Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare NAS 10Gbps

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022
Salut,

Ma uit dupa un NAS nou, am un DS118, deci orice mi-as lua in principiu ar fi un upgrade.
L-am luat acuma 2 ani cu 600 lei, ma gandesc sa il duc in alta locatie si sa il folosesc ca external back-up in cazul in care se va intampla ceva cu NAS-ul nou.

Legat de noul NAS pe care as vrea sa il iau ma intereseaza:

- 10Gbps || SFP+
-  Cache   Nvme sau 2 SSD RAID 0
-  VM orice fe l de masina virtu ala care poate fi rulata pe el
- Minim 2GB ram eventual upgradabil
- 8TB spatiu stocare. (Nu am fisiere foarte mari, dar nici prea mici)
- Ma gandesc la un SSD Nvme sau 2 SATA pe raid 0 pentru cache si VM, apoi un alt SSD pentru niste fisiere care vreau sa fie acesibile mereu repede indiferent de cache si 1 sau 2 HDD de resilience. Deci as avea nevoie de 2 sau 4 sloturi in functie de configuratie.
- Sa aiba o aplicatii pentru back-up iOS/Android macar pentru poze.
- Nu as vrea sa decoleze din perspectiva sunetului ca as putea face un PC care sa se incadreze altfel.

Bugetul e pana in 3.500 lei, dar as prefera ceva cat mai "ieftin" care se incadreaza in requirements cat de cat.

As fi vrut sa cumpar un TS-332X-4G, dar din pacate nu il mai gasesc nicaieri :(, stie cineva de unde as putea sa iau unul sau de ce nu se mai gasesc?
https://www.senetic....duct/TS-332X-4G

TerraMaster F2-422, imi place foarte mult din perspectiva pretului, dar nu prea ii vad scopul la 10Gbps, probabil e doar de marketing.
Ai doar 2 SATA-uri, fara nvme deci ai nevoie de raid 0 ca sa atingi vitezele necesare sa scrii si sa citesti cu 10Gbps..., de asemenea stiu ca softul de management e destul de slabut.

Un: https://www.asustor....product?p_id=57 ar fi perfect, dar nici pe asta nu il gasesc nicaieri.
Practic caut un echivalent de: https://www.asustor....product?p_id=68 dar care sa stie SFP+ sau port 10G.

Acuma ma uitam intre:
TS-431X3 si TS-932PX-4G

Ce recomandari aveti?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi pleci de la un Trabant si vrei Ferrari SH, tu mergand zilnic prin Bucuresti...

Ce faci cu 10 Gbps?
Nu duc HDD-urile asemenea viteza, iar SSD-urile sunt totusi cam scumpe pt doar stocare.
Si procesorul trebuie sa fie ceva potent, nu un ARM ieftin.
Eu cand trec de la microserver Gen8, probabil voi ochi un Microserver Gen10 plus, Xeon.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cate zeci/sute de TB vrei sa stochezi pe el? Ca 1 TB ii umplii in 15 minute la 10 Gbps.

Edited by dani.user, 20 April 2022 - 09:32.


#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Dual Link de 1 Gbps fiecare nu iti ajunge? Eu asa am si duce 200+ MB/s.
Daca nu vrei sa pui doar SSD-uri pe el, nu prea ai unde sa folosesti 10 Gbps.
Alta intrebare: routerul duce 10 Gbps? Dar PC-ul(sursa) de unde trimiti datele? Ca degeaba suporta NAS-ul daca restul de pe traseu nu suporta.

#5
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Din pacate,  bugetul e “rusinos” pt cerintele date.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,818
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.mediaexp.../synology-ds920
Te costa 3000 de lei cu tot cu livrare prin https://www.eshopwedrop.ro/.

Echivalentul e
https://www.mediaexp...24-1bfbb973c743
si e super ieftin la 745 euro

Vad ca au stoc si in Romania acel DS920+.
https://www.pcgarage...ds920-plus-4gb/

Edited by Leo2006, 20 April 2022 - 10:35.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,818
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.senetic....uct/TS-932PX-4G
Fix 3000 lei fara TVA.

Edited by Leo2006, 20 April 2022 - 10:40.


#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

View PostLeo2006, on 20 aprilie 2022 - 10:23, said:

https://www.mediaexp.../synology-ds920
Te costa 3000 de lei cu tot cu livrare prin https://www.eshopwedrop.ro/.

Echivalentul e
https://www.mediaexp...24-1bfbb973c743
si e super ieftin la 745 euro

Vad ca au stoc si in Romania acel DS920+.
https://www.pcgarage...ds920-plus-4gb/
Are doar 2x 1Gb. El vrea 10 Gb

#9
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

View Postogo, on 20 aprilie 2022 - 09:44, said:

Din pacate,  bugetul e “rusinos” pt cerintele date.

E legit ce zici, pe de alta parte un fanless PC care sa faca cam acelasi lucru e tot pe acolo la pret.
O placa de baza e 600 un procesor pana in 800, o sursa fanless vreo 700, o carcasa 300 o placa de retea vreo 650 si ram inca vreo 600. (De acolo limita de pret)

De asemenea sunt foarte faine si comentariile, ca si context:

Am avut un PC mai vechi pe care rulam freeNas, dar consuma mult prea mult curent si efectiv era mai ieftin storage in cloud, asa ca am mutat tot ce era de back-up pe trabant si masina virtuala pe un serviciu extern casei.

Nu am sute de masini virtuale, as rula pe el:
- O masina virtuala cu LanCache
- O masina virtuala cu WordPress 500-1.500 utilizatori zilnici
- O masina virtuala cu node.js + o baza de date MySql (10-50 utilizatori)
- DNS server
- Ceva private cloud solution

Am banda de 10Gbps + failover, imi doresc sa renunt la orice serviciu de storage cloud si la niste masini de pe EC2 care consuma in total cam 200 lei pe luna.

Vreau 1/2 HDD, ca si stocare efectiva nu o sa am mai mult de 2-3TB, iar HDD ar fi doar pentru back-up, unde sunt ok sa imi suprascrie ce era inainte deci nu ma deranjeaza deloc. Daca va fi nevoie o sa iau 2 HDD de 8 sau de 12.
In schimb vreau ca fisierele sa fie acesibile rapid din exteriorul casei, dat fiind ca am 10Gbps vreau un NAS care sa se conecteze in router (AX89X) care suporta si SFP+ si 10Gbps si sa scoata in extern datele, dar ca sa nu am un bottleneck as avea nevoie de SSD in raid 0 sau nvme clar pentru fisierele la care vreau acesare foarte rapida + ce este in cache acesul efectiv la hdd fiind foarte limitat in extern.

Ca si SSD am deja 2 Nvme de 1TB si mai vreau sa iau 2 SSD 2TB fiecare pe SATA, deci as avea 6TB SSD + cei 8TB HDD.

920+ l-am taiat de pe lista pentru ca are doar 1gbe, iar pentru banii dati nu mi se pare acceptabil.
La asta ma uitam si eu sincer: TS-932PX-4G

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmuntes, on 20 aprilie 2022 - 10:43, said:

O placa de baza e 600 un procesor pana in 800
Daca aici e referinta ta atunci nu pricep deloc ce cauti pe la amaratele alea de ARM!

#11
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Singurul care se apropie de ce vrei in bugetul enuntat ar fi TS-453D ( pret ~2400 RON) ; il poti folosi "as is" impreuna cu un switch cu management care sa fie capabil de teaming pt. o interfata virtuala 5Gb/s sau poti achizitiona placa de expansiune QM2 (nu o sa fie chiar 10 Gb/s throughput mai ales daca populezi cardul cu SSD M2 SATA dar relativ aproape  80+% poate placa insa NAS-ul populat cu SSD-uri aparent se opreste pe la 400 MB/s / 700 MB/s scriere/citire best case scenario)
Are nativ 4 slot-uri SATA ce pot fi populate cu 2-3 HDD-uri mecanice si 2-1 SSD-uri SATA pt caching ; daca iei si placa QM2 mai adaugi inca 2 slot-uri pt SSD-uri SATA M.2 .
Avantaje ar fi arhitectura nativa x86 deci mai simplu de implementat VM-uri/containere Docker pt nevoile tale ; evident vorbim de micoservciii relativ "light" pt ca nu poti avea pretentii prea mari de la un Atom quad core insa de ce ai listat tu acolo ar trebui sa fie capabil .
Ideal evident ar fi sa faci upgrade la RAM ; se face simplu folosind module standard SO-DIMM (de laptop) si suporta pana la 16 GB RAM (oficial doar 8GB insa in mod real/practic suporta 16 GB) a.i. serviciile tale sa poata sa ruleze decent fara sa se lupte unele cu altele si/sau sa faca swapp tot timpul .

Edited by me_iauras, 20 April 2022 - 11:36.


#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Pare ca ai pretentii de un server dar pentru asta vrei sa folosesti un NAS care....nu e gandit sa fie folosit ca server.

#13
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

View Postme_iauras, on 20 aprilie 2022 - 11:30, said:

Singurul care se apropie de ce vrei in bugetul enuntat ar fi TS-453D ( pret ~2400 RON) ; il poti folosi "as is" impreuna cu un switch cu management care sa fie capabil de teaming pt. o interfata virtuala 5Gb/s sau poti achizitiona placa de expansiune QM2 (nu o sa fie chiar 10 Gb/s throughput mai ales daca populezi cardul cu SSD M2 SATA dar relativ aproape  80+% poate placa insa NAS-ul populat cu SSD-uri aparent se opreste pe la 400 MB/s / 700 MB/s scriere/citire best case scenario)
Are nativ 4 slot-uri SATA ce pot fi populate cu 2-3 HDD-uri mecanice si 2-1 SSD-uri SATA pt caching ; daca iei si placa QM2 mai adaugi inca 2 slot-uri pt SSD-uri SATA M.2 .
Avantaje ar fi arhitectura nativa x86 deci mai simplu de implementat VM-uri/containere Docker pt nevoile tale ; evident vorbim de micoservciii relativ "light" pt ca nu poti avea pretentii prea mari de la un Atom quad core insa de ce ai listat tu acolo ar trebui sa fie capabil .
Ideal evident ar fi sa faci upgrade la RAM ; se face simplu folosind module standard SO-DIMM (de laptop) si suporta pana la 16 GB RAM (oficial doar 8GB insa in mod real/practic suporta 16 GB) a.i. serviciile tale sa poata sa ruleze decent fara sa se lupte unele cu altele si/sau sa faca swapp tot timpul .

Legat de microservicii sunt chestii foarte simple de administrare conturi un SMTP si livrare de content in functie de user.
Ce fain e, mersi super mult pentru raspuns mi se par foarte faine specificatiile ceva de genul cautam :D. Nu stiam ca exista PCIe la sub 5.000 lei.
E practic vreo 2900 lei cu tot cu placa, oare se pot utiliza si placa de 10G si cele 2 conexiuni?

O sa mai astept totusi inca cateva comentarii si mai fac si eu research, dar clar mi-am schimbat topul. Clar e mai ieftin ca TS-932PX-4G si are x86, cea ce pentru mine e un mare + ca imi simplifica viata mult.

#14
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

View PostNenea Zap, on 20 aprilie 2022 - 11:49, said:

Pare ca ai pretentii de un server dar pentru asta vrei sa folosesti un NAS care....nu e gandit sa fie folosit ca server.

Hai sa ii zicem micunealta secreta :)).
Da si nu, am nevoie de ceva intre deci de un NAS un pic mai potent.

Ratiunea mea:
De firewall nu am nevoie ca am unu deja in router, iar pe reteaua interna nu am dispozitive dubioase si nu am nici intrari noi.
Cele 2 pagini nu sunt business critical pot sa fie picate cu orele chiar si cateva zile si tot nu conteaza.
Viteza de raspuns a paginilor nu ma intereseaza prea mult, dar fiind in mare parte read-uri de pe ssd nu ma astept sa fie probleme.
De scalat nu prea am unde scala cu ele si nici nu are sens, iar daca va fi cazul o sa le mut pe AWS.
Spatiu de un rack/desktop (nu un mini ITX) nu prea am.
Bani de aruncat pe ceva care nu are un ROI bun nu am.
Pe WordPress am doar view (Iar 500-1.500 e maximul atins) in medie daca am 100 utilizatori cu 400 views deja e mult, cu un peak de 30-50 oameni.
Iar cealalta pagina are cateva sute de views pe luna.

Vreau si un sistem de file management + backup usor de configurat cu un Time Machine eventual care poate rula de pe acelasi device atata timp cat am containere limitate pentru aplicatiile hostate. Care sa imi poata livra documentele oriunde as fi intr-un timp scurt. Daca imi poate si decongestiona traficul putin cu ceva cache in fata e si mai bine.
Efectiv nu are sens un server.

#15
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@muntes
Poti folosi toate cele 3 interfete simultan fara probleme insa teaming/link aggregation poti face doar intre cele 2 interfete native 2x2,5 Gb/s deci poti avea ori 3 interfete ( 2x 2,5 Gb/s si 1x 10Gb/s ) ori 2 interfete (1 x interfata virtuala 5Gb/s si 1x10 Gb/s) .
Personal daca as avea "use case-ul" tau nu m-as mai complica cu modulul QM2 pt. ca nu pari sa lucrezi atat de des cu volume de date voluminoase ( gen editare video @ home ) si asa cum am mentionat nici NAS-ul nu e chiar capabil de a satura un link 10 Gb/s ; de asemenea modulul QM2 cu interfata 10Gb/s e ~250$ deci cred ca ai gasit alta varianta mai ieftina ( probabil varianta doar cu interfete M.2 SATA dar fara placa retea) daca ai calculat un pret de 500 RON pt. ea (sau poate chiar ai gasit vreo oferta buna).
In ceea ce priveste nevoile de backup poti folosi fara probleme NAS-ul ca tinta pt. backup-ul nativ Windows sau MAC sau via aplicatii QNAP instalate pe clienti mobili.

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmuntes, on 20 aprilie 2022 - 10:43, said:



E legit ce zici, pe de alta parte un fanless PC care sa faca cam acelasi lucru e tot pe acolo la pret.
O placa de baza e 600 un procesor pana in 800, o sursa fanless vreo 700, o carcasa 300 o placa de retea vreo 650 si ram inca vreo 600. (De acolo limita de pret)
Și vreo 600 radiatorul.
Sau pe acesta nu-l vrei fanless? :)

https://www.forit.ro...I4aAgNTEALw_wcB


#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmuntes, on 20 aprilie 2022 - 10:43, said:

Vreau 1/2 HDD, ca si stocare efectiva nu o sa am mai mult de 2-3TB

View Postmuntes, on 20 aprilie 2022 - 10:43, said:

In schimb vreau ca fisierele sa fie acesibile rapid din exteriorul casei

Presupunand ca netul merge constant la viteza maxima, 3 TB ii descarci in intregime cam intr-o ora la 10 Gbps sau 10 ore la 1 Gbps. Ii vei descarca macar odata / saptamana in intregime sa merite sutele de euro investite?

#18
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

View Postsfantu.dracu, on 20 aprilie 2022 - 15:45, said:

Și vreo 600 radiatorul.
Sau pe acesta nu-l vrei fanless? Posted Image

https://www.forit.ro...I4aAgNTEALw_wcB

Am luat pana la urma o decizie, o sa construiesc un PC pe care il voi transforma intr-un NAS/Server. Voi folosi ca OS TrueNAS, dat fiind ca face cam tot ce fac si solutiile inchise.
Nu ma deranjeaza sa construiesc PC-ul de la 0 sa instalez si sa configurez toate lucrurile necesare chiar daca voi pierde 2-3 zile, in schimb va fi un proces foarte relaxant. (Totusi nu e pentru toata lumea*)

Legat de interfata QM2, ce am vazut eu avea in poza 10gbps ports, era si in descriere, dar aparent a fost o eroare are doar x2 M2. (Parea prea fain sa fie adevarat asa ca am intrebat firma)

Ca si specs, inca sunt in dubii, pentru ca il fac o data si probabil il voi pastra ruland cativa ani buni. Mi-am configurat 4 variante, logic ar fi sa merg pe cea de 3900, dar cred ca o sa mai astept putin si o sa merg pe cea cu i7, doar din perspectiva faptului ca ar putea fi utilizat si ca un PC si 20 de thread-uri.

Pentru cei curiosi legat de cat costa sa iti faci un PC care nu are nici o parte in miscare si are un PSU care ofera garantie 12 ani:

Varianta buget:
https://ibb.co/wBC6pL5

Varianta performance/cost (rationala):
https://ibb.co/n7vs559

Varianta performance:
https://ibb.co/tZCRQMw

E adevarat ca nici o configuratie din ce am facut nu suporta ECC, nu am nimic critic deci nu prea am nevoie, dar ar putea fi inlocuita placa de baza cu alta in orice build pentru asta.
Singura problema e de turbo boost, care probabil va fi mai mult inactiv. Fara un NF-A12x25 LS-PWM fan, dar probabil o sa testez si o sa il adaug daca va fi cazul sau ma voi juca din undervoltage. (Oricum nu ma astept sa mearga prea mult sub un load de 100%)

E adevarat si ca e overkill, dar daca tot dau un ban macar sa beneficiez de niste specs ok.
Se poate inchide threadul in principiu :D.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate