Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Haideti sa inlocuim condusul pe distante mici cu mersul pe bicicleta

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai mult am mers pe jos intr-o zi vreo 45 de km.
In Paris, nu in Bucuresti, evident.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

 Courage, on 10 martie 2022 - 13:51, said:

Fac 50 Km/zi in oras minim.
Zicea de distante scurte. E clar ca tu nu faci parte din categoria respectiva.

Si ca sa nu ramana initiatorul cu intrebari fara raspuns completez:

1. Nu ai pe unde sa mergi. Trebuie sa fii destul de bun la pedalat, altfel e un calvar. Cati stiu sa urce o bordura din mers?
2. Gropi langa bordura, canale lasate, balti kilometrice care pot ascunde o gaura in care sa-ti infigi roata, gheata iarna, te face sa-ti bagi picioarele in bicicleta.  
3. Educatia rutiera a soferilor si a biciclistilor lasa de dorit.
4. Se fura biciclete la greu. Nu ai unde sa o lasi, nici pe casa scarilor nu e in siguranta.

Cine vrea sa faca ceva, sa intre intr-o organizatie din asta de promovare a bicicletelor si sa-l suduie pe primar 365 de zile pe an. In plus se pot face clipuri, filmulete, flyere, brosuri pentru educarea populatiei vizavi de siguranta rutiera a biciclistilor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BEQidS1vxzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

334 de vizualizari. Un interes enorm a romanilor pentru biciclete :lol:

Un clip util. Asta are 1,6 milioane vizualizari

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/enttNeCPJyM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu merg cu bicla. Nu am mers niciodata. Cu masina abia m-am obisnuit, la 10 ani de la obtinerea permisului.

Pe jos da, imi place sa merg, dar nu si in interes de serviciu unde timpul inseamna bani si trebuie sa fii prezent in mai multe locuri chiar si simultan daca se poate.

Pentru serviciu, pentru carat cumparaturile sau chiar pentru mers pe drumurile pline de mocirla, masina este sfanta.

Clima, numai la extreme, nu e prielnica biclei, ba e prea cald, ba e prea frig, ba ploo, ba ninge sau bate vantul.

Si pentru carat lampi intre Mioveni, Pitesti si Craiova, masina e indispensabila. Activitate de weekend. Mers la taranoaia iarasi, cu masina.

Pe bicle pe aici vad in special tineret sau pensionari.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 CDaniel7, on 10 martie 2022 - 12:35, said:

Ma tot gandeam zilele astea.. De fapt, am devenit foarte comozi, ne-am creat o zona de confort
Asta e ideea vietii, sa stai in zona ta de confort... adica ai putea teoretic sa schimbi ceva dar de ce sa o faci... e ca si cum sa zicem iti place pizza iar de maine hai sa nu mai mananci pizza... Posted Image

In rest un citat celebru, fii tu schimbarea pe care vrei sa o vezi.

Edited by andreic, 10 March 2022 - 14:46.


#23
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Eu nu mai merg cu mașina prin oraș de ani buni. Traficul e prea nasol și locurile de parcare prea rare. La orele de vārf viteza e comparabila cu mersul pe jos și net inferioara bicicletei.
Mașina o mai folosesc cānd am ceva nașpa de carat, și arunci īmi aleg ore tāmpite la care nu-i toatć lumea īn trafic.

#24
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Courage, on 10 martie 2022 - 13:51, said:

doar ca la mine e usor cam altfel, in Bucuresti/Pipera.
Uite problemele mele:

ai descris deja problema înainte să începi enumerarea
când te-ai mutat acolo nu știai că e un fund de sat fără conexiuni?

1 aia cu vremea e de snowflakeși.. danezii merg pe gheață cu bicicletele și nu au treabă
2 copiii nu au picioare? să meargă pe jos. de ce e școala așa departe de casă? de ce ai cumpărat o locuință la mama dracu față de școli/grădinițe/parcuri/civilizație?
3 pt cumpărături există livrări, bringo, glovo, tazz, etc.  te roagă să le folosești, pt 10 20 de lei e mană cerească nu mai stai tu să pierzi ore în șir

4

 Courage, on 10 martie 2022 - 13:51, said:

nu vreau.

un rezumat mai onest :)

#25
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 CDaniel7, on 10 martie 2022 - 12:35, said:

Propun sa mergem pe bicicleta pentru distantele mai mici

Sunt perfect de acord cu tine. Asa ca propun sa-ti cumperi o ricsa si sa ma duci si pe mine. Platesc.

#26
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Datorita pandemiei, popularitatea bicicletelor a crescut, in special la cele electrice. Incercati sa gasiti oferte/discount-uri la o bicicleta buna si nu prea veti gasi.Nici la Decathlon cele electrice nu sunt tot timpul in stoc. Speram ca programul rabla sa se aplice si la biciclete, este absurd sa fii nevoit sa cumperi tot masini in loc de rable.
Eu personal merg cu bicicleta de cate ori am posibilitatea, este cat se poate de placut. Important este sa iti planifici traseul corect, poate chiar mai lung uneori, pentru a evita anumite zone.

#27
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
as deschide un topic numit ‘haideti sa ne deplasam fiecare cu ce considera mai practic, mai convenabil si mai comod si sa nu ne mai dam cu parerea despre ce ar trebui sa faca altii’, dar nu cred ca ne-am intelege nici macar acolo…

#28
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Păi dacă merg mai puțin cu mașina personală, și mai mult cu bicicleta, e clar că e avantaj pentru toată lumea. O mașină mai puțin în trafic și în același timp, un aer un pic mai curat.


https://www.flickr.c...wen/7999510360/

https://www.danielbo...ad-space-photo/

Edited by Digix, 10 March 2022 - 16:42.


#29
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Toata europa civilizata poate sa mearga pe bicicleta pe canicula, ploaie, frig, temperaturi negative, numai romanache nu.

Nu o sa vedeti romanii renuntant la masini. Mai bine se imbraca cu zdrente si pantofi cu gaura in talpa, dar de benzina o sa aiba bani si daca se face 50 de lei litrul.

#30
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 apocalipsul, on 10 martie 2022 - 13:30, said:

chiar, hai!
aaa... stai, nu, nu merge...
la masina platesti impozit si asigurare chiar daca o folosesti sau nu... zic ca e mai bine s-o folosesti, sa nu platesti degeaba, nu?
bicicleta trebuie s-o cumperi, so intretii si pe aia si sa ai unde s-o tii... spatiu ocupat
de ce-ai da banii pe o masina ca sa n-o folosesti de toti banii?!?.
consum mai mic de orice (combustibil in cazul nostru) = cadere economica (aia care vand benzina n-or sa mai aiba ce pune pe masa la copii si or sa-si piarda locurile de munca, aia care fac si care vand masini la fel
da un exemplu de deplasare cu bicicleta in locul masinii care sa merite incercata
o viata sanatoasa ca sa ce?!? sa te chinui ani de zile sa te frustrezi ca sa te omoare unu cu masina, sau mai rau...
tu chiar crezi ca vei avea beneficii de pe urma "traiului sanatos"?? macar beneficii, nu zic care sa merite efortul

Lumea ar ajunge la o concluzie simplă: că ferul nu e un lucru chiar aşa de necesare precum a ajun să creadă şi că dacă nu te încadrezi în unele categorii (spre exemplu meşteri, familie cu copii mici) se poate trăi fără maşină. Dar la noi se parchează oriunde, oricum... impozitul nu e prea mare dacă nu ai maşină cu cilindree mare... mult mai ieftin decât locul de parcare. Să dai 500 Lei pe an impozit la o maşină cu cilindree mare ("Mercedes" S-Class cât are... 2.000 - 2.500 c.c.?) nu e puţin, dar nici mult. Locul de parcare 400-600 per an.
Când o să fie locul de pacare cel puţin 60 Lei per lună şi se vor ridica maşinile parcate aiurea, atunci va începe să coste cu adevărat să ai o maşină.
Cu cât ar putea să scadă vânzările la benzină încât să se închidă multe benzinării? Nu cred că ar scădea, că de exemplu cei care sunt meşteri, fac livrări ar face mai multe drumri. Idem taximetriştii. Poate 20% ar scădea.
Întreţinerea unui biciclete nu costă aşa de mult. Dacă nu se pardeşte, cât poate costa... 200-400 Lei per an? O să dau eu poate 200 că am nevoie de reparat frână pe faţă, far (furat) şi probabil reglat spiţele. Numai să găsesc meseriaş serios, care să nu pună pe ghidon mâna murdară de ulei.
Cu bicicleta e periculos, dar ieri de 3 ori accidentele auto au afectat circulaţia transportului în comun pe unele linii din Bucureşti. Prea multe maşini, prea mulţi şoferi proşti (nu că nu ar fi şi destui biciclişti).

 born2lose, on 10 martie 2022 - 16:03, said:

as deschide un topic numit ‘haideti sa ne deplasam fiecare cu ce considera mai practic, mai convenabil si mai comod si sa nu ne mai dam cu parerea despre ce ar trebui sa faca altii’, dar nu cred ca ne-am intelege nici macar acolo…

Nu ne-am înţelege dintr-un simplu motiv: că şoferii vor ca totul să fie a lor: drumuri, treceri de pietoni, trotuare, spaţii verzi. Şi cineva trebuie să-i oprească. Spaţiul e limitat, deci numai nu poate creşte la infinit numărul de maşini.
Din păcate biciliştii şi trotinetiştii se iau după şoferi.

@ Flat şi abac : voi mergeţi iarna cu bicicleta?
Eu nu merg, că-s friguros şi sensibil la răceli. Alftel, dacă nu ar ploua, m-aş sui. Să mergi cu bicicleta nu e totuşi echivalent cu mersul pe jos.

#31
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
azi la mine a fost viscol si 2 grade, ce propui tu merge cand e vremea buna adica nici foarte cald nici foarte frig.

#32
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Sansele sa mori mergand cu bicicleta pe drumrurile publice din Romania-s mari. Soferii sunt asa cum sunt, infrastructura e asa cum e, tara nu-i facuta pentru biciclism. Nici macar pe distante scurte.

#33
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Nu ne-am înţelege dintr-un simplu motiv: că şoferii vor ca totul să fie a lor: drumuri, treceri de pietoni, trotuare, spaţii verzi.
ce e rau in asta?
soferii platesc tot... e pe banii lor...
cu bicla te poti plimba la tine in casa cat te suporta vecinii
murdariti si zgariati liftul cu bicicletele...

Quote

Lumea ar ajunge la o concluzie simplă
lumea care nu poate si e pe sarachie, da... asa ar face...

Edited by apocalipsul, 10 March 2022 - 17:54.


#34
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Ti-ai si ales vremea perfecta pentru discutia asta. :D

#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am zeci de ani de ''biciclat'' in tinerete , acum nu mai vreau si mi-ar fi si frica de cei cu auto .
Cred ca ar fi suficient ca fiecare sa isi faca un fel de ''routing'' , organizare a traseelor , sa nu iasa de 20 de ori pentru chestii diferite .
Pe principiul , imi rezolv toate problemele in zona prin care circul , nu ma intorc de 10 ori pentru chestii diferite .
Aprovizionarea de 2 , maxim 3 ori pe saptamana si comenzi la curieri...ca aia oricum umbla si cu masina goala si cu plina . Platile pe net !
Solutiile drastice nu vor functiona niciodata si nici generalizarile . Avem varste diferite , preocupari diferite , responsabilitati diferite , distante diferite de parcurs si pot continua mult .

Edited by Alltrack, 10 March 2022 - 18:40.


#36
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

 apocalipsul, on 10 martie 2022 - 17:51, said:


murdariti si zgariati liftul cu bicicletele...

Voi nu murdariti orasul cu masinile?

 apocalipsul, on 10 martie 2022 - 17:51, said:


ce e rau in asta?
soferii platesc tot... e pe banii lor...

Orasul e al tuturor. Biciclistii ar plati si ei bucurosi daca s-ar putea.
Eventual eu ti-as da inapoi toti banii pe care spui tu ca i-ai dat ca sa afumi orasul cu gioarsa. Renunti la masina?

 apocalipsul, on 10 martie 2022 - 17:51, said:




lumea care nu poate si e pe sarachie, da... asa ar face...
Olandezii sunt pe sarachie. Danezii la fel. Europenii in proportie mare tot asa.
Bine ca romanii sunt pe bogatie.
Mai ai cugetari din-astea 'telectuale?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate