Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Pareri aliexpress.com (2022+)

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3425 replies to this topic

#3241
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

View Postradumamii80, on 26 martie 2024 - 18:19, said:



https://parcelsapp.com   daca nr de urmarire are LP... automat primesti un alt nr de urmarire pe care il poti vedea pe parcelsapp
Nu înțeleg. De ce să primești un alt număr de awb?

#3242
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Bagi codul ala cu LP pe parcelapp apoi de la parcel app iei codul ala din multe cifre si dai tracking la el
Ala e cod cu multe cifre trakcuibil cu express one Ungaria (24 cifre)
https://expressone.hu/en

O sa se mai trasnforme trackingul ala in alt tracking de la fan courier. Eu ultimele le-am primit automat pe adresa de mail cu ultimul tracking de la fan courier format din 13 cifre.

#3243
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
Nu toate comenzile care au TN cu LPxxxxxxx vor primi TN Express One ,este posibil să vină tot cu ECSC-Logistics ,deci in cazul ăsta vor primi TN ECSC00AAROxxxxx.

Din ce am observat eu,TN-urile sunt cam așa ,in funcție de metoda de livrare :

1) Choice (Aliexpress Selection Standard)
- LPxxxxxxx -> Express One -> FanCourier
- LPxxxxxxx -> ECSC-Logistics -> FanCourier

2) Aliexpress Standard Shipping
- ECSC00AAROxxxxx -> ECSC-Logistics -> FanCourier

3) Aliexpress Saver Shipping
UAxxxxxxxxxHU -> Posta Ungara -> Posta Română (se pot urmări doar până la intrarea in țară ).

Nu știu cum funcționează treaba cu Express One ,cum decide Aliexpress să folosească această metodă ,dar cred că este o combinație legată de greutatea și dimensiunea coletului (ex. comandă Choise cu articole care au o greutate și un volum mic).

Edited by Balistics, 27 March 2024 - 09:39.


#3244
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
La mine stația aia venita cu express one a avut o greutate de aproximativ 2 Kg si ceva.

Acum am un încărcător de 18V de pe ali tot cu express one vine e mai greuț și masiv tracking inițial cu LP transformat în trafic cu multe cifre express one. Asta o să vină cu Fan Courier acasă.
Mai am un colet cu tracking inițial ECSC, colet cu niște chestii foarte ușoare..

ECSC la mine tot cu fan courier au venit.

Cu poșta Română Comunistă sper să nu mai primesc vreun colet. Anul trecut 50% dintre coletele venite cu poșta comunistă română mi s-au pierdut și mi-am luat adio și de la bani și refunduri.

Edited by koss14, 27 March 2024 - 11:07.


#3245
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
Luni am facut o comandă care a fost anulată de aliexpress.
Attached File  ali.png   80.49K   29 downloads
Azi tranzactia apare finalizată după ce a stat in asteptare 48h. Am sperat să nu revendice suma comerciantul si banca să deblocheze banii. In app Revolut la ”cere ajutor” se spune că prima dată trebuie contactat comerciantul. Am incercat in ”My Appeal render.alipay.com” si primesc mesajul ”There is no record of a failed transaction that is eligible for appe”
In ”Help center” la aliexpress se specifică că rambursarea de obicei, durează 3-20 de zile lucrătoare , în funcție de bănci.
S-a confruntat cineva cu situatia din atasament? Cum s-a rezolvat?

#3246
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011
ai facut mai multe comenzi de pe acelasi pc, vin banii inapoi  fara probleme

#3247
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View PostModemuri3G, on 27 martie 2024 - 12:05, said:

Am trei conturi pe care le folosesc, al meu, al sotiei si al fiicei. Comenzile le fac doar de pe pc. Acum, problema a fost că (zic ei) am folosit un cupon de reducere de 5$ care a mai fost folosit. Lucru ireal, pentru că acum am descoperit că există așa ceva, până acum beneficiam doar de acea reducere din ”my coins”. Posibil să cumuleze acel ”welcome deal” de pe fiecare cont nou cu acest ”cupon AliExpress 5$”. Ideea e că din moment ce ”order ID” a fost anulat din prima secundă, de ce au luat banii de pe card după 48h?

#3248
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru cine nu a observat deja: am făcut curățenie. Gratis. Dar dacă trebuie să vin iar nu mai scapă nimeni.

#3249
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

View Postkoss14, on 27 martie 2024 - 11:06, said:

La mine stația aia venita cu express one a avut o greutate de aproximativ 2 Kg si ceva.

Acum am un încărcător de 18V de pe ali tot cu express one vine e mai greuț și masiv tracking inițial cu LP transformat în trafic cu multe cifre express one. Asta o să vină cu Fan Courier acasă.
Mai am un colet cu tracking inițial ECSC, colet cu niște chestii foarte ușoare..

Deci este clar alea cu Express One sunt în funcție de noroc,cu alte cuvinte nu voi avea parte prea des de această metodă livrare . :)

Al meu "colet" cu ECSC (Aliexpress Standard Shipping ) este cu "Departed from customs " de 10 zile,dar nu a mai ajuns nicăieri ,a rămas in Zona Crepusculară. 😁

#3250
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
De dimineată aliExpress mi-a luat banii din cont, după amiază am conversat cu chat-bot-ul Eva si tot azi au revenit banii in cont. Dar am invățat din acestă experiență să nu mai fac plata cu revolut că nu poti contesta tranzactia.
Am reactivat un cont al fiică-mii care nu mai fusese folosit de 1 an si a primit ”welcome deal”. Deci am luat camera auto cu un pret mult mai mic, am mai ciupit 5$. Sunt curios dacă se respectă termenul de livrare de 12 zile. In ”order ID” spune că vine din China, dar fiind termenul de livrare asa de mic, posibil sa-l trimită dintr-un depozit european sau de la distribuitorul din Romania.

#3251
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkoss14, on 26 martie 2024 - 23:08, said:

Bagi codul ala cu LP pe parcelapp apoi de la parcel app iei codul ala din multe cifre si dai tracking la el
Ala e cod cu multe cifre trakcuibil cu express one Ungaria (24 cifre)
Asa e.
Attached File  par.jpeg   60.17K   23 downloads

Edited by andreic, 27 March 2024 - 22:48.


#3252
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View PostVulpoiul-Jhon, on 27 martie 2024 - 11:30, said:

Luni am facut o comandă care a fost anulată de aliexpress.
Acum am avut şi eu pentru prima dată asemenea mizerie, cu mesajul că am folosit cupon care mai fusese folosit, "violation" blabla, de parcă e treaba mea să le scriu eu softul să nu mă lase să folosesc acelaşi cupon de două ori. N-am folosit niciun cupon de două ori, dar cred că s-au ofuscat că mi s-a aplicat o reducere prea mare peste mai multe produse din acelaşi coş şi la unele dintre ele a ieşit preţul sub jumate din normal. Sau aşa ceva. Oricum, nu mi-am bătut capul cu asemenea prostii, era o ieftinitură care mai poate aştepta, poate mă şi răzgândesc de tot pentru produsul ăla. Să se spele cu el pe cap, era ceva cablu Vention microHDMI la HDMI de $3.95 care se făcuse cu reducere $1.65. :lol:

#3253
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010

View PostVulpoiul-Jhon, on 27 martie 2024 - 21:08, said:

Dar am invățat din acestă experiență să nu mai fac plata cu revolut că nu poti contesta tranzactia.
Eu chiar ma gandeam sa folosesc Revolut la coletele care ar veni cu posta, in caz ca "dispar" pe parcurs. Zici ca nu ar merge?

View PostVulpoiul-Jhon, on 27 martie 2024 - 14:13, said:

Ideea e că din moment ce ”order ID” a fost anulat din prima secundă, de ce au luat banii de pe card după 48h?
Au incercat sa te jecmaneasca, poate observai, poate nu Posted Image . Eu am un card virtual, pun pe el doar cat platesc la chinezi, nu mai mult. N-am nici cea mai mica urma de incredere in ei.

View Postwicked100, on 26 martie 2024 - 09:54, said:

Pe 17track imi apare ca ar fi la Posta Romana. Aveti idee, mai am sanse sa primesc coletul, sau e pierdut?
Tu ce crezi? Posta romana.

View Postandreic, on 26 martie 2024 - 21:29, said:

E full trackuibil si asa Posted Image
Nu e nici un full. Apare doar pana intra in tara, curierul ii da alt awb. Daca nu il ridica, nu mai stii nimic de el.

View Postkoss14, on 27 martie 2024 - 11:06, said:

Cu poșta Română Comunistă sper să nu mai primesc vreun colet. Anul trecut 50% dintre coletele venite cu poșta comunistă română mi s-au pierdut și mi-am luat adio și de la bani și refunduri.
La un moment dat mi-au venit vreo 6 sau 7 la rand prin posta. Totul ok, in afara de cozile interminabile. Dar anul asta nu am mai primit nimic. Au disparut in neant.

#3254
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostN3mesis, on 28 martie 2024 - 07:24, said:

Nu e nici un full. Apare doar pana intra in tara, curierul ii da alt awb. Daca nu il ridica, nu mai stii nimic de el.
International zic, e full trackuibil, nu e local. Nu are relevanta ce primeste la pasul urmator, aia e deja alta treaba.

Edited by andreic, 28 March 2024 - 08:10.


#3255
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View PostN3mesis, on 28 martie 2024 - 07:24, said:

Eu chiar ma gandeam sa folosesc Revolut la coletele care ar veni cu posta, in caz ca "dispar" pe parcurs. Zici ca nu ar merge?
Am spus mai inainte:
In app Revolut la ”cere ajutor” se spune că prima dată trebuie contactat comerciantul. Nu există ca la bancile romanesti buton de contestare a tranzactiei.
On topic. Am citit mai multe comentarii pe Reddit că după 2-3 luni de neactivitate pe aliexpress poti cumpăra din nou cu ”welcome deal” , ceea ce e mult mai avantajos decat cuponul de 5$ de la aliexpress. După cum am spus inainte, aseară am folosit un cont al fiică-mii nefolosit de un an si am luat cu ”welcome deal” 8$. Nu eram sigur de cum merge acest ”welcome deal” pentru că am intrebat si eu aici acum 4-5 luni pentru că si pe contul meu care era nefolosit de mai bine de un an am primit promotia si nu am primit răspuns. Dacă folositi 3-4 conturi pe emailuri diferite si le folositi astfel incat sa nu aveti activitate indelungată pe cel care urmează să comandati, merge siciliana. Dacă folositi ca mine conturile pe acelasi pc o să se ceară confirmare sms, pe care obligatoriu să fie folosit alt numar. Pentru plată folositi carduri virtuale diferite la care să fie combinatia numelui diferită (la Libra pentru acest lucru mi-au permis 6 variante de nume pentru card virtual).

#3256
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,969
  • Înscris: 13.11.2016
Cred ca o sa am ceva surprize cu un colet UA-HU. Nimic pe Parcels de pe 20 martie, doar Received by local delivery company. La rubrica dedicata imi apar de ceva vreme 2 intrebari: Is my package stuck in transit? si Is my package stuck in customs?

#3257
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010
Am facut o reclamatie pe site la posta, dar slabe sperante. Nici un numar de ordine, nici un mail de confirmare, practic nu am nici o dovada ca am reclamat ceva.

#3258
sellermn

sellermn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.01.2006

View Postal-padrino, on 28 martie 2024 - 13:56, said:

Cred ca o sa am ceva surprize cu un colet UA-HU. Nimic pe Parcels de pe 20 martie, doar Received by local delivery company. La rubrica dedicata imi apar de ceva vreme 2 intrebari: Is my package stuck in transit? si Is my package stuck in customs?

La mine, dupa Received by local delivery company cam in 9 zile isi schimba statusul in Arrived at local delivery center si in 1-2 zile gasesc trimiterea in cutia postala. Daca pachetul e voluminos, primesc SMS de la posta sa merg sa il ridic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate