Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Misterul mortii

  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#19
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 10:16, said:

Cum explici de exemplu NDE-urile ?
Near death experience e o halucinație urmată de-o serie de senzații, generate de privarea creierului de oxigen, în condițiile stopului cardio-respirator.

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 10:16, said:

Atata poti ?
Atâta pot, și oricum e prea mult pentru subiectul ăsta.

Edited by glassofwine, 29 March 2022 - 10:24.


#20
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Postglassofwine, on 29 martie 2022 - 10:23, said:

Near death experience e o halucinație urmată de-o serie de senzații, generate de privarea creierului de oxigen, în condițiile stopului cardio-respirator.

Asta e ceea ce stii tu de NDE-uri ? Nu stii ca au loc cand inima nu mai bate deci creierul n-ar avea ce halucinatii sa mai produca ? Apoi cum explici elementele comune, mersul prin tunel, intalnirea cu Dumnezeu, iubirea absoluta, life review-ul, in cazuri de OBE relatarea a ceea ce doctorii faceau ca sa ii resusciteze ? Daca e doar o halucinatie, de ce nu halucineaza floricele pe campii ? De ce e atat de specifica "halucinatia" ?

#21
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Hai te rog eu, fă încă un topic la rând despre misterul nașterii, cum și pe unde iese nou-născutul... Și mai ales în ce scop

#22
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 10:42, said:

Apoi cum explici elementele comune, mersul prin tunel, intalnirea cu Dumnezeu, iubirea absoluta, life review-ul, in cazuri de OBE relatarea a ceea ce doctorii faceau ca sa ii resusciteze ? De ce e atat de specifica "halucinatia" ?
Nu știu, întreabă-i pe ăia care au declarat c-au fost răpiți de extratereștri, vezi, ei cum au procedat. Și respectivii sunt la fel de ”credibili” ca ăștia ai tăi cu near death experience.

Edited by glassofwine, 29 March 2022 - 11:23.


#23
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Să-nțeleg că toți cei care vor îndrăzni să nu fie de acord cu tine, sunt ”trolli”, în accepțiunea ta? Mulțumim frumos!
sa vrei si tot nu ai cum
el a afirmat doar ca unul a scris o carte... ceea ce nu e de contrazis...

Quote

telepatii, precognitii, aparitii, reincarnari, etc.
orice incercare de a dovedi stiintific existenta celor enumerate a eșuat lamentabil... e ca si cum ai crede in magie

Quote

Daca e doar o halucinatie, de ce nu halucineaza floricele pe campii ?
halucineaza si floricele... fiecare drog induce tripuri specifice

Quote

ce i-ai zice ? "Esti prost!" ? Atata poti ?
i-as zice probabil ca e irational si cu asta am incheiat discutia... nu am ce vorbi cu toti nebunii

Quote

curaj sa te duci sa le spui cat de "credibili" sunt in fata ?
daca ei singuri nu-si dau seama cat de rau bat campii si cat sunt de penibili... ce sa am eu cu ei saracii...
daca tu ce visezi noaprea crezi ca e real... si crezi in basme si in mos craciun... cine sunt eu sa te corectez?...

Edited by apocalipsul, 29 March 2022 - 11:56.


#24
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View Postedy_wheazel, on 29 martie 2022 - 06:32, said:

Nu stiu unde-i misteru' ala. Te imbraca intr-un costum din ala de mort, te pune-n coporseu si iti citeste popa ceva frumos, dupa care arunca pamant pe tine si mananca lumea o coliva. La ceva timp se face un parastas misto si aia e. Natura realitatii.

Nu sunt de acord (partial) cu tine. Mie nu-mi place cantatul de popa - indiferent de ocazie. Cred c-o sa aranjez o boxa cu acumulator - Enya, Cranberies sau altceva decent.

Edited by __Dan__, 29 March 2022 - 11:53.


#25
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Postglassofwine, on 29 martie 2022 - 11:22, said:

Nu știu, întreabă-i pe ăia care au declarat c-au fost răpiți de extratereștri, vezi, ei cum au procedat. Și respectivii sunt la fel de ”credibili” ca ăștia ai tăi cu near death experience.

Pe baza caror criterii ai stabilit tu credibilitatea ? Stiai ca aproximativ 10% din oameni au NDE ? Asta inseamna 800 de milioane de oameni. Ai curaj sa te duci sa le spui cat de "credibili" sunt in fata ? Chiar asa tare tii sa pici de mascarici ?

#26
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Pe baza caror criterii ai stabilit tu credibilitatea ?
daca tu vii si sustii ca dumnezeu exista ca tu asa crezi si ca e scris in biblie... pentru mine pe aceasta tema cu asa argumentatie ti-ai pierdut orice credibilitate
daca si insisti pe chestia asta, devii nu doar incredibil dar si periculos...

Edited by apocalipsul, 29 March 2022 - 12:09.


#27
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 11:51, said:

Pe baza caror criterii ai stabilit tu credibilitatea ? Stiai ca aproximativ 10% din oameni au NDE ? Asta inseamna 800 de milioane de oameni.
Hai pe bune acuma... până și tema asta a fost atinsă la recensământ și e în statistici pe care le citezi cu tărie? Are rost să te contrazici cu cineva care crede în fantasmagorii d-astea?

#28
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021
Într-adevăr, părerile referitoare la fenomenul NDE sunt împărțite și controversate. Sunt mulți doctori ce spun că nu îndrăznesc să facă cercetări serioase asupra fenomenului, cu toate că acesta există și e un subiect interesant, de frică să nu fie ridiculizați de comunitatea medicală. Totuși ar fi bine să rămânem deschiși tuturor posibilităților, mai nou, descoperirile și teoriile din fizica cuantică ne cam pun pe gânduri, ne arată că ar putea exista ceva după moarte. O altă teorie interesantă despre fenomenul NDE, în momentul morții creierul secretă DMT (cea mai puternică substanță halucinogenă) mult mai puternică și ca LSD-ul (știu ce spun, personal am experimentat cu ambele) După o experiență cu LSD poți vedea cum creierul tău este pur și simplu descătușat, vezi lucrurile din mai multe unghiuri simultan, greu de descris în cuvinte... Eu mă consider o persoană rațională, dar nu-mi place să țin cu dinții de anumite principii, se vede clar că nimic nu e permanent. De aceea nu afirm cu tărie că nu există nimic după moarte, sau că există sigur, ideia e să rămânem deschiși tuturor posibilităților, bineînțeles, respingând teoriile și credințele aberante gen, după moarte ne așteaptă 72 de virgine în Paradis etc.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 10:42, said:

Asta e ceea ce stii tu de NDE-uri ? Nu stii ca au loc cand inima nu mai bate deci creierul n-ar avea ce halucinatii sa mai produca ?
Creierul funtioneaza minute bune si fara inima... ce naiba te bagi pe chestii in care nu te pricepi ? Halucinatia se produce cand saturatia scade si apare comunicatia eratica intre neuroni.

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 11:51, said:

Stiai ca aproximativ 10% din oameni au NDE ?
De unde stii, ca asa zic habotnicii ?

Edited by andreic, 29 March 2022 - 13:14.


#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTestosteron, on 29 martie 2022 - 12:35, said:

Hai plimbă ursul.

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 12:53, said:

nu doar ce ai citit tu in manualul de clasa a 4-a.

Atentie la limbaj! :nonobad:

#31
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Postjohndoes, on 29 martie 2022 - 13:03, said:

Deci tu mai curând presupui că am eu 4 clase (nu știu de unde ai dedus așa prostie) dar emiți niște chestii, studii cică... Ia, poți să le arăți și ălora care-s mai cu știință la ei acasă?

Exista un site pentru introducerea in orice domeniu, se numeste wikipedia.

https://en.wikipedia...r-death_studies

The near-death experience is an experience reported by people who have come close to dying in a medical or non-medical setting. The aspect of trauma, and physical crises, is also recognized as an indicator for the phenomenon.[1] According to Linda J. Griffith[2] and Bruce Greyson,[3] it is estimated that near-death experiences are reported by five percent of the adult American population. According to IANDS,[4] surveys (conducted in USA, Australia and Germany) suggest that 4 to 15% of the population have had NDEs.

View Postandreic, on 29 martie 2022 - 13:13, said:

De unde stii, ca asa zic habotnicii ?

Nu. Asa zice wikipedia. E un site foarte bun. Recomand.

View Postandreic, on 29 martie 2022 - 13:13, said:

comunicatia eratica

Cum e posibil ca o comunicatie eratica sa produca o experienta coerenta ? Ultima oara cand calculatorul meu a comunicat eratic a luat foc.

#32
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 13:37, said:

Exista un site pentru introducerea in orice domeniu, se numeste wikipedia.
Cultura de wikipedia e fix pix. Încearcă ceva pe medii scrise de oameni cu adevărat pricepuți și cu dovezi. Pe ghiveciul ăla poate posta oricine, oricând, orice elucubrație. Urmează introducerea în medicină prin rugăciuni, uhh...
Dacă vreun elev îmi citează în lucrare wiki, n-am decât să-i spun "elev Popa, ai 4". Dar poate-ți salvează media nota de la religie...

Edited by johndoes, 29 March 2022 - 14:03.


#33
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 10:02, said:



Cum izolezi galaxia Andromeda intr-un laborator pentru a face teste si masuratori pe ea ? Stiinta nu se face aplicand o lista rigida de check-box-uri. Stiinta se face folosind gandirea. Te adaptezi tu la realitate, nu adaptezi realitatea la lista ta rigida. Asadar, in cazul cercetarii sufletului poti de exemplu studia fenomene precum near death experience: https://www.nderf.org/ , telepatii, precognitii, aparitii, reincarnari, etc.
Nu trebuie sa izolezi o chestie pentru a o studia științific . Important e ca acea chestie sa aiba o existență OBIECTIVĂ. Toate cele descrise de tine au doar existențe SUBIECTIVE si prin urmare NU pot fi studiate științific  deci nu pot fi studiate deloc. Poti face distincția intre subiectiv si obiectiv?

#34
Phereinike

Phereinike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 24.10.2021
Este un subiect care depaseste natura acestei dimensiuni a universului, cum ar putea cineva sa demonstreze ce este dincolo de aceasta lume folosind mijlocele de cunoastere ale acestei lumi, si acelea imperfecte. O sa citesc cartea, dintotdeauna m-a fascinat subiectul, am ajuns la concluzia ca doar intuitia si propria experienta extrasenzoriala pot oarecum ajuta sa ai o parere/convingere/credinta despre asa zisa moarte. Mersi ptr link, much appreciated 👍

#35
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Postjohndoes, on 29 martie 2022 - 13:53, said:

Cultura de wikipedia e fix pix. Încearcă ceva pe medii scrise de oameni cu adevărat pricepuți și cu dovezi. Pe ghiveciul ăla poate posta oricine, oricând, orice elucubrație. Urmează introducerea în medicină prin rugăciuni, uhh...
Dacă vreun elev îmi citează în lucrare wiki, n-am decât să-i spun "elev Popa, ai 4". Dar poate-ți salvează media nota de la religie...

Daca te uiti in citatul pe care ti l-am dat de pe wikipedia, sunt mentionate 4 citari. Nu te opreste nimeni sa sapi mai in adancime si sa vezi si citarile alea cu ochii tai.

View PostTestosteron, on 29 martie 2022 - 14:32, said:

Nu trebuie sa izolezi o chestie pentru a o studia științific . Important e ca acea chestie sa aiba o existență OBIECTIVĂ. Toate cele descrise de tine au doar existențe SUBIECTIVE si prin urmare NU pot fi studiate științific  deci nu pot fi studiate deloc. Poti face distincția intre subiectiv si obiectiv?

Deci cand te duci la doctor si ii spui ca te doare piciorul, doctorul ar trebui sa te trimita acasa ca durerea e SUBIECTIVA si n-are ce sa iti faca ?

#36
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 15:29, said:



Daca te uiti in citatul pe care ti l-am dat de pe wikipedia, sunt mentionate 4 citari. Nu te opreste nimeni sa sapi mai in adancime si sa vezi si citarile alea cu ochii tai.



Deci cand te duci la doctor si ii spui ca te doare piciorul, doctorul ar trebui sa te trimita acasa ca durerea e SUBIECTIVA si n-are ce sa iti faca ?
Doctorul trebuie sa distingă daca e vorba de o durere obiectivă si atunci trebuie sa o trateze sau subiectiva si atunci se trateaza la Sapoca. Subiectivitatea nu durerea. Si atat se trateaza pana când subiectul va putea distinge intre o durere obiectivă si una subiectivă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate