Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pareri aliexpress.com (2022+)

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3425 replies to this topic

#541
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Pai scrie ca inca e in protection time, adica inca nu poti face plangere. Si pe buna dreptate, cum poti spune ca e bun sau rau daca inca nu l-ai primit.
Trebuie să aștepți sa treaca perioada asta și poți deschide dupa doar pe motiv ca nu l-ai primit. Sa spui ca e naspa, ca nu e conform cu 9 puncte e o minciună. Te trimit la plimbare.

#542
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

 mcjohn, on 28 septembrie 2022 - 19:38, said:

Am intrat pe mail și am citit răspunsul la disputa mea !
Iar din browser ceea ce văd, am postat mai sus  , poza cu "Whoops !"
Screenshot_20220928_202522.jpg Screenshot_20220928_202641.jpg
Cică ... s-a rezolvat !
Nu se poate !!!
Deschid din nou dispută săptămâna viitoare pînă se vor împlini 70 zile , dacă așa cere legea ! Oricum coletul nu va sosi vreodată ! Dar vroiam să comand de la alt vînzător.
Și uite cum mă țin încurcat.

Asa mi-au răspuns și mie la ultima contestație,dar e o tâmpenie ,eu în locul tău le-aș cere să furnizeze o dovadă că pachetul este în tranzit ,să-ți spună și ție cum se poate urmări coletul ăla .Eu am încercat de curiozitate ,dar numerele alea de tracking nu dau nici un rezultat .

Exact cum am spus în ultimele postări ,în ziua de azi as evita să comand ceva care nu se poate urmări și în România .

Apropo ,ce metodă de livrare apare în aplicația Aliexpress ?Și ce se întâmplă dacă încerci să o urmărești direct de pe aplicație ?

 wolfydRg, on 28 septembrie 2022 - 19:54, said:

Pai scrie ca inca e in protection time, adica inca nu poti face plangere. Si pe buna dreptate, cum poti spune ca e bun sau rau daca inca nu l-ai primit.
Trebuie să aștepți sa treaca perioada asta și poți deschide dupa doar pe motiv ca nu l-ai primit. Sa spui ca e naspa, ca nu e conform cu 9 puncte e o minciună. Te trimit la plimbare.

Faptul că este în protection time nu înseamnă că nu poți face contestație.
Motivul invocat de ei este că trimiterea este în tranzit ,dar nici ei nu au fost în stare să furnizeze ultimul status .

Referitor la întrebarea ta din postarea precedenta,motivul pentru caee am făcut contestație este că pachetul/coletul figura ca "out for delivery " de aproape o lună ,dar la poștă nu era nici un colet pentru mine.
Inițial mi-au răspuns la fel cum i-au răspuns lui McJohn,dar nu m-am lăsat păcălit de vrajeala lor.
Găsești mai multe detalii în postările mele de acum vreo 2 săptămâni (câteva pagini în urmă ).

#543
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Problema este la posta romana sau vama. Când intra in RO, gata, se rupe orice bun simt si posibilitate de tracking.
In vama am avut pachet care de la bucale la mine in alt oras a stat 2 luni. Depinde  mult si ce fel de transport alegi, cele mai ieftine nu sun mereu ok.
Sau dacă poți găsi in vreun warehouse din EU iarăși e bine. Nu mai tranzitează vama si posibil sa ocolească posta romana. De obicei astea vin mai repede, dar costa mai mult.
In cazul asta iarăși se rezolva simplu, după trecerea timpului se rezolva ușor dai disputa ca nu a ajuns pachetul si primesti banii inapoi.
Înarmați-va cu rabdare si asta e ...

#544
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
Păi alea care trc prin Ungaria ,sunt vamuite direct acolo ,la noi trec doar pe la biroul de sortare (BSI).
Și asta nu o spun eu,mi-au spus chiar cei de la Posta Română când am făcut reclamatie pentru ultimul colet.

#545
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Pai exact asta e problema, la biroul de sortare (BSI) zac cu saptamanile si nu stie nimeni de la posta daca au ajuns acolo sau nu. Ca tracking-ul postei e mai mult de forma.
Incercati cautari si cu aplicatiile 17Track si Track24, sunt mai exacte ca altele, exista si ca aplicatii pentru telefoane.

#546
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009
Cele din Ungaria nu mai trec prin BSI (pentru ca vin din UE)!
Cele care sosesc in RO din non UE vor trece prin BSI. Acolo stau 3-4 saptamani si au prostul “obicei” sa mai dispara :-)
Eu de asta comand doar prin Ungaria - intrebi vanzatorul inainte de cumparare.

Iar despre tracking: dupa ce au ajuns in Ungaria si sunt vamuite nu mai exista tracking! In general dupa ce pleaca din Ungaria (deci ultimul info de tracking) dureaza cam 2 saptamani pana ajunge la posta de cartier.

Daca vrei tracking pana acasa platesti 10-15 dolari, dar probabil nu se mai merita produsul.

#547
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 wolfydRg, on 28 septembrie 2022 - 19:54, said:

Pai scrie ca inca e in protection time, ...
Sa spui ca e naspa, ca nu e conform cu 9 puncte e o minciună. Te trimit la plimbare.
Hai că deja sau încurcat borcanele !
Eu am scris destul de clar :
"în urmă cu cîteva luni am achiziționat de pe Ali un telefon, nașpa !".Una scria în prezentare, alta conținea telefonul cumpărat.
La acel telefon erau 9 lucruri care nu corespundeau ... printre care ...bateria  camera ... și  altele...
Acolo am pierdut banii.
Punct.

Acum am luat alte 2 produse.
Eu le-am plătit și ... e și normal, le aștept.
Dar au trecut 2 săptămîni și coletele nu s-au deplasat.
Deci, am primit un nr track fals !
Și nu sînt dispus să aștept 70 zile, cu banii blocați în conturile Ali, ca să nu primesc nimic.
Punct.

#548
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 Xman_ghio, on 29 septembrie 2022 - 20:59, said:

Cele din Ungaria nu mai trec prin BSI (pentru ca vin din UE)!
Cele care sosesc in RO din non UE vor trece prin BSI. Acolo stau 3-4 saptamani si au prostul “obicei” sa mai dispara :-)
Eu de asta comand doar prin Ungaria - intrebi vanzatorul inainte de cumparare.
Eu nu sînt de acord cu tine.
Uite. Eu am comandat um produs scump (adică peste 10 €).
Am vorbit cu 3 vînzători, dacă îl pot trimite prin Ungaria.
Răspunsul a fost, că nu ei decid pe unde va călători coletul.
Azi am fost sunat de la poștă că am un colet. Dar pînă sîmbătă, nu ajung acasă.
Am rugat un vecin să-mi ridice coletul.
Ce am primit, nu știu, dar bănuiesc că a sosit acesta :
Attached File  Screenshot_2022-09-29-23-43-31-401_yqtrack.app.jpg   91.91K   27 downloads
Priviți ce puțin a stat în BSI.

#549
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

 mcjohn, on 29 septembrie 2022 - 22:21, said:

Acum am luat alte 2 produse.
Eu le-am plătit și ... e și normal, le aștept.
Dar au trecut 2 săptămîni și coletele nu s-au deplasat.
Deci, am primit un nr track fals !
Și nu sînt dispus să aștept 70 zile, cu banii blocați în conturile Ali, ca să nu primesc nimic.
Punct.

Nu ai răspuns la întrebarea mea din postarea precedentă.
In aplicatia Aliexpress ,ce îți arată la metoda de livrare?
Și tot în aplicație ,ce se iți arată în secțiunea "Delivery Information"?

#550
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

 mcjohn, on 29 septembrie 2022 - 22:21, said:

Și nu sînt dispus să aștept 70 zile, cu banii blocați în conturile Ali, ca să nu primesc nimic.
Punct.

Faptul ca tu nu esti dispus sa astepti e fix problema ta! Ai achizitionat de pe Ali si termenele sunt clar specificate. Ghinionul tau!
Iar cu telefonul ala nu stiu ce sa zic… eu am avut aspirator de $100 care s-a defectat dupa 10 luni si mi-au dat banii inapoi integral ;-)

 mcjohn, on 29 septembrie 2022 - 22:57, said:


Eu nu sînt de acord cu tine

Noi vorbeam de Ungaria! Tu ai colet de Olanda si alea nu sunt “vamuite” in Olanda si deci trec prin BSI.
Cele de Ungaria sunt vamuite acolo si nu mai trec prin BSI.

#551
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
Am avut colet cu TN de genul "LAxxxxxxxxHU" și chiar dacă a venit din Ungaria ,tot pe la BSI a trecut .

Eu cred că se face confuzie între vamă și bsi.

#552
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020
Toate coletele care vin din afara țări trec prin BSI deoarece acolo sunt sortate. Cele care de la BSI ajung la vamă au un alt status (Intrat în vamă). Nu contează că vine din Ungaria și  a fost vămuit sau dacă vine direct din China tot pe acolo trece.Doar că cele nevămuite au un al status după ce ajung la BSI și anume (Intrat în vamă). Cum a spus și colegul de mai sus se face confuzie între BSI și vamă.

#553
burtal

burtal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.08.2020
salut

pe site-ul postei e asa



pe Track17

pe site la Ali e asa


nu mai inteleg daca a trecut sau nu de vama ? ....

#554
burtal

burtal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.08.2020
salut

pe site-ul postei e asa

02.10.2022  23:27  Sosit in Romania - BSI Bucuresti
03.10.2022  02:52  In prelucrare - BSI Bucuresti



pe Track17

Destination - Sync Time: 2022-10-03 12:31:41 (GMT+03:00)
    2022-10-03 02:52
    Bucuresti BSI (c, m, e), In prelucrare
    2022-10-02 23:27
    Bucuresti BSI (c, m, e), Sosit in Romania
Origin - Sync Time: 2022-10-03 12:31:41 (GMT+03:00)
    2022-10-03 02:37
   The item is being processed by customs
    2022-10-03 02:36
    The item is at customs


pe site la Ali e asa

Unable to clear in customsCarrier note: Import clearance exception
2022-10-03 02:37:00 GMT+0
Customs clearance startedCarrier note: RO-The item is being processed by customs:The item is at customs
2022-10-03 02:36:00 GMT+0


nu mai inteleg daca a trecut sau nu de vama ? ....


LE : rog moderatorul sa stearga postul precedent ...sau sa il editeze si sa il stearga pe acesta

#555
aabbcc2020

aabbcc2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2020
Salut!

Am 3 comenzi care s-au combinat intr-un singur colet, cu TN de forma YAEX10090010. Pana acuma avea TN LA....HU. Prin ce companie ajung coletele de forma YAEX...... si in cat timp ajung in Romania? A primit cineva asemenea TN?

#556
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.01.2014
Prin Cargus. Vei primi un SMS când ajunge in Romania și de obicei a doua zi îl ai în brațe.

#557
aabbcc2020

aabbcc2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2020

 danno_cj, on 03 octombrie 2022 - 15:36, said:

Prin Cargus. Vei primi un SMS când ajunge in Romania și de obicei a doua zi îl ai în brațe.
Mulțumesc! In cat timp ajunge in Romania?

#558
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

 Xman_ghio, on 30 septembrie 2022 - 20:07, said:

[...]Faptul ca tu nu esti dispus sa astepti e fix problema ta! Ai achizitionat de pe Ali si termenele sunt clar specificate. Ghinionul tau!
Iar cu telefonul ala nu stiu ce sa zic… eu am avut aspirator de $100 care s-a defectat dupa 10 luni si mi-au dat banii inapoi integral ;-)
[...]

Salut! Hai ca is curios. Cine ti-a returnat banii? Vanzatorul sau Ali?
Dupa 10 luni?! Asta e demn de retinut. Ori esti baftos, ori nu.  :)

 Bitterblue, on 25 septembrie 2022 - 19:26, said:

Poșta/vama din Ungaria lucrează și duminică? Vineri a aterizat coletul, azi a intrat și ieșit din vamă. ���� Cainiao Super Economy.


Cainiao Super Economy trece prin ungaria?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate