Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

O lume a smartphone-urilor fara Apple

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#37
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Am pe telefonul android o aplicatie Y care nu vrea sa functioneze pe motiv ca aplicatia X nu are date permisiunile. Aplicatia X are toate permisiunile dar degeaba. Asa ca aplicatia X si Y nu pot coopera.
Treaba asta nu se va intampla pe un dispozitiv Apple. Aici e problema.
Daca va continua dezvoltarea Androidului in acelasi mod , peste 10 ani trebuie sa fi expert in it ca sa-l configurezi.

Edited by Leo2006, 04 April 2022 - 18:28.


#38
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Eu am fost hater Apple pana de curand, cand m-am avut ce face si am luat un iPhone 13 Pro, pentru ca piata de Android din ultimii 2 ani e foarte foarte slaba.
Da, voi reveni la Android, dar numai cand isi baga Scamsung mintile in cap si nu mai face tampenii (a se citi ca nu isi mai bate joc de client).

Produsele Apple nu sunt neaparat overpriced, poti sa iei un Iphone si sa il tii 6-7 ani, avand ultimul update. la Android zici mersi daca mai primesti 3-4 ani update-uri...

Voi reveni la Android pt ca e mai customizabil, DAR ii inteleg perfect pe cei care raman la iPhone si mi se pare ca un iPhone nu e cu nimic mai prejos decat orice Android, ba din contra, bate la Androizi ca la covoare - ex. cel mai puternic SoC de pe un telefon - A15 Bionic, camera foto si video de top,autonomie extraordinara, fara nevoia de a da restart/clear cache sau reinstall-uri anuale ca sa se mai stearga din ramasitele de aplicatii(chestie tipica Android).

Edited by lex2010, 04 April 2022 - 18:29.


#39
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postvictor29cr, on 04 aprilie 2022 - 16:22, said:

In perioada in care am lucrat in state, am observat ca oamenii nu spun "trebuie sa-mi iau alt telefon", ci "trebuie sa-mi iau alt iphone". Multi nici nu concept ca exista altceva. Daca e telefon e iPhone, daca e laptop e macbook, daca e desktop e iMac, daca sunt casti, sunt Airpods.
Indobitocirea Americii, pacat ca au exportat aceasta mentalitate in foarte multe tari, sunt persoane pentru care daca nu ai iPhone nu existi.

#40
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017

View Postconnectorxp, on 04 aprilie 2022 - 17:56, said:

As lua un Z Flip 3 5G sau o caramida de ROG Phone, sau altceva special, in rest toate sunt cam la fel, fara Samsung si Huawei. La tablete va fi greu ca acolo piata este saraca si in afara de Samsung si cateva Lenovo nu ai prea multe variante, de asta si iPad-ul este referinta pe toate esaloanele de pret.

Eu am ROG Phone (5) si ti-as recomanda sa faci research serios inainte de a-ti cumpara un astfel de device. Nu de alta, dar al meu a avut probleme cu placa de baza la doar 4 luni de la achizitionare. Posibil sa fi fost doar o placa de baza care a trecut cu japca controlul calitatii, dar cine stie ce se intampla pe la Shenzhen.

#41
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View Postutopium, on 04 aprilie 2022 - 17:07, said:

Na bine, lasa ca va pun eu un pic mai incolo test iPhone vs Samsung Galaxy S vs Huawei P (modele 2019-2020 toate) Posted Image Sa se insereze un pic sa le imping la limita, ca sa fie mai fun Posted Image

Pe mine nu ma intereseaza 5G-ul ... ma intereseaza camerele Posted Image Iar pe P40 Pro am toate aplicatiile care imi trebuie (peste 200).
Am tot ce-mi trebuie pe Mate40 pro, unde nu-s sanse la GMS, daramite pe P40 pro, unde s-a putut si inca se pot pune GMS.
Unii nu pot accepta din principiu (prejudecati) ca Huawei le ia fata, in multe cazuri, chiar si la camere, nu doar la semnal/baterie.
Dupa cum vedem in review-uri, fiecare apreciaza altceva la un telefon, de la claritatea pozelor, la luminozitatea ecranului, la suprasaturatia culorilor, pentru unii conteaza semnalul si autonomia, si tot asa ...
Multi din carcotasii forumisti spun ca Dxomark nu conteaza, insa cei mai multi dintre producatorii insisi cauta "aprecierea" acestora.
Deci nu prea tine faza cu "Dxomark nu conteaza" ... sau Antututu, sau Geekbench ... nu degeaba cauta unii (producatori) sa manareasca testele astea.
Am facut poza copilului, cu Mate40 pro, in bezna totala ... si am avut surpriza sa vad un rezultat de nici nu te duce gandul ca acolo era bezna.
Asa ca totul e relativ ... vedem ce vrem sa vedem, apreciem in functie de multi factori, mai mult sau mai putin obiectivi.
Multora dintre colegii de serviciu nu le venea sa creada cand vedeau cu ochii lor ca Huawei-urile mele au semnal mai bun, sau autonomie mai buna, decat iPhone-ul sau Samsung-ul lor, in acelasi birou (un loc mai dificil, cu probleme de semnal, interferente, etc). Vorbesc de telefoane din aceeasi perioada, ultimele flagship-uti ale momentului respectiv (am facut teste de pe la P6 incoace). Multi spuneau si de poze ca par mai bune; in functie  de ceea ce vrei sa apreciezi la o poza, cum am spus).
Eu am tot facut poze, cand si cand, insa nu am fost d-ala care sa stea si sa despice firu-n patru, ca ala face mai bine, ca ala face mai slab ...

Edited by shymano, 04 April 2022 - 19:32.


#42
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017

View PostAldulescu, on 04 aprilie 2022 - 18:52, said:

Indobitocirea Americii, pacat ca au exportat aceasta mentalitate in foarte multe tari, sunt persoane pentru care daca nu ai iPhone nu existi.

Se recomanda evitarea unor astfel de persoane... mie ceva imi spune ca sunt aceeasi oameni care isi trag niste frizuri de agatat boboace de clasa a 9-a.

#43
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Cand "cineva" dispare de pe o piata, imediat se gaseste altcineva (firma sau persoana), sa-i ia locul.

E valabil in business, mafie, politica, etc. Pentru ca aproape in orice domeniu, piata este supra saturata, iar competitia este acerba.

#44
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostLeo2006, on 04 aprilie 2022 - 18:27, said:

Aici e buba. Pe Androizi poți să-i configurezi sa facă absolut orice. Dar trebuie sa fii tu mai deștept decât telefonul, altfel ramai la lucruri simple, ca la Apple. Ca aia îți închid tot și îți dau un aparat pentru Facebook, care nu o sa te pună niciodată in dificultate, pentru ca na, el te-a ales pe tine

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Reducerea concurentei dintr-o piata libera nu aduce niciodata nimic bun.

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postshymano, on 04 aprilie 2022 - 19:20, said:

Unii nu pot accepta din principiu (prejudecati) ca Huawei le ia fata, in multe cazuri, chiar si la camere, nu doar la semnal/baterie.
Mda, inca sunt multi care nu s-au prins de avansul tehnologic al chinezilor din domeniu. Eu sunt genul care mi-as lua un telefon european daca as avea un model performant la dispozitie, dar aici nu pot decat sa recunosc superioritatea Chinei. Si chiar am in casa multe produse electronice japoneze (Sony, Panasonic, Yamaha, Nintendo), coreene (Samsung, LG) sau americane (Microsoft, Apple, JBL), dar telefon si laptop am chinezesti. Pentru ca au fost pe absamblu produsele care imi ofereau cel mai mult. Produse europene am cam doar electrocasnice... A, si casti nemtesti :)

Edited by utopium, 05 April 2022 - 09:44.


#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Post-ARA-, on 04 aprilie 2022 - 16:28, said:

Telefonul poate sa fie camera foto, consola gaming sau orice vrei tu sa fie.
Chiar si o investitie. Ca am cumparat telefoane de firma si stiu cum isi mentin valoarea, asta in loc de vreo firma mai putin cunoscuta care se devalorizeaza foarte mult si cand este sa vinzi pe olx...
Telefonul e consumabil.

Altfel - dacă ar dispărea Apple clienții lor ar deveni clienții altor firme. Care ar fi alea nu avem cum să știm.
Altfel 2 - îmi place cum de la o întrebare foarte clară (ce ar face piața dacă ar dispărea Apple) s-a ajuns în nici o pagină la Android vs iOS și Apple vs Samsung vs restul lumii.

#48
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postlex2010, on 04 aprilie 2022 - 18:28, said:

..

Produsele Apple nu sunt neaparat overpriced, poti sa iei un Iphone si sa il tii 6-7 ani, avand ultimul update. la Android zici mersi daca mai primesti 3-4 ani update-uri...
..

Unde tii tu un device apple 6-7 ani? Tot ce am sau am avut, precum si tot ce vad in jurul meu, dupa maxim 1 an incep sa faca figuri. De regula bateria dar nu numai, se blocheaza ecranul, pierd wifi-ul, nu mai merge bt, pierd semnalul des, etc.
Probabil am eu maxim ghinion, acum am un iphone 12 de ~11 luni, deja face figuri mai mari decat un xiaomi vechi de 4 ani :(

#49
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017

View Postaeon, on 05 aprilie 2022 - 10:14, said:



Unde tii tu un device apple 6-7 ani? Tot ce am sau am avut, precum si tot ce vad in jurul meu, dupa maxim 1 an incep sa faca figuri. De regula bateria dar nu numai, se blocheaza ecranul, pierd wifi-ul, nu mai merge bt, pierd semnalul des, etc.
Probabil am eu maxim ghinion, acum am un iphone 12 de ~11 luni, deja face figuri mai mari decat un xiaomi vechi de 4 ani :(

Pai vinde-l și treci înapoi la Xiaomi. Sau poți să încerci ceva de la Realme, poate mai e la Altex cu 1500 de lei modelul GT.

View Postutopium, on 05 aprilie 2022 - 09:39, said:


Mda, inca sunt multi care nu s-au prins de avansul tehnologic al chinezilor din domeniu. Eu sunt genul care mi-as lua un telefon european daca as avea un model performant la dispozitie, dar aici nu pot decat sa recunosc superioritatea Chinei. Si chiar am in casa multe produse electronice japoneze (Sony, Panasonic, Yamaha, Nintendo), coreene (Samsung, LG) sau americane (Microsoft, Apple, JBL), dar telefon si laptop am chinezesti. Pentru ca au fost pe absamblu produsele care imi ofereau cel mai mult. Produse europene am cam doar electrocasnice... A, si casti nemtesti :)

Sunt de acord, din China găsești cele mai avansate tehnologic telefoane în momentul de față. Tot de la ei mi se pare că primești in mod consistent și cel mai bun semnal pe un telefon.

#50
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Nu va disparea Apple in decursul vietilor noastre, degeaba se varsa roaba cu hate pe forumuri, an de an vanzarile lor tot cresc.
Nu stiu exact de unde s-a indobitocit treaba asta in spatiul carpato-danubiano-pontic cum ca Apple ar echivala cu cocalareala.
Sunt multi oameni care pur si simplu apreciaza dispozitivele lor si sistemul lor de operare, nu trebuie toti catalogati ca snobi.
Iarasi referitor la iPhone = valoare, sunt cazuri cand le gasesti la preturi decente, recent a fost 12'le pe la 2500 lei, asta in conditiile in care concurenta ofera modele high midrange la preturi mai mari.

#51
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017

View Postaddryanns, on 09 aprilie 2022 - 22:03, said:

Nu va disparea Apple in decursul vietilor noastre, degeaba se varsa roaba cu hate pe forumuri, an de an vanzarile lor tot cresc.
Nu stiu exact de unde s-a indobitocit treaba asta in spatiul carpato-danubiano-pontic cum ca Apple ar echivala cu cocalareala.
Sunt multi oameni care pur si simplu apreciaza dispozitivele lor si sistemul lor de operare, nu trebuie toti catalogati ca snobi.
Iarasi referitor la iPhone = valoare, sunt cazuri cand le gasesti la preturi decente, recent a fost 12'le pe la 2500 lei, asta in conditiile in care concurenta ofera modele high midrange la preturi mai mari.

Este greu de conceput cum de tot cresc vânzările lor având în vedere că de câțiva ani design-urile lor stagnează. Ori cineva manipulează piața, ori există un anumit peer pressure.



#52
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Si la Porsche designul stagneaza si tot se vand (au incercat schimbarea (914,924) dar a fost esec)!

Poate tocmai design-ul vechi atrage.

#53
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTrafalgarLaw, on 10 aprilie 2022 - 08:27, said:

cineva manipulează piața
Aliens

#54
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009

View Postaeon, on 05 aprilie 2022 - 10:14, said:

Unde tii tu un device apple 6-7 ani? Tot ce am sau am avut, precum si tot ce vad in jurul meu, dupa maxim 1 an incep sa faca figuri. De regula bateria dar nu numai, se blocheaza ecranul, pierd wifi-ul, nu mai merge bt, pierd semnalul des, etc.
Probabil am eu maxim ghinion, acum am un iphone 12 de ~11 luni, deja face figuri mai mari decat un xiaomi vechi de 4 ani Posted Image

Cunosc destule persoane care tin un Android peste 5 ani lejer. La mine recordul este de 6 ani, telefonul a fost pastrat in familie si inca functioneaza, fiind folosit zilnic. Nu mai primeste update-uri, dar asta e de asteptat de la Android.
Orice telefon te tine minimum 5 ani daca ai cat de cat grija de baterie(nu il lasi sa se descarce complet si eviti sa il incarci peste noapte pana la 100%). Ca fapt divers, telefonul de care spuneam ca l-am tinut 6 ani, avea battery life ~82% in momentul in care l-am dat...

Acum am un iPhone 13 Pro si mi-am propus sa il tin pana pica, nici nu ma gandesc sa il tin mai putin de 5 ani... avantajul la iPhone e ca daca bateria e in stare buna, telefonul se misca la fel ca in prima zi, parca nu se aduna atatea prostii prin telefon. La Android e nevoie sa mai dai un factory reset din cand in cand(o data la 1-2 ani).

Edited by lex2010, 11 April 2022 - 22:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate