Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Povestiri despre sefii/ angajatii workaholici si nu numai....

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Deci, mascatule, lucrezi la o firma de cacat. Schimb-o cu una ok. Inca se mai poate.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMaskatu, on 14 martie 2022 - 20:10, said:

Avem o proasta care da mailuri la 12-1 noaptea doar ca sa vada sefii ca domne ce munceste ea.
Mailurile se pot da la orice ora, nu trebuie sa stai sa urmaresti fiecare mail... le verifici dimineata la cafea. Ce la posta clasica stai la poarta langa cutia postala sa vezi cand vine postatul cu ceva ? :)

#21
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostMaskatu, on 14 martie 2022 - 19:59, said:

Ca tot discutam pe alt topic despre sefii astia workoholici care se duc prin concedii dar streseaza angajatii in timp ce ei isi sorb cocktailul pe vreo plaja virgina te miri pe unde in lume sau aia care sunt online 20/24.

Voi cum va intelegi cu sefii? Sunt de treaba? Sunt enervanti? Va streseaza? Eu personal am tipul ala care dupa ce se termina programul isi aduce aminte sa te intrebe de vreun proiect sau are pretentia sa lucrezi in afara programului dar cand vine vorba de vreo compensatie.... oha, n-ai sa vezi asa ceva. Doamne fereste!
Confunzi un workaholic cu un controlling, confuzie grava. Primul poate suferi fie de ADHD, OCD sau anxietate/depresie, al doilea are o tulburare de personalitate, fie de tip bordeline, fie narcisism.

Edited by Cr1spy, 15 March 2022 - 02:32.


#22
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostNoua_pe_site, on 14 martie 2022 - 20:47, said:

Cand trimite sefu mail la 18-19-20-22 cum ai zis tu mai sus o face doar ca sa se afle in treaba sau pentru ca trebuie ceva schimbat si vrea sa se asigure ca dimineata la prima ora toti angajatii sunt constienti de schimbarea respectiva?

View PostNoua_pe_site, on 14 martie 2022 - 22:20, said:

O fi proasta , nu te contrazic ca nu o cunosc dar faptul ca trimite mailuri la 12 noaptea nu e un motiv pentru a zice ca e proasta.
Poate asta e rationamentul si sefului tau de trimite emailuri dupa program. Banuiesc ca si el are o familie si o viata personala in afara biroului sau crezi ca numai tu ai una ?
E proasta pentru ca eproasta. Punct. Mailul il poti programa sa ajunga la o anumita ora, fara sa itideranjezi colegii noaptea. Incepe programul la 8. pai la 8 sa ajunga mailul, nu sa iti bazaie telefonul cand dormi. Fix de asta mi-am setat telefonul sa intre in DND dupa ora 8 seara, cu cateva exceptii la numere de telefon. Viata persoala e viata personala, iar munca e munca. Nu vad de ce ar trebui amestecate.  Ca mai e si cate un tampit de sef/coleg care se revolta cand incerci sa iti rezolvi unele chestii personale in timpul programului si nu i se pare ok, dar inversa cica se aplica.

#23
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postlucifer76, on 15 martie 2022 - 07:26, said:

Incepe programul la 8. pai la 8 sa ajunga mailul, nu sa iti bazaie telefonul cand dormi.

de ce ti-ai instala emailul de munca pe telefonul personal?

#24
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View PostNoua_pe_site, on 14 martie 2022 - 22:20, said:

O fi proasta , nu te contrazic ca nu o cunosc dar faptul ca trimite mailuri la 12 noaptea nu e un motiv pentru a zice ca e proasta. Poate femeia ajunge acasa , trage un pui de somn , face mancare , se joaca cu puradeii si inainte sa se bage la somn , trimite un email........
Nu are copii, nu face de mancare, nu merge in concedii sau cand isi ia concediu (ca o preseaza HR ca are prea multe zile ramase, si le ia doar pe hartie, dar tot lucreaza). Ii place sa se bage in seama cu japca. Munceste mult si prost, asta s-a dovedit cam de fiecare data. Vrea ea sa fie aia care se implica peste tot dar peste tot pe unde se baga, face raha*u praf.

View Postro_explorer, on 14 martie 2022 - 22:50, said:

.......
Anul trecut, ca idee, am primit un bonus de 20K dolari, asa, deodata, doar pentru ca un client (important de altfel) caruia i-am terminat proiectul la timp, .......
Ce pot sa zic, esti un norocos... Eu de fiecare data cand am tras tare pentru un proiect, nu am luat nimic. Maxim un multumesc, desi am lucrat over-time (pe banii mei si pe muzica mea ca sa zic asa). Cand bateam un apropo ceva de timpul extra... zicea bossu ca domne lasa ca iti mai iei si tu 1-2 ore libere cand vrei. Coae am zeci de ore pe plus si tu imi zici de 1-2 ore. Asa ca de atunci nici eu nu am mai fost disponibil overt time. Much better.

View PostTarzy, on 14 martie 2022 - 22:51, said:

Dar ce este cu tine? Suferi de un handicap? ... esti ramas in urma cu dezvoltarea mintala?
Cine te obliga sa accepti asa ceva?
Lumea e mare ... si loc sub soare pentru toti.
Nu man ce ai? Tocmai ce am scris ca nu am mai acceptat practicile astea meschine...

View PostFriskey, on 15 martie 2022 - 00:11, said:

Deci, mascatule, lucrezi la o firma de cacat. Schimb-o cu una ok. Inca se mai poate.
Momentan sunt ok, mi-am spus punctul de vedere, s-a scrasnit putin din dinti dar nu mai ma deranjeaza nimeni in afara orelor de program.

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMaskatu, on 15 martie 2022 - 09:10, said:

Eu de fiecare data cand am tras tare pentru un proiect, nu am luat nimic. Maxim un multumesc, desi am lucrat over-time (pe banii mei si pe muzica mea ca sa zic asa). Cand bateam un apropo ceva de timpul extra... zicea bossu ca domne lasa ca iti mai iei si tu 1-2 ore libere cand vrei.
Ca sa o pun în un mod elegant, asta mi se poate întâmpla o singura data la un loc de munca.

#26
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postcosmin_235423, on 15 martie 2022 - 07:46, said:


de ce ti-ai instala emailul de munca pe telefonul personal?
Eu n-am avut niciodata telefon (mobil) personal ;)

#27
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postdanvlas, on 15 martie 2022 - 12:52, said:

Eu n-am avut niciodata telefon (mobil) personal Posted Image
Serios? Inseamna ca de cand au aparut telefoanele mobile (sau de cand ai tu), te-ai si angajat intr-o firma care oferea telefon? Cand iti dadeai demisia ramaneai fara telefon o zi doua, o saptamana? Sau imprumutai telefoane de la altii?

#28
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostMaskatu, on 14 martie 2022 - 19:59, said:

Ca tot discutam pe alt topic despre sefii astia workoholici

Ce-i asta? In romana nu ai traducere?

#29
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Am gresit, am vrut sa scriu workaholici dar mi s-a atras atentia ca este un termen folosit gresit. Dar ca sa iti raspund la intrebare, ma refeream la "astia disperati de munca".

Edited by Maskatu, 15 March 2022 - 13:19.


#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMaskatu, on 15 martie 2022 - 12:56, said:


Serios? Inseamna ca de cand au aparut telefoanele mobile (sau de cand ai tu), te-ai si angajat intr-o firma care oferea telefon? Cand iti dadeai demisia ramaneai fara telefon o zi doua, o saptamana? Sau imprumutai telefoane de la altii?
Și eu am telefon de la muncă. Când schimb firma iau numarul cu mine. Dar am profil de munca și profil personal. Când se activează profilul personal nu mai întra nimic de la muncă, e liniște totala. Lucrând în corporație globala, mereu zboară mailuri prin inbox căci mereu e zi undeva pe planeta.

#31
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Cand lucrezi doar cu clienti interni (locali) e zi in aceeasi perioada pentru toata lumea. Cand dai mailuri la 12-1-2 dimineata doar ca sa zica lumea (vai cat munceste vasile... nu-i ajung 8 ore pe zi... ii trebuiesc 16), se numeste ca nu ai viata sociala si ai probleme grave la mansarda.

Cand mergem in team building si din 20 de inji se gasesc 2-3 care in timpul drumul sa isi deschida laptopurile DE MUNCA, sa faca hot spot, ca sa mai verifice mailurile sau altceva, la fel... probleme grave. Cand facem pauza la benzinarie si tu te duci pe furis cu laptopu la baie ca sa mai dai 2 mailuri... la fel, probleme grave.

Cand stam toti la cazare, la un gratar, si vorbim chestii si inevitabil mai scapa ceva de munca si unul se apuca si noteaza ideile si problemele mentionate de aia si ii trage de limba sa mai zica... la fel, ai probleme.

Cand esti in concediu dar dai mailuri si telefoane si mesaje pe whats ap colegilor si sefu insista sa iti vezi in plm de concediu dar tu insisti ca vrei sa muncesti, se cheama ca ai probleme... workaholic chiar. Cred ca se preteaza foarte bine acest termen.

Intreba cineva mai sus ce inteleg prin acest termen. Inteleg ca vine de la WORK + AHOLIC adica o dependenta de ... munca. Practic esti disperat si nu ai o viata personala. Nu stii decat munca munca si iar munca. Imi pare rau dar eu nu pot rezona cu astfel de persoane.

Edited by Maskatu, 15 March 2022 - 15:40.


#32
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
am un manager care da e workaholic si da mail-uri la ore foarte ciudate (am primit mail duminica seara la 23:00), dar nu are asteptari sa raspundem la ele. Sunt mail-uri date pe principiul "dau mail-ul acum ca acum am timp, il citesti tu cand ai timp si stii ce sa faci mai departe".

Si chiar daca el lucreaza mai mult, daca are nevoie sa puna o sedinta aproape de ora de terminare a programului, intreaba daca e ok, si daca nu e, o puna in ziua urmatoare. Si deoarece managerul nu "abuzeaza" de astfel de sedinte puse la ore tarzii (maxim 2 pe luna, media fiind undeva la 1 pe luna) si de obicei sunt puse cand chiar "ard chestii", incerc sa particip la ele.

#33
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Ah chiar... si asta cu sedintele la ore aiurea e de mentionat. Am avut perioada cand il apucau sedintele numai la 15-16. Si nu erau dalea de 30 minute - o ora. Erau dalea de 2 ore frate. Se facea ora de plecare si noi eram in sedinta si vorbeam discutii. Sedinta nu mai avea nici o legatura cu ce trebuia discutat. Practic o discutie de 10-20 minute era transformata intr-una de 2 ore.

Adica toata ziua nu vorbim nimic si brusc la 16 te apuca sedinta. Pe bune??? Posted Image

#34
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
La stat noi rupem usa. Cand se termina programul  indiferent ca ia foc ceva, nu conteaza. Vinerea avem program scurt si unii prevazatori vin cu valizele direct dupa ei .. si eu am facut asta, valiza si aeroport sau mare/munte


#35
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Pe partea de angajati (cu sef) , am observat o tendinta, in absolut toate firmele la care am lucrat. Se da in calul care trage.
Adica, cu cat te implici mai mult, cu cat nivelul tau e mai sus - creste exponential cantitatea de munca alocata catre tine.
Si invers, cu cat esti mai nepasator, iti delimitezi competentele...etc - ramane cantitatea de munca mai jos.

Diferentele astea nu se regasesc si in salarii, desigur! Sau sunt, dar nesemnificative.

Pe partea de sefi (sefisori...).
Nu prea am vazut lideri. Unii care sa stie cum sa apese butoanele fiecarui subaltern, care sa se faca respectati prin atitudine si profesionalism

Am unul acum, care e praf pe toate planurile. Nu stie meserie, nu stie sa scrie un mail cu subiect si predicat, e incorect - insa singura lui preocupare pare sa fie cum sa puna cat mai multa munca in spinarea oamenilor. De aici...termene hilare de executie, tentative de fortare a calitatii pentru un timp mai redus...etc


Am fost oarecum workaholic intr-o perioada din viata mea. Bagam 12-15 ore/zi, ignoram nevoile fiziologice (mancare/apa/toaleta). Credeam ca asta imi aduce apreciere.
Am realizat intr-o zi, dupa 12 ore de munca (grea), cand m-a sunat seful(de atunci) " maine dimineata avem nevoie de tine la Ruse, in depozit; la 07.00 sa fii acolo". Era ora 19 si eu eram pe un camp din Botosani. Am realizat ca nu primesc apreciere ci sclavageala.

Acum am separat complet munca de personale; nu fac ore suplimentare, cand se termina programul e terminat. Nu ma intereseaza mailuri, telefoane...etc. Alea doar in timpul programului de lucru, si doar daca este timp.

Edited by florinel, 15 March 2022 - 18:26.


#36
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,858
  • Înscris: 26.01.2010

View Postlucifer76, on 15 martie 2022 - 07:26, said:

E proasta pentru ca eproasta. Punct. Mailul il poti programa sa ajunga la o anumita ora, fara sa itideranjezi colegii noaptea. Incepe programul la 8. pai la 8 sa ajunga mailul, nu sa iti bazaie telefonul cand dormi. Fix de asta mi-am setat telefonul sa intre in DND dupa ora 8 seara, cu cateva exceptii la numere de telefon. Viata persoala e viata personala, iar munca e munca. Nu vad de ce ar trebui amestecate.  Ca mai e si cate un tampit de sef/coleg care se revolta cand incerci sa iti rezolvi unele chestii personale in timpul programului si nu i se pare ok, dar inversa cica se aplica.

Te rog , explica cum sunt deranjati colegii noaptea pentru ca nu e prima data cand va aud ca va plangeti de un email.
Poate sunt eu mai in urma cu technica dari primesc in jur de 2-300 mesaje 24/24 si telefonu meu nu bazaie deloc.
Poate tu nu apreciezi dar eu am apreciat cand o clienta mi-a trimis email sambata la 8:41 seara sa ma anunte de o schimbare in programul de luni. Duminica dimineata am facut o schimbare in programul meu si luni nu s-a panicat nimeni.

Sincer, nu pricep de ce sunteti atat de stresati de niste mesaje si slava domnului , am viata personala si sociala destul de activa desi sufar de workaholism cronic. Colegii si seful ar folosi un upgrade dar niciodata nu am fost trasa la raspundere ca mi-am rezolvat problemele personale in timpul programului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate