Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare pentru primul meu TV

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

View Postginelbalut, on 25 aprilie 2022 - 09:47, said:

Mai usor cu pianul pe scari ! Niste persoane emit pareri neconforme cu realitatea.Panasonic nu e facut in cvasitotalitate in Turcia,ci doar pana la un anumit nivel, vestitul Horizon de la Vestel. Varful de gama pentru Europa se fabrica in Cehia.Toti fabricantii au procedat la fel cu turcii,anumite modele,licentele turcilor sunt pana la nivelul de mijloc.Iar  problema panelurilor IPS,ar trebui revizuita in mintea unora.Am IPS pe un Panasonic HX 940,care e la fel de negru ca un VA de pe un Philips 3D.Si nu orice  panel,ci Sharp UV2A .Si mai am un Sharp ,made in Taiwan,care rupea tot prin 2010.Ati invatat niste fraze pe de rost,dar mai ganditi-va ca procesoarele si panelurile au evoluat...

Mda, compari tv-uri din 2010 cu pocnitorile de acum ..

#38
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006

View Postginelbalut, on 25 aprilie 2022 - 09:47, said:

Iar  problema panelurilor IPS,ar trebui revizuita in mintea unora.
Am IPS pe un Panasonic HX 940,care e la fel de negru ca un VA de pe un Philips 3D.Si nu orice  panel,ci Sharp UV2A .Si mai am un Sharp ,made in Taiwan,care rupea tot prin 2010.
Ati invatat niste fraze pe de rost,dar mai ganditi-va ca procesoarele si panelurile au evoluat...

Toate recenziile facute de persoane calificate (pare ca si ei sufera de aceeasi problema) mentioneaza ca panoul IPS are un contrast mediocru indiferent de ce scamatorii face producatorul.
La prezentarea din 2020, Panasonic compara modelul 55HX940 (contrast 1280:1) cu Sony 55XG85, tot cu panou IPS si contrast 1200:1.
minutul 1:04 din prezentarea facuta de HDTVtest:
"...system but on the top and HX940 I saw a demonstration against probably Sony XG85 given the stand and also the 100 Hertz panel I mean seriously the Sony Xperia who was used also at Sony's CES presentation is just basically a whipping boy (nota mea: a person who is blamed or punished for the faults or incompetence of others, in traducere libera, acarul Paun) because of its IPS panel and actually by liking but certainly with the local dimming Pro intelligent system which combines a good synchronization between the backlight control and also the LCD shutter on the HDX 940 allowed it to achieve deeper blacks and also retrieve more shadow detailed and competitor model which I believe is the Sony XG85..."

Daca tot ai impresia ca este moft ce se spune despre panoul IPS, de ce Panasonic nu l-a comparat cu un TV cu panou VA (contrast 4500-6000:1)?
Tot moft sa fie ca se trece la miniled, lucru ce imbunatateste contrastul si ii ajuta sa tina pasul cat de cat cu OLED-ul?

@initiator,
Primul lucru pe care-l fac cand vreau sa fac o achizitie (vorbim de televizoare) este sa caut recenzii facute de profesionisti. Nu gasesc, nu cumpar.
Ma refer la televizorul pentru camera de zi. Daca-l cumpar pentru bucatarie, cabana, terasa samd, criteriul este pretul si functiile de care am nevoie.

Edited by dba, 25 April 2022 - 12:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate