Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme cu angajatorii la angajare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
AliTanase

AliTanase

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2022
Buna ziua ,sper ca nu voi deranja pe nimeni cu postarea mea dar chiar sunt ffoarte dezamagit de caracterul unor oameni . Sunt din Timisoara si sunt curios daca mai sunt persoane in situatia mea .Am fost deja,la vreo 4 interviuri in care angajatorul mi-a spus ca am fost ales si urma sa ma sune pentru analize, fapt ce nu s-a mai intamplat. Ce ma deranjeaza este faptul ca eu lucrez si am convenit cu ei sa imi bag preavizul ...Daca imi bagam preavizul... ramaneam si fara actualul loc de munca, deci fara servici, fara venit.Oare acesti angajatori nu au frica de Dumnezeu ?

#2
rayden26

rayden26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 20.07.2009
Intotdeauna inaintezi preavizul cand ai o oferta clara scrisa din partea celuilalt potential angajator.

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
corectie: intotdeauna inaintezi preavizul dupa ce ai semnat contractul cu noul angajator

daca vine si iti spune ca semnezi contractul cand incepi munca fugi de ei cat mai departe. ptr ca atunci pot sa iti puna in fata orice contract cu orice salariu ca tu esti prins la inghesuiala.

crede-ma am trecut prin asa ceva: eram mic si prost, mi-au zis ca semnez contractul cand incep munca, mi-am dat demisia de la vechiul job, am asteptat perioada de preaviz si apoi m-am dus la noul angajator. cand am ajuns acolo suprize-surprize fara Andreea Marin: contractul prevedea alta suma decat cea convenita initial. cand le-am atras atentia mi-au spus ca in contract se trece suma bruta si ca e cea de la interviu si tot o dadeau ca eu nu am inteles bine. doar ca eu la interviu am cerut suma neta (dupa ce scad taxele) si ei mi-au pus aceeasi suma ca suma bruta (inainte de taxe). asta insemna ca eu luam cam 60-65% din suma respectiva ca suma neta.
mi-am bagat picioarele si am plecat instantaneu de acolo. ulterior am gasit alt job mai ok si m-am angajat.

Edited by rex, 18 April 2022 - 12:46.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 AliTanase, on 18 aprilie 2022 - 11:03, said:

Oare acesti angajatori nu au frica de Dumnezeu ?
Cu ce te încălzește un răspuns la întrebarea asta?

#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 AliTanase, on 18 aprilie 2022 - 11:03, said:

Oare acesti angajatori nu au frica de Dumnezeu ?
singurul lor dumnezeu e banul. alta intrebare?

Edited by rex, 18 April 2022 - 12:48.


#6
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Daca esti bun de munca, ia de pleaca din tara.
Am vazut patroni care la randul lor s-au angajat. Si cand erau ei patroni o dadeau ca au 1000 de angajati la poarta...

#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Demisii in alb nu ati semnat la angajare? Eu da, tot asa mic si fraier

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Cam ciudata situația. Hai, inteleg sa ți se întâmple o data, de doua ori, dar de 4 ori într-o perioada relativ scurta?
Nu cumva actualul angajator îți baga bețe în roti, atunci când suna de la viitorul loc de munca sa ceara referințe despre tine?
În ce domeniu lucrezi?
La firmele serioase/multinaționale, după ce treci de etapa interviului și ești selectat, de obicei se prezintă și semnează o oferta scrisa, în care sunt enumerate beneficiile din pachetul salarial, se stabilește de comun acord data la care începi activitatea.
Nu ai încercat sa suni la aceste 4 firme, sa întrebi dacă și când au de gând sa te angajeze, din moment ce ți s-a spus ca ai fost selectat pentru jobul respectiv?

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Corina, depinde de firma si de job. Nu o sa stea nici naibii sa ceara referinte pentru un post necalificat. Cel mai probabil au gasit pe altcineva care a acceptat un salariu mai mic sau care era disponibil mai repede. Sau care se potrivea mai bine pe cerintele postului.
Oricum urat din partea angajatrului sa dispara ca magarul in ceata.

 stefan0011, on 18 aprilie 2022 - 12:56, said:

Demisii in alb nu ati semnat la angajare? Eu da, tot asa mic si fraier

Bravo, sustii ilegalitatile patronilor. Sa nu vii sa te plangi ca ai ramas cu buza umflata.

Edited by AlexEn, 18 April 2022 - 13:18.


#10
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu stiu ca iti dai demisia dupa ce semnezi contractul de munca la noua firma si se incepe inregistrarea acestuia. La mine in firma dupa ce concluzionez semnez cu persoana contractul cu data la care imi spune ca devine disponibil [unii au preaviz de 30 zile altii poate de 10zile], ii dau o lista cu ce documente trebuie sa pregateasca si ce analize/cursuri trebuie sa efectueze si unde cum se fac astea pe cheltuiala noastra. Ca revers la ce zice initiatorul eu am avut candidati care nu au mai venit si nici nu au anuntat chiar dupa ce au semnat contractul, nu poti fi in capul tuturor, altii poate nu explica corect toate detaliile.

Edited by dell99, 18 April 2022 - 13:22.


#11
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

 AliTanase, on 18 aprilie 2022 - 11:03, said:

Buna ziua ,sper ca nu voi deranja pe nimeni cu postarea mea dar chiar sunt ffoarte dezamagit de caracterul unor oameni . Sunt din Timisoara si sunt curios daca mai sunt persoane in situatia mea .Am fost deja,la vreo 4 interviuri in care angajatorul mi-a spus ca am fost ales si urma sa ma sune pentru analize, fapt ce nu s-a mai intamplat. Ce ma deranjeaza este faptul ca eu lucrez si am convenit cu ei sa imi bag preavizul ...Daca imi bagam preavizul... ramaneam si fara actualul loc de munca, deci fara servici, fara venit.Oare acesti angajatori nu au frica de Dumnezeu ?

De principiu pana nu ai semnat contract de munca cu noua firma ( evident cu un exemplar in posesia ta ) nu prea se depune preazvizul la angajatorul actual ( evident daca firma noua prezinta mai multe incredere prin cunostinte care sa garanteze pt. ele sau vorbim de firme mari cu nevoi evidente de oameni care nu prea se preteaza la asemenea comportamente poti sari anumiti pasi ) .
Eu in schimb te-as ruga sa numesti aceste firme ; neseriozitate de acest gen trebuie sa aiba consecinte altfel vor continua practica si in acelasi timp poti salva pe altii sa nu pateasca la fel .
Macar sa te anunte ca s-au razgandit ar fi minimul efort pe care ar fi trebuit sa il depuna ; legal vorbind nu au cum sa pateasca ceva insa moral sunt vinovati (cu atat mai mult cu cat exista paerioada de proba care ii protejeaza legal de a fi legati de un angajat care la interviu a parut compatibil insa in realitate nu e asa).

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 AliTanase, on 18 aprilie 2022 - 11:03, said:

Oare acesti angajatori nu au frica de Dumnezeu ?
E grav daca aici ti-e speranta.

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 stefan0011, on 18 aprilie 2022 - 12:56, said:

Demisii in alb nu ati semnat la angajare? Eu da, tot asa mic si fraier
demisia în alb o semnezi fiindcă dacă după 10 zile dispari și nu mai dai pe la servici că n-ai chef cumva trebuie întrerupt legal acel contract de muncă.și de cealaltă parte este nasol numai că nu știți

 AlexEn, on 18 aprilie 2022 - 13:17, said:

sustii ilegalitatile patronilor.
azi te angajez legal iar după 3 zile nu mai ai chef de lucru și ți se rupe în dos de patron că acolo nu mai calci.ce face patronul cu  tine?cât te ține angajat?

Edited by EMPP, 18 April 2022 - 14:17.


#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Bunicul avea o vorba, Dumnezeu te ajuta da nu-ti baga in straita!
Prin urmare trebe sa te ajuti singur, nu te baza pe ajutor divin.
Daca ai facut vre-o "minune" la fostul loc de munca poti avea surprize majore in continuare.
Ca idee, a plecat un coleg de la mine din formatie si m-am ales cu telefon de la viitorul lui angajator din Anglia pentru referinte.
Deci puteti sa spuneti ca-i ca pe vremuri, PCR insa acuma de cheama ...referinte!

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 EMPP, on 18 aprilie 2022 - 14:20, said:

azi te angajez legal iar după 3 zile nu mai ai chef de lucru și ți se rupe în dos de patron că acolo nu mai calci.ce face patronul cu  tine?cât te ține angajat?
Un patron istet te angajeaza cu perioada de proba sau cu contract pe trei luni, ca nu stie cu cine are de-a face.
Nu se apuca de falsificat acte.

#16
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

 dell99, on 18 aprilie 2022 - 13:20, said:

Eu stiu ca iti dai demisia dupa ce semnezi contractul de munca la noua firma si se incepe inregistrarea acestuia.
La ultimele 2 locuri de munca (firme mari, multinationale) contractul l-am semnat cu 2-3 zile inainte de a incepe munca.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu prea cred ca este vorba de angajator / patron dar, ma rog ... orice este posibil
Probabil este vorba de o agentie de recrutari angajata de ... angajator
Raspunsul final nu (prea) depinde de ei

Daca era vorba de angajator / patron, ei bine, exista o vorba ;
Vaca bună se vinde în staul

Adica - Daca esti bun nu te lasa sa scapi
Daca nu ...

#18
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

 Ion_Bumbu, on 18 aprilie 2022 - 14:20, said:

Bunicul avea o vorba, Dumnezeu te ajuta da nu-ti baga in straita!
Prin urmare trebe sa te ajuti singur, nu te baza pe ajutor divin.
Daca ai facut vre-o "minune" la fostul loc de munca poti avea surprize majore in continuare.
Ca idee, a plecat un coleg de la mine din formatie si m-am ales cu telefon de la viitorul lui angajator din Anglia pentru referinte.
Deci puteti sa spuneti ca-i ca pe vremuri, PCR insa acuma de cheama ...referinte!

Situatia pe care o descrii nu are nimic de-a face cu referintele ; acestea sunt numai cu acceptul potentialului angajat si dintr-o lista de persoane furnizate de acesta . D-aia se si numesc referinte pt. ca teoretic ele sunt in folosul intervievatului nu al noului angajator . Scopul referintelor e sa confirme cele scrise in CV si eventual declarate la interviu nu sa combata acele date . Sunt un pas parcurs in general la sfarsitul procesului de recrutare cand in mare parte decizia e luata dar HR-ul vrea sa faca tot "due diligence-ul" necesar pt a evita surprize ulterioare .
De asemenea in mod normal referintele provin din randul colegilor angajatului potential si foarte rar din randul superiorilor (decat in cazul unor relatii personale stranse); pt. ca altfel poate introduce probleme in relatia contractuala daca dintr-un motiv sau altul cele 2 parti nu semneaza un contract de munca .
Am fost referinta pt. cativa viitori fosti colegi si de fiecare data am fost intrebat anterior daca sunt OK sa am acest rol si sa spun de principiu cand ar fi OK sa ma contacteze HR-ul companiilor respective .

 Alice, on 18 aprilie 2022 - 14:59, said:

La ultimele 2 locuri de munca (firme mari, multinationale) contractul l-am semnat cu 2-3 zile inainte de a incepe munca.

Been there done that ; in acelasi timp nu sunt sigur ca as fi avut aceeasi incredere intr-o firmulita mica / start-up fara nici un fel de notorietate in piata . De asemenea aveam oferta ferma primita pe mail care din cate stiu e valabila din punct de vedere legal ca sa poti cere despagubiri in cazul in care se razgandesc si tu demisionezi .

Edited by me_iauras, 18 April 2022 - 15:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate