Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Self pay în România... cu cardul.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 MindArchitect, on 09 martie 2022 - 21:11, said:

Solutia pentru a reduce aglomeratia este sa angajeze mai multe casiere.
Asta cu a reduce locurile de munca si a te face pe tine sa iti scanezi singur produsele, automat a lua jobul altcuiva.

Ma amuza cand anunta prin difuzoare "Pentru reducerea timpului de asteptare va rugam sa folositi si casele self pay.
Si ma uit inainte sa intru in Auchan, au scos casele de marcat si au pus carucioare in locul lor. Si anunta prin difuzoare porcaria ca sa reduci timpul de asteptare sa reduci timpul de asteptare cu casele sef pay.
Nu mai bine ar angaja ei ceva persoane sa scaneze repede?

Viitorul este automatizarea.
Angajatii costa iar rotatia de personal este mare tinand cont de salariu vs responsabilitati. Cine zice ca lucrul direct cu clientii este usor habar n-are ce vorbeste.
Casele self pay reduc timpul de asteptare a clientilor, daca stii sa le folosesti. Nu imi aduc aminte de ultima oara cand am folosit o casa cu casier(a).

#38
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

 Courage, on 09 martie 2022 - 16:04, said:

Desi sunt fan self check, unele implementari (anti-furt) sunt extrem de tampite, adica cele cu cantar.


Impelementari proaste: Lidl si Kaufland

Implementari OK: Mega Image si Carrefour
Dar ce ai cu Kauflandul? Acum ca poti scana singur inainte de a ajunge la casele self si stai doar un minut sa platesti fara sa mai scanezi produsele e perfect.

#39
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Eu mereu am intampinat asta,casele unde merge doar platit cu cardul libere,cele de cash cu oameni care platesc cu cardul
Astept,nu ma pot pune cu astfel de gandire
Acu nu inteleg asta,plateste cum vrei,nu inteleg de ce ma condamni ca imi place sa am cash si sa platesc cash
Cat timp avem optiunea de a alege e f bine,de ce doriti monopol?

#40
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
nu te condamna nimeni... nu e ilegal... dar ... esti dat la o parte incet incet... esti bagat la index Posted Image
https://www.freshful.ro/
by emag = noua fiță... si tu te chinui cu cash prin magazinele fizice, tragand un carut de cumparaturi... la fel ca in cretacic... trist...

Edited by apocalipsul, 10 March 2022 - 12:46.


#41
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Pai tu ai extermina oamenii ce prefera cash.
Asta repet mereu,cat timp avem posibilitatea de a alege este libertate,cand ni se va lua asta,atunci sa vezi beleaua.
Ne place sau nu avem un stat cu un sistem destul de corupt,ajungi intr-o astfel de situatie tare as vrea sa vad ce balarie faci un un card.

#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 ceanu1980, on 10 martie 2022 - 12:37, said:

Eu mereu am intampinat asta,casele unde merge doar platit cu cardul libere,cele de cash cu oameni care platesc cu cardul
Astept,nu ma pot pune cu astfel de gandire
Acu nu inteleg asta,plateste cum vrei,nu inteleg de ce ma condamni ca imi place sa am cash si sa platesc cash
Cat timp avem optiunea de a alege e f bine,de ce doriti monopol?
Poate cele cu plata exclusiv prin card erau ocupate cand una "card & cash" s-a eliberat si un platitor cu cardul era la rand. Mi se intampla frecvent chestia asta si nu cred ca unul care plateste cash ar trebui sa aiba vreo prioritate la casele alea. Limitarea lui la modalitatea de plata nu modifica in nici un fel dreptul primului aflat la rand sa ocupe prima casa libera.
Cand sunt al doilea sau al treilea la rand si se elibereaza o casa "card-only", astept cateva secunde, apoi ii intreb pe cei din fata daca nu doresc sa o foloseasca. Indraznesc sa merg acolo doar dupa ce-mi confirma ca asteapta la cash. Dar daca sunt primul si se elibereaza una "cash & card", de ce ar trebui sa las pe altul in fata?

#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Nu,am patit de cateva ori exact asta,persoane in fata mea au mers la case card si cash,cele doar card libere si functionale si au platit cu card,singura explicatie logica e ca cele de plata doar card sunt pe partea stanga si nepasator s-a dus expre spre dreapta.
Nu insist sa caut explicatie la prostie si prosti,mi-e frica ca se poate lua,ptiu...

#44
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
unii si-au implantat chip ca sa scape de card...

Quote

Pai tu ai extermina oamenii ce prefera cash.
de ce sa-i extermin? doamne fereste
ii las sa se chinuie ca fiecare pasare pe limba ei piere... nu mai dureaza mult

#45
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Foarte bine,dar nu le mai purta grija.

#46
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu cred că lipsa caselor care să accepte şi numerar arată cât de speriaţi sunt angajaţii. Că altfel le-ar fi spus şefilor că le e de ajutor una care să aibă şi numerar.

 strongsss, on 09 martie 2022 - 19:28, said:

nu toti avem timp sa platim 300 de lei cu fise de 10 bani...

Aşa cred că funcţionează sistemul de plată al creierul tău. Vine semnalul din corp şi începe să bage câte o monedă.
Dacă a putut să insulte fără consecinţe, insult şi eu.

#47
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

 DarthBane, on 09 martie 2022 - 16:39, said:

faci plinul și când ajungi la casă, nu merge POS ul, cash n ai, ce faci, scoți benzina din rezervor și o torni la loc în bazin ?

Da, imi aduc aminte de anul 2006 când am cumpărat de la Diverta primul meu CD original de ABBA, și nu le merge POS-ul, și a trebuit sa revin cu cash.
Dar de atunci folosesc 100% cardul, absolut peste tot, și niciodată n-am mai pățit sa nu meargă vreun POS. Deci cred ca șansele sunt cam ingnorabile.

 iladi, on 09 martie 2022 - 15:44, said:

Cand si daca  vom trece la euro cred ca se va putea si la noi plati cu cash. Desi, pana atunci e posibil ca in lumea civilizata sa nu se mai faca platile decat cu cardul.

Aha, păcat de săracii din Germania, care nu vor nicicum sa se civilizeze și ei odată, fmm...

#48
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
pana si cerșetorii au POS

#49
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Au un drac.
Ia du te tu in piață și cumpără cu cardul, sa vedem, poți ?

Edited by DarthBane, 11 March 2022 - 06:39.


#50
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
depinde in ce piete mergi tu... in romana, victoriei, constitutiei, unirii ai dreptate, nu prea poti
poate imi zici si ce sa caut la piata...

#51
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

 DarthBane, on 11 martie 2022 - 06:38, said:

Au un drac.
Ia du te tu in piață și cumpără cu cardul, sa vedem, poți ?
Le ceri numărul de telefon, și le trimiți banii! Să vezi reacție la doamnele ce vând în piața: "Nu știați cum sa îmi aflati numărul de telefon?".

#52
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@wertyck

Asta este soluția deja utilizată în țările nordice. Transferurile între conturile persoanelor fizice se face cu număr de telefon.
La noi merge foarte greu adoptarea sistemului AliasPay de către bănci.
--

SelPay este și numele unei rețele de plăți facturi din România, așa că titlul firului de discuții este incomplet.

--

Eu îmi duc veacul în marele și frumosul oraș Craiova, unde sunt prezente majoritatea rețelelor mari de magazine din România, cu excepția Cora și hypermarket Carrefour - dar acesta din urmă va veni în curând. A! nici supermarketuri Mega Image nu sunt, dar nu le simțim lipsa.

--

Case de marcat care permit utilizatorilor autotaxarea există la Auchan - ambele hypermarketuri, Kaufland - toate cele trei hypermarketuri și Lidl - eu am văzut deocamdată la două din cele șase magazine.

O chestiune comună tuturor magazinelor este asistența și supravegherea clienților la aceste case, nicăieri casele cu autotaxare nu funcționează fără asistent și gărzi, însă chiar și așa aceste case sunt în general eficiente.

Auchan are două tipuri de case cu autotaxare:
- cele la care scanarea produselor o face un operator, clientul urmând să facă doar achitarea produselor la casa de marcat,
- cele la care și scanarea produselor se face de către client, acesta fiind modelul cu cântar,
primul tip de casă acceptă și numerar și card,
la cel de-al doilea cred că am văzut doar plată cu cardul.

Kaufland are implementat în Craiova doar modelul cu cântar, de obicei sunt 4 sau 6 astfel de case într-un magazin, jumătate acceptă doar card, iar cealaltă jumătate și card și numerar.

Lidl e cel mai nou implementor al acestui tip de case, la fel ca și la Kaufland sunt între 4 și 6 astfel de case în magazin, însă la Lidl este acceptată doar plata cu cardul la acestea.

Iar plata cu cardul chiar este cea mai avantajoasă, și cea mai economicoasă în materie de timp la aceste case.

--

Cel mai avantajos mod este modul combo, cel disponibil doar la Auchan, unde scanarea o face un operator, iar plata o face clientul separat, pentru că nu toți clienții se descurcă repede cu scanarea produselor,
până acum pierdeai timpul așteptând după clienții lenți care nu reușesc să își găsească banii în buzunar și care așteaptă și după rest,
în cazul noului tip de case același timp îl pierzi după clienții care sunt familiarizați cu utilizarea cardului și pot executa rapid o plată, dar sunt mai lenți decât casierii în scanarea produselor.
Eu însumi am avut un moment în care m-am nimerit la o casă rapidă cu autotaxare, cu un coș care mi-a încăput cu greu pe cântar, și am avut totuși șansa să fiu într-un moment în care nu erau mulți clienți la aceste case. Din această cauză consider că aceste case de marcat ar trebui folosite cu precădere de persoanele care au de cumpărat doar un număr limitat de articole (ce intră în una sau două plase), pentru cărucioare pline este mai avantajoasă plata la o casă normală.

#53
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
La noi merge greu și adoptarea de către bănci a sistemului de transfer instant în lei, care ar trebui sa fie utilizat de toate băncile din sistem. Avem, cu chiu cu vai, 6 bănci : BT, CEC, BCR, LibraBank, Vista Bank și Patria Bank. In Anglia, toate băncile  fac transferuri locale instant(sort code și account number).
Că sa nu mai zic că nici o bancă din Romania, sau care activează în România, nu are instant SEPA la Euro. Până și Slovenia a implementat acest sistem la începutul acestui an.
Vedeți aici lista băncilor din Europa care au implementat transferul instant de euro (SCT-inst) : https://www.european...payment-schemes
Pentru a primi instant euro transferati, indiferent de ora sau zi, e nevoie ca ambele bănci implicate sa aibă sistemul implementat.
Daca te uiți pe lista de mai sus, vei vedea că sunt mii de bănci care au implementat acest sistem.
Un transfer bancar in euro din Revolut in Bunq sau ING, cont olandez, e instant, dar către contul ING de euro din Romania, nu. Pentru că ING Bank a implementat sistemul instant SEPA la ei acasă , dar nu și la noi.
Puteți verifica și aici daca contul bancar către care trimiteți euro are implementat SCT-inst
https://www.iban.com/iban-checker

Scuze pentru offtopic.

#54
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Koal, on 26 martie 2022 - 15:16, said:

Cel mai avantajos mod este modul combo, cel disponibil doar la Auchan, unde scanarea o face un operator, iar plata o face clientul separat, pentru că nu toți clienții se descurcă repede cu scanarea produselor,
Cînd o veni Carrefour și acolo, vei constata că modul cel mai rapid e cel în care scanezi produsul (cu aplicația Carrefour) la punerea în cărucior. La casă scanezi codul de bare rezultat în aplicație, plătești și ai plecat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate