Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Pareri aliexpress.com (2022+)

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3425 replies to this topic

#523
aimon

aimon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2017
[ https://i.imgur.com/RICkl2x.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca apare asa, in cat timp sa ma astept sa vina? Are TN de forma UAxxxxxxxxxHU. Am fost la oficiul postal din cartier sa intreb de el cu TN-ul respectiv si mi-a zis omul de la ghiseu ca nici macar n-ar fi intrat in tara...

#524
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007
Cand au chef cei de la posta sa-si faca treaba. Omul de la ghiseu habar nu are pe unde sunt coletele, a zis si el asa sa scape mai repede de tine. Am patit si eu asa, coletul figura la oficiul postal de resedinta dar am primit aviz abia peste o saptamana sa merg sa-l ridic. Multe apar ca sunt la oficiul postal dar in realitate inca nu au ajuns acolo. Trimite o sesizare de pe pagina postei romane si vezi ce spun.

#525
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006

Quote

Multi vanzatori procedeaza asa, pun pretul mai mic la acelasi produs fata de ceilalti, dar costul transportului e mare, astfel va obtine aceeasi suma ca ceilalti care vand produsul mai scump.
Este smechera treaba, daca deschizi vreo disputa si castigi, primesti numai pretul afisat, cheltuielite de expeditie mari, raman la magazin. Trebuie avuta mare atentie!

#526
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016

View PostMihaiV1, on 26 septembrie 2022 - 16:24, said:

Va salut! O intrebare as avea, daca am urmatorul status la un colet, inseamna ca e la OPDC? Colet mic 6-7$,dar il voiam 😁.
Multumesc!

Gasit azi in cutia postala ❤️.

#527
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttitoo, on 27 septembrie 2022 - 08:15, said:

Ce termen de livrare are coletul ? Daca nu a depasit termenul de livrare te cam agiti degeaba cu "disputa".
Am intrat la relații clienți și i-am cerut Evei să deschidă dispută !
Ideea era că au trecut vreo 2 săptămîni și coletul nu a fost preluat de nici o companie de transport.
Attached File  Screenshot_2022-09-22-22-13-27-705_com.alibaba.aliexpresshd.jpg   87.41K   16 downloadsAttached File  Screenshot_2022-09-27-21-13-02-154_com.alibaba.aliexpresshd.jpg   87.42K   14 downloadsAttached File  Screenshot_2022-09-27-21-13-15-785_com.alibaba.aliexpresshd.jpg   80.76K   12 downloadsAttached File  Screenshot_20220927_210659_1.jpg   82.38K   16 downloadsAttached File  Screenshot_2022-09-27-20-58-36-099_com.vanced.android.youtube.jpg   181.55K   16 downloads

Am pățit ceva similar acum cîteva săptămâni.
Am cumpărat cîteva amplificatoarele cu bluetooth.
Unul nu a fost bun.
Am încercat să deschid dispută, dar nu reușeam să trec de cerculeț.
Am încercat să dau un feedback negativ ... nici așa nu a mers.
Escroci !
Am pierdut banii.
Bine că nu a fost sumă mare !
Am deschis dispută la 2 colete. La ambele se învîrtire cerculețul acela fără a-mi arăta procesul disputei.

View Postmcjohn, on 26 septembrie 2022 - 07:49, said:

Voi ați cumpărat de pe Ali, mărfuri de contrabandă ?
Revin cu aceiași întrebare ...
Voi ați cumpărat pînă azi mărfuri de contrabandă, din China ?

#528
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Ce treaba are eva cu disputa ?
O deschideți inainte sau dupa termen disputa? Eu pana acum nu am pierdut un cent, si am peste 200 comenzi cred. Dispute peste 10.
Vad ca ai avut baterii in transport, așteaptă mult si bine, ca dureaza enorm la ele.

Ultimul colet mi-a venit cu Fan Curier, si relativ repede, ce-i drept am si plătit aproape 12$ transportul. Ati mai pățit din astea?

Edited by wolfydRg, 27 September 2022 - 20:28.


#529
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007
Eu nu am intampinat astfel de probleme, toate disputele deschise au fost solutionate favorabil.Cand am primit un produs defect nu am cerut returnarea intregii sume, ci mare parte din ea si am primit banii aia inapoi. La cele care nu au ajuns la destinatie am primit toata suma inapoi, fara niciun fel de problema.Dar am deschis disputa doar dupa ce expira termenul de livrare.
Da, mi-au venit si mie cateva cu Fan Courier, unele cu plata transportului sub 2 dolari.

Edited by titoo, 27 September 2022 - 20:29.


#530
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Pai si normal, o deschizi dupa termen, inainte poti dar sa o faci rapid pana nu pleaca. Dacă o faci intre nu e ok sa se accepte, tu primești banii si dupa iei și bunurile. Nu merge.

#531
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Păi nu a plecat nimic.
Nici pe 17 Track, nici pe Ali .
Statutusul e același "Tracking Unavailable" și se află încă în China.
Și găsesc că e și normal dacă coletul nu a fost ridicat de nici o companie.
Următoarele baterii le comand de pe această platformă comenzi-aliexpress.ro.
Bateriile comandate de aici le-am primit după o lună, celelalte comandate de pe Ali, au trecut 2 săptămâni și nici nu au plecat. :(

#532
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Nu, nu ai de unde sti daca a plecat sau nu, ai cerut banii dupa aproape 20 zile, asa ceva nu se face. Ii in primele zile sau dupa ce trece timpul pus la dispoziție, intre nu, si culmea tot tu ii faci neserioși.
Bateriile ajung greu chiar si dupa 4 luni. Fie vin cu vaporul, trenul sau in cutii speciale pe aero. Niste bateri din astea au provocat ceva accidente aeriene la începuturi, acum sunt destul de stricti la ele.

Edited by wolfydRg, 27 September 2022 - 21:57.


#533
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostBitterblue, on 26 august 2022 - 10:16, said:

Pentru produse cu prețul sub 150 euro:
- dacă trece printr-o altă țară din UE, se face vama acolo și nu mai trece prin vamă la noi. Poșta Română nu cere cei 9 lei pentru reprezentarea la vamă
- nu sunt taxe vamale
- TVA se plătește automat la Aliexpress

Pentru produse cu prețul peste 150 euro:
- Aliexpress nu reține TVA
- în rest nu știu

Și Olanda e în UE, la fel ca Belgia și Ungaria. Timpii de așteptare s-ar putea să difere.

Chestia cu 10 $/euro e de pe vremea ailaltă, înainte de 1 iulie 2021, când produsele sub 10 euro erau scutite de TVA. Nu mai e de actualitate.

Daca voi comanda 4 produse diferite de 149 Eur Intr o lună , nu are nici unul taxe vamale ?

Sau daca le ambalează cine știe cum împreună , se va plati vama ?

#534
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Am primit acest mesaj pe mail.
Dar dacă dau click să văd procesul disputei, nu văd nimic !
"Whoops" !
Attached File  Screenshot_2022-09-27-23-06-46-625_com.google.android.gm.jpg   91.37K   19 downloadsAttached File  Screenshot_2022-09-27-23-06-10-964_com.alibaba.aliexpresshd.jpg   53.24K   18 downloads

#535
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Intra pe calculator, cred ca altfel se vede. Sau pe telefon, prin browser, desktop mode.

Edited by wolfydRg, 27 September 2022 - 22:16.


#536
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmcjohn, on 27 septembrie 2022 - 22:13, said:

Am primit acest mesaj pe mail.
Dar dacă dau click să văd procesul disputei, nu văd nimic !
"Whoops" !
Attachment Screenshot_2022-09-27-23-06-46-625_com.google.android.gm.jpgAttachment Screenshot_2022-09-27-23-06-10-964_com.alibab#####presshd.jpg

Ti-am mai spus sa intri de pe alt device, sau cum a spus colegul, dintr-un browser de internet. Ca mai mult ca sigur ai o problema cu aplicatia instalata pe telefon.

#537
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

View PostwolfydRg, on 27 septembrie 2022 - 20:30, said:

Pai si normal, o deschizi dupa termen, inainte poti dar sa o faci rapid pana nu pleaca. Dacă o faci intre nu e ok sa se accepte, tu primești banii si dupa iei și bunurile. Nu merge.

Eu am deschis și între ,dar în general trebuie să treacă minim 10 zile de la ultimul status și e bine să contactezi vânzătorul înainte de a face contestație .
Dacă vânzătorul nu răspunde sau se face că nu înțelege ,atunci singura soluție e contestația .

Doar la ultima comandă am avut bătaie de cap Aliexpress care a intervenit direct ,fără să solicite un răspuns din partea vânzătorului.
Asta mă face să cred că ,în cazul în care este o problemă cu livrarea Aliexpress Standard/Saver ,intervine direct Aliexpress ,fără a fi nevoie de intervenția vânzătorului.


#538
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Pai si ce motiv de dispută ai avut?
Intreb pentru ca AliExpress gestionează shipmentul, nu vânzătorul, asta de obicei.

#539
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttitoo, on 27 septembrie 2022 - 22:23, said:

Ti-am mai spus .
Abia sîmbătă cred că ajung acasă.
Ok ! Voi încerca din browser.

View PostBalistics, on 28 septembrie 2022 - 11:13, said:

Eu am deschis și între ,dar în general trebuie să treacă minim 10 zile de la ultimul status și e bine să contactezi vânzătorul înainte de a face contestație .
Dacă vânzătorul nu răspunde sau se face că
Am avut mai multe litigii !
Atunci cînd am contactat vînzătorul și i-am adus la cunoștință că nu sînt mulțumit, atunci am avut mai mult de furcă cu disputa !
El oricum o ține pe a lui că ...așa e corect , dar am avut probleme în a începe disputa. Opțiunea dispare.
Fie că coletul nu a plecat, nu a ajuns, este depreciat sau a fost livrat un produs diferit de ceea ce am comandat. Eu nu am văzut o dată să-și ceară chinezul scuze și să se ofere să repare cumva problema.
În urmă cu cîteva luni, am comandat un telefon ieftin.
În prezentare avea caracteristici bune.
În realitate, TOTUL era diferit.
Și bateria și RAM-i și camera.
9 lucruri nu corespundeau.
Am deschis dispută, dar am pierdut banii.
A fost primul litigiu pierdut.
Se mai întîmplă.

Acum am tot încercat să deschid disputa, dar pînă nu au trecut cele 10 zile nu mi-a dat voie.
Acum să văd ? Îmi dă banii sau trage de timp ?

#540
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Am intrat pe mail și am citit răspunsul la disputa mea !
Iar din browser ceea ce văd, am postat mai sus  , poza cu "Whoops !"
Attached File  Screenshot_20220928_202522.jpg   87.33K   28 downloadsAttached File  Screenshot_20220928_202641.jpg   99.56K   28 downloads
Cică ... s-a rezolvat !
Nu se poate !!!
Deschid din nou dispută săptămâna viitoare pînă se vor împlini 70 zile , dacă așa cere legea ! Oricum coletul nu va sosi vreodată ! Dar vroiam să comand de la alt vînzător.
Și uite cum mă țin încurcat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate