Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

recomandare cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salutare, in viitorul apropiat urmeaza sa schimb masina (golf v dsg) si ma uitam dupa crossovere (la toate marcile, si dupa an 2010-2012 si benzina si pe diesel , nu conteaza). Inainte stiam ca cutiile automata la masinile din franta nu sunt fiabile si as vrea o list cu marcile de masini la care cutia automata e fiabila, si una cu cele nefiabile va rog. Multumesc!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
tu chiar crezi ca fiecare marca are o singura cutie pe toate masinile incat sa faci acest top relevant? mai toate marcile au motoare si cutii reusite sau foarte proaste din nascare. tu cum alegi marca, daca masina aleasa are o cutie proasta de la mama ei? ca si model, posibil sa aiba si diferite cutii, nu doar una, asa ca nici dupa model nu poti fi foarte sigur si cu atat mai invalid top 100 ce vrei sa-l faca colegii.

insa de ce doar cutia te intereseaza? stii cum ar fi asta peste ani?

ia zi debusy, ai masina aia de ceva vreme, cum e nene, ca vreau si eu sa-mi iau si tu deja ai experienta, topuri de cutii si marcile pe care sunt puse, etc
iar tu: mai nene, motorul il mai schimb la 2-3 ani, mai schimb ceva la suspensie ca tot pica, caroseria la 5 ani e varza si trebuie ceva capital, dar nene, am o cutie automata buna, ca eu asta cautam, chiar daca la cativa ani mai raman doar cu sasiul si cutia si schimb restul.

lasand ironia la o parte, pui problema gresit daca tu cauti doar cutia si restul ti se pare neinteresant sau fara valoare. valoarea o vei gasi ulterior cand vei baga bani

#3
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019

 debusy, on 26 aprilie 2022 - 21:42, said:

Inainte stiam ca cutiile automata la masinile din franta nu sunt fiabile

spre informare, am Peugeot cu cutie automata Aisin cu 8 rapoarte, convertizor de cuplu. Nu se afla in topul preferintelor romanesti, fiind fabricata in Japonia si montata pe masini din astea, cih, frantuzesti.

desi nu pare a avea problemele DSG-ul cu ambreiaje uscate de la VAG, care tind sa cedeze la utilizare extensiva in trafic urban.

bineinteles, exista si ZF-urile ..

Edited by LeoT, 26 April 2022 - 22:19.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
man, uita faze de genul ”cutiile din Franta”, masinile din Japonia. acum e globalizare, iphoneul e facut in California, cu piese de la Samsung din Korea, cu procesorul facut de TSMC din Taiwan si asamblat in China. nu mai exista in ziua de azi decat daca lucrul e bun sau prost.

cine crezi ca are timp sa-ti faca tie asa ceva? lista cu cutii bune vs rele. cati crezi ca au avut mai mult de 2 masini cu cutie automata diferita si fix din anii aia? cel mult pe topic o sa-ti spuna niste oameni parerile lor generale sau poate de la masina care au detinut-o. Cel mai simplu e sa alegi masini si cutia si cauti despre ea. Ca si principiu, cvt-urile sau cele cu convertizor de cuplu sunt alea care tin, cele cu dublu ambreiaj nu-s asa bune folosite in oras. cum tu iti iei o masina de 10-12 ani, e riscant si nu. multi nu-si dezvolta cutiile lor automate, doar VW face asta. Ford, Renault luau de la getrag aka magna mai nou, cu problemele aferente. BMW luat de la zf. iar japonezii cu aisin  si cam fiecare firma isi face cvt-ul lui.

Edited by bobitad, 26 April 2022 - 22:31.


#5
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
fraierii ăștia produc cutii de 20 de ani, nu cred că se pricep https://en.wikipedia.org/wiki/Jatco

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Cu cat sunt mai simple cu atat sunt mai fiabile dar se simt la schimbarile de trepte. Cele cu convertizor de cuplu si cu 8 trepte ar trebui sa fie destul de fiabile si confortabile. Eu am ramas pe manuala. Imi place sa am un control cat mai fin al masinii si putere instanta daca e nevoie. E adevarat ca nici nu am reusit sa ma acomodez cu una automata. La mine dureaza mai mult ca creierul sa-si faca  downgrade la una automata.

#7
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
In functie de masina pe care vrei sa o cumperi, te uiti pe google si vezi ce cutie s-a montat pentru motorizarea respectiva si anul de fabricatie.
Nu este o regula generala, se tine cont de cuplu, putere motor, greutate. Exemplu: Peugeot 308: poate fi cu EAT6 pana in 2017; dupa 2018 au pus EAT8 (ambele Aisin) prin 2012 erau echipate cu o mizerie robotizata...Trebuie sa te informezi in functie de masina pe care o alegi (an/motorizare/versiune)
Aisin este o cutie exceptionala, la fel si ZF ( este folosita de mai multi producatori nu doar de BMW)
Daca nu sti sa cauti, in momentul cand te hotarasti ce masina vrei sa cumperi, poti intreba aici si cineva o sa iti dea detalii despre cutie.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Leo2006, on 27 aprilie 2022 - 06:44, said:

Imi place sa am un control cat mai fin al masinii
Nu ai. Nu s-a născut persoana care să poată controla o mașinărie mai fin decît un calculator.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 debusy, on 26 aprilie 2022 - 21:42, said:

as vrea o list cu marcile de masini la care cutia automata e fiabila, si una cu cele nefiabile va rog. Multumesc!

Toate sunt fiabile

Sunt nefiabile doar alea care se strica. Eu iti recomand sa cumperi cu cutii fiabile.
Sper c-am fost clar si nu trebuie sa repet.

#10
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Conduc doar masini AT din 2004. Nu am avut nici o problema cu niciuna din modelele avute, Crysler Voyager, Ford, Peugeot, Santa Fe si acum Jaguar. Parerea mea este ca cel care sta la volan in general este cauza principala a defectiunii la automate. In ultimii 2 ani, doi colegi de munca si-au defectat automatele la doua modele diferite un Santa Fe si un Vito, erau ambii la prima AT, ceea ce am observat si le-am atras atentia in special este ca nu respectau indicatiile producatorilor la parcare si anume nu asteptau ca masina sa fie oprita complet inainte de a trece din D in P. tin minte ca greseala asta o faceam la inceput si eu insa cum cutia la Voyager era precum unui tanc...Asta este doar un exemplu pe care l-am vazut in rest cine stie ce manevre faceau din obisnuinta amestecatului in benzina...

#11
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

 debusy, on 26 aprilie 2022 - 21:42, said:

Salutare, in viitorul apropiat urmeaza sa schimb masina (golf v dsg) si ma uitam dupa crossovere (la toate marcile, si dupa an 2010-2012 si benzina si pe diesel , nu conteaza). Inainte stiam ca cutiile automata la masinile din franta nu sunt fiabile si as vrea o list cu marcile de masini la care cutia automata e fiabila, si una cu cele nefiabile va rog. Multumesc!

Aisin, la Korando.
Fiabila.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Dany_Darke, on 26 aprilie 2022 - 22:08, said:

mai toate marcile au motoare si cutii reusite sau foarte proaste din nascare. tu cum alegi marca, daca masina aleasa are o cutie proasta de la mama ei? ca si model, posibil sa aiba si diferite cutii, nu doar una,
E exact pe dos, de fapt majoritatea masinilor de volum din lume folosesc cutii automate de la doar cativa producatori (vreo 5-6).

#13
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

 Leo2006, on 27 aprilie 2022 - 06:44, said:

Eu am ramas pe manuala. Imi place sa am un control cat mai fin al masinii si putere instanta daca e nevoie. E adevarat ca nici nu am reusit sa ma acomodez cu una automata. La mine dureaza mai mult ca creierul sa-si faca  downgrade la una automata.

Cu siguranta, puterea instanta a unui bolid manual de 100 cai umileste orice masina automata cu 2-300 cai !
Si mai ales, e o placere sa apesi ambreiajul de 1000 ori la un drum prin Bucuresti sau pe Valea Prahovei, fiind estential un control cat mai fin al masinii cand avansezi cate 5cm in coloana !

#14
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 debusy, on 26 aprilie 2022 - 21:42, said:

Salutare, in viitorul apropiat urmeaza sa schimb masina (golf v dsg) si ma uitam dupa crossovere (la toate marcile, si dupa an 2010-2012 si benzina si pe diesel , nu conteaza). Inainte stiam ca cutiile automata la masinile din franta nu sunt fiabile si as vrea o list cu marcile de masini la care cutia automata e fiabila, si una cu cele nefiabile va rog. Multumesc!
Cumpara cu incredere tot ce e produs de Aisin si de ZF.

#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Am vrut sa trec de la un E90 cu ZF pe o Toyota CH-R cu CVT.
La test drive mi s-a parut prea lenesa cu CVT, asa ca am ramas pe E90...

Edited by claudiu1, 27 April 2022 - 12:20.


#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ai vreo optiune cu ZF8, aia. Restul incep de sub ea. O gasesti doar pe modele cu motor montat longitudinal.

#17
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
orice automobil cu o cutie de viteze OS Giken.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 Leo2006, on 27 aprilie 2022 - 06:44, said:

Imi place sa am un control cat mai fin al masinii si putere instanta daca e nevoie.

ți-a zis cineva că AZI poți schimba ȘI manual treptele unei cutii automate? :o

ON-topic: am condus L200, Passat și mai nou Tucson automate!
o plăcere deosebită să conduci cu piciorul stâng sub tine, mâna stângă pe volan, iar cu dreapta să joc table cu soția!!! :P

revin în cretacic pe astra care se-ncăpățânează să servească DEMN familia de 14 ani și pe dusterul de la servici! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate