Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Totul despre o inmormantare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Știți bancu ăla cu vânătorii ?

"Pentru început să ne asigurăm că e mort..."

#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,470
  • Înscris: 17.04.2006

View PostPololica, on 17 februarie 2022 - 13:11, said:

Depinde. La Bellu a cerut 700 lei (inclusiv pentru gropari pentru lasatul in cripta). La socru a fost aproximativ 1000, nu mai stiu exact (slujba+sapatul gropii+capela).
Incredibil! Ma asteptam la exagerari si popa livreaza mereu.

#21
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Bai, nu stiu ce ati inteles voi, dar eu cred ca Bursul nu se refera la Bursul, ci la altcineva si vrea sa stie ce il asteapta la acel moment.
Sper ca am dedus bine. Daca te referi la tine, atunci nu cred ca e cazul sa te gandesti la asta tu, e in sarcina celor din familie la acel moment. Tu doar asigura-te ca ai destui bani deoparte ca sa nu te bombane familia si sa nu poti trece "vamile"...

Edited by Magicwisewolf, 17 February 2022 - 13:45.


#22
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu e obligatoriu popa. Iti trebuie certificat de deces si un mormant. Mormantul poate sa fie si in gradina atata timp cat respecta regulile DSP, cel putin 2m sub pamant.

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMagicwisewolf, on 17 februarie 2022 - 13:44, said:

Bai, nu stiu ce ati inteles voi, dar eu cred ca Bursul nu se refera la Bursul, ci la altcineva si vrea sa stie ce il asteapta la acel moment.
E greu sa dai din colt in colt cand esti mort. Dai coltul doar o data.

View PostFriskey, on 17 februarie 2022 - 13:45, said:

Nu e obligatoriu popa. Iti trebuie certificat de deces si un mormant. Mormantul poate sa fie si in gradina atata timp cat respecta regulile DSP, cel putin 2m sub pamant.
Discutam toate posibilitatile. Cu popa, fara popa ...

#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Si eu zic ca cel mai bine e sa vb cu o firma specializata. Acum niste ani, cand nu erau, trebuia sa intrebi peste tot, care e fiecare pas ce trebuie facut si asta iti manca nervii, timpul (ca si timpul e limitat), fara sa mai zic ca numai de asta nu iti mai arde in acele momente.
Acum, ca exista firma o gramada, specializate, totul e mult mai usor si recomand o astfel de decizie, deoarece cateva sute de lei sau 1000 de lei (habar nu am) pe care i-ai scuti daca ai face totul pe cont propriu tot, nu merita bataia de cap si stresul.

#25
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Pai primul pas este sa moara mortul. :D

#26
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostBursul, on 17 februarie 2022 - 13:47, said:

Cu popa, fara popa ...

Imi aduce aminte sa nu mai merg la reformati la inmormantare.

#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostBursul, on 17 februarie 2022 - 13:47, said:

E greu sa dai din colt in colt cand esti mort. Dai coltul doar o data.
Discutam toate posibilitatile. Cu popa, fara popa ...

Daca persoana respectiva este crestina si cat de cat credincioasa, ar trebui cu popa, parerea mea.
Stiu, nici eu nu sunt fan popi, biserici, reguli, traditii, babisme nici atat, dar pt linistea acelei persoane si a ta ca ai facut tot ce a tinut de tine, poti face si faza cu popa, indiferent cat costa. De babisme nu ar trebui sa te intereseze, traditiile sunt optionale.

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View PostPololica, on 17 februarie 2022 - 12:56, said:

groapa ce cere in ziua decesului, nu mai devreme.

asta-i cea mai tare

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBursul, on 17 februarie 2022 - 12:30, said:

Sau se da 10.000 lei la o firma si se ocupa ei de tot?
Exact

firma de pompe funebre se ocupa de tot, mai putin de semnaturi pentru certificatul de deces si dupa caz, de scos din morga...in rest...tot fac ei, inclusiv relastia cu popa, daca vrei si asa ceva

nu te astepta sa fie ieftini, ba din contra

Edited by cuculea, 17 February 2022 - 14:08.


#30
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca decedatul este pensionar sau angajat beneficiaza de 6095 lei ajutor deces, in cazul in care nu era asigurat poate beneficia de jumatate din suma o ruda de gradul I asigurata, ruda de gradul I fiind sot/sotie sau fiu/fiica. Trebuie certificat deces in copie si original, dovada suportarii cheltuielilor de inmormantare, adeverinta de la locul de munca dupa caz pentru decedat sau ruda, un extras de cont/IBAN.

Edited by spooky51, 17 February 2022 - 14:04.


#31
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostFriskey, on 17 februarie 2022 - 13:45, said:

Nu e obligatoriu popa. Iti trebuie certificat de deces si un mormant. Mormantul poate sa fie si in gradina atata timp cat respecta regulile DSP, cel putin 2m sub pamant.
ca sa ajungi la un mormant intr un cimitir civilizat...trebuie sa treci prin popa, nu scapi asa usor e el

pe cuvantul tau ca tu ti-ai inmormanta o persoana draga in propria-ti gradina (nu ma refer la caine/pisica/papagal, ca astea nu sunt persoane.)? daca zici DA...esti cel mai tare.

#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostEMPP, on 17 februarie 2022 - 13:57, said:


asta-i cea mai tare

Doar cele care se dau gratuit, nu cele contra cost. Pentru socru, am cumparat o groapa cu vreo 3 ani inainite sa moara si a costat "concesionarea" 2000 lei, iar un prieten care a luat la cateva luni dupa a costat 2500 (tatal lui decedand la o saptamana dupa).

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postspooky51, on 17 februarie 2022 - 14:03, said:

Daca decedatul este pensionar sau angajat beneficiaza de 6095 lei ajutor deces, in cazul in care nu era asigurat poate beneficia de jumatate din suma o ruda de gradul I asigurata, ruda de gradul I fiind sot/sotie sau fiu/fiica. Trebuie certificat deces in copie si original, dovada suportarii cheltuielilor de inmormantare, adeverinta de la locul de munca dupa caz pentru decedat sau ruda, un extras de cont/IBAN.
Si de unde se obtine suma? Unde se depun actele?

#34
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Casa locala de pensii, acolo unde este domiciliul decedatului sau dupa caz al rudei.

#35
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostSef-chenko, on 17 februarie 2022 - 13:33, said:

Incredibil! Ma asteptam la exagerari si popa livreaza mereu.

La Bellu (cimitirul nr 1 al Bucurestiului) ma asteptam la scor din asta, dar la socra-miu mi s-a parut cam mult (chiar daca a inclus si sapatoul gropii). Ciubucul groparilor a fost extra, evident (inca vreo 3-400 extra (pentru toti, nu de fiecare).

@Spooky: de la domiciliul decedatului (am avut doi decedati in sectorul 1, dar cu domiciliile in 1 si 5, iar ajutorul a fost luat de la 1, respectiv 5. Pentru sectorul 5 s-au ocupat cei de la Pompe).

#36
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostPololica, on 17 februarie 2022 - 14:10, said:

de la domiciliul decedatului (am avut doi decedati in sectorul 1, dar cu domiciliile in 1 si 5, iar ajutorul a fost luat de la 1, respectiv 5. Pentru sectorul 5 s-au ocupat cei de la Pompe).
In cazul in care este vorba de drepturile decedatului se ia de la domiciliul decedatului.
In cazul in care e vorba de drepturile rudei (decedat neasigurat, jumatate din suma) se ia de la domiciliul rudei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate