Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

O lume a smartphone-urilor fara Apple

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#55
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
La Android problema o reprezinta update-urile, daca nu le updatezi merg exceptional, oricum trecera de la o versiune la alta nu aduce mai nimic substantial la sistemul de operare.
Altfel, am un S4 de 8 ani, merge brici, il folosesc ocazional fara probleme.

#56
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 TrafalgarLaw, on 10 aprilie 2022 - 08:27, said:

Ori cineva manipulează piața, ori există un anumit peer pressure.
Ori pur si simplu au produse de calitate si lumea apreciaza asta.

#57
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 ro_explorer, on 12 aprilie 2022 - 21:38, said:


Ori pur si simplu au produse de calitate si lumea apreciaza asta.

Toți producătorii au produse de calitate.

#58
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu ma refeream doar la 2 sticle puse peste un schelet metalic. Produsul in cazul asta este mai mult decat aia.

#59
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Și toți producătorii fac la toată gama de prețuri. Găsești Xiaomi, Realme, etc. la 1000+ €. După cum ziceam, nu cred că mai impresionează pe nimeni dacă așezi iPhone-ul lângă halba de bere.
L.E.: Și cu... bere.

Edited by addryanns, 13 April 2022 - 14:50.


#60
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e vorba a impresiona pe cineva. Credeam ca aia se exclude din prima.

#61
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Da' știu, nu făceam referire la ce ai scris tu.

#62
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mie mi-ar fi plăcut să nu existe deloc telefoane "Apple". Probabil şi fără ei smarpthone-ul ar fi prins, dar am fi avut în continuare telefoane cu butoane, nu doar un ecran cu maxim 1-4 butoane în afara lui.

#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Nu-mi plac I Phone-urile.

Am avut Lumia 520 si 640, niste simulacre de smartphone, apoi actualul Huawei Mate 10 Pro.

#64
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 aeon, on 04 aprilie 2022 - 18:18, said:



Apple are produse premium doar la suprafata, in realitate sunt niste device-uri mediocre si limitate dar bine impachetate intr-o carcasa frumoasa. Daca dispare va fi uitat in mai putin de 1 an, cand majoritate telefoanelor produse de ei vor ceda.

Eu cred că dacă Apple ar fi chiar atât de slab, nu ar avea acum clineti, ci foști clienți care s-au orientat spre altceva.
Și nu știu cât de slabi sunt cei de la Apple, dacă toată piața e cu ochii pe ei și îi copiază cam la orice. Începând de la forma și utilizarea unui smartphone (care a "înmormântat" nume grele în urma cu 10-12 ani precum Nokia sau Motorola), până la scoaterea încărcătorului și căștilor din cutie. Pe mulți clienți de telefoane ii deranjează, insa uite că producătorii nu profita de aceste lipsuri și, ce sa vezi, fac și ei la fel: nu mai oferă încărcător și/sau căști. Fraieri rău ăștia de la Apple, dom'ne! :D

#65
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Și MIUI-ul de la Xiaomi e un ripoff după ce sistem de operare oare?

#66
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 ro_explorer, on 12 aprilie 2022 - 21:38, said:


Ori pur si simplu au produse de calitate si lumea apreciaza asta.
Unii poweruseri te-ar contrazice. Știu pe cineva care testează, frecvent, destule telefoane, ba chiar e destul de pretențios de la dânsele, ba la display, ba sunet camere, ba la semnal GSM și calitate GPS etc. și spune că și Iphone-urile au destule neajunsuri și din punctul lui de vedere punctează foarte bine la capitolul foto/video și airdrop dar în rest nu sunt cine știe ce. Inclusiv aplicațiile nu sunt atât de bine optimizare precum se spune.
Alt exemplu, de pildă seria Iphone 11 avea probleme relativ serioase la capitolul calitate semnal GSM, datorită modemurilor Intel. Știu că în ochii unora nu contează asta și dacă nu ai testat, de ce îți dai cu părerea, însă hai să vorbim concret. Cineva care nu are pretenții de la un telefon, evident că mai greu spre deloc își va da seama de neajunsuri, dacă nu are și termeni de comparație.

Poate din punctul unora de vedere sunt cele mai bune produse, dar din a altora, nu. Hai să nu mai facem din niște opinii, adevăruri general valabile. Până una alta, pe Iphone încă îți bați capul să faci anumite modificări, care la Android sunt floare la ureche. Ok, clar și IOS-ul face progrese simțitoare, dar încă se simte precum un sistem restrictiv, care dorește să te folosești de telefon după bunul lui plac și după cum îți dictează dânsul și nu invers.

Cert este că încă nu exista și nu cred că va exista vreodată produsul perfect și Iphone-urile clar sunt departe de a întruchipa perfecțiunea.

 icssizero, on 12 aprilie 2022 - 07:11, said:

La Android problema o reprezinta update-urile, daca nu le updatezi merg exceptional, oricum trecera de la o versiune la alta nu aduce mai nimic substantial la sistemul de operare.
Altfel, am un S4 de 8 ani, merge brici, il folosesc ocazional fara probleme.
Ce nostim ești... Citești în stele sau de unde asta cu update-urile? Mai rău faci, că update-urile vin cu îmbunătățiri, optimizari, bug fixes, cu patch-uri de securitate etc. Eu zic să nu mai dezinformezi.

 filipxxx, on 04 aprilie 2022 - 16:55, said:

Sincer nu stiu ce fel fac aia testele, dar in viata reala iphone-ul si Samsungul rup tot la poze. Asta o spun cu parere de rau ca nu imi place nici una din cele doua companii, dar cel putin aia la Apple scot poze si filme mai bune pe telefoane de acum doi ani fata de chinezii pe ultima generatie de telefoane. Strict daca Apple ar dispare toti am fi mai saraci ca sunt convins ca Google nu s-ar mai da peste cap atat de mult cu Androidul, deja avem pe telefoane specificatii care acum cativa ani erau pe servere doar ca sa frecam 3-4 aplicatii web zilnic.
I-auzi, servere, chestii, trestii... Spune specificatiile unui server, că bați câmpii.

În mare ideea e că telefonul e un consumabil și nu o investiție, deci nu înțeleg de ce se dă lumea peste cap când mereu va apărea ceva și mai bun.

 utopium, on 04 aprilie 2022 - 16:16, said:


Cam toti producatorii mari chinezi au acum linii de produse premium de multe ori peste Apple si Galaxy S. Apple si Samsung sunt deja ramase in urma fata de multe modele chinezesti. Si am in casa si Samsung Galaxy S, si Apple, si Huawei, modele din ultimii 2-3 ani. Huawei-ul le bate la fund pe amandoua si la camera, si la constructie, si la incarcarea bateriei, si la design. Si nici macar nu e modelul de varf de la Huawei (care teoretic e Mate-ul), ci e seria P. Xiaomi au si ei niste modele foarte faine in ultima vreme ... Oppo/Honor vin tare din spate si ei.

Daca ar fi sa-mi iau telefon in momentul asta, as avea de ales intre Huawei, Xiaomi si Honor (bine, Honor de fapt cam cloneaza modelele Huawei, ca doar sunt o fosta divizie de-a lor, dar au Google Services inclus). Apple si Samsung nu au modele suficient de interesante pentru mine. A, si Sony are cateva high-end-uri interesante, gen Pro-I.
Omiți faptul că Apple și Samsung le dau clasă tuturor celorlalți probabil la cel mai important capitol și anume soft-ul. La capitolul design e o chestiune subiectiva, capitolul încărcare idem, fiindcă nu toți doresc încărcare în 20-30 min sau mai știu eu cat, care mai mult omoară bateria în timp, construcția, idem, altă chestiune subiectivă. La camera, idem, sub Apple, Samsung și Pixel. Astea se mai rezolvă și din soft, nu doar specificatiile camerei, pe hârtie, contează ci și integrarea ei în soft.

Edited by Vlad_22, 07 September 2022 - 01:05.


#67
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

 Vlad_22, on 07 septembrie 2022 - 01:03, said:

Omiți faptul că Apple și Samsung le dau clasă tuturor celorlalți probabil la cel mai important capitol și anume soft-ul. ...
Am inteles, oamenii isi doresc telefoane care sa se incarce mai incet, sa le tina bateria mai putin si sa aiba camere mai slabe, dar pe care sa scrie Apple/Samsung/Google. Eu am de 2 ani jumate un telefon de asta cu fast-charge, bateria inca e in stare excelenta (nu sesizez sa ii fi scazut capacitatea), avantajul e ca daca am de plecat peste 15 minute din casa si vad ca mai am doar 15% baterie, apuca sa se incarce suficient incat sa plec linistit (si mi se intampla asta suficient de des si acasa, si prin concedii, eu nu mai incarc telefonul peste noapte pentru ca nici nu e nevoie sa-l incarc zilnic).

Probabil nu te-ai uitat prea recent pe vreun top de camere de telefon sa vezi cam pe unde sunt Apple/Samsung si Google Pixel ... dar iti pot confirma eu ca pe primele pozitii sunt chinezii (Huawei/Xiaomi/Honor, dintr-astia). Acum vreo luna Xiaomi a lansat telefonul cu cel mai mare senzor foto (1"), ieri Huawei a lansat un telefon cu o camera cu diafragma variabila cu 10 pozitii si reglaj ca la o camera dedicata (cu pasi de 1/3 stopuri) + o camera tele super macro de 90mm (care cred ca e o premiera, cel putin eu nu mai stiu sa existe asa ceva), Sony a lansat mai devreme anul asta camera cu zoom optic variabil ... adica chestii la care Apple nici macar nu viseaza.

Sigur, pentru cei cu nevoi mai simple Apple isi face treaba, nu contest asta. Pentru astia ca mine insa care sunt pasionati de fotografie ar fi frustrant sa folosesc un iPhone cu senzor mic/calitate mai slaba/fara capacitati foto specifice camerelor dedicate cand stiu ce "avioane" au chinezii ... sigur ca si-ar face treaba si un iPhone, doar ca mai prost.

Edited by Ciubex, 07 September 2022 - 19:07.


#68
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Asta cu încărcarea rapida, repet, e subiectivă. Nimeni nu a zis că își dorește încărcare înceta, musai, doar că unii nu pun preț pe încărcare la 60, 100, 200W, în fine.

Repet, eu nu aș sacrifica softul pe puterea de încărcare. E vorba doar de preferințe proprii. Oricum, în prezent, ai prize peste tot, deci...

Legat de topuri, nu dau 2 bani pe topurile alea, sincer. Cum a zis cineva, de multe ori, ele sunt făcute la lansarea telefoanelor, când soft-ul nu este așezat în urma update-urile s.a.m.d.

Edited by Vlad_22, 07 September 2022 - 12:39.


#69
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

 Vlad_22, on 07 septembrie 2022 - 01:03, said:

Omiți faptul că Apple și Samsung le dau clasă tuturor celorlalți probabil la cel mai important capitol și anume soft-ul.
Aferim, ca bine zici ...
Asa e, astia 2 au fost primii care au inventat incetinirea din soft si fortarea utilizatorului la trecerea catre un produs mai nou.
Nimeni n-a mai avut nesimtirea sa faca asta, pana la ei ...
Adevarati pionieri !!!

#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

 Vlad_22, on 07 septembrie 2022 - 12:40, said:

Legat de topuri, nu dau 2 bani pe topurile alea, sincer. Cum a zis cineva, de multe ori, ele sunt făcute la lansarea telefoanelor, când soft-ul nu este așezat în urma update-urile s.a.m.d.
Poti sa zici ca topurile nu sunt intotdeauna relevante ... dar uite, eu am acasa Huawei, Samsung Galaxy S, iPhone (toate 3 din generatia 2019-2020) ... si le-am comparat pe toate pe partea foto, iti dai seama. Concluzia e ca Huawei-ul P40 Pro-ul meu le umileste pe cele doua (am pus si comparatiile pe un topic dedicat). Asa ca stiu foarte bine despre ce vorbesc (de altfel le-am folosit o perioada pe toate trei inainte sa le dau sotiei/fetei).

Iar incarcarea rapida nu e deloc subiectiva ... eu am fost atent la toate device-urile recente sa suporte incarcare rapida (telefon, laptop, drona, selfie stick, casti bluetooth, etc) pentru ca e super frustrant sa stea cu orele dispozitivele la incarcat cand exista solutii rapide. Imi amintesc si acum cat dura la primul iPad pe care l-am avut o incarcare ... mureai langa el pana se incarca, daca il mai si foloseai in timp ce se incarca abia daca adauga ceva procente infime intr-o ora. Evident la fel e si la masini, nu e totuna sa ti se incarce masina in 6-8 ore sau intr-o ora (dar inca nu am masina electrica). Sigur, o poti incarca peste noapte pe ansamblu, dar sunt multe alte scenarii cand viteza de incarcare conteaza. Si asta e valabil la orice device ... nu te opreste nimeni sa-l incarci si lent cand nu ai nevoie de viteza mare de incarcare (de altfel Huawei-ul meu noaptea stie singur sa se incarce mai incet/are alta politica de incarcare daca vede ca e noapte).

Edited by utopium, 07 September 2022 - 17:43.


#71
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu știu, nu e un aspect la care să mă uit neapărat în alegerea device-urilor... Dacă se încarcă într-o 1 oră, puțin peste 1 oră, eu zic că e ok. Repet, prize ai peste tot, îl poți lăsa și cat faci dus, dimineața când te pregătești ori noaptea.

 shymano, on 07 septembrie 2022 - 12:54, said:

Aferim, ca bine zici ...
Asa e, astia 2 au fost primii care au inventat incetinirea din soft si fortarea utilizatorului la trecerea catre un produs mai nou.
Nimeni n-a mai avut nesimtirea sa faca asta, pana la ei ...
Adevarati pionieri !!!
Știu și nu am zis că ar juca fairplay, corect în piața, doar că sunt mai serioși decât unele brand-uri chinezești.

Edited by Vlad_22, 07 September 2022 - 18:40.


#72
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Ceea ce numeste el incarcare rapida e fix nimic, nu putem vorbi de incarcare rapida la Galaxy S, la iphone e chiar cea mai tare gluma, de incarcare rapida vorbesti de la 65W in sus, de cele cu peste 100 nu mai vorbesc.
Momentan incarcarea rapida uzuala la Samsung, caci la apple e o gluma, inseamna un castig de maxim 30 minute, si asta pentru o incarcare completa, adica fix zero.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate