Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cum scap de emoții la examenul auto?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Permisul nu-i obligatoriu.Un examen psihologic "pe bune" poate confirma.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBogotta, on 22 martie 2022 - 14:22, said:

Am vazut o noua moda cu soferi care intra la intimidare, cu botul foarte in fata ori intr-un sens giratoriu sau intr-o strada principala venind dintr-una secundara. Efectiv este efectul glontului. Te face sa incetinesti pentru ca nu stii daca se va opri la vreme fara sa te loveasca, ca urmare incetinesti iar nesimtitul intra rapid unde vrea.
+1 asa e
Am vazut zilele trecute un sofer de troleibuz,a intrat intr-un taximetrist care era putin iesit cu botul.I-a luat troleul marlan spoilerul cu el,farul stg spart,capota si farul stg,aripa stg. S-au dus la politie,nu vroia magarusu de pe troleu amiabila (venise special fix langa bordura sa il faca praf pe ala.

#57
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Nu este pentru tine soferia baiete.
sa zicem ca treci examenu, dar in trafic o sa te panichezi, mai bine cu busu, sfat prietenesc

#58
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Nu te lua dupa cei care iti spun ca soferia nu e de tine. Sunt invidiosi pentru ca nu mai gasesc locuri de parcare, stau mult in trafic, etc.

#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postrickysyv, on 22 martie 2022 - 14:21, said:

La ce trafic e acum în marile orașe n-ar lua carnetul nici 10% din candidați dacă ar fi totul la sânge!
Așa ar și trebui sa fie, pentru ca mai mult de 10% dintre candidați nici nu merita permis. De-aia e traficul așa cum e, pentru ca avem foarte mulți conducători auto foarte slab pregătiți.

View PostBogotta, on 22 martie 2022 - 14:22, said:

Am vazut o noua moda cu soferi care intra la intimidare, cu botul foarte in fata ori intr-un sens giratoriu sau intr-o strada principala venind dintr-una secundara. Efectiv este efectul glontului. Te face sa incetinesti pentru ca nu stii daca se va opri la vreme fara sa te loveasca, ca urmare incetinesti iar nesimtitul intra rapid unde vrea.
Sa vezi ce emoții le dau eu ăstora, ca nu opresc și nu încetinesc 😂😂

#60
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostBogotta, on 22 martie 2022 - 14:22, said:

...ca urmare incetinesti iar nesimtitul intra rapid unde vrea.

refuz să cred că n-ai fost și tu „nesimțitul”... :(
în mod normal, trebuie condescendență - oricând vei fi și tu pe drumul fără prioritate...

View Postvj_Heaven, on 22 martie 2022 - 19:58, said:

Nu te lua dupa cei care iti spun ca soferia nu e de tine. Sunt invidiosi pentru ca nu mai gasesc locuri de parcare, stau mult in trafic, etc.

am râs! :P

#61
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Nu.  Nu procedez asa. Intai opresc. Daca vad ca trec zeci de secunde si efectiv nu ma lasa nimeni iar in spate e deja coada, ma bag usor dar ma asigur ca macar celalalt ma vede. Nu merg ca berbecul pana in mijlocul strazii....   Nu stiu, poate altii fac altfel. Asta este insa modul meu de operare.
Exceptie fac cand e unul parcat chiar pe colt si nu vad nimic din cauza lui. Atunci ies mai mult in fata. Nu am incotro.

#62
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

View PostBogotta, on 22 martie 2022 - 14:22, said:

Am vazut o noua moda cu soferi care intra la intimidare, cu botul foarte in fata ori intr-un sens giratoriu sau intr-o strada principala venind dintr-una secundara. Efectiv este efectul glontului. Te face sa incetinesti pentru ca nu stii daca se va opri la vreme fara sa te loveasca, ca urmare incetinesti iar nesimtitul intra rapid unde vrea.
Procedura asta de ghertoi (printre altele) este consecinta la ghertoismul celor care circula pe drumul cu prioritate.
Daca nu exista bun simt, sunt situatii/zone unde poti sta mult si bine pana poti iesi de pe o straduta.
Bun simt nu e egal cu "corect" , pt ca majoritatea care fac asa circula corect, doar ca gandesc "sa s..ga sa stea acolo da-l in ma-sa ca nici pe mine nu ma lasa altii" .
Pe langa smecheri/tupeisti/nesimtiti care n-au reguli, avem si multi "ghertoi corecti" , chiar sunt o categorie importanta din pacate creata in mare masura pe nesimtirea celor fara reguli.
Welcome to Romania.

Acum cu ceva experienta ii vezi care sunt cu tupeu, dar sunt stradute unde daca nu iesi un pic cu botu pe drum, nu vezi/nu te poti asigura .

Io nu astept sa mi se intoarca serviciul de bun simt, nu conteaza cine e la volanu masinii care iese de pe straduta fara prioritate


#63
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pentru începători este foarte greu de apreciat distanța și viteza celorlalte mașini ca să poată calcula dacă se pot băga sau nu în timp util. De foarte multe ori e necesar ca cineva să te ”lase” să intri de pe o străduță laterală, iar asta depinde foarte mult de starea de spirit a celorlalți, cât de mult se grăbesc, etc (nu toți sunt mârlani!).

Oricum e greșit să intri puțin câte puțin până frânează cineva sau intră în tine! Dacă îți lovește botul mașinii tu ești de vină! Dacă ai apucat să intri și te lovește din spate atunci el e de vină pentru că nu a adaptat viteza până la evitarea oricărui pericol! Contează foarte mult ce reflexe ai, cât de bine stăpânești mașina și cât de bine poți să apreciezi distanțele. E destul de greu să pretinzi toate astea de la un începător...

#64
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

View Postrichelieu, on 22 martie 2022 - 20:03, said:


Așa ar și trebui sa fie, pentru ca mai mult de 10% dintre candidați nici nu merita permis. De-aia e traficul așa cum e, pentru ca avem foarte mulți conducători auto foarte slab pregătiți.
....
...
Multi n-au ce cauta in trafic, dar noi in general vedem/tratam direct efectul .
Hai sa plecam de la cauza, sa vedem instructorii cat de buni sunt, sa vedem cum starpim spaga (asta mi se pare inuman la permisu de conducere) , sa ne mai uitam un pic si la legislatie care in parte e depasita.

E absolut gretos sa pui presiune pe un elev ca TREBUIE sa dea spaga ca sa fie ok la examen, ca oricat de pregatit e, daca vrea politaiu il pica si ca asa merge treaba. Grijania m..tii si cine te-a facut instructor
Am mers cu un proaspat sofer (femeie) care a trecut prin asa ceva la examen, stii cum merge in trafic? Exemplar! Nu o lalaie, e atenta, nu-ti da emotii! Adica zic ca nu e din categoria prastie si asta a stiut si instructoru, dar ce conteaza! Trebuie decarcat

Si atunci clar ca multi nerorociti ajung in trafic. Pai e strict vina lor ca au permis? Evident ca nu

#65
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Problema e ca sunt prosti si aia de pe drumurile cu prioritate si aia de pe drumurile secundare si mai cu seama aia parcati la intersectia celor drumuri, de bun simt e ca cei de pe drumurile secundare sa aiba rabdare si sa nu forteze, si in acelasi timp de bun simt pentru cei de pe drumurile principale e sa nu mearga peste viteza legala, sa pastreze o distanta adecvata fata de cel din fata, sa nu o calce ca retardatii daca in 200 de metri e semafor si e rosu, daca e coloana, sau daca e sens giratoriu si oricum trebuie sa incetineasca. Daca mergi cu 80 km/h evident ca cel de pe drumul secundar nu are de cele mai multe ori timp sa se bage fara sa te incurce. Cu toate ca reciprocitatea este foarte scazuta, prefer de cele mai multe ori sa ridic piciorul de pe acceleratie si / sau sa franez usor pentru a permite cuiva sa intre pe drumul cu prioritate.

#66
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostOctavian___, on 23 martie 2022 - 16:56, said:


Procedura asta de ghertoi (printre altele) este consecinta la ghertoismul celor care circula pe drumul cu prioritate.
Daca nu exista bun simt, sunt situatii/zone unde poti sta mult si bine pana poti iesi de pe o straduta.
Bun simt nu e egal cu "corect" , pt ca majoritatea care fac asa circula corect, doar ca gandesc "sa s..ga sa stea acolo da-l in ma-sa ca nici pe mine nu ma lasa altii" .
Pe langa smecheri/tupeisti/nesimtiti care n-au reguli, avem si multi "ghertoi corecti" , chiar sunt o categorie importanta din pacate creata in mare masura pe nesimtirea celor fara reguli.
Welcome to Romania.

Acum cu ceva experienta ii vezi care sunt cu tupeu, dar sunt stradute unde daca nu iesi un pic cu botu pe drum, nu vezi/nu te poti asigura .

Io nu astept sa mi se intoarca serviciul de bun simt, nu conteaza cine e la volanu masinii care iese de pe straduta fara prioritate
Eu de obicei scot botul pana la limita aia la care nu încurc pe nimeni, dar se vede ca îmi cer cumva voie sa ies. In bucuresti sunt lăsat imediat. In alte părți la 3-4 mașini se îndură unul, in cluj…de la 10 in sus 😂😂

#67
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
In tarile cu apa calda e legea fermoarului.Adica e chiar lege,nu te milogesti la nimeni.

#68
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postrichelieu, on 22 martie 2022 - 11:50, said:

Problema lui nu e cu stăpânitul mașinii, ci cu groaza pe care i-o inspira prezenta polițistului in dreapta. Nu știu dacă e o frica de autoritate in general, de poliție, sau de faptul ca e examinat…dar e clar ca e genul de frica irațională…e la fel cul unora le e frica de caini, indiferent de mărimea lor, sau de faptul ca sunt liberi sau legati, prezintă un pericol, sau nu. Sunt traume care pot proveni dintr-o mie de motive, iar ca sa le rezolvi e nevoie de consiliere.

Ce-i drept mi-e frica de politie si cand nu sunt la volanul masinii, si e ceva irational, ca n-am omorat pe nimeni si nici n-am furat nimic :))

View Postabac, on 22 martie 2022 - 14:31, said:



Oare sa fie Karma care iti da dupa suflet?
?

#69
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Poate fi ceva moștenit genetic.

View Postvictord36, on 25 martie 2022 - 15:31, said:

In tarile cu apa calda e legea fermoarului.Adica e chiar lege,nu te milogesti la nimeni.
Da, ceea ce e și normal.

#70
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

View Postrichelieu, on 24 martie 2022 - 21:15, said:


Eu de obicei scot botul pana la limita aia la care nu încurc pe nimeni, dar se vede ca îmi cer cumva voie sa ies. In bucuresti sunt lăsat imediat. In alte părți la 3-4 mașini se îndură unul, in cluj…de la 10 in sus 😂😂
Da clar, asa fac si eu, asa mi se pare omenesc/civilizat.

Desi imi suprim frustrarile pt ca vad multa "corectitudine" cand nu-ti permite nima sa iesi

#71
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

View Postrichelieu, on 24 martie 2022 - 21:15, said:

In bucuresti sunt lăsat imediat.
A fost nevoie ca sa curga multa apa pe Dimbovita.
Cu semnal stinga vedea ce vreau sa fac dar tot in fata mea se opreau, asa ca uneori mai fortam iesirea in sensul curentului ca sa fac imediat stinga si sa ma intorc....
Incet incet pricep retarzii ca nu cistiga nimic, ba chiar pot ajunge mai tirziu....

#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostEvergreen, on 26 martie 2022 - 13:33, said:


A fost nevoie ca sa curga multa apa pe Dimbovita.
Cu semnal stinga vedea ce vreau sa fac dar tot in fata mea se opreau
Se mai întâmpla și acum, da’ parca din ce in ce mai rar :). Vorba ta, altfel spusa, nevoia te învața :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate