Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Minciuni si exagerari in CV

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postnewusername123, on 08 aprilie 2022 - 22:24, said:

Mersul la biserica este un hobby? Nu e vorba de pasiuni aprobate,e vorba ca sunt multi dezaxati care nu fac diferenta intre o chestiune personala si un hobby.
Raspuns corect DA ! Poate fi un hobby sau chiar mai mult...un stil de viata pentru unele persoane !

View Postnewusername123, on 08 aprilie 2022 - 22:24, said:

Acum cativa ani eram cu cineva la o bere.Intamplator apare si un coleg de munca de al lui. Tipul mare scula ( in mintea lui) la ceva firma de automotive.Din politete il invita sa ia loc cu noi,ca in 20 de minute urma sa plecam.
Din vorba in vorba ne spune cum ii selecteaza el pe candidati. Schema lui preferata era "Spuneti mi un personaj din istorie pe care l apreciati,ori cu care va identificati,si de ce anume"
In functie de raspuns ii angaja sau nu. Tot soiul de dereglati pe lumea asta. Atat tipul asta,cat si aia ce veneau la interviuri. A primit raspunsuri precum Ceausescu,Vlad Tepes,Vadim
Il consider un tip foarte destept , cu cunostinte minim medii de psihologie .
Pentru unii pare complicat , pentru altii e extrem de simplu . E un mod simplu de a afla pe ocolite tipul de personalitate al candidatului , e si mai simplu de inteles pentru ca fiecare se identifica in mintea lui cu ''personajul'' . Una e sa zici Thomas Edison alta e sa zici Mao Zedong . Una e sa zici Herodot alta Genghis Khan .
Una e sa zici Leonardo Da Vinci alta Cristofor Columb , na ca zic si 2 buni dar mega diferiti ca personalitate .

Edited by Alltrack, 08 April 2022 - 22:47.


#38
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View PostKiloW, on 08 aprilie 2022 - 22:40, said:

Eu din experienta mea de muuuulti ani în muuulte firme și muuulte tari, HR-ul e 90%  pseudostiinta. Interviurile de HR chiar spre 99% pseudostiinta.
Undeva între astrologie și spiritism.

E doar un filtru, nu trebuie luat prea in serios. Totusi exista firme la care e important cum raspunzi la intrebari situationale si daca nu e ok degeaba e ok la tehnic.
Cei care iau in serios procesul de interviu dau indicatii clare, nu lasa HR-ul (sau altii) sa o ia pe campii cu ce idei ciudate le trec prin cap.
La interactiunile mele cu HR a fost ok, desi am auzit multe povesti ciudate/amuzante.

View Postnewusername123, on 08 aprilie 2022 - 22:24, said:

Mersul la biserica este un hobby? Nu e vorba de pasiuni aprobate,e vorba ca sunt multi dezaxati care nu fac diferenta intre o chestiune personala si un hobby.
La fel cum,un alt tip avea la descriere " Concurs matematica- Cangurul"
Acum cativa ani eram cu cineva la o bere.Intamplator apare si un coleg de munca de al lui. Tipul mare scula ( in mintea lui) la ceva firma de automotive.Din politete il invita sa ia loc cu noi,ca in 20 de minute urma sa plecam.
Din vorba in vorba ne spune cum ii selecteaza el pe candidati. Schema lui preferata era "Spuneti mi un personaj din istorie pe care l apreciati,ori cu care va identificati,si de ce anume"
In functie de raspuns ii angaja sau nu. Tot soiul de dereglati pe lumea asta. Atat tipul asta,cat si aia ce veneau la interviuri. A primit raspunsuri precum Ceausescu,Vlad Tepes,Vadim

O sa trec si eu in CV ca-mi plac guma turbo si pufuletii, pasiunile mele. Posted Image

Edited by Shade14, 08 April 2022 - 22:53.


#39
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostAlltrack, on 08 aprilie 2022 - 21:56, said:

Si DA , nu intotdeauna castiga postul cel mai bun in meserie ci cel care se potriveste mai bine psihologic si apropiat in cerinte de oferta financiara a firmei !

Exact. Nu te uiti doar ca e geniu in domeniul lui, te uiti si daca s-ar integra bine in echipa, daca pare sa aiba toate tiglele pe casa,  daca are capacitatea de a comunica clar (prin intrebarea cu "spune-ne cate ceva despre tine" de fapt nu se urmareste sa te descoasa despre ce ai mancat aseara si cat porti la pantof, ci intervievatorul vrea sa vada daca stii sa (te) prezinti, daca ai un fir logic in exprimare, daca poti duce o idee cap-coada fara sa deviezi aiurea) si mai ales daca se incadreaza in buget. Oricat ai vrea un om, daca cere o suma aberanta, cauti pe altcineva.

View Postnewusername123, on 08 aprilie 2022 - 22:00, said:

Uneori imi mai arata ce specimene are la interviu. Ultima oara a fost un tip ce avea ca hobby "Biserica" si o duduie ce era pasionata de fitness.
Asa... si? Care-i problema cu faptul ca e pasionata de fitness? Isi face treaba in orele de program? Ce face inafara programului e fix treaba ei, iar fitness-ul chiar mi se pare o chestie faina. Ca ala a trecut biserica la hobby, iarasi treaba lui. Cat timp nu tine predici in timpul programului despre allah/iisus/budha, in timpul liber poate sa stea numai in biserica daca vrea. Unde e problema?

View Postnewusername123, on 08 aprilie 2022 - 22:00, said:

Cei mai penibili sunt angajatorii din Germania. Daca ai o pauza de cateva luni intre 2 locuri de munca,deja te suspecteaza si iti pun intrebari ridicole despre ce ai facut timp de 6 sau 8 luni.
Imi aduc aminte ca un fost vecin turc nu prea isi gasea de munca ce isi dorea. A trimis mail,dar a fost respins. A schimbat poza lui cu a unui neamt si modificat pe ici colo continutul,dar nimic special fata de CV ul lui. Imediat a fost sunat. Si era vorba de un post de sofer/ livrator la farmacii.
Aia cu turcul care si-a pus poza de neamt n-o cred, mai taie din ea :lol:

#40
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Cei de la HR sunt o specie aparte, daca tot se vorbeste.
Multi sunt complet pe dinafara, cu intrebari sablon. Chestia e ca de obicei cu ei ai prima data, daca in mintea lor nu esti ce trebuie, pa. Am intalnit astfel de persoane pe care le-am considerat tampite.
Cea mai tampita persoana de la HR - schimbasem serviciul cam de curand dar nu imi placea deloc. Asa ca am inceput sa caut destul de repede. Evident, asta nu prea dadea bine si nu prea eram chemat, dar ma cheama unii. Duduia de la HR ma intreaba daca stiu cu ce se ocupa firma. Stiam, bineinteles, i-am explicat, da din cap negativ. Nu. Si imi spune o poezie pe de rost care era exact ce am spus eu. Imi venea sa-i zic, femeie, esti tuta?
Mai trecem prin intrebari (cretine majoritatea, si am fost la destule interviuri incat sa deosebesc un interviu bun de unul cretin). Apoi - ce salariu vrei? Ii spun o suma in euro. Nimic extravagant. Se uita la mine cu privire total goala si intreaba timid "cat inseamna asta in lei?". Hai, pe bune. Ii zic in lei, se intristeaza. "Pai tu castigi atat la firma ta?" Mmmmmm... da, foarte aproape.
La sfarsit, imi spune ca in principiu sunt potrivit, dar sunt de prea putin timp in firma actuala. Imi recomanda sa mai stau, totusi, ca nu sunt decat 6 luni, sa mai dau o sansa ... si la sfarsit isi exprima speranta ca a fost un interviu bun si constructiv.
Adica o ora pierduta. Chiar mi-a parut rau ca nu i-am zis ceva de dulce.

La firma unde lucrez din 2021, dadusem interviu si prin 2016. Tipa de la HR efectiv nu ma placea, am simtit. Nu inteleg nici azi, eram imbracat OK, m-am comportat OK, nu ne cunosteam, n-aveam nici cunostinte comune. Am ajuns la interviul tehnic, dupa cel cu ea, a fost foarte OK ala, dar am inteles din surse sigure ca nu a fost ea de acord cu angajarea mea. Ulterior am mai aplicat (imi daduse mail stereotip daca sunt de acord sa pastreze CV-ul pentru posturi viitoare). Nu ma chema. Am fost si recomandat, ea prelua si recomandarile. Le spunea celor care ma recomandau (2 persoane diferite in decurs de un an) ca sunt deja in baza de date si daca va considera, ma va chema. Ciuciu.

A plecat din firma si am fost chemat la interviu de noul HR. Ala da interviu. Nu m-am plictisit, omul incerca subtil sa-mi faca un portret. Cea mai dura faza a fost la asteptarile salariale. Am zis o suma, s-a strambat (interviu pe Skype). "Mda, la voi acolo se dau salarii destul de mari pentru ce faceti". Imi doream postul si m-am chinuit sa nu fac vreo mutra foarte sugestiva sau sa zic ceva asa, din suflet. I-am raspuns diplomatic.
Dupa ce am luat proba tehnica si am avut interviul final cu el, oferta era .... cu 20% mai mare. Plus niste beneficii.

Am inteles mai tarziu ca asta era o tactica a lui, nu neaparat ortodoxa si probabil un românism, dar ce voia el e sa vada cum reactionezi. Daca raspundeai, a X e mult, e OK si X/2, probabil pareai un om fara coloana. Daca raspundeai agresiv, te eliminai din start singur.

#41
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

View PostLowrider, on 08 aprilie 2022 - 22:56, said:


Exact. Nu te uiti doar ca e geniu in domeniul lui, te uiti si daca s-ar integra bine in echipa, daca pare sa aiba toate tiglele pe casa,  daca are capacitatea de a comunica clar (prin intrebarea cu "spune-ne cate ceva despre tine" de fapt nu se urmareste sa te descoasa despre ce ai mancat aseara si cat porti la pantof, ci intervievatorul vrea sa vada daca stii sa (te) prezinti, daca ai un fir logic in exprimare, daca poti duce o idee cap-coada fara sa deviezi aiurea) si mai ales daca se incadreaza in buget. Oricat ai vrea un om, daca cere o suma aberanta, cauti pe altcineva.


Asa... si? Care-i problema cu faptul ca e pasionata de fitness? Isi face treaba in orele de program? Ce face inafara programului e fix treaba ei, iar fitness-ul chiar mi se pare o chestie faina. Ca ala a trecut biserica la hobby, iarasi treaba lui. Cat timp nu tine predici in timpul programului despre allah/iisus/budha, in timpul liber poate sa stea numai in biserica daca vrea. Unde e problema?


Aia cu turcul care si-a pus poza de neamt n-o cred, mai taie din ea Posted Image
Daca mananc pizza de 2 ori pe saptamana pot sa sustin ca hobby ul meu este bucataria italiana ?
Daca ascult Vivaldi inseamna ca sunt pasionat de muzica?
Daca o muiere se machiaza e pasionata de make up?
La fel ca aia ce au ca hobby cititul,dar ei citesc doar motivationale. 10 pasi spre succes. O noua zi etc
La fel aia cu travelling. Au fost in city break la Paris,Roma si Milano si sunt travelling addicted. Orice maimutoi ia bilet la low cost si se duce unde vede cu ochii. Inseamna ca suntem o lume de pasionati ai calatoriei. Daca ii pui sa numeasca 3 orase dintr u tara,in afara celor turistice,habar nu am,dar ei sunt pasionati.
Genul asta de abordare il gasesti doar in corporatii,unde 90% sunt inapti si dezaxati. Doar acolo mersul cu bicicleta este considerat hobby. Dupa acelasi standard,bunicii nostri erau toti niste pasionati.

Poti  sa ai ca hobby,spre exemplu,numismatica,dar pentru asta trebuie sa fii cel putin informat,daca nu ai si o colectie serioasa. Pasiunea presupune un cumul de criterii.

Ca mergi la o sala si ridici greutati,alergi pe banda,dai la sac etc ,are legatura cu un stil de viata sanatos,nu cu un hobby.
Ideea e ca toti tampitii se cred asa speciali facand activitati banale.

Cat despre faza cu turcul,e reala. Doar nu crezi ca stau sa scriu aberatii,doar ca sa ma contrazic apoi cu cineva.

Corporatiile au stricat tot ce inseamna interviul de angajare,cum se desfasoara acesta, si criteriile de angajare.

#42
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
CV-urile serioase nu au hobby-uri în ele.
E prea puțin relevant și nițel copilãros.

#43
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postambr0zie, on 08 aprilie 2022 - 22:59, said:

Cei de la HR sunt o specie aparte, daca tot se vorbeste.
Colegule , fara suparare dar tu esti exact exemplul ala , in sensul bun , cu ''ce personalitate te defineste'' . In Romania cu toate denumirile pompoase de HR , suntem departe de vest si SUA .
In general cei de la HR au facut psihologia si testeaza anumite reactii individuale . Marea majoritate a testelor pe care le folosesc sunt ''importate'' de prin SUA si nu au treaba cu meseria respectiva ci un anumit profil psihologic .
Iar ei de fapt vand imagine , pentru cine intelege asta . Adica vor sa trimita celui care plateste cei mai buni oameni pe care ii gasesc la momentul respectiv .
Faza nasoala e de obicei cu bugetul , atrag oameni supracalificati...ca sa dea ei bine , mintind ca bugetul e mult mai mare decat cel real !

View Postnewusername123, on 08 aprilie 2022 - 23:24, said:

Daca mananc pizza de 2 ori pe saptamana pot sa sustin ca hobby ul meu este bucataria italiana ?
Daca ascult Vivaldi inseamna ca sunt pasionat de muzica?
Daca o muiere se machiaza e pasionata de make up?
La fel ca aia ce au ca hobby cititul,dar ei citesc doar motivationale. 10 pasi spre succes. O noua zi etc
La fel aia cu travelling. Au fost in city break la Paris,Roma si Milano si sunt travelling addicted. Orice maimutoi ia bilet la low cost si se duce unde vede cu ochii. Inseamna ca suntem o lume de pasionati ai calatoriei. Daca ii pui sa numeasca 3 orase dintr u tara,in afara celor turistice,habar nu am,dar ei sunt pasionati.
Genul asta de abordare il gasesti doar in corporatii,unde 90% sunt inapti si dezaxati. Doar acolo mersul cu bicicleta este considerat hobby. Dupa acelasi standard,bunicii nostri erau toti niste pasionati.

Poti  sa ai ca hobby,spre exemplu,numismatica,dar pentru asta trebuie sa fii cel putin informat,daca nu ai si o colectie serioasa. Pasiunea presupune un cumul de criterii.

Ca mergi la o sala si ridici greutati,alergi pe banda,dai la sac etc ,are legatura cu un stil de viata sanatos,nu cu un hobby.
Ideea e ca toti tampitii se cred asa speciali facand activitati banale.

Cat despre faza cu turcul,e reala. Doar nu crezi ca stau sa scriu aberatii,doar ca sa ma contrazic apoi cu cineva.

Corporatiile au stricat tot ce inseamna interviul de angajare,cum se desfasoara acesta, si criteriile de angajare.
Se zice ca fiecare analizeaza situatiile in functie de cunostintele lor de moment !
Nu o sa raspund la tot textul , doar am sa dau cateva exemple . Pe aia ii doare absolut in basca de pasiunile tale dar ii intereseaza daca pasiunile tale sunt consumatoare de timpul in care ai putea munci si daca deranjeaza politica firmei .
Daca mananci pizza de 2 ori pe zi , inseamna ca juma' de zi ti-e gandul doar la mancare si nu accepti sa sari peste orele de masa ! Naspa !
Poti sa asculti si muzica de la telejurnal daca o faci conducand ca sofer sau job pe masina sau... ! E bine dar daca esti pasionat de concerte NU e bine , ca pui munca pe planul 2 ! Daca le pui Vivaldi colegilor permanent in open-space , iar nu e bine !
Daca o ''muiere'' se machiaza e ok in limite decente dar daca e pasionata de make-up si sta la job si se machiaza juma' de zi NU e ok !
Daca jobul presupune travelling , chiar si relocare e foarte ok , dar daca travellingul tau presupune anumite obiective si alea sunt prioritare...nu e bine .
Pe scurt , pe ei ii intereseaza daca hobby-urile tale iti pot deranja/lua din timpul muncii .

Edited by Alltrack, 08 April 2022 - 23:59.


#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
De-a lungu' timpului am fost sunat de multe ori de angajatoru' care voia informatii despre un fost angajat. Mentionez ca nu-i domeniu tehnic.

Apropos de GDPR, inainte sa fie implementat era unu' care s-a gandit sa dea tepe pe un forum tehnic ce avea sectiune de vanzari. Forumu' avea atunci si o sectiune de "plangeri" iar ala era abonat acolo. Cand s-a dus la un interviu aia i-au cautat numele pe google si au dat fix de plangerile celor teputi :D Evident ca l-au trimis acasa. :D

#45
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostpexCom, on 08 aprilie 2022 - 23:31, said:

CV-urile serioase nu au hobby-uri în ele.
E prea puțin relevant și nițel copilăros.
Chiar deloc ! De fapt , cum am spus si mai sus , ''ce personalitate istorica preferi...sau ce hobby-uri ai'' spun despre tine mai mult decat ceea ce esti dispus tu sa zici , sau chiar o capcana !

#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostSerafim606, on 08 aprilie 2022 - 20:46, said:


Si totusi, in instanta castiga lejer treaba cu GDPR-ul. Meritau arsi la faza asta, dar tinand cont ca era fara job, au profitat ca nu avea asta bani de plimbat prin instanta.
  Povesti cu pesti! toata lumea este experta in GDPR, dar nu stie cu ce se maninca!

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,879
  • Înscris: 20.10.2015

View Postnewusername123, on 08 aprilie 2022 - 22:24, said:

Schema lui preferata era "Spuneti mi un personaj din istorie pe care l apreciati,ori cu care va identificati,si de ce anume"
In functie de raspuns ii angaja sau nu. Tot soiul de dereglati pe lumea asta. Atat tipul asta,cat si aia ce veneau la interviuri. A primit raspunsuri precum Ceausescu,Vlad Tepes,Vadim

Un idiot

View PostAlltrack, on 08 aprilie 2022 - 22:42, said:

E un mod simplu de a afla pe ocolite tipul de personalitate al candidatului , e si mai simplu de inteles pentru ca fiecare se identifica in mintea lui cu ''personajul''.

O tampenie.
Evit sa raspund la asa ceva.
Prefer sa zic ca nu stiu istorie. Ce mai face atunci? Ce te mai intreaba?
E o intrebare al carui raspuns e foarte periculos, iar cel care o intreaba e un bou

#48
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

View Postgymy, on 08 aprilie 2022 - 21:00, said:

Ma dat pe spate fraza cu psihologul care face funcția de HR ������
E un biet fraier care încearcă să evite angajarea personalului care ar putea crea probleme. Mie a-mi place sa vorbesc doar în bătaie de joc cu ei. Ma întrebat unul odată dacă vin cu placere la lucru.
Răspunsul a fost că plec cu placere de la lucru. Normal că m-au respins dar n-am stat să-i aprob rahaturile.
Dacă vreți să evitați prostii de genul ăsta evitați firmele mari.
gymy, pe tine cred ca te stiu...nu dau detalii.
Acum revenind la fraza cu HR ul si psihologul: depinde pe ce post aplici si la ce firma. La o firma a unui patronas de magazin de cartier, o sa ai interviu direct cu bo$$ ul care te ia cu " ia zi ba ce stii sa faci " insa daca tintesti mai sus in viata, o sa ai parte de mai multe etape in procesul de recrutare.
E adevarat ca pe HR sunt multe studente in ani terminali sau care abia au terminat o facultate intr-un domeniu ce are relevanta insa la o companie cu pretentii, dupa ce esti trecut prin mai multe filtre(la CV ma refer) vine interviul prin telefon, mai mult o discutie formala in care ti se aduc la cunostinta diverse detalii apoi se stabileste un prim interviu fata in fata unde vei participa la o discutie cu un reprezentant al departamentului HR, managerul departamentului pentru care ai aplicat si eventual o alta persoana care poate fi oricine, chiar si un agent de paza Posted Image) gluma.
Detaliile despre HR si psiholog le stiu pentru ca...mai am cunostinte care se ocupa cu recrutare de personal, cu care schimb o vorba doua despre diverse subiecte printre care si treburile astea. Si nu sunt de la HR Posted Image  dar consider ca e bine sa mai afli niste "inside intel" despre ce fac unii altii c sa iti pregatesti din timp strategia.

Edited by A10, 09 April 2022 - 07:06.


#49
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTsunnnami, on 09 aprilie 2022 - 06:57, said:

O tampenie.
Evit sa raspund la asa ceva.
Prefer sa zic ca nu stiu istorie. Ce mai face atunci? Ce te mai intreaba?
E o intrebare al carui raspuns e foarte periculos, iar cel care o intreaba e un bou

de fapt, scopul unor astfel de intrebari este sa pui candidatul intr-o situatie noua, pentru care nu s-a pregatit, si sa vezi cum incearca sa gaseasca o solutie.
in joburile in care se cere o atitudine de "problem solving" ai nevoie de oameni care sa nu reactioneze agresiv sau negativ in astfel de situatii. raspunsul in sine nu conteaza aproape deloc, te intereseaza mai degraba sa-l vezi cautand un raspuns.
candidatul ideal, in astfel de situatii, este cel care se gandeste un pic (eventual si spune ca nu s-a gandit niciodata la asta), apoi vine cu un raspuns si isi explica un pic si alegerea (gen "cand eram mic citeam Povestiri Istorice si mi-a placut poza lui Stefan cel Mare, si el mi-a ramas in memorie").
daca ai un candidat care refuza sa raspunda, eventual devine si agresiv, atunci poti fi sigur ca se va comporta la fel si dupa ce-l vei angaja, atunci cand o sa dea peste o situatie prin care n-a mai trecut. daca-i cere un client "hartie A4 tip landscape", o sa-i spuna ca nu exista asa ceva, in loc sa-i vanda hartie A4 si sa-i spuna sa roteasca topul la 90 grade.

Edited by _Smiley_, 09 April 2022 - 07:51.


#50
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

View PostAlltrack, on 08 aprilie 2022 - 23:53, said:

Colegule , fara suparare dar tu esti exact exemplul ala , in sensul bun , cu ''ce personalitate te defineste'' . In Romania cu toate denumirile pompoase de HR , suntem departe de vest si SUA .
In general cei de la HR au facut psihologia si testeaza anumite reactii individuale . Marea majoritate a testelor pe care le folosesc sunt ''importate'' de prin SUA si nu au treaba cu meseria respectiva ci un anumit profil psihologic .
Iar ei de fapt vand imagine , pentru cine intelege asta . Adica vor sa trimita celui care plateste cei mai buni oameni pe care ii gasesc la momentul respectiv .
Faza nasoala e de obicei cu bugetul , atrag oameni supracalificati...ca sa dea ei bine , mintind ca bugetul e mult mai mare decat cel real !


Nu am inteles ce ai vrut sa spui. Pentru mine interviul e simplu, inseamna ca eu am ales sa merg acolo pentru ca la prima vedere ma intereseaza sa lucrez la firma aia, iar scopul interviului e sa vad daca interesul meu ramane si daca e dublat de interesul lor de a ma angaja. Si evident, daca suntem pe aceeasi lungime de unda.
Daca vad ca nu imi place stilul sau atitudinea celui de la HR care tine interviul, sunt sanse mari sa nu imi placa firma, mai ales daca intrebarile sunt tampite, omul e nepregatit sau aflu lucruri care nu imi plac despre organizatie, program de lucru, activitate, salariu.

Despre pasiuni, ei incearca sa faca si conversatie, sa vada ce fel de om esti in timpul liber, daca te-ai potrivi si la nivel uman cu colegii cu care vei lucra in echipa. Dar cum foarte bine zici, ei vor sa vada si daca pasiunile tale iti mananca din munca.
Cu multi ani in urma am incercat sa fac muzica. Faceam parte din niste trupe, aflate la inceput (si care la stadiul de inceput au ramas, dar eu nu aveam de unde sti). La un interviu, unde aveam sanse mari sa iau, am discutat pe scurt despre asta. Iar omul ma intreaba, OK, si daca ai concert in alta localitate si a doua zi esti de munca, ce faci? Sau daca ai un turneu? Atunci mi-am dat seama ca ar fi o problema, mai iei o zi de concediu, mai vii la munca dupa jumatate de noapte pe drum, dar nu prea mergeau amandoua acitvitatile des.

La ultimele doua interviuri la care am fost si am fost intrebat de pasiuni, am spus adevarul - ca sunt numismat si petrec mult timp liber cu studiul. Amandoi aveau notiuni elementare si am purtat o discutie de 3 minute, probabil ca sa vada ca n-am zis ceva sa ma dau interesant fara acoperire. Nu le pasa lor prea mult, dar poate in sablonul de om pe care-l cauta e un plus sa fie cineva care are o ocupatie in timpul liber.

#51
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
recunosc ca ma amuza cand citesc posturi pe aici. nici nu am mai fost la un interviu de ceva vreme. dar mereu m-au amuzat faze de genul: sa ai un CV beton, sa raspunzi nu stiu ce la intrebarile de genul alora cu ”ce personalitate”, sau sa vada daca hobiurile sunt mai importante decat jobul, pai normal ca sunt, anormal e ala care pune jobul pe primul loc.
daca e sa ma prezint la un interviu, probabil o sa zic asta sunt, asta am facut, asta stiu sa fac, pot invata, habar n-am ce personalitate din trecut as vrea sa fiu, mie imi place ca-s eu si vreau sa fiu un eu mai bun. nu-s ogru sa nu inteleg ca poate o data la cateva luni, trebuie rezolvat ceva si o sa stau peste program sau o chestie de genul, dar sa nu devina un lucru normal. si asta e.

pe de alta parte cunosc si cum e sa fii de cealalta parte a baricadei, standardele au scazut destul de mult. acum esti norocos daca prinzi pe cineva normal la cap, care iti sta mai mult de cateva luni si care face si o treaba semi-decenta cu o doza mare de greseli. si nu vorbesc aici de joburi slab platite.

la joburile gen vanzatoare, ospatar,e jale. chiar si la vanzatoare la magazin, in care efectiv stai degeaba 99% din timp si pe salariu bunicel si tot nu gasesti. sau gasesti care fura sau pleaca dupa o luna-doua.

Edited by bobitad, 09 April 2022 - 11:17.


#52
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postambr0zie, on 09 aprilie 2022 - 10:53, said:

Nu am inteles ce ai vrut sa spui. Pentru mine interviul e simplu, inseamna ca eu am ales sa merg acolo pentru ca la prima vedere ma intereseaza sa lucrez la firma aia, iar scopul interviului e sa vad daca interesul meu ramane si daca e dublat de interesul lor de a ma angaja. Si evident, daca suntem pe aceeasi lungime de unda.
Ce am vrut sa spun e ca pentru tine e simplu , bine explicat mai sus DAR si pentru el/ea e la fel de simplu DAR de alt fel Posted Image .
Sa luam un caz concret .
Aplici pentru o pozitie de manager peste medie care necesita niste cunostinte tehnice . Interviul e luat de o persoana de la HR care a terminat psihologie deci habar nu are despre acele cunostinte tehnice . Se uita in cerintele angajatorului si vede ''niste cuvinte neintelese de el/ea'' si vede daca ''aceleasi cuvinte neintelesePosted Image '' se regasesc in CV-ul tau .
In rest ea iti ia interviul din testele ei de prin SUA , cu chestii de genul ''unde te vezi peste 5 ani , cat vrei sa evoluezi in cariera , cum ai reactiona in anumite situatii'' si multe altele .
Prescurtat , tu te duci la interviu plin de cunostintele tale tehnice pentru postul respectiv iar intervievatorul vrea sa vada profilul tau psihologic , daca te potrivesti cu stilul companiei si cum reactionezi la intrebari incomode . Deci pentru amandoi e simplu dar de alt fel Posted Image !

On-topic la titlul topicului !
Daca postul e de ''inginer nuclearPosted Image'' , nu e nevoie ca intervievatorul sa stie inginerie nucleara ca sa vada ca minti , te poate intreba aia cu ''ce personalitate din istorie...Posted Image '' .
Daca tu bagi in CV ca esti studios , orientat catre rezultat , bine documentat , dornic de a invata lucruri noi si raspunzi Da Vinci , Einstein , Steve Jobs da bine ., dar daca bagi Spartacus sau spartanul Leonidas Posted Image , nu prea da la calcule , se gandeste HR-ul ca ii ia la ''alegat'' pe viitorii colegi...sefi sau patroni .
In schimb daca postul e de alergatura , ceva tupeu , bun orator de genul ''Manager National de Vanzari'' si raspunzi cu personaje de genul Napoleon , mari cuceritori da bine , atunci nu mai da bine cate un cercetator de laborator...nu da bine cu ce e in CV cu puternic , vioi , disponibil la deplasari , bun negociator Posted Image .
Din raspunsul colegului @Tsunnami...citez ''Evit sa raspund la asa ceva . Prefer sa zic ca nu stiu istorie.'' , eu as intelege...desigur ca intervievatorPosted Image , minim 3 naspete...ca nu-i place studiul in general , sau ca ascunde chestii , sau ca nu respecta pe absolut nimeni , ceea ce l-ar trece instant la respinsi Posted Image !

Edited by Alltrack, 09 April 2022 - 13:15.


#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,879
  • Înscris: 20.10.2015

View Post_Smiley_, on 09 aprilie 2022 - 07:50, said:

de fapt, scopul unor astfel de intrebari este sa pui candidatul intr-o situatie noua, pentru care nu s-a pregatit, si sa vezi cum incearca sa gaseasca o solutie.
in joburile in care se cere o atitudine de "problem solving" ai nevoie de oameni care sa nu reactioneze agresiv sau negativ in astfel de situatii. raspunsul in sine nu conteaza aproape deloc, te intereseaza mai degraba sa-l vezi cautand un raspuns.
candidatul ideal, in astfel de situatii, este cel care se gandeste un pic (eventual si spune ca nu s-a gandit niciodata la asta), apoi vine cu un raspuns si isi explica un pic si alegerea (gen "cand eram mic citeam Povestiri Istorice si mi-a placut poza lui Stefan cel Mare, si el mi-a ramas in memorie").
daca ai un candidat care refuza sa raspunda, eventual devine si agresiv, atunci poti fi sigur ca se va comporta la fel si dupa ce-l vei angaja, atunci cand o sa dea peste o situatie prin care n-a mai trecut. daca-i cere un client "hartie A4 tip landscape", o sa-i spuna ca nu exista asa ceva, in loc sa-i vanda hartie A4 si sa-i spuna sa roteasca topul la 90 grade.

Super.

Raspunde acum TU la intrebarea:
"Spuneti mi un personaj din istorie pe care l apreciati,ori cu care va identificati,si de ce anume"

Sa-ti dovedesc cat de imbecil este cel care intreaba asa ceva

View PostAlltrack, on 09 aprilie 2022 - 13:08, said:

Din raspunsul colegului @Tsunnami...citez ''Evit sa raspund la asa ceva . Prefer sa zic ca nu stiu istorie.'' , eu as intelege...desigur ca intervievatorPosted Image , minim 3 naspete...ca nu-i place studiul in general , sau ca ascunde chestii , sau ca nu respecta pe absolut nimeni , ceea ce l-ar trece instant la respinsi Posted Image !

Perfect pentru mine.
Nici nu as dori sa lucrez pentru o companie care apreciaza ca asa dobitoc sa lucreze pentru departamentul de personal.

Pentru ca as putea sa raspund foarte bine:
"Personalitatea pe care eu o venerez inca nu a fost cunoscuta public!"
Ce-i mai faci lui Tsunami atunci?

Nu-ti face griji ca am o imaginatie si spontaneitate de sparge tot. Nu exista interviu peste care sa nu trec

Edited by Tsunnnami, 09 April 2022 - 13:27.


#54
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021
Am o curiozitate, la interviurile de angajare se mai pune întrebarea aia cretină "cum te vezi pe tine peste 5 ani?" Mă dispera întrebarea aia, odată l-am și întrebat pe cel cu care dădeam interviul, ce relevanță are întrebarea aia și mi-a spus ceva ambiguu, nu prea știa nici el, cred că avea întrebările standard, mi-a zis ceva de genul că așa vede dacă omul are imaginație, sau e ambițios, bs-uri de-astea... Chiar nu-mi dau seama de ce întrebau chestia asta...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate