Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Probleme cu angajatorii la angajare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
AliTanase

AliTanase

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2022
Tin sa precizez ca nu am avut probleme la locurile de munca si cred ca cel mai bine era sa imi spuna dupa interviu, ca ma suna daca voi fii acceptat nu sa ma minta si sa ma faca sa imi bag preavizul degeaba.Consider ca prin modul in care s-au comportat si-au batut joc de mine ! Inca un lucru interesant : toti aveau varsta peste 60 de ani ... Oare comunismul chiar a creat monstrii ?!

#20
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 stefan0011, on 18 aprilie 2022 - 12:56, said:

Demisii in alb nu ati semnat la angajare? Eu da, tot asa mic si fraier

eu nu, dar stiu persoane care au semnat. In mod (poate) surprinzator, din cei cei care au semnat astfel de demisii, nimeni nu a patit sa fie folosita acea demisie in alb (toti au plecat cand au vrut ei gasit alt job).

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 EMPP, on 18 aprilie 2022 - 14:20, said:

azi te angajez legal iar după 3 zile nu mai ai chef de lucru și ți se rupe în dos de patron că acolo nu mai calci.ce face patronul cu  tine?cât te ține angajat?

Pemtru astfel de situatii exista regulamentul intern in care se prevede numarul de zile in care se poate desface contractul de munca pentru neprezentare si care sunt pasii.

#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 me_iauras, on 18 aprilie 2022 - 15:02, said:


De asemenea in mod normal referintele provin din randul colegilor angajatului potential si foarte rar din randul superiorilor (decat in cazul unor relatii personale stranse); pt. ca altfel poate introduce probleme in relatia contractuala daca dintr-un motiv sau altul cele 2 parti nu semneaza un contract de munca .


Interesanta opinie insa se pare ca unii nu stiau de asta...m-au sunat pe linie ierarhica :D, seful meu a fost cel sunat initial apoi a cerut recrutorul direct cu seful locului de munca.
Colegului i s-a cerut doar sa indice locul de munca, in rest se descurau ei, au fost mai catolici decit Papa, au sunat si la celalalt job de unde a venit colegul, la noi, in fapt el deja era la alt job si de acolo a plecat la noua firma, noi fiind job-ul 2! de` cind iti faci treaba asa cum trebuie procedezi in consecinta nu dupa ureche sau ca asa fac majoritatea...
Si ma rog ce probleme pot apare dupa ideea dumneavoastra?
E "om problema" si seful trebuie sa ascunda asta? sau sa spuna ca-i minunat doar sa scape de el?

#23
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
inainte minteau angajatii ca sa obtina un loc de munca. acum mint locurile de munca ca sa obtina angajati

Edited by rex, 18 April 2022 - 19:47.


#24
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

 Ion_Bumbu, on 18 aprilie 2022 - 17:25, said:

Interesanta opinie insa se pare ca unii nu stiau de asta...m-au sunat pe linie ierarhica Posted Image, seful meu a fost cel sunat initial apoi a cerut recrutorul direct cu seful locului de munca.
Colegului i s-a cerut doar sa indice locul de munca, in rest se descurau ei, au fost mai catolici decit Papa, au sunat si la celalalt job de unde a venit colegul, la noi, in fapt el deja era la alt job si de acolo a plecat la noua firma, noi fiind job-ul 2! de` cind iti faci treaba asa cum trebuie procedezi in consecinta nu dupa ureche sau ca asa fac majoritatea...
Si ma rog ce probleme pot apare dupa ideea dumneavoastra?
E "om problema" si seful trebuie sa ascunda asta? sau sa spuna ca-i minunat doar sa scape de el?

Nu e nici o opinie si daca ai fi citi atent ai fi observat ca mentiunile mele se refereau la angajatorul curent ; in cazul expus de tine nu reprezenta nici o problema sa intrebe si superiorii in conditiile in care persoana respectiva nu mai avea nici o relatie contractuala cu firma in care activai . Idem pt. angajatorul de la care a plecat sa vina la voi .
Sincer genul asta de verificare am intalnit doar in cazul unui fost coleg care pleca pe o pozitie in care avea nevoie de niste avize de securitate pt. a isi putea desfasura activitatea si aia era procedura standard ( natura informatiilor confidentiale cu care lucrau era de asemenea natura ) . In orice alta situatie cred ca e pur si simplu exces de zel in sensul ca daca ai atatea dubii incat sa simti nevoia de a face anchete la n-2 angajatori atuci mai bine nu-ti mai bati capul cu acea apersoana si cauti pe altcineva .

In ceea ce priveste onestitatea celui intervievat legat de capabilitatile candidatului la pozitia deschisa e un risc minimizat prin numarul celor interpelati ; daca candidatul a mintit e mai putin probabil  ( nu imposibil ) ca "povestea" sa fie coroborata de mai mult de 1-2 persoane ( stii tu zicala cu  minciuna care are picioare scurte ) .

Apropo  ai fii uimit sa afli cati sefi intr-adevar mint sa scape de un angajat incompetent ( dar nu atat de incompetent incat sa poata fi dat afara pt. neindeplinirea atributiilor de serviciu ) care stie cat de cat codul muncii si stie ce procedura complicata trebuie urmata sa dai pe cineva afara pt. asa ceva ; e intr-adevar mai intalnita situatia asta in interiorul companiilor la transferurile intre departamente cand e nevoie si de aprobarea superiorului ierarhic dar stiu si de un caz intre companii dupa ce fusese departamentul nostru cel pacalit in legatura cu abilitatile unuia din colegi .

#25
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
In 2021 m-am angajat la o corporatie, si in procesul de angajare, au solocitat permisiunea mea sa contacteze ultimii 2 angajatori (si daca sunt de acord si pe cel actual, la care nu am dat ok-ul). Fostii angajatori au fost contactati in aprox 2 zile de cand am dat eu ok-ul. Stiu pentru ca am pastrat legaturi bune la acele companii si mi-au confirmat si urat succes la nou job.
Asa mi se pare normal sa se intample. Daca iti contacteaza locul de munca curent poti sa il pierzi sau sa ai probleme.

#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Aliooo, oare pe ce lume va aflati??
Nimeni nu contacteaza pe cineva care este inca angajat la firma de la care pleaca!
Chiar nu mi-am inchipuit ca sinteti atit de tineri in aceste relatii de munca, de aia nici n-am specificat si chiar nu am priceput ce doriti sa spuneti, de` sinteti prea tineri!

#27
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005

 AliTanase, on 18 aprilie 2022 - 11:03, said:

Buna ziua ,sper ca nu voi deranja pe nimeni cu postarea mea dar chiar sunt ffoarte dezamagit de caracterul unor oameni . Sunt din Timisoara si sunt curios daca mai sunt persoane in situatia mea .Am fost deja,la vreo 4 interviuri in care angajatorul mi-a spus ca am fost ales si urma sa ma sune pentru analize, fapt ce nu s-a mai intamplat. Ce ma deranjeaza este faptul ca eu lucrez si am convenit cu ei sa imi bag preavizul ...Daca imi bagam preavizul... ramaneam si fara actualul loc de munca, deci fara servici, fara venit.Oare acesti angajatori nu au frica de Dumnezeu ?

Cand un angajator iti spune "te sunam noi" - nu inseamna ca chiar te vor suna.

Un angajator care te vrea iti trimite pe mail o oferta care cuprinde toate aspectele, beneficiile...etc; oferta pe care trebuie sa o accepti oficial, printr-un raspuns la acel mail.
Abia dupa exprimarea acceptului tau, lucrurile sunt oficiale.

Preavizul(demisia) se da abia dupa ce lucrurile au devenit oficiale.


Eu cred ca tu, ori nu ai o minima experienta cu interviurile/ofertele; ori intelegi gresit anumite aspecte ale interviului.
Poate te-au intrebat ceva de genul "din momentul in care esti ales, in cat timp poti sa lucrezi la noi?" sau "din momentul acceptarii, cate zile de preaviz ai?" - si tu ai inteles ca "ati convenit" sa iti depui preavizul....

Edited by florinel, 19 April 2022 - 05:46.


#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 florinel, on 19 aprilie 2022 - 05:46, said:

Un angajator care te vrea iti trimite pe mail o oferta care cuprinde toate aspectele, beneficiile...etc; oferta pe care trebuie sa o accepti oficial, printr-un raspuns la acel mail.
Abia dupa exprimarea acceptului tau, lucrurile sunt oficiale.


Dupa semnarea contractului sunt oficiale lucrurile.

#29
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

 Ion_Bumbu, on 18 aprilie 2022 - 21:31, said:

Aliooo, oare pe ce lume va aflati??
Nimeni nu contacteaza pe cineva care este inca angajat la firma de la care pleaca!
Chiar nu mi-am inchipuit ca sinteti atit de tineri in aceste relatii de munca, de aia nici n-am specificat si chiar nu am priceput ce doriti sa spuneti, de` sinteti prea tineri!

Mda ... uite ca nu e chiar asa ; dar din nou tu nu esti in stare sa faci distinctia intre referinte si investigatii clandestine  tip gestapo efectuate de angajatori la care sper sa nu lucreze nimeni . Atata timp cat practic orice contract nou incepe cu o perioada de proba (3 luni ) in care oricare din parti se poate retrage in orice moment fara probleme/justificari aditionale nu vad ratiunea de a face pe detectivu' lu' peste ( e practic o confirmare ca cei care fac recrutarea in acea companie sunt incompetenti si nu sunt in stare sa elimine in procent ridicat candidatii nepotriviti )
Referintele sunt furnizate de candidat si printre ele pot fi si colegi/superiori de la angajatorul curent  ( nu e obligatoriu insa nu e neobisnuit tinand cont ca astfel pot fi verificate datele cele mai proaspete/relevante legate de capabilitatile candidatului respectiv) ; referintele sunt contactate numai cu acceptul candidatului .
Din nou ma vad nevoit sa mentionez ca am fost referinta pt. colegi care erau in proces de recrutare la alta companie si nu e nimic neobisnuit in asta ; problema ar fi fost daca as fi fost contactat pe nepusa masa insa asa cum am specificat fusesem inainte intrebat de colegii respectivi daca e OK sa fiu contactat in acest scop si mi s-a spus cam in ce interval de zile ar avea loc conversatia .

Edited by me_iauras, 19 April 2022 - 09:57.


#30
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Maestre, eu am fost in situatia in care am dat referinte dar am si cautat oameni pentru formatia mea, am dat testele impreuna, am luat info clandestine, alea sint cele mai eficiente, Posted Image
apoi au plecat unii la HR pentru discutii si angajare, toti cei plecati au fost angajati si au devenit colegi cu mine.
Eu vorbesc din experienta nu povestile HR, nu teste cu psiohologul companiei, teste faceam noi anual toti, cu teste de genul socializare, grup, pardon team, nu era nevoie sa facem team building, il faceam aproape lunar cind era un balamuc mare, mai ales iarna! Posted Image.
Depindeam prea mult unu de altul pentru a lasa asta in mina altora, cind colegul iti face asigurarea in coarda parca trebuie sa fii sigur de el.

P.S. perioada de proba era de 6 luni cu posibilitatea de a fi prelungita doar inca o data.

Edited by Ion_Bumbu, 19 April 2022 - 11:43.


#31
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
In partea de vest a tarii e o lipsa acuta de personal, nu vad problema, cauti alta firma. Angajatorul are standardele lui, daca dupa un interviu nu te mai cheama nu e o tragedie, mergi in alta parte. Si nu trebuie sa ai ca obiectiv doar angajarea, toata lumea angajeaza cu 3 luni de proba in care poti fi licentiat chiar fara motiv aparent.

#32
AliTanase

AliTanase

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2022

 Ger0nimo, on 19 aprilie 2022 - 14:54, said:

In partea de vest a tarii e o lipsa acuta de personal, nu vad problema, cauti alta firma. Angajatorul are standardele lui, daca dupa un interviu nu te mai cheama nu e o tragedie, mergi in alta parte. Si nu trebuie sa ai ca obiectiv doar angajarea, toata lumea angajeaza cu 3 luni de proba in care poti fi licentiat chiar fara motiv aparent.
Problema nu ar fi lipsa locurilor de munca ci faptul ca am fost mintit pe fatza ... Mi-au zis ca m-au ales si ca ma suna a doua zi pt analize si dupa ce imi fac analizele incep munca la ei, ceea ce nu s-a mai intamplat. Ce faceam daca ma luam dupa minciunile lor si imi bagam preavizul ?Ce parere aveti despre astfel de persoane ?Cu astfel de oameni nici nu ma mir ca Romania e la coada Europei ..

#33
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005

 AlexEn, on 19 aprilie 2022 - 08:48, said:

Dupa semnarea contractului sunt oficiale lucrurile.

Ok, asa este; dupa semnarea contractului lucrurile sunt oficiale 100%.
Dar odata primita o oferta ferma, scrisa - de obicei aia ramane valabila, eu nu am vazut pana acum angajator care sa se suceasca in faza asta. Si-am schimbat vreo 5 joburi in ultimii 10 ani.

Unii angajatori am vazut ca prefera semnarea contractului + inregistrarea in revisal in prima zi de munca - dupa ce au avut angajati cu contracte semnate anterior si care nu s-au mai prezentat la munca.

@ AliTanase -  de curiozitate - despre ce locuri de munca vorbim?

Ca mi se pare putin ireala situatia; intelegeam sa patesti asta cu un angajator, dar cu mai multi....

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 florinel, on 19 aprilie 2022 - 16:28, said:


Ok, asa este; dupa semnarea contractului lucrurile sunt oficiale 100%.
Dar odata primita o oferta ferma, scrisa - de obicei aia ramane valabila, eu nu am vazut pana acum angajator care sa se suceasca in faza asta. Si-am schimbat vreo 5 joburi in ultimii 10 ani.


De acord cu tine. Doar subliniam ca dpdv juridic data semnarii contractului este cea importanta.

#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 crocko.dilul, on 18 aprilie 2022 - 14:50, said:

Un patron istet te angajeaza cu perioada de proba sau cu contract pe trei luni, ca nu stie cu cine are de-a face.
Nu se apuca de falsificat acte.
și dacă pe tine te apucă damblaua peste  patru luni atunci tot isteț este patronul?

 AlexEn, on 18 aprilie 2022 - 16:04, said:

Pemtru astfel de situatii exista regulamentul intern in care se prevede numarul de zile in care se poate desface contractul de munca pentru neprezentare si care sunt pasii.
regulamentul intern nu bate legea

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Nu o bate dar o completeaza. Imi arati unde este prevazut in Codul Muncii numarul de zile in care se poate desface contractul pentru neprezentare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate