Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Povestiri despre sefii/ angajatii workaholici si nu numai....

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,868
  • Înscris: 26.01.2010

View PostMaskatu, on 16 martie 2022 - 19:16, said:

Se mentine compania pentru ca sunt alte proiecte care ies ok si genereaza un venit consistent. Sunt perioade si perioade, unele mai aglomerate cand chiar ai ce face toata ziua, dar si perioade cand nu faci nimic.

Tocmai pentru perioadele in care nu faci nimic e bine sa ai un proiect nou.
Proiectele care genereaza venituri consistene sunt acelesi banuiesc .Adica ati intrat intr-o rutina si va cam place dar daca aveti un proiect nou care necesita mai multa munca/bataie de cap , va impotmoliti la mal.

Ma insel ?

#56
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Cam asa ceva... sefu viseaza nave spatiale, ia proiecte ireal de mari pentru firma noastra. Noi ii zicem ca e prea din scurt, e mult de munca, nu avem oameni dar... el e genul ala... ii spui ba nu intra cu masina in copac ca s-ar putea sa sara airbagu si sa te doara. Pana nu intra cu masina in copac (sau pune pe altul) sa se asigure ca intr-adevar sare (sau nu) airbagul / te ranesti / nu te ranesti, nu se lasa.

#57
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cind vezi ca soferul e beat te muti in alta masina.

#58
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,868
  • Înscris: 26.01.2010

View PostMaskatu, on 16 martie 2022 - 20:46, said:

Cam asa ceva... sefu viseaza nave spatiale, ia proiecte ireal de mari pentru firma noastra. Noi ii zicem ca e prea din scurt, e mult de munca, nu avem oameni dar... el e genul ala... ii spui ba nu intra cu masina in copac ca s-ar putea sa sara airbagu si sa te doara. Pana nu intra cu masina in copac (sau pune pe altul) sa se asigure ca intr-adevar sare (sau nu) airbagul / te ranesti / nu te ranesti, nu se lasa.

Mosotti are dreptate , daca soferul e beat te urci in alta masina. Am impresia insa ca v-ati cam obisnuit cu rutina si va place iar seful incearca sa creasca profiturile cu acelasi numar de oameni. Banuiesc ca nu aveti clienti care se intorc la voi datorita proaste oferite .
Ai zis in ce domeniu lucrezi sau ai omis sa raspunzi userului care te-a intrebat deja?

#59
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostNoua_pe_site, on 16 martie 2022 - 19:32, said:

Tocmai pentru perioadele in care nu faci nimic e bine sa ai un proiect nou.
Corect, da' din cate inteleg sefu' lor cam suprapune perioadele cand au de lucru cu cele cu proiecte noi.
Ceea ce nu-i kosher.

#60
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View PostNoua_pe_site, on 17 martie 2022 - 00:59, said:

Ai zis in ce domeniu lucrezi sau ai omis sa raspunzi userului care te-a intrebat deja?
Lucram pe FMCG.... nu pot sa intru in detalii pentru ca ma desconspir. Posted Image

Ideea e ca domeniul specific pe care actionam nu e foarte  dezvoltat, sunt doar cateva firme care fac ce facem noi, deci de multe ori clientii nu prea au "de unde alege". Mie personal mi-e bine acum. Mi-am spus punctul de vedere acum ceva timp, am mentionat ca nu-s fan lucrat peste program (mai ales ca nu se remunera) si desi au inghitit putin in sec (nu are toata lumea curaj sa zica asta) au inteles si am fost ok de atunci.

Bonus ca mai lucrez si de acasa de ceva timp deci no stress pentru mine. In schimb am colegi care sunt haituiti Bossulica. Sunati la ore nepotrivite, bagati in sedinte dupa ce se termina programul pentru ca ... atunci si-a adus aminte de ceva sau atunci are el timp. Ei tac si inghit si sufera. Posted Image Ce sa le fac? El le-am zis ba nu e ok cum procedeaza cu tine dar le e frica sa isi spuna punctul de vedere si sunt exploatati.

#61
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Eh cum ar fi?... Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rsbcAPlw1iE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Am avut ocazia sa lucrez la o multinationala, companie ce avea sediul principal in Franta. Seful pe Romania, trimis direct din Franta (un francez 100%) a fost cred ca cea mai zgarcita persoana pe care am intalnit-o in viata mea.

Pe langa faptul ca a "patronat" firma din Romania pret de 3-4 ani, timp in care firma a continuat sa se afunde in datorii si nu a reusit niciodata sa fie macar pe zero (de plus nu mai zic), omu era definitia zgarceniei. Sa va dau si niste exemple.

Inauguram noi un nou magazin, mic party pentru angajati. Se duce sefu cu inca cineva (partea romaneasca) sa cumpere niste sucuri, niste  biscuiti, etc, porcarii dastea de pui la masa. Cand ajung in magazin, asta incepe sa faca calcule... Ok suntem X persoane, fiecare bea un pahar de 200-300 ML, sunt suficiente 2 sticle de suc (si noi eram gen 10-15 persoane). La fel si cu biscuitii/covrigeii, a luat omu 2-3 pungi frate si atat...

Apoi despre cum se imbraca... vai, avea vreo 2-3 camasi (le-am memorat ca doar pe alea le avea) din care 1 era rupta in AMBELE COATE... va dati seama ce concentrati eram noi la ce spunea, cand ne baga in sedinte, in zilele in care venea cu camasa aia rupta in coate? Repet, omul director pe toata Romania, masina de serviciu frumusica, carburant nelimitat, telefon firma, chirie platita la casa unde a vrut el.

Aceeasi treaba cu rația de suc si covrigei, se petrecea de fiecare data cand trebuia inaugurat un nou magazin sau se ivea vreo ocazie festiva. Maxim 2-3 sticle de suc, sa aiba fiecare cate un pahar dala alb reciclabil.  Posted Image

#63
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostMaskatu, on 18 martie 2022 - 12:01, said:

Am avut ocazia sa lucrez la o multinationala, companie ce avea sediul principal in Franta. Seful pe Romania, trimis direct din Franta (un francez 100%) a fost cred ca cea mai zgarcita persoana pe care am intalnit-o in viata mea.

Pe langa faptul ca a "patronat" firma din Romania pret de 3-4 ani, timp in care firma a continuat sa se afunde in datorii si nu a reusit niciodata sa fie macar pe zero (de plus nu mai zic), omu era definitia zgarceniei. Sa va dau si niste exemple.

Inauguram noi un nou magazin, mic party pentru angajati. Se duce sefu cu inca cineva (partea romaneasca) sa cumpere niste sucuri, niste  biscuiti, etc, porcarii dastea de pui la masa. Cand ajung in magazin, asta incepe sa faca calcule... Ok suntem X persoane, fiecare bea un pahar de 200-300 ML, sunt suficiente 2 sticle de suc (si noi eram gen 10-15 persoane). La fel si cu biscuitii/covrigeii, a luat omu 2-3 pungi frate si atat...

Apoi despre cum se imbraca... vai, avea vreo 2-3 camasi (le-am memorat ca doar pe alea le avea) din care 1 era rupta in AMBELE COATE... va dati seama ce concentrati eram noi la ce spunea, cand ne baga in sedinte, in zilele in care venea cu camasa aia rupta in coate? Repet, omul director pe toata Romania, masina de serviciu frumusica, carburant nelimitat, telefon firma, chirie platita la casa unde a vrut el.

Aceeasi treaba cu rația de suc si covrigei, se petrecea de fiecare data cand trebuia inaugurat un nou magazin sau se ivea vreo ocazie festiva. Maxim 2-3 sticle de suc, sa aiba fiecare cate un pahar dala alb reciclabil.  Posted Image
Ai de capu meu...
La noi firma, cand mergea bine, a facut masa de Craciun si a inchiriat un hotel intreg pentru angajati si familiile angajatilor (adica veneau pereche care dorea). Si hotelul a fost inchiriat un week-end.  Si firma de familie, nu firma pe actiuni.
Bautura a fost la discretie incat au baut astia in weekend tot vinul de la hotel :D
Doi sau 3 ani la rand s-a facut asa...

#64
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Majoritatea vor sa "fim o familie" doar cand e de munca. Cand se duc pe plaja in Tenerife, vorba lui Nae, uita ca "suntem o familie". Posted Image
https://youtu.be/NpH6dbr9RO4?t=320

#65
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Mno, uite ca la mine nu e asa.
Firma are o cabana care angajatii o pot inchiria cate zile doresc, la un pret modic. Si pretul ala e defapt utilitatile si plata catre firma de curatenie care vine sa faca curat dupa ce pleaca cei care inchiriaza cabana...Zona nu mai zic ca e superba...

#66
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
tu nu lucrezi în Ro, parcă

#67
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostFlat, on 22 martie 2022 - 14:09, said:

tu nu lucrezi în Ro, parcă
parca asa ceva...

#68
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Posttehnics, on 22 martie 2022 - 13:00, said:

Mno, uite ca la mine nu e asa.
Firma are o cabana care angajatii o pot inchiria cate zile doresc, la un pret modic. Si pretul ala e defapt utilitatile si plata catre firma de curatenie care vine sa faca curat dupa ce pleaca cei care inchiriaza cabana...Zona nu mai zic ca e superba...
Mno, bravo tie ce sa zic... nu creca lucrezi acolo la o firma de apartament pe 2-3 mii de lei. Posted Image  Poate euro...

#69
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostMaskatu, on 22 martie 2022 - 15:02, said:

Mno, bravo tie ce sa zic... nu creca lucrezi acolo la o firma de apartament pe 2-3 mii de lei. Posted Image  Poate euro...
si asta e adevarat

#70
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Heyyy, vin concediile, ce mai fac sefii vostri?

#71
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu si nu ma intereseaza. Eu tocmai imi planific 6 saptamani de concediu anul asta. Nu am suficienti bani sa ii sparg prin lume la cate zile de concediu am :)

#72
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Ah nu e rau.... se mai fac angajari? Intreb pentru un prieten. Posted Image 6 saptamani de concediu... pfffff. Eu abia am 21 de zile amarate. Unde gasiti joburile astea fratzica?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate