Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

As vrea sa devin programator, ce profiluri de liceu ar trebui sa urmez?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Fiul meu a facut mate-info-engleza liceu si a facut  facultatea pomenita mai sus. La admitere, care a fost pe baza notei de la bac preponderent au intrat si multi care facusera liceul la uman dar au avut nota de bac mare. Dupa primul semestru acestia, in proportie de peste 90% au renuntat. Cauza? Nu faceau fata. Gandeste-te mai bine ce vrei de pa viata.
Off topic: A terminat facultatea acum un an, acum face masterul, lucreaza la IBM iar din vara va lucra la Adobe, deja a fost acceptat si a acceptat oferta.

Edited by shmecherul, 17 March 2022 - 20:11.


#20
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View PostNenea Zap, on 17 martie 2022 - 19:45, said:

Altul care se crede dumnezeu pentru ca stie derivate si integrale.
Ia explica tu aici cand ai folosit diferentiale in programare ca sa fii programator bun.
Si arata cand un programator care nu e bun nu a reusit sa termine taskul respectiv Posted Image
Mi se pare ca sunt 2 tabere aici: cei care zic ca fara matematica n-ai ce face, iar cei care zic ca nu-ti trebuie matematica.
Adevarul e undeva la mijloc: sunt ramuri (unele foarte importante) care necesita matematica avansata, iar ramuri care necesita doar aritmetica elementara. Fiecare alege ce vrea / poate.

#21
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Da, depinde de ce fel de programare o sa faci.
Daca o sa proiectezi un codec video de exemplu, probabil ca ar trebui sa stii ceva matematica.
Dar ptr chestii obisnuite, o aplicatie care gestioneaza ceva, niste utilizatori, o interfata web etc, nu ai nevoie de ea.
Eu am avut 5 pe linie la mate si uite ca is programator de vreo 15 ani, si sus de tot pe lantu trofic :)

#22
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postbostanu_4u, on 17 martie 2022 - 20:49, said:

Eu am avut 5 pe linie la mate si uite ca is programator de vreo 15 ani, si sus de tot pe lantu trofic Posted Image

Puei da, dar mai mult aia de jos de tot au nevoie de matematica :D

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNenea Zap, on 17 martie 2022 - 19:45, said:

Altul care se crede dumnezeu pentru ca stie derivate si integrale.
Ia explica tu aici cand ai folosit diferentiale in programare ca sa fii programator bun.
Si arata cand un programator care nu e bun nu a reusit sa termine taskul respectiv Posted Image
El e inca in gimnaziu si se plange de matematica ... matematica de gimnaziu e totusi banala ca si notiuni, nu ai ajuns inca nici macar pe-aproape de diferentiale si integrale. E geometria si aritmetica/algebra aia de baza ... daca alea sunt notiuni prea complexe pentru tine, atunci cu siguranta notiunile mai abstracte din programare te vor depasi cu mult. Sigur, poti sa fii programator si fara sa cunosti partea mai abstracta a programarii, fara sa te pricepi la algoritmica ... exista nise unde nu ai nevoie de chestiile mai complexe, e drept.

View Postshmecherul, on 17 martie 2022 - 20:10, said:

Dupa primul semestru acestia, in proportie de peste 90% au renuntat. Cauza? Nu faceau fata. Gandeste-te mai bine ce vrei de pa viata.
Exact asta e problema, nu neaparat sa intri la facultate, ci sa fii in stare sa o termini ... iar daca tu ai facut liceul la umana sau vreo clasa slaba, nu ai chiar nici o sansa sau va fi un mare chin sa termini facultatea.

Sigur, nu zice nimeni ca nu poti deveni programator fara sa faci facultate ... dar sa fii slab la matematica inca din gimnaziu si sa reusesti sa termini o facultate de informatica/politehnica mi se pare complet nerealist. Decat daca copiezi la fiecare examen, altfel nici o sansa sa le treci (matematica din facultate e chiar complexa si nu stiu ce facultate cu legatura cu informatica poti face ca sa scapi de matematica complet).

Edited by utopium, 17 March 2022 - 21:20.


#24
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
99% dintre programatori nu folosesc matematica mai complicata de gimnaziu, posibil nici atat.
Cine are nevoie sa lucreze in statistica, AI sau alte domenii de nisa care folosesc matematica la greu ghici ce? Vor folosi statisticieni care stiu programare, nu invers.
Si e aberant sa spui ca daca nu stii matematici complexe nu esti programator bun.
De obicei asta o spun programatorii frustrati ca vine tineretul din urma si le fura joburile. De asta se dau superiori ca ai nevoie de 10 ani de facultate de programare ca sa ajungi programator.
Sunt multe exemple de "programatori foarte buni" si pe aici pe forum.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNenea Zap, on 17 martie 2022 - 21:25, said:

Si e aberant sa spui ca daca nu stii matematici complexe nu esti programator bun.
Eu spun altceva, ca daca ai probleme cu matematica de gimnaziu e putin probabil ca poti termina o facultate de profil. Si ca e putin probabil ca vei intelege partile mai complexe din informatica.

In rest sunt de acord ca nu ai nevoie de obicei de matematicile mai complexe ... dar aia de gimnaziu e totusi de baza ... adica poti sa lucrezi in domeniu si daca nu stii nici macar sa treci un numar dintr-o baza in alta, dar e totusi trist sa fii la un astfel de nivel.

Edited by utopium, 17 March 2022 - 21:46.


#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNenea Zap, on 17 martie 2022 - 21:25, said:

99% dintre programatori nu folosesc matematica mai complicata de gimnaziu, posibil nici atat.
Asta e o chestie dar alta e ca ai nevoie sa treci prin liceu, admitere si facultate. Si spune-mi cine e omul ala ce are minte dar nu vrea mate ca e lenes? Iti va fi util in grupul de la munca? Firma n-are nevoie de calareti singuratici, razvratiti si nesociabili ca se vad ei contra valului.

Edited by neagu_laurentiu, 17 March 2022 - 22:23.


#27
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postutopium, on 17 martie 2022 - 21:45, said:

Eu spun altceva, ca daca ai probleme cu matematica de gimnaziu e putin probabil ca poti termina o facultate de profil. Si ca e putin probabil ca vei intelege partile mai complexe din informatica.

In rest sunt de acord ca nu ai nevoie de obicei de matematicile mai complexe ... dar aia de gimnaziu e totusi de baza ... adica poti sa lucrezi in domeniu si daca nu stii nici macar sa treci un numar dintr-o baza in alta, dar e totusi trist sa fii la un astfel de nivel.
Ai mare dreptate.

Chiar ieri am fost nevoit sa calculez cate coloane trebuie sa definesc in BigQuery din Python. Imi daduse cu radical. Noroc ca am facut un calcul cu logaritm, si mi-a dat fix functia de x prim cu ce schema sa folosesc pentru tabel.

Dupa m-a facut unu de ras care nu stie matematica. Mi-a zis "8 coloane".

Acum o saptamana, configuram un Dockerfile.
Pana nu am calculat delta de 5 ori, nu am stiut cate linii sunt in fisier.

Ca sa iterezi intr-un for nici nu mai vorbesc.
De multe ori trebuie sa calculez cu teorema lui Euclid de cate ori sa incrementez contorul. Cand nu imi iese, apelez si la Pitagora.

#28
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Heh, poți să faci mișto cât vrei, matematica e antrenament pentru creier. Dacă nu ești în stare să bunghești matematică atunci nici cu logica n-ai cum să stai bine deci slabe șanse de programare.

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postvictor29cr, on 17 martie 2022 - 23:24, said:

Ai mare dreptate.

Chiar ieri am fost nevoit sa calculez cate coloane trebuie sa definesc in BigQuery din Python.
Mai bine ii explici initiatorului cum termina facultatea daca matematica de gimnaziu ii pune probleme si fuge de sectiile de reala de la liceu din cauza asta.

Raspunsul il stim deja, nu o termina, probabil nici nu ajunge sa o inceapa vreodata.

Sigur, se poate face programator si fara facultate, nu va avea scutire de impozit dar ceva acolo prin domeniu poate sa faca, si de cineva sa faca foi de calcul in Excel printr-o institutie publica e nevoie. Oh, wait, foile de calcul Excel s-ar putea sa fie deja cam complexe daca nu stii matematica de gimnaziu :)

Derivatele, integralele, teoremele, formulele le uiti rapid dupa ce termini scoala, nu despre asta e vorba (eu am facut facultate de Matematica, sectie de Informatica si am uitat trei sferturi din matematica, desi mergeam si pe la olimpiade). Ci despre faptul ca ai avut suficienta capacitate de intelegere si aptitudini de logica matematica de a le intelege/utiliza cu succes la un moment dat.

Cat despre ce faci tu prin Python, de exemplu la un moment dat vei avea nevoie sa optimizezi ceva care e prea lent si ai nevoie de niste matematica ca sa estimezi cat de eficient e programul daca implementezi intr-un fel sau in altul. Sau sa calculezi ce volum de date e analizat cand faci un query cu mai multe joinuri intr-un fel sau in altul sau structura bazei de date intr-un fel sau in altul. Sau sa gandesti arhitectura unui site/baze de date intr-un mod mai optim, ca sa nu-ti crape DB-ul cand creste load-ul (cum vedem cam prin toate institutiile de stat cand lanseaza vreun site pentru public - cel mai recent aplicatia de recensamant a populatiei, dar multe alte exemple avem pe platformele de educatie publice care crapa cand e vreun test online pentru ca cei care se ocupa de ele nu au o intelegere de baza a matematicii). Cateodata exista solutii de bun simt, usor de vazut de cineva care analizeaza lucrurile matematic: de exemplu fiica-mea a dat olimpiada de mate pe oras online, la clasele mai mici dura testul 2.5 ore, la cele mai mari era 3 ore. Dar un "istet" a zis ca e bine sa inceapa toti la aceeasi ora (probabil ca sa nu stea profesorii care ii supravegheau pe camere prea mult)... Evident platforma a fost varza si le-a luat 20 de minute de reload-uri repetate doar ca sa intre sa vada problemele, desi facusera simulare inainte si se intamplase la fel. O solutie banala era ca cei care aveau 2.5 ore durata sa inceapa dupa o jumate de ora fata de cei cu 3 ore durata, profesorii stateau la supraveghere tot 3 ore, dar reduceai loadul initial la jumate.

PS: la unul din primele mele joburi mai serioase de IT, am lucrat la afisarea unei lista de calculatoare din retea care trebuia ordonata dupa nume/IP. Limbajul nu avea gata implementate liste care sa aiba metode de ordonare... Eu mi-am zis ca nu pot fi multe calculatoare in retea si am facut cel mai banal algoritm de sortare. Ce sa vezi, cand au inceput sa-l testeze live pe retele cu 2-3.000 de calculatoare aparea un delay enervant :) M-am prins repede ca e de la sortarea mea ineficienta si am refacut-o rapid ca sa fie eficienta. Si am invatat sa nu mai fac presupuneri despre volumul de date...

Sau prin facultate eram pasionat de grafica si animatie. La un moment dat luam o imagine si ii aplicam un efect de lupa, apoi mutam lupa sus/jos/stanga/dreapta. Ce sa vezi, pe calculatoarele de atunci se misca ca naiba, numai animatie nu era, ca facea vreun cadru pe secunda. Apoi mi-am dat seama ca pot folosi matrici precalculate ca sa nu mai fac gramezi de calcule in timp real si boom, aveam animatie fluida. Si implicit nota 10 la examenul de grafica. Dar trebuie sa intelegi matematic cum poti folosi o astfel de matrice in mod eficient.

Ca sa dau un exemplu proaspat, aseara lucram la un site al unui client dar nu imi placea cum se incarca pe mobil. Mi-a luat un minut sa-i estimez ca il putem face de 6 ori mai rapid (si intre timp l-am si facut) ... si pentru aia tot de notiuni de matematica/compresie am avut nevoie, fie ele si de baza.

Cam o data pe an ma lovesc de cate o problema de optimizare, baze de date prea lente, aplicatii/site-uri care se misca prea greu, spatiu prea mult ocupat de un DB/site, trafic prea mare... Iar ca sa le rezolvi ai nevoie de o intelegere buna a matematicii. Cateodata sunt chestii banale care pot transforma un site lent intr-unul rapid (de exemplu cineva a facut imaginile PNG in loc de JPG pentru ca nu intelege diferentele dintre cele doua metode de compresie si cand e eficienta una si cand alta... sau altcineva transmite raspunsul la un call API cu mult mai multa informatie decat e necesar in acel pas cand e de fapt mai eficient sa faci doua call-uri separate), dar alte dati e nevoie de o analiza mai serioasa pentru a optimiza ceva. Si acolo deja abilitatile matematice fac diferenta.

Edited by utopium, 18 March 2022 - 09:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate