Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

recomandare cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Masutatsu-Oyama, on 27 aprilie 2022 - 18:55, said:

orice automobil cu o cutie de viteze OS Giken.
la ce marci de masini sunt montate?

#20
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 MembruAnonim, on 30 aprilie 2022 - 10:22, said:

la ce marci de masini sunt montate?

dat fiind faptul ca se gasesc doar aftermarket, aproximativ 15000 Eur una, le vei gasi doar pe masini “adevarate”, precum mai jos:

 debusy, on 26 aprilie 2022 - 21:42, said:

urmeaza sa schimb masina (golf v dsg)

pentru ca este “binecunoscut” ca masinile “neadevarate” nu “merita”, precum mai jos:

 debusy, on 26 aprilie 2022 - 21:42, said:

cutiile automata la masinile din franta nu sunt fiabile


#21
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,622
  • Înscris: 02.10.2009
Dupa 19 ani de “automata” pe mai multe masini, consider manuala o aberatie, demna doar de cartea de istorie.
Pana si modelele sport noi au aproape numai automate.

Pentru multi insa problema tine de bani sau de ego : saracia si orgoliul tampesc.



#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 s1lviu86, on 27 aprilie 2022 - 11:35, said:

Cu siguranta, puterea instanta a unui bolid manual de 100 cai umileste orice masina automata cu 2-300 cai !
:lol:

 Rosebud09, on 22 iunie 2022 - 06:06, said:

Dupa 19 ani de “automata” pe mai multe masini, consider manuala o aberatie, demna doar de cartea de istorie.
Pana si modelele sport noi au aproape numai automate.

Pentru multi insa problema tine de bani sau de ego : saracia si orgoliul tampesc.

Nu sufar automata
Nu e nici problema de ego si nici de saracie, cred ca e un virus encefalitic care-mi spune sa desconsider automata.

#23
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 10.01.2009
Automata o vad ca o solutie optima doar la masini hibride. Pentru un condus in siguranta consider frana de motor unul din cele mai importante avantaje la o cutie manuala.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 axxel4you, on 22 iunie 2022 - 20:15, said:

frana de motor unul din cele mai importante avantaje la o cutie manuala.

Se poate si la automata, eu, obisnuit sa bastacai in cutie, ma jucam cu ea tot timpul

Mai mult cand franam la viteza mai mare, intra singura, automat, intr-o treapta inferioara

#25
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 10.01.2009
Adica din 5 mergea sa-i dai 3 sau 2 ? sau .....,  Eu unul nu am intalnit cutie automata sa faca frana de motor cum face manuala in ce treapta vrea soferul .

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 axxel4you, on 22 iunie 2022 - 20:45, said:

Adica din 5 mergea sa-i dai 3 sau 2 ? sau .....,  Eu unul nu am intalnit cutie automata sa faca frana de motor cum face manuala in ce treapta vrea soferul .
Nu, din 5 in 4 apoi in 3, asta daca nu foloseau tip-tronicul manual

De fapt din 8 in 7, samd, ca avea 8 viteze.

#27
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 axxel4you, on 22 iunie 2022 - 20:45, said:

Adica din 5 mergea sa-i dai 3 sau 2 ? sau .....,  Eu unul nu am intalnit cutie automata sa faca frana de motor cum face manuala in ce treapta vrea soferul .
toate fac asta, n-am vazut masina care sa nu poata.
convertizoarele nu pot sari trepte, dar cobori cate vrei din schimbator sau padele  (selectoarele vechi aveau 3-2-1 fix pt asta) si cutia face frana de motor si schimba inapoi pana la treapta aleasa.

#28
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 10.01.2009
Adica tu dai acolo de butonas click, click, click, click,  si cutia trece din treapta 6 in treapta 2 chiar daca considera ca viteza cu care te deplasezi este prea mare pentru coborat direct in treapta 2 ? Cutia automata are grija de ea si ignora ce vrea sa faca ciobanul de la volan.

#29
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
face pauze intre schimburi pana turatia e ok pt viteza selectata pt a nu trece in linia rosie.
fix la fel se intampla daca mergi agale prin oras si vrei sa retrogradezi din 6 in 2, adica un fel de kickdown dar fara acceleratie, daca viteza o permite o sa coboare pana la 2.

Edited by _-livio-_, 22 June 2022 - 22:56.


#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,955
  • Înscris: 03.12.2005
ZF8 are logica programata sa sara din orice treapta in orice treapta daca nu intervine protectia la supraturare. Cum nu ai la dispozitie un buton de "da-i a doua", treaba asta se intampla doar la kickdown in exploatare normala.
Pe anumite implementari (Giulia in modul sport) masina face si rev match la schimbarea in jos.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 axxel4you, on 22 iunie 2022 - 22:34, said:

Adica tu dai acolo de butonas click, click, click, click,  si cutia trece din treapta 6 in treapta 2 chiar daca considera ca viteza cu care te deplasezi este prea mare pentru coborat direct in treapta 2 ? Cutia automata are grija de ea si ignora ce vrea sa faca ciobanul de la volan.

Nu, dar protejeaza masina de idioti.
Apropo, nici la standard nu merge. AI incercat la 100 sa bagi a-ntaia? Sau marsarier?
Nici la motocicleta nu merge, trebuie sa sari cate una, dar, de ce ai dori sa poti distruge transmisia?

Masina e facuta sa te duca din A in B.
Ca tu ai chef sa muncesti mai mult, sa ai atentia impartita si la prostia asta cu transmisia, e treaba ta.
Eu, as prefera ca toti participantaii la trafic sa isi dozeze cat mai putin atentia la asa ceva si sa fie mai atenti la trafic si la ce scriu pe whatsapp in timpul condusului.

#32
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 10.01.2009

 Tsunnnami, on 23 iunie 2022 - 06:57, said:


Nu, dar protejeaza masina de idioti.
Apropo, nici la standard nu merge. AI incercat la 100 sa bagi a-ntaia? Sau marsarier?
Nici la motocicleta nu merge, trebuie sa sari cate una, dar, de ce ai dori sa poti distruge transmisia?

Masina e facuta sa te duca din A in B.
Ca tu ai chef sa muncesti mai mult, sa ai atentia impartita si la prostia asta cu transmisia, e treaba ta.
Eu, as prefera ca toti participantaii la trafic sa isi dozeze cat mai putin atentia la asa ceva si sa fie mai atenti la trafic si la ce scriu pe whatsapp in timpul condusului.

     Daca masina este facuta sa te duca doar din A in B si consideri ca e multa munca sa schimbi treptele la cutia manuala mai ales ca trebuie sa te uiti la schimbator de fiecare data atunci e clar ca tie iti plac cutiile manuale doar din orgoliu .

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 axxel4you, on 23 iunie 2022 - 08:35, said:

Daca masina este facuta sa te duca doar din A in B si consideri ca e multa munca sa schimbi treptele la cutia manuala mai ales ca trebuie sa te uiti la schimbator de fiecare data atunci e clar ca tie iti plac cutiile manuale doar din orgoliu .

Se numeste pasiune nu orgoliu.
Mi se rupe-n 14 de parerea altora despre mine. Imi place sa ma joc cu masina sa scot tot ce pot EU din ea, nu ce vrea ea sa-mi dea mie.
E o placere.
Pentru cei care pot intelege asta

Cat am avut Focus-ul Titanium... automat, numai ala stie de cate ori l-am zapacit
Apoi dupa 4 ani, nevasta avea deja masina ei (identica cu a mea bineinteles, ca pe ea invatase), am trecut la ST cu 6 trepte.
Asta si pentru ca ea a ales ST-ul (am avut de ales intre Accord full, bineinteles ca nu puteam lua asa ceva cu cutie standard si Focus ST)
Scaunul Recaro mi-a indeplinit visul. ii tine picioarele optim pentru a tine chihuahua pe picioare in excursiile lungi.
Nu mi-a venit sa cred, insa n-am stat mult pe ganduri

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate