Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

O lume a smartphone-urilor fara Apple

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#73
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 Vlad_22, on 07 septembrie 2022 - 18:41, said:

Repet, prize ai peste tot...
Da, in aer liber e plin de prize :D ... uite exemplu din ultimul concediu de saptamana trecuta ... intr-o dimineata inainte sa mergem la plaja aveam toti trei telefoanele aproape descarcate. Eu l-am incarcat rapid 15 minute si l-am luat cu mine, pentru ca era suficient cat sa mai pot naviga de pe el pe plaja, sa fac o poza, etc ... fiica-mea si nevasta-mea si-au lasat iPhone-ul si Samsungul in camera, la incarcat. Pentru ca nu aveau cum sa le incarce rapid. La ele s-a intamplat de mai multe ori asta in concediu, sa fie nevoite sa-si lase telefonul in camera la incarcat ... eu l-am avut tot timpul la mine pentru ca si daca descopeream ca e prea descarcat, il incarcam rapid si era suficient cat sa ma tina. Si eu il si foloseam mult mai intensiv decat ele (inclusiv ca sa conduc drona, sa navighez via GPS cu masina, faceam incomparabil mai multe poze, navigam pe net mai mult, etc).

#74
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 utopium, on 07 septembrie 2022 - 19:12, said:

Da, in aer liber e plin de prize Posted Image ... uite exemplu din ultimul concediu de saptamana trecuta ... intr-o dimineata inainte sa mergem la plaja aveam toti trei telefoanele aproape descarcate.
Ce faceti cu atatea telefoane, eu pe vremea mea nu aveam decat un singur telefon fix, si il lasam acasa cand plecam in concediu, ne duceam sa ne relaxam, nu sa stam cu grija ca ne poate suna cineva in orice moment...

#75
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 Aldulescu, on 07 septembrie 2022 - 19:26, said:

ne duceam sa ne relaxam, nu sa stam cu grija ca ne poate suna cineva in orice moment...
In 6 din cele 7 zile de concediu nu m-a sunat nimeni ... asta e ultima mea grija :D

Edited by utopium, 07 September 2022 - 19:39.


#76
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 utopium, on 07 septembrie 2022 - 19:12, said:

Da, in aer liber e plin de prize :D ...
Atunci baterii externe... Hai că se găsesc soluții. La birou, restaurant, mall, ai prize cu duiumul.
Dacă tot nu găsești priză și nu ai la îndemână vreo baterie externă, la nevoie poți încărca telefonul și la un laptop, desktop ceva, prin usb. Da, merge mai greu, dar obții câteva procente acolo, macar.

Referitor de concediul vostru, puteau lasa telefoanele la încărcat, exact de când se sculau și era timp, până te spălai, îmbrăcai, luai jos micul dejun, cu duiumul... Dar deh, comoditatea.

În funcție de modelul de Samsung de exemplu, există încărcător rapid, de 25W și cabluri de calitate, Baseus sau Anker de ex. Se incarca in puțin peste 1h.

Edited by Ciubex, 07 September 2022 - 19:50.


#77
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Solutii se gasesc la orice, diferenta e de cat de inconfortabile/putin practice sunt :D Sau tu zici ca e confortabil sa mergi la mall si sa-ti legi telefonul la o priza langa o bancuta si sa stai pe loc o ora ca sa-l incarci? De ce naiba mai mergi la mall atunci?

Ideea e ca unii au gasit alternative mai bune la bateriile externe si incarcatul la restaurant: incarcatul rapid :D

#78
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
În concediu, tot timpul avem baterie externă mai mare, să fie acolo, în caz de... Plus destule cabluri și alte cele. Mai poți ține telefonul și pe economisire energie, la o adică, dacă mergi mult într-o zi și nu ai la ce încarcă și te ține, lejer, 10-12 ore măcar, dacă nu îl butonezi tot timpul.

 utopium, on 07 septembrie 2022 - 19:55, said:

Solutii se gasesc la orice, ...
Nu ma deranjează și când mă duc la mall, telefonul e la 100% sau aproape de 100%>

Edited by Ciubex, 07 September 2022 - 21:13.


#79
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 Vlad_22, on 07 septembrie 2022 - 19:56, said:

În concediu, tot timpul avem baterie externă mai mare, să fie acolo, în caz de...
Nu detin asa ceva, nu am avut nevoie ... e drept, controller-ul de la drona poate actiona pe post de baterie externa in caz de nevoie. Si nici nu il pun pe mod economic pentru ca nu e cazul, ma tine bateria suficient.

Anyway, mie imi plac mult device-urile cu fast charge, dupa cum ziceam, a devenit un criteriu de alegere intre mai multe device-uri sa aiba fast charge.

#80
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Pentru unii, da, pentru alții, mai puțin. Hai să nu vorbim în numele tuturor. Mie, încărcarea la 25/33W, mi se pare optimă. Oricum, până pe la 80%, mai toate se încarcă destul de rapid, de acolo e mai lentă.

Edited by Vlad_22, 07 September 2022 - 20:19.


#81
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 utopium, on 07 septembrie 2022 - 11:10, said:

dar iti pot confirma eu ca pe primele pozitii sunt chinezii
Posted Image

 utopium, on 07 septembrie 2022 - 19:12, said:

... uite exemplu din ultimul concediu de saptamana trecuta ...
La voi inca nu a ajuns tehnologia aia minune numita "powerbank"? Ah .. nu? Atunci stai cu chinezarii.

#82
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Powerbank-ul e pentru cei care n-au telefoane care se incarca rapid si tin mult Posted Image

Si da, in topurile facute de profesionisti de cameraphones, chinezii sunt pe primele locuri ... ce anume nu e clar? Primele 5 pozitii detinute de chinezi ... in top 10, 7 telefoane sunt ale firmelor chinezesti. Apple e pe 6-7, Samsung sunt de la 15 in jos.
https://www.dxomark.com/smartphones/

Edited by utopium, 08 September 2022 - 19:44.


#83
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 utopium, on 08 septembrie 2022 - 19:39, said:

Si da, in topurile facute de profesionisti de cameraphones, chinezii sunt pe primele locuri ... c
"talk to the hand"  ... nu ne-am nascut ieri.

#84
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Dxomak erau aia care au fost prinsi ca umblau cu ocaua mica?

#85
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 ro_explorer, on 08 septembrie 2022 - 19:50, said:

"talk to the hand"  ... nu ne-am nascut ieri.
Spre deosebire de tine, eu am comparat iPhone cu Huawei si stiu exact care e diferenta la camera Posted Image

Singurul competitor serios non-chinez pe partea de camere in momentul asta e Sony, ei au setup-uri chiar interesante pe cameraphones si se pare ca vor veni in curand cu un model foarte interesant. La ce exista acum pe piata, am de ales doar intre Sony si chinezi ...

Edited by utopium, 08 September 2022 - 20:00.


#86
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu pentru fotografii folosesc aparat de fotografiat - telefoanele au fost mereu chestii utilitare si ptr social media.
La un telefon ma intereseaza mai mult platforma, siguranta, interconectivitatea, stabilitatea - din astea. Si aici Apple le da cu fum tuturor celorlalti producatori - tuturor. Asadar o lume a smarphonurilor fara apple ca si lumea a masinilor fara Tesla - seaca - pustie - nedezvoltata.

#87
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Are destule breșe de securitate și IOS... Mai bagă o fisa. Asta cu siguranța nu reprezintă un argument, dpmdv.
La stabilitate, am mai spus, e așa și nu prea, în funcție de cum îl folosești. Nu dă cu "fum" nimănui.

Edited by Vlad_22, 08 September 2022 - 21:33.


#88
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 ro_explorer, on 08 septembrie 2022 - 21:29, said:

La un telefon ma intereseaza mai mult platforma, siguranta, interconectivitatea, stabilitatea - din astea. Si aici Apple le da cu fum tuturor celorlalti producatori - tuturor.
Mda, de aia nevestei ii e dor de Androidul ei Huawei dupa vreo 5 luni de cand a trecut la iPhone Posted Image

 ro_explorer, on 08 septembrie 2022 - 21:29, said:

Eu pentru fotografii folosesc aparat de fotografiat - telefoanele au fost mereu chestii utilitare si ptr social media.
Foarte bine, unii dintre noi insa vor sa aiba la dispozitie o camera foto buna la ei permanent. Eu tocmai am revenit din concediu si nu mi-am luat camera dedicata cu mine pentru ca era prea mare si nu a mai incaput in geanta pe care aveam voie sa o iau cu mine pe avion ... si stiam ca ma pot descurca ok cu Huawei-ul. Si nu i-am simtit nevoia ... a, daca aveam iPhone-ul nevestei in loc, atunci rearanjam bagajele sa pot lua camera dedicata, nu m-as fi bazat pe el Posted Image Sigur, pe nevasta-mea care nu face poze cu el, nu o deranjeaza ca are o camera mai slaba, alte lucruri o deranjeaza la el.

Edited by utopium, 08 September 2022 - 21:44.


#89
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cred ca amandoi ati uitat cum se cheama topicul.

#90
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Pentru mine o lume a smartphone-urilor fara Apple ar fi fix la fel cum e si acum ... asta nu inseamna ca nu apreciez deloc produsele Apple, nici vorba, doar ca sunt altele mai bune care au si un raport pret-calitate mai bun.

Edited by Ciubex, 08 September 2022 - 22:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate