Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Recomandare pentru primul meu TV

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Dupa ani de zile in care am fost total anti tv (cablu tv, de fapt), m-am hotarat ca ar fi convenabil sa am unul pentru a vedea filme si content pe Netflix, Hbo. Ma intreb ce recomandari ati avea pentru un buget de maxim 2000 lei, un tv cu diagonala 108 cm, pe care l-as folosi ocazional in living, pentru "seara de filme".

M-ar interesa si care ar fi mai calitativ, unghiul de vizualizare, calitatea video/audio si poate alte lucruri pe care nu le am eu in vedere. Mersi! Posted Image

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.emag.ro/...b/pd/DFYZBKMBM/

1948 lei
Partea de Smart e foarte ok la Lg, iar acest model are si Magic Remote (mai ciudat) - LG MR21GC

#3
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Pentru living si filme, 108cm e foarte mic, chiar minuscul.
Daca tot ai asteptat pana acum, mai asteapta putin si mareste bugetul pana pe la 3000 lei, sa gasesti ceva de minim 55", sau 139cm.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.emag.ro/.../pd/DNRPM2MBM/?
Varianta cu ambilight aduce un plus de confort iar dimensiunea mica a ecranului este usor compensata de efectul ambilight..
Am monitor cu ambilight.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ouYvKC6CXoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 24 April 2022 - 11:11.


#5
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
E jale cu calitatea ecranelor la televizoarele LG si Samsung (astea le-am urmarit eu in bugetul de 2000 ) problema sunt petele albe pe ecran (backlight bleeding) iluminare neuniforma . Cam toate sufera de boala asta mai mult sau mai putin , cum ti-e norocul ! https://postimg.cc/K1H7rFkv

#6
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008
Lasa prostiile,daca vrei cumpata un televizor  LED Smart PANASONIC TX-50JX800E, Ultra HD 4K, HDR, 126cm.Au la Altex pe la 2100.
Vezi ca au si resigilate,le poti vedea in magazinele specificate.

Edited by ginelbalut, 24 April 2022 - 11:28.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am văzut săptămâna asta la Lidl tv Grundig 4k, Android, 43 inch la 299 euro.
M-a certat nevasta că n-am luat unul, pentru că în bucătărie avem un Sony de 32 inch, dar nu e smart și nici 4k.
Sper să mai prind unul săptămâna viitoare.

#8
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 30.01.2003

 ginelbalut, on 24 aprilie 2022 - 11:26, said:

Lasa prostiile,daca vrei cumpata un televizor  LED Smart PANASONIC TX-50JX800E, Ultra HD 4K, HDR, 126cm.Au la Altex pe la 2100.
Vezi ca au si resigilate,le poti vedea in magazinele specificate.

Am luat eu unul de 40" și pot să zic că e OK mai puțin unghiurile de vizualizare care sunt praf. La o jumătate de metru deviație de la axul central își pierde culorile, contrastul. Mai slab decât un Samsung vechi de 6 ani.

Edited by georgica, 24 April 2022 - 11:41.


#9
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Mergi pe sony/jvc cu procesoare mai puternice....

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 adnana2121, on 24 aprilie 2022 - 11:43, said:

Mergi pe sony/jvc cu procesoare mai puternice....
La 2000 de lei? Sau pui tu diferența?

Edited by ericmario, 24 April 2022 - 11:48.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Panasonic sunt facute in cvasitotalitate in Turcia de catre Vestel. Partea de smart e foarte rudimentara.
JVC nu mai exista ca brand de TV-uri ,e doar o sigla pusa pe niste chinezarii.
Sony ,cat de cat acceptabile , nu se gasesc in banii aia.
Ambilighturile alea de pla Philips , pardon TP Vison-China , sunt doar niste glume care beculesc.
Mai pluseaza la buget si la diagonala. Vezi un Samsung AU9xxx  sau modele de pe la Hisense ,au raport bunisor calitate/pret.
Marci ca Grundig ,Sharp .JVC ,Telefunken practic nu exista decat ca niste sigle aplicate pe niste TV-uri de slaba calitate.

#12
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Nu te grabi, mai strange niste bani si ia un tv de 65 inch.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,388
  • Înscris: 08.02.2011
Daca mai intrebi mult pe forumuri ajungi sa iei tv de 20000 lei, nu de 2000 cat ai tu bugetul actual. Pe netflix si hbo merge aproape orice tv cu functie smart, oricat de 'rudimentar' ar fi el.

#14
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Ce case aveti voi? Unul zice ca 106cm  e mic, altul are 32 inchi in bucatarie...  altul recomanda 65 inch , intr-o camera?

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu știu dacă se mai fac Sharp. Am unul și are cel mai bun panou. Ca soft, LG mi se pare cel mai bun. Samsung am două. Eu recomand Sharp și apoi LG.
Pentru cineva care nu a avut cablu, ia cel mai ieftin TV. O sa fii dat pe spate de orice pe catv, plecând de la antenă.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 modoran, on 24 aprilie 2022 - 12:16, said:

Pe netflix si hbo merge aproape orice tv cu functie smart, oricat de 'rudimentar' ar fi el.
SO-urile proprietare e la Panasonic ,Philips ,Sony(fara Android) ,Hisense etc, nu permit HBOMAX.
Deci nu sunt asa de putine.

#17
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014

 bleujandarm, on 24 aprilie 2022 - 12:48, said:

Ce case aveti voi? Unul zice ca 106cm  e mic, altul are 32 inchi in bucatarie...  altul recomanda 65 inch , intr-o camera?

Nu mai e de 3xdiagonala ca diatanta de vizionare, cum era pe vremuri, asa ca la 2..3m distanta de tv iti poti lua 55" sau mai mare. Tine de preferinte, mai degraba, ca te poti chinui si cu un 32" la distanta aia.

Edited by iZet, 24 April 2022 - 13:26.


#18
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 06.12.2006

 PurpleTree, on 24 aprilie 2022 - 10:39, said:

...m-am hotarat ca ar fi convenabil sa am unul pentru a vedea filme si content pe Netflix, Hbo.
un buget de maxim 2000 lei, un tv cu diagonala 108 cm
M-ar interesa si care ar fi mai calitativ, unghiul de vizualizare, calitatea video/audio si poate alte lucruri pe care nu le am eu in vedere.

Cand ma intreaba - ocazional - cate un amic ce marca de televizor sa-si cumpere, eu il intreb ce telefon are. Marca, pret, functii folosite.
La un telefon de 1000 lei nu o sa ai niciodata performantele unuia de 3000 lei. La fel este si la televizoare.
Daca nu pui pret pe imagine, sunet, smart, poti alege aproape orice model. Pe partea de cablu digital si aplicatii de streaming vei avea o imagine curata, si cam atat.
Pentru smart - aplicatii integrate - LG si Samsung sunt perfecte pentru ca platforma HW si SO sunt facute in-house, iar aplicatii precum HBO MAX, Netflix, Amazon Prime sunt preinstalate.
La o serie de TV-uri produse de Vestel (Turcia) sub numele unor branduri consacrate, Sony (cu SO proprietar), Philips (SO Saphi), Hisense (SO Vidaa), poti avea surpiza sa lipseasca anumite aplicatii, iar TV cu SO android nu as cumpara la 2000 lei.
Vrei unghi mare de vizualizare, atunci alegi TV cu panou IPS, dar pierzi la contrast. Alegi cu panou VA, ai contrast bun, dar pe masura ce te duci mai in lateral imaginea scade si ea in calitate.
Cum as proceda eu.
De acum si pana la finalul verii te poti pune pe vanat oferte la televizoarele din gama 2021.
Poti prinde in intervalul 2000 - 3000 lei televizoare care au fost listate initial la 3500 - 4500 lei cu performante mult mai bune.
O diagonala de 42" (107 cm) e buna daca iti cumperi un TV Full HD sau stai cu TV-ul in brate pe post de tableta. Pe canapea, la 2.5-3 m distanta si un TV 4K, minimum 55".
Te poti convinge mergand prin magazine si testand diagonale si distante de vizionare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate