Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Slabitul si rezistenta la insulina

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.09.2010
Iar aici arata cum sa scazi gradual numarul de mese pe zi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lwCRjwDs1Ek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 Mizu, on 03 aprilie 2022 - 15:19, said:

E ok si nenea ala, dar in mod ideal ar trebui schimbat stilul de viata si slabirea vine de la sine, fara a obseda pe tema asta. Fara a face slabirea un scop, pentru ca dupa ce iti atingi scopul ce faci?
Orice faci cu un scop se va intoarce împotriva ta mai devreme sau mai tarziu.
Initiatoarea face parte din categoria celor care consideră ca le pot controla ei pe toate.

#21
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Nu sunt deloc obsedata de control, incerc sa fac niste schimbari sustenabile. Daca vroiam sa fac din slabire un scop principal, setam o perioada de timp sau un numar de kilograme. Ori nici eu, nici sotul nu ne-am setat asa ceva, nici ca timp, nici ca durata. Am mancat aproximativ ce mancam de obicei micsorand portiile, da, numaram caloriile deocamdata, pentru ca subestimam mult ce mancam din punct de vedere caloric, cum face probabil peste 50% din populatie. Am incercat diverse combinatii, nu luate de pe net, ci facute cu ce aveam prin frigider sau camara. E destul de usor, nu suntem deloc pretentiosi la mancare si ne-am cam obisnuit cu caloriile si cu estimarea cantitatilor. In timpul asta am fost si in vacanta, acolo chiar nu am numarat caloriile, dar am aplicat principiile de bun simt si ne-am intors cu aceeasi greutate.

#22
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

Quote

High consumption of red and/or processed meat is associated with both NAFLD (non-alcoholic fatty liver disease) and IR (insulin resistance). High HCA (heterocyclic amines from cooking meat) intake is associated with IR. If confirmed in prospective studies, limiting the consumption of unhealthy meat types and improving preparation methods may be considered as part of NAFLD lifestyle treatment.
https://pubmed.ncbi....h.gov/29571924/

Quote

In conclusion, it appears that meat intake, particularly red and processed meats, is associated with higher levels of insulin resistance in middle-aged women without type 2 diabetes. Among the many potential confounders examined in this study, BMI and body fat percentage influenced the association significantly. Consequently, both a lower meat intake and lower levels of body fat appear important in reducing the likelihood of insulin resistance, especially in this sample.
https://www.ncbi.nlm...les/PMC4512604/

Studiile menționate fac referire și la altele care sunt și ele relevante.

Oamenii nu ajung bolnavi, supraponderali și obezi pentru că mănâncă prea multe cereale, legume și fructe.
Câte felii de tort sau alte prăjituri mănâncă un adult pe lună? Dar câte fripturi, câți cârnați, brânzeturi, cașcaval?

Quote

The consumption of high-fat diets is associated with an excessive storage of fatty acids in white adipose tissue, but also in non-adipose tissues such as liver, heart and skeletal muscle. Muscular fat accumulation is strongly associated with insulin resistance, especially when a high muscular fat content is accompanied by a low mitochondrial oxidative capacity, as in patients with type 2 diabetes.
https://www.cambridg...2D1431775714A2A

Quote

Overall, these data suggest that diets relatively high in fat and low in carbohydrate may contribute to increased adiposity and associated insulin resistance and β-cell dysfunction in Mexican Americans who have not yet developed overt diabetes.
https://www.ncbi.nlm...les/PMC3738243/


Quote

Vegans have a food intake and a biochemical profile that will be expected to be cardioprotective, with lower IMCL accumulation and beta-cell protective.
Veganism and its relationship with insulin resistance and intramyocellular lipid
https://pubmed.ncbi....h.gov/15523486/

Tratamentul pentru voi există:

Quote

A low-fat plant-based dietary intervention reduces body weight by reducing energy intake and increasing postprandial metabolism. The changes are associated with reductions in hepatocellular and intramyocellular fat and increased insulin sensitivity.
Effect of a Low-Fat Vegan Diet on Body Weight, Insulin Sensitivity, Postprandial Metabolism, and Intramyocellular and Hepatocellular Lipid Levels in Overweight Adults
A Randomized Clinical Trial
https://jamanetwork....article/2773291

Quote

Forty-four publications from the PubMed database, the Web of Science and the Cochrane Library were used for this literature review.
...
Based on available research, it may be concluded that vegetarian diets deliver good results, that more plant-based foods and fewer animal products in a diet result in lower insulin resistance and a lower risk of prediabetes and type 2 diabetes.
Non-Pharmacological Treatments for Insulin Resistance: Effective Intervention of Plant-Based Diets—A Critical Review
https://www.google.c...JAkH-quypeO6aSd

Quote

Vegetarians have higher insulin sensitivity than omnivores independent of BMI, which is more significant in vegans.

• The association mentioned above is independent of body mass index.

• The association between vegetarian diet patterns and insulin sensitivity is more significant in vegans.
Vegetarians have a lower fasting insulin level and higher insulin sensitivity than matched omnivores: A cross-sectional study
https://www.scienced...939475319300298

Edited by EXIT, 04 April 2022 - 08:16.


#23
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Primele doua link-uri sunt irelevante, pe celelalte nu am avut rabdare sa le parcurg.
Primul incearca sa faca o diferenta intre cei care mananca mai multa carne rosie / "prost gatita" - adica la temperaturi mari, fara a lua in seama restul ingredientelor care fac parte din dieta, si putem presupune ca cei care se indoapa la greu cu carne nu discrimineaza restul tipurilor de mancare si cei care o lasa mai moale cu carnea rosie si carnurile prelucrate. Intotdeauna trebuie sa analizezi multiplele cauze posibile ale rezultatului unui studiu, poti avea mari surprize. Cateodata cercetatorii ignora date esentiale, focusandu-se pe ceea ce doresc sa demonstreze.
Al doilea ajunge la concluzia ca o dieta bogata in grasimi duce la rezistenta la insulina si te ingrasa, chestii de bun simt, dar dieta aia : “high fat” (35% fat, 44% carbohydrate, 21% protein; n = 238) este in primul rand foarte bogata in carbohidrati. Adica organismul are de unde lua energie cu usurinta (din carbohidrati, a caror prelucrare rapida produce acele spike-uri de insulina ce produc, pe fond genetic ori nu, acea rezistenta la insulina),  asa ca grasimea o merge la "rezerve". Ideea la dietele keto este sa substitui carbohidratii cu grasimi, fortand organismul sa aleaga calea mai grea, a prelucrarii grasimilor pentru a obtine pretioasa glucoza.

#24
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Sunt "irelevante" pentru că nu se potrivesc cu credințele tale. În varianta prezentată nu apar detalii despre temperaturile "mari" dar tu presupui că sunt unele neobișnuite. Au selectat oameni care gătesc la 500°, nu?

Quote

The aminoimidazoarenes (AIAs) or ‘thermic’ HCAs that contain an N-methyl-2-aminoimidazole moiety, formed at temperatures typically used in household cooking (150–300 °C), primarily from the reaction of pyrolytic products of amino acids in meat (pyridine and pyrazines) along with creatine and sugars to give rise to ‘IQ’ and ‘IQx’ type compounds along with imidazopyridine.
https://www.scienced...erocyclic-amine

Toate studiile care indică ca suspect un anumit aliment sau grup de alimente au în vedere toată dieta subiecților.

 mannick, on 04 aprilie 2022 - 11:44, said:

... Ideea la dietele keto este sa substitui carbohidratii cu grasimi, fortand organismul sa aleaga calea mai grea, a prelucrarii grasimilor pentru a obtine pretioasa glucoza.
Te grăbești să "demontezi" studii științifice publicate dar tu ai ideea total greșită că din grăsimi se poate obține glucoză.

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Si uite asa se duce pe copca inca o discutie.....(a se citi in derizoriul veganismului)

#26
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Veganismul este soluția pentru toate problemele omenirii! Ăsta e Adevărul.

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Batranelul, on 03 aprilie 2022 - 11:03, said:



Inlocuirea carbohidratilor cu grasimi (adica sa ingurgitezi 9 calorii pe gram in loc de 4 calorii pe gram) se cam bate cap in cap cu restrictia calorica.
Sa inlocuiesti 100gr de stiksuri cu 100 grame alune nu va rezolta niciodata in slabit, din vreme ce sticksurile vin cu vreo 400 calorii, iar alunele cu aproximativ 600.

Uiti de faptul ca nu poti consuma grasime la fel de usor cum consumi carbo.
100g de carbo e nimic. Hap-hap de 2 ori si a disparut prajitura. 200g? Nici asta nu e prea greu.
Sa repeti faza peste 2-3 ore? Nicio problema.
2 litri de suc pe zi? Simplu.
O paine? O rezolvi rapid.

Cu grasime mai greu.

Eu ma chinui sa trec de 80 dupa ce am redus carbo consumati prosteste. Stau pe la 76-78 de vreo 2-3 ani.

Cu carbo mancat aiurea si fara limita ajung usor si rapid la 90.

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
La mine e invers. Imi propun sa consum vreo 350g carbo pe zi din alimente bune precum ovaz, grisca, linte, ardei gras, morcov, cartof dulce, mazare... si e greu. In schimb imi vine greu sa pastrez 90g grasimi pe zi. Branza coulommiers de 20% merge la ceai lejer  200g la portie, daca as lua petite brie de 30% aia merge si mai usor. Ulei de masline in salata cu cat mai mult cu atat e mai bine. Oua fierte moi sau ochiuri - 8 bucati merg lejer dintr-un foc. Adevarul e ca si grasimile si carbo sunt foarte usor de consumat in exces cand sunt impreuna. Carbohidratii daca sunt din alimente naturale si complexe, bogate in fibre, e greu de facut exces caloric din ei daca nu-s combinati cu ceva gras.

Fiecare vede partea care il interesează. Adeptii low carb o sa arate cu degetul spre carbohidrati mentionand prajiturile, ciocolata, inghetata dar astea au cel putin la fel de multe calorii din grasimi. Despre zahar, cola, sucuri nu are rost sa vorbim fiindca toti spun ca trebuie de evitat.



In rest - cartofi prajiti, cipsuri, biscuiti, covrigi, cornuleți, sarmale, placinte si alte alimente "vinovate" de fapt sunt o combinatie de carbo rafinati plus grasimi, arome, sare... adica potentiatori de gust. Astea sunt marea problema. Nu faptul ca high carb sau high fat. Daca veti incerca sa evitati combinatia carbo grasimi, bazandu-va pe alimente cat mai naturale, va deveni dificil sa mancati calorii extrem de multe. Exemplu de meniu - cartofi fierti plus verdeata plus peste/carne slaba, carne de vita semigrasa plus legume inabușite ( telina, morcov, ceapa, brocoli), somon  cu salata verde, o portie de linte fiarta plus 2 oua fierte moi... Incercati cu mese din astea sa mancati in exces. Eu unul mai des de o data la 4 ore nu pot manca. In schimb daca e vreo sarbatoare si o dau in prajituri  parca nu am saț, mananc prea mult, ma umflu, senzatie aiurea.

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 EXIT, on 04 aprilie 2022 - 16:09, said:

Veganismul este soluția pentru toate problemele omenirii! Ăsta e Adevărul.
Troleala proasta. Nici nu merita răspuns

#30
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Dau exemplu de micul-dejun de azi-dim: 2 felii Paine toast (50 g ambele) cu 40 g avocado (fara ulei, pasat doar cu lamaie, usturoi, sare), o conserva de ton de 80 g, cateva masline, cateva ridichi si un ardei gras rosu + o cafea cu o lingurita de miere. Aplicatia spune ca am mancat vreo 31% proteine, 38% carbohidrati si 31% grasimi si vreo 400 de calorii. E un exemplu random de cum arata un mic dejun care ne place si care ne tine si satui. Nu e nici foarte low carb, nici exagerat de proteic, poate are si combinatii care nu ar trebui facute (carbohidrati-grasimi), dar cu siguranta e sustenabil pe termen lung pentru o slabire lenta.

#31
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010

 vinciun, on 04 aprilie 2022 - 22:42, said:

In schimb daca e vreo sarbatoare si o dau in prajituri  parca nu am saț, mananc prea mult, ma umflu, senzatie aiurea.

pai da, pentru ca carbohidratii au acelasi efect ca si fructele - nu te saturi
ai tinut dieta pe baza de fructe? inseamna ca stii deja cum senzatia de foame se tine de capul tau si toata ziua trebuie sa ai ceva in gura pentru ca nu te saturi, esti sac fara fund
mai rau este ca, mai toti doctorii recomanda fructe cand vrei sa slabesti, ceea ce este aberant, fructele, precum am spus mai sus, in special merele contin fructoza in cantitati mari care ingrasa cel mai mult dar nu numai, are efect nociv si asupra ficatului (acelasi efect ca si alcoolul) si de aici va forta indirect organismul sa devina rezistent la insulina si prin urmare orice vei manca se va depune.
problema este ca, desi la un control, medicul iti testeaza glicemia si totul este in parametrii, foarte rar spre deloc, nici un doctor nu iti testeaza rezistenta la insulina care este fratele silent killer al diabetului. si odata ce indicele HOMA va fi mare in timp, el devine de necontrolat iar in scurt timp va trage diabetul in sus, reactie ireversibila deja la acel moment.

 vinciun, on 04 aprilie 2022 - 22:42, said:

Oua fierte moi sau ochiuri - 8 bucati merg lejer dintr-un foc.

credeam ca doar eu sunt tampit si bag 4 oua odata Posted Image tu joci deja in alta liga Posted Image

oul este alimentul care are absortia cea mai mare la nivel de proteina in corp (consumat impreuna albus + galbenus, nu faceti prostia sa le separati). undeva la 57%. carnea este pe locul doi, undeva la 51%
plus ca are atat de multe alte beneficii si minerale pentru o viata sanatoasa.

Edited by mikaell, 05 April 2022 - 12:23.


#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

 mikaell, on 05 aprilie 2022 - 12:22, said:



pai da, pentru ca carbohidratii au acelasi efect ca si fructele - nu te saturi


Si grasimile au acest efect. Am un amic care mananca cate un borcanel de smantana de 1l de casa dintr-un foc :)

Eu de aia ma axez pe alimente si nu arat cu degetul spre grasimi sau spre carbo.

Fa diferenta intre cartofi copti goi si cartofi copti intinsi in ulei. Vei vedea ca in al doilea caz mananci mai mult.

#33
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018

 nuskunk, on 05 aprilie 2022 - 09:56, said:

Dau exemplu de micul-dejun de azi-dim: 2 felii Paine toast (50 g ambele) cu 40 g avocado (fara ulei, pasat doar cu lamaie, usturoi, sare), o conserva de ton de 80 g, cateva masline, cateva ridichi si un ardei gras rosu + o cafea cu o lingurita de miere. Aplicatia spune ca am mancat vreo 31% proteine, 38% carbohidrati si 31% grasimi si vreo 400 de calorii. E un exemplu random de cum arata un mic dejun care ne place si care ne tine si satui. Nu e nici foarte low carb, nici exagerat de proteic, poate are si combinatii care nu ar trebui facute (carbohidrati-grasimi), dar cu siguranta e sustenabil pe termen lung pentru o slabire lenta.

Micul dejun ar fi perfect daca ai scoate din el feliile de paine si lingurita de miere Posted Image
Acum serios, tu iti permiti acea lingurita, sotul tau... nu.

Edited by mannick, 05 April 2022 - 12:54.


#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Oua fierte moi sau ochiuri - 8 bucati merg lejer dintr-un foc"

Inseamna ca am o problema :D
Ca nu merg 8 odata nici greu nici usor. 2 merg usor. 3 merg normal. Mai mult deja e cu sila.

#35
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 mikaell, on 05 aprilie 2022 - 12:22, said:

...
mai rau este ca, mai toti doctorii recomanda fructe cand vrei sa slabesti, ceea ce este aberant, fructele, precum am spus mai sus, in special merele contin fructoza in cantitati mari care ingrasa cel mai mult dar nu numai, are efect nociv si asupra ficatului (acelasi efect ca si alcoolul) si de aici va forta indirect organismul sa devina rezistent la insulina si prin urmare orice vei manca se va depune.
...
Cel mai rău este că ai informație științifică chiar pe forum dar preferi blogăreala loucarbistă.

Quote

However, only fruit consumption was associated with body mass index, showing an inverse relation with body weight in cross-sectional and longitudinal analyses (r=-0.27 to -0.44). The relation between fruit consumption and body weight remained significant after controlling for age, gender, physical activity level, and daily macronutrient consumption (DeltaR(2)=0.06-0.13). Further, increases in fruit consumption were associated with subsequent weight loss, controlling for the same covariates (DeltaR(2)=0.05-0.07).
Effects of fruit consumption on body mass index and weight loss in a sample of overweight and obese dieters enrolled in a weight-loss intervention trial


Tu crezi și afirmi că fructele îmbolnăvesc ficatul (probabil te referi la ficatul gras) dar știința te contrazice.
Confunzi consumul de fructoză izolată cu consumul de fructe întregi.

Quote

No obesity-independent association was found between fruit or vegetable intake and NAFLD (non-alcoholic fatty liver disease). According to the findings of this study, Japanese do not need to restrict fruit consumption to limit fructose intake as a means of preventing NAFLD.
No association between fruits or vegetables and non-alcoholic fatty liver disease in middle-aged men and women

Quote

Fruit intake, vegetable intake, and total fruit and vegetable intake were associated with reduced NAFLD risk. Fruit and vegetable consumption can protect against NAFLD and associated metabolic co-morbidities.
Fruit and vegetable consumption and non-alcoholic fatty liver disease among Korean adults: a prospective cohort study

Quote

A total of eight studies assessed the effect of fruit consumption on the likelihood of NAFLD, which include six cross-sectional studies (with 11 861 cases) and two case–control studies (with 2168 cases). There was no significant association between fruit intake and the likelihood of NAFLD among the cross-sectional studies and case–control studies.
...
In this meta-analysis, the results revealed that intake of red meat and soft drinks was associated with an increase in the likelihood of NAFLD, whereas intake of nuts was negatively associated with the possibility of NAFLD.
Food groups and the likelihood of non-alcoholic fatty liver disease: a systematic review and meta-analysis

Quote

What is the best diet plan for a healthy liver?
We recommend the Mediterranean diet to our liver patients.
The Mediterranean diet is everything you would expect a dietitian to recommend – more fruits and veggies, more whole grains, more nuts and legumes, lean meats, less red meat and less sweets/added sugars.
What foods help prevent and reverse fatty liver disease?

#36
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

 mannick, on 05 aprilie 2022 - 12:53, said:



Micul dejun ar fi perfect daca ai scoate din el feliile de paine si lingurita de miere Posted Image
Acum serios, tu iti permiti acea lingurita, sotul tau... nu.
Daca vrea sa adopte treaba asta pe termen lung și ii place pâinea nu are nici un motiv sa renunțe la ea.

Cu mierea poate încerca pentru ca încă nu am întâlnit pe nimeni care, după o perioada mai dura la inceput, sa nu se minuneze de cum de strica înainte cafeaua cu zahar/miere


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate