Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Totul despre o inmormantare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 aaaa4567, on 11 mai 2022 - 14:50, said:

Nu mai descid alt topic, insa am o intrebare: firmele care se ocupa de asa ceva.. trebuie sa le achiti inainte suma pretinsa, sau se pot ocupa ei de rambursarea/recuperarea ajutorul de inmormantare dat de cas de pensii? Presupun  situatia in care, in zilele nefericite (poate dura cateva zile pana cand retragi banii din banca de exemplu), nu ai atata cash disponibil. Cum se face in aceasta situatie, semnezi ceva cu ei, vreun angajament. Presupunem ca decedatul e pensionar/asigurat in sistemuld e pensii.

La mine cel putin firma respectivă mi-a emis inițial o factură pentru sicriu. Cu factura aia, actul de deces și parca încă un document m-am dus la Casa de pensii și am făcut cererea pentru ajutorul de înmormântare care mi s-a dat pe loc, în numerar, la vreo oră după ce am făcut cererea - după aceea cu banii ăia am plătit restul.
Nu știu dacă firma respectivă se poate ocupa și de obținerea ajutorului de înmormântare, probabil că da, dacă îi plătești în plus, pentru că practic este un serviciu în plus - trebuie să îi împuternicești iar un om de la ei să piardă jumătate de zi sau chiar mai mult pentru a merge la Casa de pensii, a face cererea și a ridica banii.

#56
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 18.10.2011

 spider8, on 11 mai 2022 - 19:04, said:


La mine cel putin firma respectivă mi-a emis inițial o factură pentru sicriu. Cu factura aia, actul de deces și parca încă un document m-am dus la Casa de pensii și am făcut cererea pentru ajutorul de înmormântare care mi s-a dat pe loc, în numerar, la vreo oră după ce am făcut cererea - după aceea cu banii ăia am plătit restul.
Nu știu dacă firma respectivă se poate ocupa și de obținerea ajutorului de înmormântare, probabil că da, dacă îi plătești în plus, pentru că practic este un serviciu în plus - trebuie să îi împuternicești iar un om de la ei să piardă jumătate de zi sau chiar mai mult pentru a merge la Casa de pensii, a face cererea și a ridica banii.

Da, ceva de genul voiam sa stiu daca se poate...

Nu ma refer la ocupatul in sine (mi dau seama ca trebuie procura) ci la faptul ca, in zilele acelea, oricum grele, ar trebui sa ai banii in mana sa platesti firma. Si abia apoi sa ii recuperezi, de la casa de pensii. pare simplu, dar nu orice om are zeci de mii de lei cash prin casa, si poate dura cateva zile sa ii scoti din banca (cateva ore in mod curent, daca nu ai card), mai ales daca sunt intr-un fond de investitii. De aia ma interesa daca firma te poate ajuta (cumva, pasui) cu plata, chiar printr-un angajament formal (contract) intre apartinator si firma (nu neaparat credit per se), ci o amanare de maximum 30 de zile. Factura emisa, btw, cat are termen de plata, ca poate asta si inseamna, btw...

Zici ca ti i-a dat in cateva ore. Asa de diligenti sunt? Ma asteptam la saptamani, sau, de ce nu, cum merg lucrurile la noi, chiar la luni..

#57
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008
Dureaza maxim 48 ore.

#58
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 aaaa4567, on 12 mai 2022 - 15:21, said:

....................De aia ma interesa daca firma te poate ajuta (cumva, pasui) cu plata, chiar printr-un angajament formal (contract) intre apartinator si firma (nu neaparat credit per se), ci o amanare de maximum 30 de zile. Factura emisa, btw, cat are termen de plata, ca poate asta si inseamna, btw...

Zici ca ti i-a dat in cateva ore. Asa de diligenti sunt? Ma asteptam la saptamani, sau, de ce nu, cum merg lucrurile la noi, chiar la luni..

La ajutorul de înmormântare cei de la Casa de pensii sunt extrem de rapizi.

În ceea ce privește păsuirea de către firma respectivă, este la fel ca orice altceva ai cumpăra - și așa cum Altex nu îți dă frigiderul până nu îl plătești iar Lidl nu te lasă să pleci cu produsele din magazin fără să le plătești - nu cred că firma respectivă ar avea vreun motiv să îți dea produse cu plata ulterioară.
Nu este exclus ca unele firme să permită plata ulterioară, dar eu nu m-aș baza pe asta iar motivul este extrem de simplu și anume lipsa de încredere.
Adică ajutorul de înmormântare este circa 6200 de lei, iar o înmormântare modestă costă cam tot atâta - dar dacă nu ai banii ăștia disponibili, nu ai de unde să îi împrumuți, nici nu poți/vrei să mergi la Casa de pensii ca să iei ajutorul de înmormântare atunci ce garanție are firma respectivă că o să îii aduci banii mai tărziu ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate