat nesimtiti tineri super cocalari.
Probabil nu frecventam aceleasi malluri.
Asta am observat si eu.
Daca cu batranii ai atitudine binevoitoare atunci si ei sunt amabili. De fapt trateaza cu nesimtire doar pe nesimtiti.

Batranii multi din ei au muncit din greu pentru a cladi aceasta societate si multi din ei au pensii mici, iar acum lupta sa supravietuiasca si se reped sa prinda ieftineli.
Dar nu e bai ca majoritatea o sa ajungem acolo. Eu mai am putin. Posted Image

#18
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Se pare că nesimțirea se predă în noile școli.
De empatie...ce sa zic? Este extirpată din prima zi de școală.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate