Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie vaselina pt bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Recent am montat la bicicleta un nou set de pedale de la wellgo ( Magnesium) si fiind primele pedale mai solide, cu filetul din metal, am observat ca se cam cer unse pentru ca tot scârțâie si pocăne când pedalez. Cand eram in tura, eu fiind biciclist de drum lung, am tot strans pedalele cu cheia ( imbus). Sunetul dispărea doar pe moment. Aseara am demontat pedalele si uns cu WD 40, singurul lubrifiant pe care il am prin casa. Insa nu am testat bicicleta sa vad daca problema s-a rezolvat, nu stau la curte ci la bloc. Etaj IV, fara lift.
Nu prea știu cum stă treaba cu pedalele si întreținerea lor, înainte am avut niște pedale ieftine din plastic care nu mi-au creat neplăceri niciodată chiar dacă nu le-am gresat tot niciodată. Vreau sa îmi recomandați un fel de vaselina pentru pedale, ce folosiți voi si vă este util. Sau poate este bun si WD 40...
Sunt din Brașov, dacă vreți să dați link-uri către magazine locale. Dar fără PlayBike, din anumite motive nu mai intru in magazinul lor nici măcar pentru o cameră de rezervă, darămite pentru un tub de vaselina. Nu stau sa înșir acum, experiențe N si N cu magazinele de biciclete din oraș.
O zi bună.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
dai cu vaselină cuprată.este cam 10 lei un tub mic și ajunge ani.este bună la părțile din aluminiu că nu oxidează filetul și nu se înțepenește

#3
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Faptul ca pedala pacane sugereaza ca ai bile defecte in pedala si nu ca ar fi o problema de ungere .

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti folosi vaselina Triax Spheron de rulmenți, foarte rezistenta. Este de camion.
vaselina-de-rulmenti-triax-spheron-ht-2-300-c-400g-trx870404
Găsești la magazin de piese auto camioane

Edited by MembruAnonim, 16 April 2022 - 09:40.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e problema de ungere. Sigur pedalele scartaie si trosnesc? Nu cumva monoblocul pedalier?

#6
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Vaselina pentru bicicletă trebuie să fie mai fluidă pentru că nu lucrează la temperaturi mari și mai trebuie să adere la suprafețe diverse.
Când bilele unui lagăr încep să pocnească, e semn de înlocuire. Vaselina era o soluție cu muuuuuuuuuult timp în urmă.

Edited by exqusit_drunk, 16 April 2022 - 10:34.


#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Mda, nu știu ce problemă ai dar când montezi pedalele dai cu ce vaselină ai, are rol doar sa nu se blocheze pedala in angrenaj.
Sper că știi că un filet e (pe) invers ;)
Se strâng destul de tare, Niciodată nu ar trebui să se desfacă in timpul mersului.

Din câteva vorbe e imposibil sa identificăm problema, poate ai un filet stricat, n-ai strâns pedalele, au ele un joc/problema, zgomot de la monobloc... Etc etc

Ca vaselină am un borcănel de vaselină Galli de 100gr, luată de ceva ani de pe un site nemțesc, 3-4euro era atunci
Mai am și un tub cu vaselină scumpă albastru-verde gen Shimano, dar aia o folosesc la cuvete și monobloc nu o irosesc pe filete..

Edited by sirgoofy, 16 April 2022 - 11:13.


#8
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

 Ann0nyym0us, on 16 aprilie 2022 - 10:22, said:

Nu e problema de ungere. Sigur pedalele scartaie si trosnesc? Nu cumva monoblocul pedalier?

Eu asta zic pentru că, după ce strâng pedala cu imbus, sunetul nu se mai aude o perioadă. Am mai avut probleme in monobloc si oarecum știu cum face un monobloc cu probleme. De fapt aproape același sunet ca si cel auzit in pedală. Sa zicem, aproape la fel. In monobloc sunetul era in permanență, mai accentuat pe urcări.
Zic ca  este din pedala pentru ca simt "jocul" in talpa de la adidas, cand pedalez. De asemenea, cand las pedala " libera" si dau un pic in sensul invers ( adică, cand mă opresc din pedalat dar sunt in mers, dar învârt la pedale un pic  inapoi), se-aude un "poc". Nu tare, daca e trafic abia il auzi. Dar il simți in talpa. Acum o săptămână după ce am revenit dintr-o tura, pedale au inceput sa scârțâie si sa facă urât in ambele părți. Culmea, cand am ajuns aproape de casa un sunet chiar accentuat de zici ca era bicicleta bătrânilor de la țară cand merg la butic . Am un parc langa casa si acolo m-am oprit de am strâns pedalele, apoi probat prin parc. Nu mai facea deloc, funcționa in parametri normali. Am mers acasa.
Pana ieri nici ca am mai putut sa ies cu bicicleta, o vreme de cacao toată săptămâna. Ieri am ieșit iar cu bicicleta si am observat ca doar pedala stângă face figuri. Inițial nu de prima data, pe parcurs. După vreo 20 km cred. O simt in pedala, are acel poc ocazional si scârțâie pe urcări. Am strâns pedala si totul a funcționat normal pana am ajuns acasa. Însă nu știu pentru cat timp. Eu totuși voi cumpăra vaselina, chiar dacă este din bile sau nu.  Si după ce va fi servisată, dacă e cazul, unse tot vor  trebui sa fie. Iar pedalele oricum sunt cumpărate chiar din magazinul unde sunt client fidel atât magazin cât si atelier. Dacă nu ii dau de capăt tot acolo ajung cu bicicleta.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
cum sa strangi pedalele pe drum? alea se strang de le ia naiba initial, nu ai de ce sa le mai strangi pe drum.
daca se tot desfac, vor sfarsi prin a manca filetul si nu mai rezolvi decat cu rectificat filet si montare bucsa.

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 DoarEu099, on 16 aprilie 2022 - 08:27, said:

Sau poate este bun si WD 40...
WD40 nu este lubrefiant. N-are nici o treabă cu lubrefierea.
WD40 = water displacement #40

adică e protecție anticorozivă și atât.

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Sunt curios care sunt aceste pedale muzicale .. link ?



#12
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

 sirgoofy, on 16 aprilie 2022 - 12:52, said:

Sunt curios care sunt aceste pedale muzicale .. link ?

Link nu am, dar am poza. Au mai costat si 220 lei. Nici angrenajul nu a costat atât. Sunt genul care dau bani si sa ma tina o perioada mai mare. Dar oare a meritat?

Attached Files



#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Ce marca sunt ?
Plătești pt corpul de magneziu.

La ~220 găsești nukeproof electron evo, acum cred că le zice 'neutron'.
Am o pereche din 2015 ce a fost plimbată pe 3 bicle și încă merg bine.
Dar au corp din masă plastică și unii (amatori) cred că se rup...

Edited by sirgoofy, 16 April 2022 - 16:52.


#14
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Relax initiator, mai demonteaza, unge, strangele bine si or sa se aseze/ rodeze cum trebuie.

Exact ca tine am patit anul trecut cand am schimbat pedalele cu cube race smth… un fel de tacanit la fiecare rotatie care a disparut in 2-3 zile

#15
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

 sirgoofy, on 16 aprilie 2022 - 16:48, said:

Ce marca sunt ?
Plătești pt corpul de magneziu.

La ~220 găsești nukeproof electron evo, acum cred că le zice 'neutron'.
Am o pereche din 2015 ce a fost plimbată pe 3 bicle și încă merg bine.
Dar au corp din masă plastică și unii (amatori) cred că se rup...


Sunt marca Wellgo. Oarecum băiatul acesta care deține magazinul/atelier vinde mai mult produse pentru Enduro, însă mai găsești si altele mai ieftine. Dar cand am mers eu dupa pedale nu avea in stoc ceva mai ieftin, iar acestea la 220 erau cele mai ieftine. Altele costau si 500 lei... La biciclete fără 3500 lei in mana nici nu te poți apropia, asta cea mai ieftina. Tot la el am pus anvelope care m-au dus toată vara anului trecut si inca le am ( adevărat, am mutat anvelopa din față in spate si invers), tot la el am făcut upgrade la frâne, schimbator... Am luat multe de la  el si s-au dovedit de calitate. La fel si service-ul, face o treaba buna in comparație cu alții. Am fost prin multe ateliere si am luat multe țepe. O întâmplare frustranta  cu un atelier am scris-o aici :

https://forum.softpe...6#entry28983629


Nu cred ca băiatul acesta mi-ar vinde vreo petardă, nu prea vinde asa ceva. Referitor la vaselină, ca am fost azi in dedeman de mi-am cumpărat vaselina asta


https://www.dedeman....-4-kg/p/1035598

Pana la urma e vaselina,iar cum arata acolo, in poza, zici ca este tubul de Molekin Imuno. In realitate e ditamai tubul. Cred ca ma tine 10 ani. Pedala, sincer, nu a mai făcut nici scârț, nici poc. Nici la dus, nici la întors. Bicicleta mea are apucături tot când nu trebuie. Oricum, acum am vaselina cât sa dau la pedala pentru mulți ani de acum înainte.

#16
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
De la ce raion ai luat vaselina? De la auto? Vreau sa ma duc sa imi iau si eu un tub si sa nu caut de nebun :) Multumesc

#17
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

 mercur68, on 17 aprilie 2022 - 21:20, said:

De la ce raion ai luat vaselina? De la auto? Vreau sa ma duc sa imi iau si eu un tub si sa nu caut de nebun :) Multumesc

Da, de la auto. Oarecum am mers direct la acest raion, nu am stat sa ma învârt in tot magazinul. Nu este prima data cand merg in dedeman, insa pana am învățat magazinul s-a mai întâmplat sa caut produse tot prin alte raioane. Spre exemplu acum vreo 2 ani m-am învârtit o jumătate de ora pana am găsit WD 40. Sau altădată când m-am învârtit 1 ora pana am găsit un fel de antimucegai. Ieri eram si grăbit tare si chiar ziceam cand am intrat in magazin " ca sa nu stau o jumătate de ora pana găsesc  ce am nevoie..." Eu aveam doar o idee pe unde ar fi, dar nu si garantam. Din fericire am nimerit-o bine.

#18
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Așa cum am mai scris, o consider mai bună pe asta:  https://www.dedeman....-4-kg/p/1035601

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate