Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum scap de emoții la examenul auto?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Gandestete la ziua cand ti se va inmana permisul. Examenul de conducere e o frectie. Te concentrezi prea mult pe esec si de asta iti iese prost.

#20
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAstroNoot, on 21 martie 2022 - 22:09, said:



Exista vreo modalitate reală sa scap de emoțiile alea, macar pe moment?



Invatand.

#21
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View Postarg, on 21 martie 2022 - 23:47, said:

banuiesc ca sti ca examinatorii sunt angajati ai primariei.
De fapt sunt angajati MAI.

Edited by DannyMC, 22 March 2022 - 05:43.


#22
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
Amanand pentru inca jumatate de an examenul.Cumperi mai multe ore,practica este mama invataturii. Daca in examen esti praf,singur in trafic in situatii limita esti "cizma",caz in care cred ca esti insuficient instruit.
Denumirea de "curcan" este,sper eu,doar o gluma si nu vorbim de forma de respect fata de un reprezentant al autoritatilor.. Daca asta este "respectul" eu iti recomand sa renunti,si sper sa nu-l iei niciodata.Si sper ca "curcanul" aka examinatorul sa citeasca aici si sa stie ca tu esti si sa promovezi examenul cand o sa fi cu adevarat pregatit.Ma tem ca "respectul" duminate fata de examinator este echivalent cu respectul fata de lege.

Edited by Bebeluka, 22 March 2022 - 05:50.


#23
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
@Bebeluka, el se blocheaza cand este cu nenea examinator in dreapta, nu ca nu stie sa conduca.

Incearca niste carti motivationale daca nu vrei sa faci 2-3 sesiuni la psiholog, problema vine din creierul tau si neincrederea ca poti reusi, de aia te si blochezi.

#24
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View PostAstroNoot, on 21 martie 2022 - 22:09, said:

Salut! In data de 15 aprilie am picat pentru a 3-a oară examenul auto, și nu știu ce să fac că să-l trec.

Primele două dați le-am dat cu același examinator, iar a 3-a oară cu un examinator diferit, care cică e mai "blând".

Problema nu e la examinator, ci la mine. Nu știu ce naiba sa fac, dar când e curcanu' cu mine în mașină mă apucă emoțiile de nu mai pot.

A doua oară când am dat examenul, îmi tremura piciorul pe ambreiaj, iar a treia oară când l-am dat, aveam niste spasme faciale absolut ridicole.

Orele alea suplimentare, 6 pe care trebuie sa le faci între examinari, le fac fara probleme și instructorul spune că nu știe ce să mai facă cu mine, că de condus știu conduce foarte bine.

Exista vreo modalitate reală sa scap de emoțiile alea, macar pe moment?

Am incercat nervocalmin (cate 2 tablete), fara niciun efect.

Un distonocalm nu cred că mi-ar face rău, oricum am 1.95 și 135 de kile, nu cred că-mi afectează reflexele.

Aveți vreun sfat?

din pacate se vede clar ca soferia nu e petru toti.
problema este alta in  realitate - ce faci in trafic in cazul in care il iei ? un sofer cu astfel de manifestari este un pericol in trafic! ( pentru noi, restul)
cauta sa afli cauza si sa o repari, sofatul este ultima ta grija. ( psiholog. etc)
Doamne ajuta!

#25
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
AstroNoot pare-se ca esti o fire emotiva/sensibiloasa.
Si ai o problema cu politaiu. Am ras un pic pt ca mi-am adus aminte de mine acu 25 de ani. Deci frate, emotii ca emotii, dar tremuram din toate incheieturile, mainile erau cele mai neascultatoare, varza, mai ca nu puteam tine volanu.
Si eu am avut (am si acum ) stres de politai, si mai rau ca ii picase pe toti de dinaintea mea , era un idiot de examinator care facea totul ca sa te incurce, urla, vorbea urat, tot tacamul. Cat timp am dat traseul a si ridicat permisu la unu, deci un nebun, la cativa ani l-au mutat.

Pe mine m-a ajutat faptul ca eram bine pregatit, chiar cu emotii nemasurate am facut totul instinctiv, bine si ca robotu.
Si m-a ajutat si instructoru, ma vaitam ca ce drac facem daca o fi la traseu Velceanu, idiotu de care spuneam, spaima elevilor.
Atunci instructoru mi-a spus ca daca eu pic traseul, inseamna ca restul elevilor din grupele lui vor pica toti si ca el se lasa de meseria de instructor, e emotionant si acum cand imi aduc aminte de asta. Mi-a dat un imbold, o incredere mai mare in mine.

Deci, pregateste-te f bine, mai baga niste ore
Lucreaza cu psihicul tau, imagineaza-ti ca politaiul e OM si el, se c..a ca si tine, etc etc.
Incearca sa stai de vorba si cu instructoru daca e om ok, te-ar putea influenta pozitiv
Sa nu mergi flamand la examen, ia un mic dejun/pranz gustos, ce iti place tie (ajuta mental sa manci ce iti place)
Respira! Respira usor si adanc de cateva ori inainte, ajuta la oxigenare si reglarea pulsului care o ia razna.

Cu medicamentele ma abtin, ca nu stii care ti-e reactia...eu in situatii de presiiune mare am luat Sanax (de doua ori in viata mea) si a fost ok, cred ca 0,25 dar merge si 0,5
Nu sa stii cum reactioezi, sa nu te blegeasca sa te faca asa de leguma incat sa nu-ti mai pese

Mai lectureaza si pe net, asa fara stres si detasat, metode de controlare a emotiilor
Ceva linkuri

https://www.google.c...u-3864064?amp=1

https://ro.warbleton...-emocional-4511




#26
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAstroNoot, on 21 martie 2022 - 22:09, said:

...Exista vreo modalitate reală sa scap de emoțiile alea, macar pe moment?
Imagineaza-ti ca examinatorul e gol pusca. Dar sa nu te apuce rasul in timp ce conduci.

#27
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2007
Citeva ore de soferie  inainte cu o zi -doua, o sedinta doua la un psihoterapeut homeopat, cind vezi politisti pe sosea ori iti ceri voie, ori le explici ce si cum ,ori stai linga ei sa te obisnuiesti cu ei , uniforma, modus operandi....stai de vorba cu ei ,daca iti permit....odihneste-te bine inainte....si imagineaza-ti continuu cum te plimbi cu masina , cum vei duce fetele la plimbare, copii la scoala,in vacante....ai priceput,mai multa incredere in tine--Bafta

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
condusu-i ca mersul pe bicicletă.dacă se uită una la mine nu înseamnă că nu mă mai știu da

#29
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Exista si medicatie eficienta data sau macar recomandata de un medic.

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAstroNoot, on 21 martie 2022 - 22:09, said:

Aveți vreun sfat?
Mai ia niste ore cu instructorul. Spune-i sa vina imbracat in politist :D


Unii si dupa 10 ani de condus, se cred smecherii soseleleor, dar cand dau de o masina de politie devin mielusei. Posted Image

#31
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Poate iti cade un plic din buzunar...

#32
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Te-ai gandit ca poate condusul nu-i pentru tine (cel putin acum)? Ce varsta ai? Ai un job care-ti impune sa ai carnet? Cunosc barbati care l-au luat dupa 35 de ani sau nu l-au luat deloc, si au o viata normala. Realizezi ce riscuri sunt in trafic - chiar si pentru un sofer decent - darmite pentru cineva care incurca frana cu acceleratia? Mai gandeste-te, faptul ca ai picat de trei ori pana acum poate e un semn.

#33
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Toata lumea spune sa fii calm.
Nu poți.
Asa am pățit eu, de parca eram în fata plutonului de execuție.
A patra oara am reușit sa îl iau și nu din cauza condusului, ci emoțiile ma copleșeau.
Știi ce am făcut eu?
Am vorbit puțin cu politistul/examinatorul despre vreme, trafic și cu speram sa fie bine, una alta, numai sa vrea și examinatorul sa aibe chef de o vorba doua.
Altcumva mergi.
Apoi fiecare acțiune spune-o în gând.
Gen "urmează o intersecție, ia sa vedem ce semn are, sau semafor ori o trecere de pietoni. Aha, e cedează trecerea. Ia sa reduc și sa ma sigur din stânga, apoi dreapta".
Când faci ore, chiar vorbește cu voce tare ce urmează sa faci.
Totul sta în comunicare și ai sa vezi ca e ok.
Bafta.

#34
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
nu e bine ca ai emotii. gandeste-te ca esti singur in masina, si asta e o metoda.

#35
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
nu cred! eu cand sunt singur in masina trag parturi...

#36
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Nu exista daca ai talent sau nu, soferia se invata!
Ti-as recomanda sa mergi cu un prieten in poligon de 4,5 ori si sa exersezi pana cand simti sa stapanesti masina 100%.
In timpul examenului sa nu depasesti viteza de 40 km/h, poti sa mergi chiar cu 30 km/h, nu are ca sa-ti faca politistul.
Asa am procedat cu sotia mea pana cand a reusit sa stapaneasca masina, sambata mergeam la tara pe drumuri necirculate si duminica in poligon la Ilioara.
Asa a scapat de emotii si luat permisul din prima, fara spaga si fara probleme( zero puncte de penalizare) in Bucuresti.
Marea greseala a scolilor de soferi este ca scot elevii in trafic fara macar sa-i invete sa controleze la nivel elementar o masina.

Edited by iliemirea, 22 March 2022 - 10:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate