Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

+/- 12V, cum sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Pot realiza de la bateria masinii o tensiune +/- 12 Volti?
Un sfat, o idee sint oricind binevenite!

#2
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Doresti o iesire separata galvanic, sau una cu masa comuna cu a bateriei?
Daca este vorba de al doilea caz , iti trebuie doar un convertor buck-boost pentru obtinerea a -12V, intrucat 12 V ii ai deja :D
Cam ce curent iti trebuie?

#3
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Imi place sa plec cu cortul 1-2 saptamini, am un televizor color cu intrare A.V., vreau sa modific sursa unui DVD  pentru a putea fi alimentat la 12 V.
Ce zici, am sanse?

#4
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Aaaa, pai cred ca se poate, dar e ceva curent cerut de TV + DVD :-??
Adica mai degraba un traf decat un buck - boost ca asa ai randament mai bun :)

#5
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
M-ai bagat in ceata de tot! :huh:

#6
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Dupa parerea mea cred ca mai bine faci\cumperi un convertizor 12V-220V. Cred ca 60-70W iti ajung pentru amandoua.Eu am facut unul odata cam de 25W cred si am reusit sa tin monitorul pe el alimentat tot de la o baterie de masina. Chiar asa putin consuma monitorul sau aveam putere mai mare de 25W. Tin sa spun ca traful se incingea ca naiba!!! :)

#7
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View PostD.J. B.K.LY, on Apr 4 2006, 21:55, said:

Dupa parerea mea cred ca mai bine faci\cumperi un convertizor 12V-220V. Cred ca 60-70W iti ajung pentru amandoua.Eu am facut unul odata cam de 25W cred si am reusit sa tin monitorul pe el alimentat tot de la o baterie de masina. Chiar asa putin consuma monitorul sau aveam putere mai mare de 25W. Tin sa spun ca traful se incingea ca naiba!!! :)
Mda, ai dreptate, dar ma gindeam ca este mai bine sa-i fac sursa la 12V, nu imi fac griji pentru consum, am baterie de 100A noua si face fata fara probleme si ies si mai ieftin decit cu convertizor 12-220V.
O schema, un link, nimic?

#8
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
nimic, nici macar o idee?!!!  :o

#9
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Salut,
S-ar putea sa nu-ti ajunga numai 12v mai ales pentru dvd. In interiorul dvd ai si tensiuni mai mar de 12v pentru display si mai stiu eu pentru ce. Modificarea sursei dvd-ului, s-ar putea in final sa te lase  fara dvd de tot. Elegant este tot cu un convertizor 12v-220v si nu mai implica alte modificari ale aparatelor. Sau o alta varianta, tv legat pe baterie si pentru dvd un convertizor care oricum va fi mult mai mic ca putere, decit pentru ambele aparate legate pe 220v

#10
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
eu cred ca tie-ti trebuie un laptop nu carnati de cabluri si invertoare. asa traieste si bateria linistita.

#11
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Sugerez sa nu iti fie lene sa iei cu tine generatorul atomic :) asa poti lua cu tine si sistemul audio Hi Fi (consuma 1000 W ca sa dea 100 :D ) si poti avea pretentia unei receptii de calitate daca iti iei antena digitv cu tine :D
On topic: studiaza schemele de ridicatoare auto pt. statii, si modifici doar reactia negativa (daca au) si numarul de spire din secundar :)

#12
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
se pare ca ajung tot la convertizor, si cind te gindesti ca intrebarea a fost: "pot obtine +/-12V din bateria masinii?", atit .

#13
sergionel

sergionel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 29.03.2005

View Postcostyn_man, on Apr 7 2006, 11:29, said:

se pare ca ajung tot la convertizor, si cind te gindesti ca intrebarea a fost: "pot obtine +/-12V din bateria masinii?", atit .



BUN SI DACA II OBTII,STII CE SA FACI CU EI? CA CEEA CE TREBUIE SA FACI MAI DEPARTE (SA ALIMENTEZI DVD  SI TV) ESTE MULT MAI GREU DECIT SA OBTII -/+ 12.
LAPTOP SAU CONVERTOR  DE LA LA CAREFFOUR.

Edited by sergionel, 08 April 2006 - 21:21.


#14
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

BUN SI DACA II OBTII,STII CE SA FACI CU EI? CA CEEA CE TREBUIE SA FACI MAI DEPARTE (SA ALIMENTEZI DVD SI TV) ESTE MULT MAI GREU DECIT SA OBTII -/+ 12.
LAPTOP SAU CONVERTOR DE LA LA CAREFFOUR.

Poti sa fii mai explicit? Ce anume greutati va intampina in "pomparea" celor 24 V in aparate?

#15
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Sergionel, la DVD am nevoie de urmatoarele tensiuni: +/-12V, 5V si 3,3V, pentru afisaj 2,5V care trebuiesc separati cu masa de restul montajului, o sa ma descurc nu-i o problema asta.
Un convertizor nu-mi permit sa cumpar, momentan banii sint cu dedicatie unei alte probleme, si voiam sa incerc sa-mi construiesc o sursa.Despre TV am scris ca este la 12V.
Daca nu se poate asta e, am incercat si eu! :)

#16
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Avand in vedere faptul ca toate DVD-urile au si afisaj OSD poti renunta la tensiunile
care alimenteaza VFD-ul ,acea tensiune de 2,5v(filamentul) si una negativa cuprinsa intre -18v si -25v.

Din tensiunea de +12v poti obtine +5v cu ajutorul unui LM 138(asigura un curent de
5A).Tensiunea de +3,3v o poti obtine din cea de +5v cu ajutorul a doua diode
de medie putere care au tensiunea de deschidere a jonctiunii de 0,6v(partea de +3,3v se alimenteaza de la +5v prin cele doua diode inseriate).Acest artificiu este folosit de foarte multe firme producatoare de playere DVD.

Schema completa a unui convertor +/- 12v(fara bobine) o gasesti in revista RADIO nr.2 din 1994 editata la TEORA (ai schema electronica ,cablajul,asezarea componentelor si explicatiile necesare).

#17
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Multam BIT, sper sa gasesc schema. :)

#18
arecibo23

arecibo23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.07.2005
.. o gama variata de invertoare gasesti aici!

Invertoare, inversoare sau convertizoare

:coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate