Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Extindere semnal la mai multe TV

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003
Buna,

As dori sa instalez un TV la etajul unei case. Cablul de la RCS e doar la parter. Exista vreo varianta fara a intinde cabluri prin toata casa sau cablul e singura optiune?

Multumesc!

#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu am optat pentru cablu coxial tras pe langa tocuri,si splitter.Dar eu locuiesc la tara,rustic si modest.Ai fi putut sa pui si prize ce au si coaxial,cu cabluri prin pereti,etc.Sau mergi pe hightech,si nu vei avea cabluri.

#3
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Adică ce presupune acest high-tech ?

#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
De exemplu videosender,mai vechi sau mai recente,dupa cunostinte in domeniu sau buget...

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMelteanu, on 01 mai 2022 - 11:46, said:

De exemplu videosender,mai vechi sau mai recente,dupa cunostinte in domeniu sau buget...
Videosender direct din coax? ;)
Ce echipamente i-ar trebui? Cu ce costuri?

Cel mai simplu si ieftin e un cablu coaxial pana in noua pozitie a TV-ului dintr-un spliter.

#6
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sunt unii,gen Buhnici,ce nu tolereaza dect lucruri....hightech,sa vedem unde se incadreaza initiatorul.Eu am fixat splitter-ul pe plinta de lemn a podelei...Posted Image

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdorin_2k, on 01 mai 2022 - 11:53, said:


Videosender direct din coax? ;)
Ce echipamente i-ar trebui? Cu ce costuri?

Cel mai simplu si ieftin e un cablu coaxial pana in noua pozitie a TV-ului dintr-un spliter.
cu cablu coaxial si splitter am si eu,pozate cum trebuie facut ca la carte de la inceput lucrarea :) Ii va trebui cablu de calitate,mufe si splittere de calitate sa cumpere

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,607
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdorutoru, on 01 mai 2022 - 11:23, said:

Exista vreo varianta fara a intinde cabluri prin toata casa sau cablul e singura optiune?
Nu exista la costuri rezonabile. Ca mai poti duce un post, da, dar pe toate unde plaja de frecvente e foarte mare, ai nevoie de aparatura ce te costa cat nu face.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ideal e cablul.

Altfel exista o singura optiune - daca ai TV cu Android pui aplicatia DigiTV si prinzi prin wi-Fi. Dar vezi mai putine posturi si nu la calitate maxima.

Alte solutii tehnice nu exista.

Chestia cu video sender de care s-a zis implica un singur canal, transmis de la un tunr TV aflat la parter  daca vrei sa schimbi canalul te duci la parter sa-l schimbi :D

#10
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

View Postneagu_laurentiu, on 01 mai 2022 - 12:16, said:


Nu exista la costuri rezonabile. Ca mai poti duce un post, da, dar pe toate unde plaja de frecvente e foarte mare, ai nevoie de aparatura ce te costa cat nu face.
Ce spui acolo?
Da la mine cum merg 4tv prin spliter, fara cine stie ce investitie?Cablu banal mufe si ...drum bun.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,607
  • Înscris: 30.07.2003
Pai eu am raspuns la "fara cablu" cum dorea initiatorul.

Edited by neagu_laurentiu, 01 May 2022 - 12:54.


#12
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Posteiffel, on 01 mai 2022 - 12:39, said:

Ideal e cablul.

Altfel exista o singura optiune - daca ai TV cu Android pui aplicatia DigiTV si prinzi prin wi-Fi. Dar vezi mai putine posturi si nu la calitate maxima.

Alte solutii tehnice nu exista.

Chestia cu video sender de care s-a zis implica un singur canal, transmis de la un tunr TV aflat la parter  daca vrei sa schimbi canalul te duci la parter sa-l schimbi Posted Image
Inexact,poti schimba canalele de la oricate videosender ai in casa,dar se va vedea acelasi canal pe toate tv din casa.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Acel videosenter trebuie conectat la o sursa de semnal AV, nu merge pe coaxial.
Ce primește pe AV TX aia vei vedea pe RX.


#14
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Da,videosender-ul emitator e legat prin rca la un decodor.E posibil ca la cele mai moderne sa fie si altfel,nu stiu...

#15
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003
Va multumesc tuturor pt raspunsuri!
In prima faza voi folosi aplicatia DigiTV, dar in cele din urma voi trage cablu, se pare ca e cea mai convenabila solutie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate