Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Povestiri despre sefii/ angajatii workaholici si nu numai....

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Ca tot discutam pe alt topic despre sefii astia workoholici care se duc prin concedii dar streseaza angajatii in timp ce ei isi sorb cocktailul pe vreo plaja virgina te miri pe unde in lume sau aia care sunt online 20/24.

Voi cum va intelegi cu sefii? Sunt de treaba? Sunt enervanti? Va streseaza? Eu personal am tipul ala care dupa ce se termina programul isi aduce aminte sa te intrebe de vreun proiect sau are pretentia sa lucrezi in afara programului dar cand vine vorba de vreo compensatie.... oha, n-ai sa vezi asa ceva. Doamne fereste!

Attached Files


Edited by Maskatu, 14 March 2022 - 20:11.


#2
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
Eu nu inteleg cat de prost esti ca angajat sa lucrezi in afara cadrului legal.
Locuri de munca sunt peste tot.

Exista vreun alt motiv in afara de lacomie/prostie?

#3
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Stresează angajații pentru ca și clienții ii stresează pe ei.

 cosmin_235423, on 14 martie 2022 - 20:01, said:

Eu nu inteleg cat de prost esti ca angajat sa lucrezi in afara cadrului legal.
Locuri de munca sunt peste tot.

Lucrezi la stat?

#4
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Eu am reusit sa ma delimitez de practica asta cu lucrul in afara programului. Am facut-o la inceput, am vazut ca la final de luna nu se vede nicaieri orele suplimentare, si usor usor le-am zis ca nu pot, am treaba, e dupa program etc. Acum nu mai ma streseaza dar colegii care sunt disperati de munca ca si seful (am destui) se tot plang pe la colturi ca le  da mesaje si mailuri la 18-19-20-22. Uneori ii si suna... Posted Image

Ce sa va fac.. daca asa l-ati obisnuit pe barosan, stie care e treaba. Apropo si angajatii astia, sunt unii DISPERATI frate. Avem o proasta care da mailuri la 12-1 noaptea doar ca sa vada sefii ca domne ce munceste ea. Dar in realitate orice proiect in care se implica ea... se soldeaza cu greseli catastrofale!

EDIT: Am modificat titlul si am adaugat si "angajatii" workaholici... sa fie treaba completa.

Edited by Maskatu, 14 March 2022 - 20:11.


#5
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
La mine e ok, nu m-a stresat nimeni aici (nu e la stat).
Mi s-a mai zis sa fac maine ca nu e nevoie azi sa mai stau la pc (fiind acasa momentan). Am si perioade in care nu am chef deloc sa fac nimic si imi vad de ale mele, dar ma incadrez in estimari (facute de noi, nu de un manager care vrea sa arate bine la sefii lui).
Nu e nici primul manager pe care-l am aici, dar asa a fost pana acum. Conteaza mult cum e persoana, unii sunt dezastru ca manageri, trebuie evitat in orice mod sa ajungi sa fii in echipa cu ei (adica sa pleci cat mai repede).

Am observat ca trebuie sa fii atent cum merg lucrurile intr-o firma. Poti sa faci mai mult ca restul sau mai putin si tot aia e pentru buzunarul tau, deci in multe locuri nu ai niciun motiv sa faci mai mult. Doar o sa te deranjeze ca unii evita munca si castiga la fel. Am vazut atatia oameni care nu inteleg asta. E ciudat, pentru ca e mai simplu sa faci bani mai multi daca-ti schimbi locul de munca, nu e nevoie sa tragi ca ultimul sclav pentru maruntis.

Edited by Shade14, 14 March 2022 - 20:41.


#6
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 Maskatu, on 14 martie 2022 - 19:59, said:

Voi cum va intelegi cu sefii?
Niciodata sa nu doresti moartea sefului ... fa-l sa si-o doreasca singur   Posted Image

#7
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,857
  • Înscris: 26.01.2010

 Maskatu, on 14 martie 2022 - 20:10, said:

Avem o proasta care da mailuri la 12-1 noaptea doar ca sa vada sefii ca domne ce munceste ea.

Daca 12-1 noaptea e perioada propice pentru ea sa trimita mailuri, din diverse motive, mai e proasta sau nu?
Lucrati de acasa sau de la birou?
Cand trimite sefu mail la 18-19-20-22 cum ai zis tu mai sus o face doar ca sa se afle in treaba sau pentru ca trebuie ceva schimbat si vrea sa se asigure ca dimineata la prima ora toti angajatii sunt constienti de schimbarea respectiva?

Edited by Noua_pe_site, 14 March 2022 - 20:51.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Maskatu, on 14 martie 2022 - 19:59, said:

Ca tot discutam pe alt topic despre sefii astia workoholici care se duc prin concedii dar streseaza angajatii in timp ce ei isi sorb cocktailul pe vreo plaja virgina te miri pe unde in lume
Pai ce workaholici sunt astia?
Sau tu nu stii termenul de workaholic.

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 Maskatu, on 14 martie 2022 - 19:59, said:

Ca tot discutam pe alt topic despre sefii astia workoholici care se duc prin concedii dar streseaza angajatii in timp ce ei isi sorb cocktailul pe vreo plaja virgina te miri pe unde in lume sau aia care sunt online 20/24.

Voi cum va intelegi cu sefii? Sunt de treaba? Sunt enervanti? Va streseaza? Eu personal am tipul ala care dupa ce se termina programul isi aduce aminte sa te intrebe de vreun proiect sau are pretentia sa lucrezi in afara programului dar cand vine vorba de vreo compensatie.... oha, n-ai sa vezi asa ceva. Doamne fereste!
  N-am avut nici sefi nici colegi de acest fel. iar patronul cind pleca in concediu, avea un telefon cu numarul cunoscut de 2-3 persoane, cu indicatia sa-l sunam doar daca ia firma foc, sau daca primim vre-o sanctiune de valoare extrem de mare in urma vreunui control aparut in acea perioada! Si am rezistat circa 25 de ani, pina ne-am plictisit de firma, care a fost vinduta, toti angajatii care au dorit au trecut la firma noua, unde sint si acum, iar o parte s-au retras) si am zis ca apropiindu-ne de virsta de 60 de ani, poate e bine sa mai facem si pentru sufletul nostru cite ceva!

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
N-am probleme cu sefii, managerii, staff. N-am program. Vin cand vreau, plec cand vreau, important e sa-mi fac 8 ore/zi.
Tot ce stau suplimentar, se contorizeaza. La noi exista pontaj pe proiect si departament si activitate specifica pentru fiecare chestiie in parte, asa ca sa pontez acolo. Daca plec de la munca si ies din pontaj, tot ce este peste 8 ore, se trece ca timp suplimentar si se contorizeaza automat.
Softul de pontaj este a unei firme externe care se ocupa doar cu asa ceva asa ca firma la care lucrez are cum sa jongleze deloc.

In absolut tot ce inseamna munca, sefii vin si ma intreaba daca pot face, si in cat timp pot face. Daca am prea mult, munca se distribuie, sau se reordoneaza prioritatile cand arde.

Cand arde-arde, atunci pot lucra suplimentar, overtime, si se plateste 150%. Dar asta doar si doar daca vreau. Bine, in general vreau pentru ca lucrul suplimentar se intampla cam o data pe an pentru cam o saptamana.

Daca trebuie sa ma deplasez, imi este platita deplasarea plus tot ce inseamna cheltuieli. La fel, pentru deplasari si cheltuieli se ocupa firma externa asa ca firma la care lucrez nu poate jongla (bine, nici nu le sta in caracter sa faca asta).

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 cosmin_235423, on 14 martie 2022 - 20:01, said:

Exista vreun alt motiv in afara de lacomie/prostie?
O vorba inteleapta spune : profeseaza in domeniul care iti face placere, pe bransa pe care ai o pasiune si nu vei munci nici o zi din viata ta.
Imi place sa cred ca sunt in acel punct. DIn exterior se poate vedea ca fiind workoholic. De exemplu, acum muncesc ... e ora 8:30PM. Maine am sa o ard la cald ...

 tehnics, on 14 martie 2022 - 21:13, said:

N-am probleme cu sefii, managerii, staff. N-am program. Vin cand vreau, plec cand vreau, important e sa-mi fac 8 ore/zi.
Idem la mine, doar ca trebuie sa livrez proiectul la timp. 8 ore sau 2 ore pe zi nu are absolut nici o importanta.
Cateodata muncesc 14 ore intr-o zi, alte ori trec saptamani si de abia fac cate ceva 1-2 ore pe zi. In medie, ponderat pe un an, nu cred ca depasesc 5-6 ore pe zi lucratoare. Dar sunt acele "hei-rup-uri" unde te trezesti dimineata si te apuci de munca si termini seara, ca sa reiei a doua zi dimineata.

Edited by ro_explorer, 14 March 2022 - 21:39.


#12
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

 Noua_pe_site, on 14 martie 2022 - 20:47, said:

Daca 12-1 noaptea e perioada propice pentru ea sa trimita mailuri, din diverse motive, mai e proasta sau nu?
Lucrati de acasa sau de la birou?
Cand trimite sefu mail la 18-19-20-22 cum ai zis tu mai sus o face doar ca sa se afle in treaba sau pentru ca trebuie ceva schimbat si vrea sa se asigure ca dimineata la prima ora toti angajatii sunt constienti de schimbarea respectiva?
E proasta oricum... ca astia strica firma. Sefu vede ca ea da mailuri noaptea si li se implanteaza ideea: Daca aia poate, astialalti de ce nu pot? Pretentii de lucrat peste program, cresc si ele, ceea ce nu este corect. Avem un contract, trebuie sa il respectam. Daca tu nu te-ai incadrat ca manager sa imi dai de munca in intervalul stabilit de contract, nu e vina mea, nu ma poti obliga sa lucrez extra. Nu vreau, nu-mi place.

 Friskey, on 14 martie 2022 - 20:49, said:

Pai ce workaholici sunt astia?
Sau tu nu stii termenul de workaholic.
Pai cand esti in concediu si in loc sa te bucuri de el, tu preferi sa faci o mica sedinta pe teams, skype, etc... cum rah#t se numeste? Eu zic ca Workaholic e fix termenul potrivit, adica esti disperat de munca.

 tytysor, on 14 martie 2022 - 21:05, said:

  N-am avut nici sefi nici colegi de acest fel. iar patronul cind pleca in concediu, avea un telefon cu numarul cunoscut de 2-3 persoane, cu indicatia sa-l sunam doar daca ia firma foc, sau daca primim vre-o sanctiune de valoare extrem de mare in urma vreunui control aparut in acea perioada! Si am rezistat circa 25 de ani, pina ne-am plictisit de firma, care a fost vinduta, toti angajatii care au dorit au trecut la firma noua, unde sint si acum, iar o parte s-au retras) si am zis ca apropiindu-ne de virsta de 60 de ani, poate e bine sa mai facem si pentru sufletul nostru cite ceva!
Vai.... asa ceva... deci exita si opusul disperatilor de munca.

Mi-am adus aminte de video-ul asta....
https://youtu.be/NpH6dbr9RO4?t=320

Dar si de acest text, gasit acum ceva vreme pe linked in... ma regasesc in totalitate cu el. Va rog cititi.
Tot aud și văd cum este promovată atitudinea (greșită din punctul meu de vedere) că la job suntem o familie, nu suntem angajați - suntem o mare familie.
Nu știu de voi, dar eu una vreau să fiu angajată. Îmi place statutul ăsta bine reglementat. Nu vreau familie, prieteni etc. Vreau o relație clară angajat (salariat) - angajator.
Sunt angajată, fac exact lucrurile pentru care am fost angajată, îmi fac treaba bine, sunt plătită corect și la sfârșitul programului de lucru sper să nu mai aud de job.
Nu vreau o "familie"! De multe ori în spatele acestui concept împins de Top Management și HR se ascund task-uri extra (că trebuie să ne ajutăm într-o familie), ore peste program (într-o familie depui un efort special), muncă de voluntariat (că doar lucrezi ca și cum ai lucra pentru tine) și multe lucruri pe care trebuie să le accepți (că așa e în familie - accepți multe).
Eu am o familie, e destul. Vreau bariere, contract, reguli clare, distanțare de viața personală, program fix și tot ce vine cu o relație reglementată legal.
Da, normal, suntem o echipă, ne ajutăm colegial, ne susținem. Dar job-ul, compania unde lucrezi, nu este a 2-a familie (poate doar dacă lucrezi pentru tine sau la compania familiei :)) ).
Nu vă lăsați prinși emoțional în cuvinte spuse special să vă vrăjească.


#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
si asa se vede diferenta intre cei care stiu ce fac la munca si aia care doar se duc si asteapta sa treaca timpu...

#14
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,857
  • Înscris: 26.01.2010

 Maskatu, on 14 martie 2022 - 22:01, said:

E proasta oricum... ca astia strica firma. Sefu vede ca ea da mailuri noaptea si li se implanteaza ideea: Daca aia poate, astialalti de ce nu pot? Pretentii de lucrat peste program, cresc si ele, ceea ce nu este corect. Avem un contract, trebuie sa il respectam. Daca tu nu te-ai incadrat ca manager sa imi dai de munca in intervalul stabilit de contract, nu e vina mea, nu ma poti obliga sa lucrez extra. Nu vreau, nu-mi place.

O fi proasta , nu te contrazic ca nu o cunosc dar faptul ca trimite mailuri la 12 noaptea nu e un motiv pentru a zice ca e proasta. Poate femeia ajunge acasa , trage un pui de somn , face mancare , se joaca cu puradeii si inainte sa se bage la somn , trimite un email.
Un sef destept, trateaza fiecare angajat diferit in functie de personalitatea si punctele forte ale fiecaruia nu-i baga pe toti in aceasi oala.

Daca esti genu 8-5 si o schimbare in planul managerului nu-ti afecteaza munca , da , nu are de ce sa-ti trimita email la 8 seara. Daca schimbarea aia iti afecteaza munca direct , un email e bine venit zic eu.

Eu i-am trimis mesaj lu' shefu la 1 dimineata si i-am zis sa ajunga la 8 la birou nu sa frece menta cum face deobicei si ajunge la 9:30. Tipul se trezeste la 6 dimineata , isi bea cafeaua cu sotia , citeste ce are de citit , face dush si vine la birou. Cand a vazut mesajul meu , si-a schimbat ritualul de dimineata in functie de cererea mea. Decat sa-l sun dimineata sa-l iau ca din oala si sa se imbrace/manance pe fuga , e de preferat sa stie dinainte.
Poate asta e rationamentul si sefului tau de trimite emailuri dupa program. Banuiesc ca si el are o familie si o viata personala in afara biroului sau crezi ca numai tu ai una ?

Edited by Noua_pe_site, 14 March 2022 - 22:21.


#15
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
depinde de  x factor. Freelancer am vrut, freelancer am ajuns.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Maskatu, on 14 martie 2022 - 22:01, said:

Vreau o relație clară angajat (salariat) - angajator.
Sunt angajată, fac exact lucrurile pentru care am fost angajată, îmi fac treaba bine, sunt plătită corect și la sfârșitul programului de lucru sper să nu mai aud de job.

[...]
Nu vă lăsați prinși emoțional în cuvinte spuse special să vă vrăjească.

Asta este valabil pentru cineva pentru care jobul e doar un job si atat. Nu zic, or fi domenii unde asta se cere, dar performanta, promovarile, bonusurile, etc ...  nu vin cu 8 pre pe zi, program fix. Alea vin cu dedicatie, cu pasiune, cu dorinta de a face mai mult pentru ca se poate, nu pentru ca trebuie. Si intr-o firma care promoveaza meritocratia asta e aur curat si este recompensat ca atare.

Anul trecut, ca idee, am primit un bonus de 20K dolari, asa, deodata, doar pentru ca un client (important de altfel) caruia i-am terminat proiectul la timp, desi el intarziase cu 1 luna livrarea datelor (lucru pentru care mi-am sacrificat timpul liber din ultima saptamana dinainte de concediu, prima zi de concediu si weekendul dintre ele) a trimis un mail in care imi multumea ca i-am salvat curul si a semnat o prelungire de contract pe inca un an. Nu am facut sacrificiul ala pentru bonus (nici nu stiam ca exista asa ceva) dar am facut-o pentru ca nu as fi putut pleca in concediu lasand proiectul neterminat, stiind ca il pot inchide. Am muncit 85 de ore saptamana aia (cu tot cu weekend). Am castigat pentru asta inca 5 zile la concediu si 20K USD, asa, bonus. Merita? Nu stiu ... eu zic ca da.
Sincer, mai mult m-am bucurat de alea 5 zile extra decat de bani Posted Image ... dar ideea e ca intr-o firma construita pe principii de meritocratie, dedicatia si pasiunea se recompenseaza pe masura.

Edited by ro_explorer, 14 March 2022 - 22:52.


#17
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 Maskatu, on 14 martie 2022 - 19:59, said:

.... Eu personal am tipul ala care dupa ce se termina programul isi aduce aminte sa te intrebe de vreun proiect sau are pretentia sa lucrezi in afara programului dar cand vine vorba de vreo compensatie.... oha, n-ai sa vezi asa ceva. Doamne fereste!

Dar ce este cu tine? Suferi de un handicap? ... esti ramas in urma cu dezvoltarea mintala?

Cine te obliga sa accepti asa ceva?
Lumea e mare ... si loc sub soare pentru toti.

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cel mai important lucru pe care trebuie sa inveti sa il spui sefului: NU !!!
la inceput s-ar putea sa fii mai speriat, dar odata cu experienta cine si curajul de a spune NU !
ma rog, asta s-ar putea sa iti aduca ura din partea sefului, dar e un risc pe care trebuie sa ti-l asumi.

Edited by rex, 14 March 2022 - 22:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate