Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Aveti vreun regret in viata?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Evit sa zic si cred ca regret ceva pentru ca acel lucru tinde sa consume energie, lucru pe care nu-l vreau.
Au fost multe momente de-a lungul vietii care, facute altfel, ar duce la cu totul alte rezultate. Uneori, cand plictiseala e atat de mare si nu am alte subiecte de omorat timpul, incerc sa ma gandesc cum ar fi universul alternativ in care am facut alegerea x in loc de y.
Daca ar fi un singur lucru de ales din cele de cotitura, ar fi acela in care a spus "fara 'curve' la nunta". Pare ca multe alte lucruri au depins de acest singur moment asa ca sunt curios cum ar fi decurs toate daca as fi luat alta decizie.

#20
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Cand vad cum joaca nationala, imi pare rau ca m-am lasat mult prea devreme. Dar cand vad ca din fostii colegi, doar 2-3 au rezistat si au ajuns la nivel de liga a 3-a sau a 2-a, nu stiu ce sa zic. Oricum nu voi afla niciodata.

#21
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
Multe.
Dar ma concentrez doar pe ce pot schimba, ce depinde de mine.
Este irelevant sa regret ca n-am ales o facultate care sa-mi placa de exemplu, sau ca nu m-am ocupat serios de cea pe care am urmat-o (absolvita din prima, dar fara sa fiu serios).
Sau ca am fumat si am baut mult in tinerete, am irosit vremea fara sa investesc in mine si multe altele.
Ce nu se poate schimba nu merita timp de regrete. Merita in schimb timp de analiza pentru a nu repeta greselile.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 marianca, on 12 aprilie 2022 - 20:24, said:

Aveti vreun regret in viata?

Ca e prea scurta-n soarilii ma-sii

Dar ma bucur ca prima sotie ma mai iubeste inca..

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
De asemenea clasicii in viata afirma ca niciodata sa nu regreti ce ai facut,ci doar ceea ce n-ai facut si puteai sa faci.

#24
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu știu ce fel de încredere în tine ar trebui să ai ca să nu ai nici un fel de regret în viață.

Probabil ai fi un caz patologic, e imposibil să nu iei nici măcar o decizie greșită.

Deci, toată lumea are regrete în viață. Nu doar UN regret.

Dacă poți schimba e ok, dacă nu, treci peste, simplul regret nu folosește...

 marianca, on 12 aprilie 2022 - 20:24, said:

Intrebarea din titlu
Si cum consider ca e politicos sa ofer si eu un raspuns va voi spune ca regret mult ca nu am acordat mai multa atentie limbilor straine in scoala. Regret nespus ca nu am un nivel mai bun de engleza si franceza. Limbile straine sunt absolut esential. Insa, nu e viata pierduta si eu cel putin la engleza am mai luat meditatii si am mai invatat si singura.
Regretele voastre?

Alea s niste regrete superficiale, poți învăța oricând limbi străine, însă nu mai poți schimba decizii și implicit consecințele lor.

#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Na...ca bag si bonusPosted Image ! Mi-as fi dorit sa recunosc in tinerete mai rapid faptul ca si eu pot face greseli...dar na...cu mega mandrie si tinerete...mai greu Posted Image !
Iar daca nu iti recunosti macar TIE ca ai gresit , nu gasesti solutii si evoluezi mai greu sau unii DELOC Posted Image !

Edited by Alltrack, 12 April 2022 - 21:57.


#26
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Adevaratele regrete le vei afla abia pe patul de moarte, pana atunci lasi pe maine.

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Regret că nu regret nimic  :D
Pentru că se repetă subiectul, repet și eu melodia  🤩, da da, din amintiri vă spun, subiect asemănător mai există în arhivă.

https://m.youtube.co...h?v=Q3Kvu6Kgp88

Edith Piaf - Non, Je ne regrette rien

 Tsunnnami, on 12 aprilie 2022 - 21:39, said:

Dar ma bucur ca prima sotie ma mai iubeste inca..

Și pe mine 🤭











Stai mă nebiunule", nu te băga la bătaie, nu zic de a ta!  :roflmaofast:

#28
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Toată lumea are regrete, trebuie sa le recunoastem si sa ne concentram pe prezent si viitor.

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

 Sucre_revenitorul, on 12 aprilie 2022 - 23:00, said:

Toată lumea are regrete...


Ete fîs, tot revii șiii tot... ,,tufă de Veneția "...

#30
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 marianca, on 12 aprilie 2022 - 20:24, said:

Regret nespus ca nu am un nivel mai bun de engleza si franceza. Limbile straine sunt absolut esential. Insa, nu e viata pierduta si eu cel putin la engleza am mai luat meditatii si am mai invatat si singura.

Eu am invatat in 9 luni germana de la 0, asa ca a-ti imbunatati ceva ce ai invatat la un nivel mediu sau mediocru n-ar trebui sa iti ia mai mult de cateva luni. Nu cred ca-i nevoie sa regreti asta, si daca e vorba de doar atat e bine :)

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Nici eu nu am regrete dar cele doua lucruri pe care le-as schimba daca m-as omtoarce in timp:
1. as fi facut 2 copii in loc de unul.
1. as pleca mai devreme din Romania. Cel putin cu 2 ani. Asta in teorie, in practica as fi pierdut lucruri, nu  e fara cost, e un compromis.

 DarthBane, on 12 aprilie 2022 - 21:53, said:

Nu știu ce fel de încredere în tine ar trebui să ai ca să nu ai nici un fel de regret în viață.

Probabil ai fi un caz patologic, e imposibil să nu iei nici măcar o decizie greșită.

Deci, toată lumea are regrete în viață. Nu doar UN regret.

Uite eu nu am regrete.  Chiar daca am luat decizii gresite, nu le regret.
E drept ca nici nu am luat decizii dezastruoase. Nu conisder ca "n-am invatat limbi straine in scoala" e o chestie care merita regretata, totul se poate invata la orice virsta. Si poate cine n-a invatat limbi straine a cistigat altceva, a jucat fotbal pe maidan si s-a bucurat de viata.

 adisz, on 12 aprilie 2022 - 21:48, said:

De asemenea clasicii in viata afirma ca niciodata sa nu regreti ce ai facut,ci doar ceea ce n-ai facut si puteai sa faci.

Mi-a luat mult ani sa inteleg cit d e importanta e zicala asta. Si inca cad prada tentatiei de a "nu face".

#32
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
@vrajitorule, faptul că faci tu un bilanț și îți dă pe plus e una, că nu le regreți e alta, e vb doar că te-ai împăcat cu ele mulțumită bilanțului.
Daca ți ar fi dat pe minus, ai fi fost mult mai nemulțumit de deciziile alea greșite și le ai fi regretat. 🙂

Părerea mea, evident...

Edited by DarthBane, 13 April 2022 - 00:07.


#33
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Hai sa dau cu ''sec''Posted Image ! Daca as lua-o de la capat , as face aceleasi greseli Posted Image ! 99% mi-au folosit , am invatat mult din ele !
Nu e nici o problema sa te nasti prost dar e o mare problema sa mori prost Posted Image !

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

 DarthBane, on 13 aprilie 2022 - 00:06, said:

@vrajitorule, faptul că faci tu un bilanț și îți dă pe plus e una, că nu le regreți e alta, e vb doar că te-ai împăcat cu ele mulțumită bilanțului.
Daca ți ar fi dat pe minus, ai fi fost mult mai nemulțumit de deciziile alea greșite și le ai fi regretat. ��

Părerea mea, evident...

Sint sigur ca ai dreptate, de exemplu daca ma apucam de droguri sau jucam totul la barbut sau daca fugeam de acasa si ma lasam de scoala era cu totul altceva.  Adica pot face greseli care iti nenorocesc toata viata si alea le regreti.

#35
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 DeathRipple, on 12 aprilie 2022 - 20:46, said:

trebea sa-mi fi bagat plua-n scoala mai mult.
După cum scrii, nu e de mirare.

#36
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 Chifteluta, on 12 aprilie 2022 - 20:46, said:

Trebuia sa ma masturbez mai putin!

Este posibil așa ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate