Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Hip-Hop-ul/Rap-ul balbait/mormait

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008

Am ascultat din greseala piesa urmatoare. In timp ce o ascultam am fost martor la prima piesa mumble rap de care faceau strainii misto deja de cativa ani pe vlog-urile lor si pe tik tok. Oare de ce nu are succes rap-ul mormait si la noi? sau exista deja? ca m-ar distra copios! Am ras cu lacrimi la piesa asta, sincer! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N6NdBSq8U_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
rep = manea americana

#3
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Asculta Gucci Gang

#4
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_BNzTFXZA4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daca la aia ai ras, la asta o sa faci pe tine!

View Postlaffin, on 09 martie 2022 - 19:02, said:

rep = manea americana
r.a.p, e un acronim, inseamna rhythm and poetry, si rapul clasic nu e manea, astea noi da, sunt de rahat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MY1KXf0hlkQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Mie imi plac astia....island boys

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YIWSEa5U9_U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005

View Postzyppster, on 09 martie 2022 - 16:40, said:

Oare de ce nu are succes rap-ul mormait si la noi? sau exista deja? ca m-ar distra copios! Am ras cu lacrimi la piesa asta, sincer! Posted Image
De ce ar avea ?

View Postjimi91, on 09 martie 2022 - 20:45, said:

Mie imi plac astia....island boys
nu stiu daca esti pe bune sau glumesti

#7
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View Postlaffin, on 09 martie 2022 - 19:02, said:

rep = manea americana

Daca tupac = salam pt tine, invata putina engleza totusi.

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005

View PostNamidee, on 09 martie 2022 - 20:56, said:

Daca tupac = salam pt tine, invata putina engleza totusi.

Cred ca putem fi de acord ca RAP-ul din 90 a fost cu mult peste ce s-a produs dupa 2000.
Iar asemanarea cum manelele vine de la dusmani, masini, femei, (despre iarba s-au ocupat alti).
Dar totusi sa nu comparam rap-ul de atunci cu manelele de acum.

Edited by MarianG, 09 March 2022 - 21:05.


#9
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Rap.ul, in general, a fost o reactie la problemele societatii/saracie. Ar fi cam ciudat sa auzi cantece despre saracie puse pe speaker pe iphone. Ca un telefon si un bmw isi permite tot romanul, deci saracii au cam disparut, chiar si pe santiere vezi muncitorii cu sapca gucci si tricou armani exchange.

Legat de topic, nu prea mi.am dat seama ce e de ras. Este un act artistic, catalogat si notat de mine pe o scara de la 1 la 10 cu -2, dar tineretul asculta numai tampenii d.astea. Curand o sa vina copiii la mine sa.mi spuna ca sunt demodat si exista un conflict intre generatii :)

#10
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
hip-hop (rip) , rap chiar si trap ii ok. Dar mumble rap ii de tot cacatul.

#11
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postjimi91, on 09 martie 2022 - 20:45, said:

Mie imi plac astia....island boys

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YIWSEa5U9_U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
la ce fac aia reclama, la foametea din Africa? ce draci au in cap? coarne?

View PostMarianG, on 09 martie 2022 - 21:00, said:

Cred ca putem fi de acord ca RAP-ul din 90 a fost cu mult peste ce s-a produs dupa 2000.
Iar asemanarea cum manelele vine de la dusmani, masini, femei, (despre iarba s-au ocupat alti).
Dar totusi sa nu comparam rap-ul de atunci cu manelele de acum.
maneaua nu e ceva tipic rromilor, este un gen muzical care imprumuta mai multe stiluri, genuri. Ceva oriental, turcesc, indian, etc.

View PostNamidee, on 09 martie 2022 - 21:49, said:

Rap.ul, in general, a fost o reactie la problemele societatii/saracie. Ar fi cam ciudat sa auzi cantece despre saracie puse pe speaker pe iphone. Ca un telefon si un bmw isi permite tot romanul, deci saracii au cam disparut, chiar si pe santiere vezi muncitorii cu sapca gucci si tricou armani exchange.

Legat de topic, nu prea mi.am dat seama ce e de ras. Este un act artistic, catalogat si notat de mine pe o scara de la 1 la 10 cu -2, dar tineretul asculta numai tampenii d.astea. Curand o sa vina copiii la mine sa.mi spuna ca sunt demodat si exista un conflict intre generatii Posted Image
Mereu au existat conflicte intre generatii, si acum sute de ani era exact la fel, si acum mii de ani tot la fel, si tot asa.

Edited by RangerBoy, 09 March 2022 - 21:57.


#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Pentru cine zice ca rap e manea sa vizioneze hip hop evolution macar, inainte sa dea pe gura niste bazaconii. Netflix

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Mizerii.

#14
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006

View Postjimi91, on 09 martie 2022 - 20:45, said:

Mie imi plac astia....island boys

This is better Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T8R5dCK_HsA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dante_Sparda, 10 March 2022 - 01:58.


#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Discutia poate fi asa lunga aici. Adica, toti pustanii astia au descoperit ca ceilalti pustani de varsta lor, care nu canta, asculta treaba asta molfaita, mumbalita, cum vreti sa-i ziceti. Si... au facut bani din asta. Nu cred ca are vreunul in cap sa castige vreun Grammy pentru treaba asta, doar sa faca bani.

Cred ca baiatul ala din primul clip a declarat ¨I am bigger than Tupac and Biggie¨. Si pe cat mi-a ridicat parul pe ceafa treaba asta, ce poti sa-i faci? Pentru noi, astia care ascultam RAP de pe la LL Cool J si albume cum ar fi ¨Illmatic¨, mumble rap si o buna parte din trap e mizerabila. Dar unii fac bani din asta, pentru ca populatiei place, si nu putem face nimic in privinta asta.

Edited by Ann0nyym0us, 10 March 2022 - 07:35.


#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005

View PostRangerBoy, on 09 martie 2022 - 22:00, said:

maneaua nu e ceva tipic rromilor, este un gen muzical care imprumuta mai multe stiluri, genuri. Ceva oriental, turcesc, indian, etc.
am spus eu ceva de rromi ?

View PostAnn0nyym0us, on 10 martie 2022 - 07:35, said:

Cred ca baiatul ala din primul clip a declarat ¨I am bigger than Tupac and Biggie¨.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uJeZYOMQ9HM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

acum, inteleg ca in unele sitautii trebuie sa "canti in soapta", cand nu ai acces la studio
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XlWp12946fw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 10 March 2022 - 21:01.


#17
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008

View PostMarianG, on 09 martie 2022 - 20:55, said:

De ce ar avea ?
macar ar fi un contrast si un strop de amuzament sa aud melodii din astea pe posturile de radio intre atatea melodii enervante, mai ales cele romanesti difuzate in heavy rotation.
o melodie in care auzi numai balbaieli si mormaieli ar avea mai mult sens fata de cele in care auzi versuri pe care le intelegi si n-au nicio noima.

#18
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008

View PostRangerBoy, on 09 martie 2022 - 19:41, said:

daca la aia ai ras, la asta o sa faci pe tine!
n-are procentul de balbaieli si mormaieli prea ridicat, se inteleg versurile. e penibila piesa.

View PostRangerBoy, on 09 martie 2022 - 19:41, said:

...
piesa de la tupac e mai agreabila.

View PostMarianG, on 10 martie 2022 - 20:59, said:

acum, inteleg ca in unele situatii trebuie sa "canti in soapta", cand nu ai acces la studio
asta e deprimant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate