Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

izolatie casa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#91
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.10.2023
Sa nu ne imbatam cu apa rece, zic.
https://cdnmedia.map...vrsn=b8ac2e21_0

Attached Files



#92
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postdudu76, on 20 decembrie 2023 - 07:51, said:

uitati un singur lucru, ventilatia ????

Nu uitam, dar discutia in sine nu era legata de ventilarea casei, era legata de faptul ca eu am spus ca permisivitatea la vapori a vatei este de fapt praf in ochii ( marketing si vrajeala, sau mai bine spus argument de vanzare ), din punctul meu de vedere. Intradevar, vata este mult mai permisiva decat polistirenul, dar daca in casa ai umiditate mare si nu aerisesti cred ca te vei trezi cu o frumusete de mucegai ( chiar daca nu il vezi, pentru ca s-ar putea sa fie in termizolatie ).


View Postsuperbec, on 20 decembrie 2023 - 11:14, said:

Asta nu se intampla decat intr-un spatiu inchis SI nelocuit !
In general Umiditatea Absoluta este in continua crestere intr-un spatiu neventilat DAR locuit  iar aia relativa (RH) variaza in functie de temperatura .
in nici un caz nu este singura variabila, RH este de multe ori mai important decat temperatura, rugozitatea suprafetelor, capacitatea de stocare a vaporilor , VANTUL .

Superbec, poate nu m-am exprimat bine, o sa incerc sa o mai fac odata. Am o casa izolata cu 5 cm de vata ( cu fatada facuta la gata ), in care am o anumita temperatura, si o anumita umiditate ( temperatura si umiditate date de numarul de persoane si stilul de viata al acestora ). Observ ca imi apare mucegai, pe interior, la unul din pereti ( sa zicem ca la peretele de pe nord  unde nu prea ajunge Soarele ). Dau jos fatada ( inclusiv cei 5 cm de vata ), si pun una noua, care are 20 cm de vata ( dupa vata folosesc acelasi adeziv si aceeasi structurata ca si in varianta initiala ).

Intrebarea mea este: mucegaiul a disparut( nu se mai produce condens), s-au s-a "mutat" de pe perete ( unde era vizibil ), in termoizolatie ( acolo unde nu mai este vizibil ) ?


View Postrider_x, on 20 decembrie 2023 - 10:41, said:

"Nu ma pricep...", "nu spun..." dar imi dau cu parerea ca sunt bun la logica sau imi place avocatura. Ati facut zacusca din punctul de roua, izolatie si migratia vaporilor, pacat ca vor citi oameni de buna credinta si poate vor crede undele bazaconii.

In primul rand, de cand este interzis sa imi dau cu parerea ? Daca ai alte pareri, si ai si argumente ( din ce am observat singurul tau argument este Ubakus ), spune-le fara sa jignesti. Este o discutie libera, unde fiecare isi spune punctul de vedere, si il argumenteaza cum crede el mai bine.


View Postrider_x, on 20 decembrie 2023 - 10:41, said:

Oricine poate lucra 20 de ani, o viata sau deloc, ca e tot una daca ajunge sa nege veridicitatea simulatorului ubakus pentru ca soflete are parul lung, si, te bate orice utilizator mediu de pc cu ubakus in mana la conformare energetica.
Nu ma intereseaza nici un raspuns din partea nimanui, sunt doar clarificari de bun simt ca sa nu mai mistificam abureala ce iasa din case, mai bine punem mana pe ubakus si invatam sa-l folosim ca e gratis.

Eu nu ma pricep la Ubakus ( am recunoscut ca nu sunt fan ), dar cred ca in simularile alea ale tale ( m-am uitat putin doar la cele cu peretii deoarece de acolo a plecat discutia ), ai uitat sa pui niste materiale, care dupa parerea mea ingreuneaza migratia vaporilor de apa in exteriorul casei. Simularea ta s-a oprit la vata, fara a lua in calcul si impactul pe care il are adezivul ( care se da dupa vata), plasa care se pune, sau structurata.

In alta ordine de idei, pe mine nu ma deranjeaza parul lui Soflete, dar pur si simplu nu sunt fanul lui. Am vazut doua videoclipuri facute de el, din domeniul in care lucrez, si consider ca lucrurile nu stau chiar asa cum le prezinta el. Este vreo problema daca nu sunt de acord cu Soflete sau cu Ubakus ??? Daca tu crezi in Ubakus, foarte bine, ghideaza-te dupa el. Sau acum nu mai avem voie sa ne spunem parerea daca ea nu coincide cu parerea lui Soflete sau cu Ubakus ? In afara de Ubakus, ce alte argumente mai ai ???


View Postrider_x, on 20 decembrie 2023 - 10:41, said:

- Riscul mucegaiului scade odata cu termoizolarea caselor deoarece punctul de roua (aparitia condensului) se muta la exterior pana la eliminare, asta nu pricepeti voi. Standardele nzeb ar fi suficiente daca sunt executate corect cu privire la puntile termice.

Exprimarea corecta era "Riscul mucegaiului la interior scade odata cu termoizolarea caselor deoarece punctul de roua (aparitia condensului) se muta spre exterior ". Asta am spus si eu. Cu  ce nu sunt de acord ( pentru ca la lucrarile la care ma duc vad altceva ), este partea cu eliminarea. Personal, cred ca si in vata folosita la pereti apare ( in anumite conditii de umiditate si temperatura ), condensul.


View Postrider_x, on 20 decembrie 2023 - 10:41, said:

- Daca termoizolatia e insuficienta o bariera de vapori ajuta sa elimine riscul aparitiei punctului de roua, atata timp cat vaporii se pot elimina din ce in ce mai usor catre exterior, adica se respecta regula ca permeabilitatea la vapori sa creasca catre exterior nu sa scada, adica odata cu racirea stratificatie eliminarea vaporilor trebuie sa fie favorizata din ce in ce mai mult (legea umiditatii relative). Daca nu se poate respecta cresterea suficienta a permeabilitatii catre exterior, se franeaza intrarea in stratificatie a cat mai multor vapori pentru ca umiditatea relativa sa fie scazuta (in pod de ex.) si astfel sa fie eliminat riscul aparitiei punctului de roua (pe osb, folie anticondens).
- Daca podul nu e ventilat este nevoie de controlul vaporilor ce ajung in pod printr-o bariera de vapori. Nu poti fierbe jumeri si sarmale sau tencui/gletui in casa si sa te miri ca ai condens pe folia anticondens. Folia aceea e anti condens pentru preluarea condensul de pe invelitoare si conducerea lui in jgheaburi, nu e pentru magia eliminarii vaporilor din casa. E normal ca umiditatea exagerata sa condenseze pe ea fiindca ea e la temperatura exterioara, nu e calda prin protectia cu izolatie, ea are contact cu aerul exterior si e rece deci condenseaza fiind si putina frana in calea vaporilor.
- Degeaba pui izolatie permisiva la vapori daca nu asiguri ventilarea acestora la exterior. La fatade ventilatia se realizeaza natural si cu 5cm de vata esti protejat de aparitia punctului de roua in general la noi in tara, dar cu 5cm de polistiren nu protejat pentru ca vaporii se acumuleaza si exista diferente mari de temperatura in zidarie, de aceea le apare mucegai la pereti la multi. Daca apa condenseaza intr-o vata dintr-un pod apa se scurge in jos, de aceea vata mucegaieste la interior, gravitatia intervine si ea bat-o vina.

Discutam despre termoizolatia la peretii casei, si intrebarea mea era cum de vaporii de apa din casa, care ies prin pereti, nu condenseaza in termoizolatia din vata ( este iarna, afara este frig si destula umiditate, iar vaporii de apa din casa sunt calzi ). De ce la acoperis condenseaza in termoizolatie, iar la pereti spui ca nu condenseaza. O intrebare simpla.

Oricum, eu ma opresc aici cu discutia deoarece ceea ce am avut de spus am spus, iar continuarea nu ar reprezenta decat niste contre intre oameni cu pareri diferite. Fiecare dintre noi este liber sa procedeze cum crede, trecand prin filtrul gandirii lui parerile expuse aici.

Spor in toate va doresc ! Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 20 December 2023 - 15:25.


#93
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

View Postrazvan-softpedia, on 20 decembrie 2023 - 15:23, said:


Intrebarea mea este: mucegaiul a disparut( nu se mai produce condens), s-au s-a "mutat" de pe perete ( unde era vizibil ), in termoizolatie ( acolo unde nu mai este vizibil ) ?


Eu am o intrebare (pentru cei care mai au de-a face, prin natura meseriei, cu desfacerea unor pereti termoizolati), a vazut cineva mucegai in interiorul izolatiei de polistiren expandat (adica in masa lui)?

Crede cineva ca EPS ar putea sa mucegaiasca in interiorul placilor, in cazul in care acolo se afla punctul de roua?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate