Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau sa cumpar numai produse fabricate in UE

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Vreau sa cumpar numai produse fabricate in UE. Este o alegere personala, nu incerc sa conving pe nimeni cu threadul asta.
Sunt dispus sa platesc mai mult dar sa fie fabricate in UE.

Problema mea e ca mi-am pierdut deja 30 min ca sa gasesc o treba de care am nevoie acum, un suport metalic pentru carcasa de la telefon. Am gasit doar fabricate in afara UE. Nu gasesc nici unul fabricat in UE, cel putin cautand pe net.

Intrebarea e mai generala, suportul metalic mentionat mai sus e doar un exemplu. Poate sa fie orice altceva, lucruri pentru copii, imbracaminte, accessorii, monitoare, telefoane, pixuri.... Sunt dispus sa platesc si costuri de livrare, nu e o problema, doar sa fie fabricat in UE si sa fie de calitate.

Am vre-o sansa? pe unde sa caut? asa pe google imi cam pierd timpul. Putini scriu in ce tara e fabricat produsul respectiv. Am o sansa doar daca fac o poza cutiei pe spate, ca acolo scrie...

Inca o data, nu e scopul meu sa incep o polemica acum, daca e mai bine sau nu UE sau afara, asta e preferinta mea, respect parerile altora. Eu intreb acum, cum sa fac, sa reusesc ceea ce prefer eu.

Va multumesc

Edited by jimmyy, 20 March 2022 - 19:13.


#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Foarte greu sa le gasesti. Europa nu prea mai e producator pentru nimic. Am devenit bosi, revindem sau prestam servicii...

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
la 4 zile lucrătoare cine mai apucă să și producă ceva?

#4
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Nici o sansa sa cumperi produse fabricate numai in UE.
Majoritatea nici nu au tara de provienienta pe eticheta.
Eu zic sa mai reflectezi cum ai ajuns la o idee atat de tampita. Daca vrei sa ajuti Romania, ai putea sa investesti timpul liber in ceva constructiv, fa-te producator de ceva

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
o să ai casa cam goală.un pat acolo și cam atât.poate un covor,,turcesc,,

#6
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Reformulez intrebarea, sunt constient ca unele produse poate sunt fabricate pe scara mai mica, sau poate nu mai sunt fabricate deloc in UE, dar pentru celelalte care inca mai sunt fabricate si de care eu nu mai stiu, cum sa le gasesc? adica caut in limba ceha?
Ochelari de soare, cum spuneam mai scumpi, e alegerea mea sa platesc dublu pentru unii fabricati in UE

E vre-o idee care nu o stiu eu...?

#7
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Pai nu se prea fabrica nimic in UE decat ceva plastice si carcase prin Polonia si Cehia, ceva automobile in Germania.

In UE se fac unele produse de lux parfumuri ochelari de sore poate si hartie.

Industria produce si unele echipamente dar incomplete.

Eu am vazut un pc si scria asembled in europe dar standardul era japonez placa de baza chinezeasca.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://cdn5.vectorstock.com/i/1000x1000/12/19/assembled-in-europe-rubber-stamps-vector-12921219.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asembled in UE sau Europe...

[ https://esquilo.io/png/thumb/oCu1HPN7lkx56B3-Made-In-Europe-PNG-HD.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

*De fapt piese facute in China si asamblate in Polonia, Slovacia, Ungaria sau Cehia.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 20 March 2022 - 20:05.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postjimmyy, on 20 martie 2022 - 19:55, said:

E vre-o idee care nu o stiu eu...?
în orice magazin ai intra cel puțin 90% din produse vin din china.și cele care-s din polonia vin din china

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cauta produse mai complexe (gen utilaje sau scule), nu nimicuri ieftine.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Postjimmyy, on 20 martie 2022 - 19:12, said:

......Vreau sa cumpar numai produse fabricate in UE.....
preferinta ta nu prea e impartasita de foarte multi cumparatori, asa ca nu cred ca o sa gasesti prea multe magazine online care sa-ti ofere filtrare dupa zona unde au fost fabricate produsele. deci pe partea de online esti limitat la informatiile oferite de comerciant, la detaliile din pozele produselor si eventual la cercetare proprie a producatorilor (incercand sa afli unde au fabricile)

pe partea fizica e ceva mai usor. produsele alimentare relativ perisabile (lapte, oua etc) sunt cu siguranta locale;
cele cu termen mai mare de garantie ar trebui sa aiba inscriptionate si detalii privind tara de provenienta.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Asta e o utopie nationalista.

Iti dau un exemplu:
- cumperi un produs pe firma din China, e vama 12%
- cumperi partile componente 2-3 si le ansamblezi in UE, vama 0 => Made in UE.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postjimmyy, on 20 martie 2022 - 19:12, said:

Am vre-o sansa?

De exemplu limba romana privine din UE. Foloseste-o cu incredere.

Edited by abac, 20 March 2022 - 20:36.


#14
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
M-am speriat ca vrei sa cumperi doar produse facute in Romania! Atunci chiar era un subiect bun si, cumva, o decizie curajoasa. Asa...ca vii sa-mi spui ca te-a apucat grija de "ieuropeni" si ca vrei ochelari de soare mai scumpi, ma lasa rece. Jumatate din produse sunt facute in tari din Asia si "oiropenii" doar pun eticheta: produs in EU.

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
In tarile asiatice se produc bunuri de larg consum. In Europa se produc echipamente de inalta tehnologie. Nu cred ca ai de gand sa-ti cumperi o combina agricola sau o nava maritima sau un tren TGV.

#16
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postjimmyy, on 20 martie 2022 - 19:12, said:

Salut,

Vreau sa cumpar numai produse fabricate in UE.

Ok, nu intreb de ce dar oricum o polemica tot se creeaza. Una pozitiva, sa zicem. In primul rand daca vrei sa cumperi produse fabricate (de fapt asamblate) doar in UE dar cu piese provenite din alte piete, nu e nicio problema, e plin de ele. Daca in schimb vrei sa cumperi un produs la care toate componentele sunt fabricate in UE, din start excluzi produsele electronice, computere, telefoane etc. UE nu are infrastructura, liniile tehnologice sa fabrice asa ceva la nivel de componente. La un moment dat s-a pus problema care ar fi diferenta de pret pe produs la raft daca Apple si-ar muta productia in USA, dupa ce s-au facut calculele s-a ajuns la concluzia ca e quasi-imposibil nu doar din cauza pretului final pe care nu l-ar mai plati nimeni ci pentru simplul fapt ca USA nu detine tehnologia, know-how-ul pe care il are China la ora asta si ca sa le implementeze ar costa ridicol de mult si ar dura ani de zile, chestie pentru care nu exista niciun motiv rational sa o faca.

Cred ca daca iti urmezi planul, te vei limita la ceva produse alimentare, haine etc. PC-ul tau tot in China va fi fabricat, cel putin toate piesele din el. Posted Image

#17
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
parfumuri : majoritatea facute in Spania, Franta
Automobile: majoritatea facute in UE (uk, RO, germ, cateva exemple)
tigai, farfurii, gasesti made in eu (tot franta)
tot ce tine de electronica, ma indoiesc ca o sa gasesti facut in ue
Poate doar asamblat in ue (chiar ro, de ex allview - desi vad ca nu mai vinde la noi)
Astea sunt doar cateva exemple de produse... pe care mi le amintesc

Edited by megastorm, 20 March 2022 - 21:08.


#18
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

View Postabac, on 20 martie 2022 - 20:35, said:

De exemplu limba romana privine din UE. Foloseste-o cu incredere.
Evident ca o foloseste cu toata increderea...

View Postjimmyy, on 20 martie 2022 - 19:55, said:

E vre-o idee care nu o stiu eu...?
...dar se pare ca-l saboteaza  "autocorrect-ul" de la tastatura chinezeasca...Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate