Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Experiențe cu Dorei (diverse domenii)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postpahai, on 28 februarie 2022 - 12:37, said:

nu ca zic, dar totusi, o regularizare nu s-a facut niciodata?
O sa ii chem pentru asta... De fiecare data cand au vrut sa faca, nu eram acasa.

View Postcuculea, on 28 februarie 2022 - 13:05, said:

cam cusuta cu ata alba asta...ce consum avea asa de mare de nu iti sarea siguranta? Plus de asta...daca nu iti sarea siguranta, iti lua foc tabloul. Ce legatura are consumul in sine inregistrat de contor ,  cu saritul sigurantei? Nu prea are noima ce zici tu acolo dar in fine, fie cum crezi tu.

Deci tu , sa inteleg ca , ai bagat consumatori ca innecatul...nu ti a sarit siguranta, si ai mai bagat inca pe atat, , iar nu ti a sarit, ai mai bagat, consumul s a dus spre ceruri, dar tu tot ai mai bagat ca ducea siguranta aia...si tot asa. hai bre...ce naiba, ce incerci sa ne zici aici
Aici e vorba de Dorei...nu de aberatiile noastre, hai sa fim fair
Daca puneai mana pe carte la vremea ei... intelegeai. Cine ti-a scris tie ca am bagat eu consumatori? Bagi de la tine daca nu stii ca sa scoti d-un cinci?

Ah, am chemat electrician la cateva zile dupa, se perlase tabloul.

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,226
  • Înscris: 13.06.2004
Ăla cu pus sârmă groasă la siguranţă... risca să provoace un incendiu.
Ăla cu bricheta la centrală să vadă dacă nu are scăpări, risca să producă o explozie. Chiar şi eu care nu lucrez în domeniu ştiu că cea mai simplă metodă de a verifica dacă ai scăpări de gaze e cu o cârpă înmuiată în apă cu săpun. Face clăbuci, e scăpare de gaze.
Nu ştiu care dintre ei a fost mai periculos, dar ăstora trebuie să li se retragă dreptul de a practica meseria. Sunt prinşi că o fac, amendă de 10.000 Lei. Nu plătesc amenda, confiscat bunurile.

#39
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017

View Postviotl, on 27 februarie 2022 - 23:11, said:

Morocan? Posted Image
==========================


Ce inseamna sa te mariti potrivit..... Posted Image

Attachment give-that-man-a-beer.jpg

Hell, no! Not from Putin!!!!

#40
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
încep eu cu o lucrare executată de un electrozugrav:

Tablou dintr-un apartament de bloc nou construit. Toate sunt la fel în apartamente.
Attached File  20211224_105340.jpg   354.81K   58 downloads

Siguranța din BMPM este de 16A....

Întrebarea mea e cum a trecut tabloul ăsta de inspecție.

Edited by DaculScoril0, 07 March 2022 - 14:50.


#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Aia cu 16 A pe general face ca apartamentele noi sa aiba o putere disponibila mai mica decat cele comuniste. Eu la bloc comunist duceam 6 KW pe prize la care se adauga iluminatul si 2 frigidere, chiar 2 televizoare. Deci aproape de 7 KW.

#42
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Hai ca las si eu aici o întâmplare, tot cu un Dorel. Sau doi Dorel.

Anul trecut am vrut să las bicicleta in service, iar când am fost la magazinul/atelierul unde de obicei imi reparam eu bicicleta, m-am lovit de așteptarea mare ( 1 luna si jumătate). Cred ca nu am găsit persoana potrivită, dacă insistam si găseam pe cine trebuia, aveam bicicleta gata in 2 săptămâni maxim. Cum nu am vrut sa aștept atât, am mers la un alt atelier de care nu am aflat de mult. Înainte le-am mai încercat serviciile, insa au fost treburi minore ( înlocuit plăcuțe frână sau mutat anvelope - din față in spate si invers) . La acestea sunt cei mai buni  dar la treburi mai serioase mecanicii de aici ( sunt doi la număr) o iau rău pe miriște.

Pe atunci aveam nevoie de un monobloc, lanț si pinioane. Monobloc care  era defect, asta din opinia mea "ca scotea sunete" si eu mereu am crezut ca problema provine din monobloc. Dar la recomandarea mecanicilor de aici care au spus ca monoblocul are nu știu ce problemă ( asta doar din învârtit la pedale, fără a demonta si a se uita), am ales sa se monteze unul nou. Mi s-a spus care au piese, tot ce trebuie si ca trebuie sa revin vreo 2 ore mai târziu ca sa ridic bicicleta. Eu fiind începător nici ca stiam mai nimic despre piese, mai ales la ce monobloc avea sa monteze acolo.

Mecanicii de aici au demontat de pe bicicletă un monobloc care încă era bun ( deoarece si cu noul monobloc, sunetul ciudat tot se auzea) si mi-au montat o scobitoare de monobloc, mai scurt decât ce aveam eu pe bicicletă. Pe lângă asta au montat si un distanțier din plastic, între cadru si angrenaj, care avea sa imi creeze distracția mai târziu.
Din cauza ca monoblocul era mai scurt, au dereglat si schimbătorul de foi si practic, deși am revenit înapoi cu bicicleta, nici unul dintre ei nu a fost stare sa regleze. După opinia lor un lanț care atinge de schimbător nu are cum sa se uzeze. Cu lanțul care atingea de schimbator am ajuns pana in decathlon unde m-a ajutat un mecanic sa reglez bicicleta astfel încât sa nu mai atingă lanțul de schimbator.

S-a rezolvat, cel puțin parțial. Câteva zile mai târziu plec in tură pe bicicletă, iar când mă aflam la 30 km de casa pedalele s-au blocat si am fost nevoit sa merg 30 km pe jos pana acasa. Cand le-am scris pe messenger mai făceau si mișto de mine intr-o postare pe Facebook " ca am rămas cu bicicleta in drum, la Cuca Macaii..."

M-au aveau si tupeu sa ma cheme  înapoi, cică sa repare unde au greșit. Însă am ales sa merg la mecanicul unde am fost mereu, insa nu am găsit disponibil si când grăbești treburile se întâmplă sa cunoști nu un Dorel. Chiar doi Dorel.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate