Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Self pay în România... cu cardul.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Ba e chiar foarte utila chestia asta. Chiar ieri am fost la un magazin Lidl si am folosit check-out. Ba chiar am folosit si cardul Lidl plus. Nu am stat la coada, mi-am luat frumusel produsele, le-am scanat si am platit cu cardul. Am economisit timp. Recomand.

#20
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 24.04.2013

 djl, on 09 martie 2022 - 14:57, said:

…  nici măcar magazinele cu spaţiu mare nu pun case self-check unde să poţi plăti cu numerar (doar "Kaufland" are din câte ştiu).

 Courage, on 09 martie 2022 - 16:04, said:

… Implementari OK: Mega Image si Carrefour
Implementari bune: Auchan. Cred ca ei au introdus primii si au avut dintotdeauna si plata cash si cu cardul. Exista si case cu cantar, dar multe sunt fara si poti chiar scana direct din carucior cu scannerul de mana. Pentru cumparaturi multe e bine si la Cora, ca unele selfcheck-uri sunt cu banda asa ca ai loc pentru destula marfa (si la acelea cred ca nu e cu cantar), dar la Cora nu au decaut cu plata cu cardul. La Carrefour din ce am vazut tot numai cu cardul.

#21
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,963
  • Înscris: 30.08.2006
Uite aici acum 5 ani.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NrmMk1Myrxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 djl, on 09 martie 2022 - 15:30, said:


Automate cu monede sau jetoane există de mult. Ăla tot un fel de self-pay sau self-check e.   Posted Image

Da, sigur că există, și la păcănele se baga bancnota direct acum, nu mai vine casierul să bage impulsuri însă tot e ciudat.
Te duci la self pay ca să nu stai la coadă și apoi pierzi vremea băgând bani intr un aparat ???

 tytysor, on 09 martie 2022 - 15:42, said:


in UK am vazut ca poti plati si cu numerar la tate casele automate, chiar asa faceam ca sa scap de monedele de 1,2,5 sau 10 pi care se adunau zilnic in buzunare.

Poate pt că au fost implementate mult mai devreme și cardurile nu erau așa răspândite...

#23
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
Poţi să bagi rapid banii. Eu m-am învăţat. Alea de plată a facturilor sunt însă cam încete. Dacă plăteşti cu numerar, să zicem că e doar un aparat pentru numerar şi doar o casieră... e ca şi cum ai avea 2 casiere în loc de una, deci tot te mişti mai rapid.   :)

Edited by djl, 09 March 2022 - 16:40.


#24
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 horhescu, on 09 martie 2022 - 15:23, said:

Poate asa se mai trezesc unii si isi mai lasa banii si pe card, e mereu liber la self-pay pentru ca dacii liberi considera ca hartia e sfanta. Not my problem, eu imi scanez repede si platesc, nu stau la cozi.

Nu te mai umfla atât, te vad eu la un peco, faci plinul și când ajungi la casă, nu merge POS ul, cash n ai, ce faci, scoți benzina din rezervor și o torni la loc în bazin ?

Bașca ce a zis @iladi referitor la bugurile sistemului.
Pui produsul pe cântar după ce l ai scanat, aparatul tâmpit o tine una și bună să pui produsul pe cântar...
Îl iei, îl pui din nou, nici o treabă, o tine pe a lui să pui produsul pe cântar...
E bun când ai câteva produse, o pungă, doua. Daca ai căruciorul plin mai bine mergi la casă clasică.

Edited by DarthBane, 09 March 2022 - 16:46.


#25
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, stai că mi-ai amintit: într-o seară, coadă la "Mega Image", aproape de închidere. Bagă una un card, nu merge. Bagă al doilea, nici ăla nu mergea. Apoi se scotoceşte după numerar şi nu avea suma toatlă, aşa că a trebuit să dea înapoi din produse. Şi era şi ditamaia coada.
:coolspeak:   Deci o casă self pay cu ambele metode de plată ar fi fost bună.   :)

#26
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 DarthBane, on 09 martie 2022 - 16:39, said:



Nu te mai umfla atât, te vad eu la un peco, faci plinul și când ajungi la casă, nu merge POS ul, cash n ai, ce faci, scoți benzina din rezervor și o torni la loc în bazin ?


Ce sa fac tovarase? Orice sistem poate sa pice. Platesc benzina cu cardul de cativa ani si nu am patit nimic, ba chiar am si un moft de card preplatit fill and go la Rompetrol… nici nu intru in peco sa platesc. Daca e sa faca POS-ul figuri ma duc la ATM, ce sa fac?

Edited by horhescu, 09 March 2022 - 16:56.


#27
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Eu am patit la o benzinarie MOL sa aibe probleme cu POS-ul si daca nu aveam in portofel 300 lei cash nu as fi putut plati benzina.

Cred ca cel mai bine e sa ai cateva sute de lei la tine cash chiar si daca platesti doar cu cardul. Nu stii cand ai nevoie de ei.

#28
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 26.01.2014
lasa ca dejeleul nu alimenteaza de la MOL, tocmai din cauza asta

Quote

Poţi să bagi rapid banii. Eu m-am învăţat.
noroc ca n-ai nici multi de bagat nici des...

#29
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,788
  • Înscris: 06.09.2004

 djl, on 09 martie 2022 - 16:38, said:

Poţi să bagi rapid banii. Eu m-am învăţat.
ei uite tot asa acum o sa te inveti sa platesti cu cardul, daca vrei la self pay. nu-i asa infricosator cum pare.    :)

#30
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
La Kaufland ma dispera aia care se baga in fata pe motiv ca ei platesc cash si numai casele selfpay "din dreapta" accepta cash. Dar aceleasi case accepta si card, asa ca eu stau "la care se elibereaza prima". Cand le zici " nenea, coada e in spate", incep sa comenteze.

#31
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 26.01.2014
aia zic, ar trebui scoase alea cu cash sau trecute doar pe card...

#32
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 horhescu, on 09 martie 2022 - 16:55, said:


Daca e sa faca POS-ul figuri ma duc la ATM, ce sa fac?

Și casierul de la peco ce părere are că tu pleci fără să plătești, doar pt că te duci până la ATM ?
Sau lași mașina acolo și tragi o fugă per pedes până la primul ATM ?

N ai descoperit tu cardurile și avantajele lor, relax, eu am spus că e bine să ai și cash in portofel, preventiv și că e stupid să râzi de cei care fac asta.

#33
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 DarthBane, on 09 martie 2022 - 18:50, said:



Și casierul de la peco ce părere are că tu pleci fără să plătești, doar pt că te duci până la ATM ?
Sau lași mașina acolo și tragi o fugă per pedes până la primul ATM ?



Da, asta fac. Le las si CI-ul amanet. Cu oamenii te mai si intelegi. Eu am bani sa achit dar nu iti merge metoda, crezi ca vin la furat?

#34
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,349
  • Înscris: 27.10.2007

 djl, on 09 martie 2022 - 16:38, said:

Poţi să bagi rapid banii. Eu m-am învăţat. Alea de plată a facturilor sunt însă cam încete.

nu toti avem timp sa platim 300 de lei cu fise de 10 bani...

#35
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,172
  • Înscris: 30.11.2021
Solutia pentru a reduce aglomeratia este sa angajeze mai multe casiere.
Asta cu a reduce locurile de munca si a te face pe tine sa iti scanezi singur produsele, automat a lua jobul altcuiva.

Ma amuza cand anunta prin difuzoare "Pentru reducerea timpului de asteptare va rugam sa folositi si casele self pay.
Si ma uit inainte sa intru in Auchan, au scos casele de marcat si au pus carucioare in locul lor. Si anunta prin difuzoare porcaria ca sa reduci timpul de asteptare sa reduci timpul de asteptare cu casele sef pay.
Nu mai bine ar angaja ei ceva persoane sa scaneze repede?

#36
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 26.01.2014
aaa... nu!
dar ai putea tu sa-ti platesti angajatii sa stea degeaba
dar ai putea si sa cumperi prin tazz sau glovo ca sa nu mai stai la coada

Quote

Ştii ce aparţine secolui trecut? De fapt ar trebui să aparţină. Nu tehnologia veche, ci mentalităţile încuiate.
tehnologie veche nu prea e, asta e problema... doar analfabeti functionali si atehnici iar in materie de mentalitati incuiate... sa nu deschidem cutia pandorei

Edited by apocalipsul, 09 March 2022 - 22:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate