Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Cuptor electric sau pe gaz?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
85 răspunsuri în acest subiect

#55
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016

View Postsan62, on 14 aprilie 2022 - 08:33, said:

Un cuptor sau orice sculă se poate încorpora dar un încorporabil arată oribil de unu singur!Posted Image
Am zis de bucatarie moderna. Deci.... Era logic daca am zis de incorporabil, sa fie montat corespunzator. Nu cred ca cineva si-ar lua incorporabil si sa-l tina pe masa :))))))

Editat de MMike, 14 aprilie 2022 - 08:41.


#56
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Nu tot ce e nou este frumos sau funcţional!Posted Image

#57
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016
Depinde de gusturi !
Insa un cuptor electric de pus pe masa sau blat mi se par oribile.
Macar la cele incorporabile le vezi numai fata si au design.

Un cuptor electric incorporabil AEG, clasa A++,poate consuma 0.52 kw/h.
https://altex.ro/cup.../CPBBPE748380B/

Editat de MMike, 14 aprilie 2022 - 08:54.


#58
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.311
  • Înscris: 24.11.2002
Cand dai drumu la piroliza fix cei 0,52KW/h consuma. Puterea de 3,5KW/h de pe randul urmator oare de ce o fi acolo?
Atat timp cat nu trec pe ce program, ce temperatura e setat, doar ca e cu ventilatie, cei 0,52KW/h sunt doar pentru marketing si atat.

#59
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016
Mda, mai bine fara nimic. Sa bage curent la maxim :)
Pai nu degeaba e AEG si costa cat costa. Cuptoarele din clasa A++ au si materiale termoizolante suplimentare, vreo 4 straturi de geam la usa si altele. Deh, vulpea cand n-ajunge la struguri....


Iar la cele pe gaz, un aragaz. Dar cuptorul sa fie cu termostat, senzor de temperatura, sa diminueze flacara la temperatura setata si sa bage forta maxima la aprindere pana se incalzeste, adica sa aiba flacara auto modulanta.

Editat de MMike, 14 aprilie 2022 - 09:06.


#60
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.311
  • Înscris: 24.11.2002
Chiar daca scrie pe el AEG, asta nu inseamna ca legile fizicii nu trebuie sa le respecte. Poati face 500 de grade pentru piroliza, dar nu termina in 2-2,5ore programul si o sa ii ia ore bune cu un consum 0.5KWh sa ajunga la aceea temperatura.

#61
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016
Nu ai citit ce am adaugat de termoizolatia suplimentara care face ca incalzirea si durata procesului sa fie scurtata !

#62
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.311
  • Înscris: 24.11.2002
Termoizolatie au toate care au piroliza, al meu are geamul rece cand gatesc normal la 200-250 de grade Celsius. Abia cand ii dau pe program de piroliza, incuie/blocheaza usa, iar geamul e cald spre fierbine si totusi il pot atinge si nu imi ia foc mobila cand folosesc programul de piroliza. Lucruile acestea sunt testate/certificate inainte de ajunge pe piata.

#63
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.857
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsan62, on 14 aprilie 2022 - 07:45, said:

Io am ăsta!Posted Image
In bucătărie
Imi place, am tot cautat si eu demult dinastea semi-profi dar nu prea erau modele suficient de late sa incapa 32cm, a fost odata un cuptor ca lumea la Lidl pe vremuri, am ezitat sa iau atunci si dupa aia gata n-a mai fost.
Un cuptor ca lumea de pizza trebuie sa aibe placa nu gratare.

Editat de andreic, 14 aprilie 2022 - 11:27.


#64
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.965
  • Înscris: 13.07.2011

View Postandreic, on 14 aprilie 2022 - 11:25, said:

Imi place, am tot cautat si eu demult dinastea semi-profi dar nu prea erau modele suficient de late sa incapa 32cm, a fost odata un cuptor ca lumea la Lidl pe vremuri, am ezitat sa iau atunci si dupa aia gata n-a mai fost.
Un cuptor ca lumea de pizza trebuie sa aibe placa nu gratare.

recomand cuptor special pentru pizza de la firma OONI. Ai modelul 12 (299EUR) si modelul 16 (4-500EUR). Pe gaz dar merita toti banii.

#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.074
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMMike, on 14 aprilie 2022 - 08:49, said:

Insa un cuptor electric de pus pe masa sau blat mi se par oribile.

Dpdv functional face toti banii

#66
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016

View Postvestale, on 14 aprilie 2022 - 09:17, said:

Termoizolatie au toate care au piroliza, al meu are geamul rece cand gatesc normal la 200-250 de grade Celsius. Abia cand ii dau pe program de piroliza, incuie/blocheaza usa, iar geamul e cald spre fierbine si totusi il pot atinge si nu imi ia foc mobila cand folosesc programul de piroliza. Lucruile acestea sunt testate/certificate inainte de ajunge pe piata.
Nu am zis ca altele nu au termoizolatie. Am zis ca asta in clasa de consum A++, are o termoizolatie superioara fata de cele din clasele inferioare, atat la usa cuptorului cat si peretii interiori. Totul conteaza.

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.074
  • Înscris: 20.10.2015
Nu stiu ce e clasa de consum si nici nu ma intereseaza.
Desi se pare ca e o metoda de selectie, pentru mine nu are importanta

#68
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2022 - 16:44, said:



Dpdv functional face toti banii
Depinde si de motivul pentru care il alegi. Daca vrei sa il folosesti in completarea unui cuptor cu gaz, adica rar, e ok sau daca nu vrei sa iti redecorezi bucataria cu mobilier nou. Insa, fata de un astfel de cuptoras, mult mai economic si capabil, ramane cel pe gaz (din aragaz) pentru gatit numai la el.

Eu nu am deocamdata incorporabile. Am un aragaz complet pe gaz Bosch, luat relativ recent. Cuptorul pe termostat. Foarte bine trage si termostatul face toti banii.

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTsunnnami, on 12 aprilie 2022 - 19:20, said:

Am intrebat-o pe mandra si a cam ezitat la raspuns.
Voi ce ati alege si de ce?

Care ar fi avantajul aragazului sau cuptorului pe gaz?
Daca ati inchiria un apartament care v-ar placea?
aragaz cu cuptor pe gaz dar cu ventilator.


#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.074
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMMike, on 14 aprilie 2022 - 16:53, said:

Depinde si de motivul pentru care il alegi. Daca vrei sa il folosesti in completarea unui cuptor cu gaz, adica rar, e ok

Nope, e pur si simplu mai usor de folosit, se incalzeste mai repede, se manevreaza mai usor, o gramada de functii...
Exact modelul asta l-am avut si-n State, acolo se numea Breville si era construit in Europa.
Aici l-am cumparat pe Amazon.de. Aici ii zice "Sage".
Nu l-am luat p-ala cu noi din considerente de ... 110V (desi avem si alte appliances pro la 110V si priza montata la 110V)

Here:
Fișier atașat  breville.jpg   157,26K   16 download-uriFișier atașat  Sage.jpg   104,01K   15 download-uri

#71
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.060
  • Înscris: 31.07.2007
Electric, evident. :D Ala pe gaz nu scoate asa ceva.

[ https://i.ibb.co/W6vnY5t/IMG-20210921-200918-HDR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/r2vJ2Rg/IMG-20220414-135911-HDR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/1GH8dBR/IMG-20211114-181548-HDR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#72
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Sa nu exageram ! Si eu am recomandat electric pentru IN CASA dar intr-un gratar pe gaz performant si asa ceva...ies minuni :
https://grill-expert...-rotunda-36-cm/
Desigur prefer afara !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate