Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Slabitul si rezistenta la insulina

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Deschid acest topic pentru sfaturi de la persoane care au trecut prin aceeasi experiente. Sa explic pe scurt: eu am fost tot timpul o persoana slaba, iar cand am acumulat cateva kilograme (vreo 10), (in urma unui tratament hormonal) le-am dat relativ repede jos, cu miscare si un deficit caloric destul de lejer. Odata cu trecerea de varsta de 40, a mai scazut si la mine metabolismul, dar totusi e destul de rapid. De ceva vreme sunt la mentinere, dar am constatat in perioada cand eram si eu si sotul la dieta, desi mancam efectiv acelasi numar de calorii si faceam exact acelasi timp de miscare (acelasi nr de kilometri, in acelasi timp si cu aceeasi viteza), eu slabeam mai mult ca el. El e un tip inalt si a avut multe kg in plus, aproape 140 si doi parinti diabetici, 3 din 4 bunici diabetici aproape toti unchii si matusile diabetici. Toti fara exceptie cu multe kilograme in plus si toti, inclusiv el, cu rezistenta mare la insulina (am facut indicele HOMA). De slabit slabeste, dar mai lent decat o persoana obisnuita care nu are aceste probleme. Eu gatesc zilnic, stiu ce pun in mancare si numar la propriu caloriile, iar el e disciplinat de fel, nu rontaie pe ascuns. A slabit 9 kg in 3 luni, mie mi se pare putin pentru o persoana cu asemenea greutate (a ajuns de la 137 la 128), am renuntat la multi carbohidrati si am mancat mai multa proteina cu tot felul de salate, acum de putin timp a inceput sa mearga pe jos. 3-4 kilograme pe Luna stiu ca e ritmul sanatos. Am facut acest experiment cu mancat exact acelasi lucru in zilele de weekend cand eram impreuna 24 de ore, iar eu slabeam mai mult, desi aveam 60 si ceva de kilograme  Iar in timpul anilor cand s-au depus kilogramele alea, eu mancam in mare la fel si totusi nu prea ma ingrasam. Asta e loterie genetica, stiu si totusi, cate kilograme pe luna ar trebui sa slabeasca un barbat cu atatea kilograme si rezistenta la insulina? Nu are inca diabet, dar o glicemie de 106. Orice sfat e binevenit. Deficit caloric, putini carbohidrati, salate multe, apa multa, mers pe jos, renuntat la zahar, prajeli, orice fel de dulce am facut deja, caloriile le nunaram zilnic in aplicatie. Alte tips  and tricks?

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
1. mese 3 regulate + 2 gustari (un fruct, un iaurt) regulate insemnand la ore fixe... (obisnuieste organismul si reduce pana la eliminare foamea, permitand reducerea portiilor)
2. tratament injectabil cu "Saxenda"  recomandat de medicul diabetolog si boli de nutritie (scade pofta de mancare respectiv cantitatile pe care simti mevoia sa ie ingurgitezi)
(obligatoriu de medic, nu mergi la nutritionisti cu 3-6 luni curs online... mergeti la medic cu +6 ani de facultate)


incercati astea... daca nu merge revii

cum ati ajuns la concluzia ca e rezistent la insulina daca n-a fost diagnosticat cu diabet?
sunt multe modele de insulina
la diagnosticarea diabetului, masurarea glicemiei nu prea ajuta

asa cum a subliniat si Mizu, nu e pe diete... e un stil de viata nou pe care trebuie sa-l adopte fara rezerve... punct.

Edited by apocalipsul, 03 April 2022 - 09:53.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Rezistenta la insulina o rezolvi cu post intermitent, mancati 8/16 si o sa slabeasca. 9kg in 3 luni e foarte bine, dar numai daca stilul de viata poate fi mentinut. Tu ai zis aveti perioade in care sunteti la dieta, deci dupa acele perioade reveniti la acelasi stil de viata ce a dus la ingrasare. Postul intermitent e un stil de viata si cu el ar trebui sa va mentineti.

Edited by Mizu, 03 April 2022 - 09:45.


#4
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Incercati o alimentație vegetariana si miscare cat mai multã.

#5
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008

 Mizu, on 03 aprilie 2022 - 09:45, said:

Rezistenta la insulina o rezolvi cu post intermitent, mancati 8/16 si o sa slabeasca. 9kg in 3 luni e foarte bine, dar numai daca stilul de viata poate fi mentinut. Tu ai zis aveti perioade in care sunteti la dieta, deci dupa acele perioade reveniti la acelasi stil de viata ce a dus la ingrasare. Postul intermitent e un stil de viata si cu el ar trebui sa va mentineti.

Eu ca femeie nu am tinut propriu-zis dieta vreodata cu exceptia anului trecut cand m-am ingrasat pentru ca am facut multe luni niste tratament cu hormoni si imunosupresoare. Seman cu tatal meu, mancam si nu prea me ingrasam, sau ne ingrasam, dar destul de putin intr-o perioada lunga de timp. Iar "dieta" a insemnat schimbarea modului de alimentatie si numarat calorii, insa eu nici inainte nu aveam obiceiul de a rontai intre mese, si da, vreau sa mentin aceste obiceiuri tot restul vietii. Sotul mai slabea in perioadele de boala si stres, dar nu a tinut constient vreo dieta, stim de efectul yo-yo, acum vazandu-ma pe mine, s-a ambitionat si s-a prins si el in acest joc. Kilogramele alea s-au acumulat in vreo 15 ani, nu a fost ceva brusc.

#6
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

 nuskunk, on 03 aprilie 2022 - 10:27, said:

Kilogramele alea s-au acumulat in vreo 15 ani, nu a fost ceva brusc.

Pai nu poti repara in 15 zile ce ai facut prost in 15 ani.

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Pentru persoanele care au dezvoltat rezistenta la insulina, o dieta keto (ceva de genul nimic din ce are peste 6-7 grame de carbohidrati pe 100 gr, cu obiectiv de sub 20 grame de carbohidrati pe zi) si restrictionata caloric face minuni. Carbohidratii aia trebuie inlocuiti de grasimi: avocado, peste gras, unt, ulei de masline, ulei de cocos, oua, nuci (pecan, braziliene, domestice si migdale), branzeturi cu continut mare de grasime. La dieta trebuie adaugate exercitii fizice usoare si plimbari zilnic. Cred ca sotul tau este pe drumul cel bun.

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Reducerea carbohidratilor intr-un mod drastic nu este o idee tocmai buna, in special pe termen lung.

Ar fi ideal mai bine inlocuirea lor cu unii complexi, macar jumate.

Mancaruri fermentate au fost studiate ca ajuta, rezultatele fiind clare in mod special pentru anti inflamatie si diabet.

Postul intermitent este o idee buna.

#9
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 nuskunk, on 03 aprilie 2022 - 09:29, said:

Alte tips  and tricks?
O internare la Pantelimion. Si sa se limiteze numa la mancarea de acolo!!!!

Eu am fots extrem de multumit ... 10 kile in 10 zile!!!!! De bucurie mi-a disparut si senzatia de foame .... (intrat cu 120 esit cu doar 110)!
(Insa de la V Babes am iesit dand marunt din buze de nemultumire.. singurul spital unde nu am reusit sa dau jos nici un kil!!! Se stricau de ras toti aia din preajma ... si nu doar slabaturile!!!)

#10
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 mannick, on 03 aprilie 2022 - 10:52, said:

Pentru persoanele care au dezvoltat rezistenta la insulina, o dieta keto (ceva de genul nimic din ce are peste 6-7 grame de carbohidrati pe 100 gr, cu obiectiv de sub 20 grame de carbohidrati pe zi) si restrictionata caloric face minuni. Carbohidratii aia trebuie inlocuiti de grasimi: avocado, peste gras, unt, ulei de masline, ulei de cocos, oua, nuci (pecan, braziliene, domestice si migdale), branzeturi cu continut mare de grasime. La dieta trebuie adaugate exercitii fizice usoare si plimbari zilnic. Cred ca sotul tau este pe drumul cel bun.

Inlocuirea carbohidratilor cu grasimi (adica sa ingurgitezi 9 calorii pe gram in loc de 4 calorii pe gram) se cam bate cap in cap cu restrictia calorica.
Sa inlocuiesti 100gr de stiksuri cu 100 grame alune nu va rezolta niciodata in slabit, din vreme ce sticksurile vin cu vreo 400 calorii, iar alunele cu aproximativ 600.

Edited by Batranelul, 03 April 2022 - 11:11.


#11
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Ma astept ca procesul de slabire sa dureze intre 1 si 2 ani, nu sa reparam in 15 zile, iar obiceiurile formate sa se mentina pe termen lung si foarte lung.

Edited by nuskunk, 03 April 2022 - 11:07.


#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Va tineti de "dieta" asta si cu timpul o sa scada si rezistenta la insulina.
Diabetul deja e problema generala in lumea moderna. Nu prea mai e mostenit ci tine de alimentatie asa ca nu trebuie sa se teama ca e mostenit. Daca era mostenit il avea deja.
Nu va mai cramponati atat cu caloriile alea. Conteaza cat te hranesti (vitamine, minerale, fitonutrienti) nu cate calorii bagi in tine. E foarte usor sa te hranesti hipocaloric cand mananci la greu fructe, legume, verdeturi. Carbohidratii ii luati din astea.
Postul intermitent e foarte bun.
Nu va feriti de grasimi, dar nu prajite. Carnea hrasa fiarta/cuptor/gratar e foarte buna. Untul si uleiurile (in special ala de masline) presate la rece sunt foarte bune.
Si seara inainte de culcare beti 50 ml de otet de mere plus apa. Face bine la ficat si trezeste o gramada de procese de refacere din ficat.

Edited by Friskey, 03 April 2022 - 11:16.


#13
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
9kg in 3 luni e OK, nici prea mult ca strica. Oricum planurile pentru slabit de la acea greutate (140) se fac pe cel putin un an... nu poti sa te astepti la finalitate in maxim 6 luni.

Edited by horhescu, 03 April 2022 - 11:37.


#14
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 victor29cr, on 03 aprilie 2022 - 10:54, said:

cu unii complexi, macar jumate.

Tu n-ai trecut pe la scoala pe la romana si dai sfaturi de nutritie?

#15
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Vezi ce zice nenea asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KVmSxe5tYKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Are mai multe videouri pa canalul lui. Rezistentilor la insulina li se recomanda o masa pe zi (OMAD - One Meal A Day).

#16
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

 Batranelul, on 03 aprilie 2022 - 11:03, said:

Inlocuirea carbohidratilor cu grasimi (adica sa ingurgitezi 9 calorii pe gram in loc de 4 calorii pe gram) se cam bate cap in cap cu restrictia calorica.
Sa inlocuiesti 100gr de stiksuri cu 100 grame alune nu va rezolta niciodata in slabit, din vreme ce sticksurile vin cu vreo 400 calorii, iar alunele cu aproximativ 600.

matematic vobind da
dpdv caloric, organismul reactioneaza mai bine la slabit cand ii dai cu grasimi
comparatia cu stiksuri e obsolete, vei slabi mai mult cu grasimi deoarece nu stimuleaza resistenta la insulina (hormonul grasimii), precum o face carbohidratii.  grasimea tine mai mult de foame comparat
totusi dieta cu grasimi se practica doar la inceput sau pana iti intri in mana, apoi treptat se renunta la ele, dar nu de tot.

o persoana cu istoric de diabet in familie si HOMA mare, ar trebui sa manance de maxim 2 ori pe zi (sau chiar 1 masa pe zi, depinde de varsta si gravitatea situatiei) intr-o fereastra de 6-8 ore. in rest fasting. fara fructe, mai ales la inceput si in special merele (contin cea mai mare cantitate de fructoza din toata gama de fructe).
iar daca te stii cu geneticul lovit, treaba asta trebuie sa-ti devina stil de viata.

Edited by mikaell, 03 April 2022 - 15:26.


#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
E ok si nenea ala, dar in mod ideal ar trebui schimbat stilul de viata si slabirea vine de la sine, fara a obseda pe tema asta. Fara a face slabirea un scop, pentru ca dupa ce iti atingi scopul ce faci? Lasi garda jos si sarbatoresti cu niste fast food.

OMAD e foarte dificil de tinut din cauza ca trebuie sa iti iei toti micro si macro nutrientii intr-o singura masa, incercati sa vedeti cat trebuie sa mancati.

Mai bine o zi pe saptamana post negru si in rest 8/16. Daca faci sport si nu mananci imediat dupa accelerezi arderile.

Daca un barbat care arata cum arata Terry Crews poate merge dimineata la sala si abia la ora 14 sa manance, cred ca oricine poate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dW_99QcCTzE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Am constatat pe pielea mea postul intermitent, a trebuit sa fac o operatie cu anestezie generala cu internare de zi s n-am avut voie sa mananc cu minim 8 ore inainte, asa ca am mancat la 18.30 cina si urmatoarea masa a doua zi la ora 16. In 3 zile am slabit un kil si nu l-am mai pus la loc. Era pe la mijlocul slabirii celor 10 kile, deci nu era sigur apa. O masa pe zi e prea dificil si nesustebabil pe termen lung, eu vreau sa creez niste tipare noi de alimentatie, pentru ca nu vreau efect yo-yo. O sa incepem cu o zi de fasting 16/8 o data pe saptamana, mi se pare mult mai fezabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate