Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Totul despre o inmormantare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Un topic foarte util.
Merge la favorite.

View PostRangerBoy, on 17 februarie 2022 - 13:53, said:

Pai primul pas este sa moara mortul. Posted Image
Exista si servicii complete de tipul "Dumneavoastra veniti doar cu poza. Ne ocupam noi de restul!"
:D

#38
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postfansat, on 17 februarie 2022 - 13:11, said:

10 000 de lei o inmormantare ??? Vorbesti serios ? Ceva sicriu cu cristale Swarovsky sau cum ? Bun, acum ce sa zic ? Banii tai, alegerea ta. Sunt zeci de firme de pompe funebre cu preturi pentru toate buzunarele. Ai de unde alege. Se pleaca de la zero lei ((evident ca ajutorul de inmormantare dat de stat il ia firma care se ocupa cu inmormantarea) si probabil, la luxury s-o ajunge si la cateva mii, dar totusi, 10 000 in cazul in care ai avea si loc de veci....A, ca pe urma daca vrei sa faci pomenile traditionale la anumite termene, te mai costa si alea, insa depinde de cat vrei sa te intinzi, ca sa zic asa. Firmele de pompe funebre se ocupa de absolut tot. Cei la care am apelat eu imi puteau face rost si de loc de veci, la o adica, dar n-a fost cazul, si de asemenea, puteau apela la un preot daca nu gaseam eu pe unul. Am mers cu ei si la primarie si la casa de pensii. Au completat ei toate actele. Au fost deosebit de amabili. Nu am avut absolut nimic ce sa le reprosez.

Eu am facut cu astia. DIn punctul meu de vedere, n-am ce sa le reprosez. In functie de ce comanzi (sicriu+servicii) te poti incadra, dar daca neamurile/prietenii sunt mai multi de 4, cam depasesti bugetul pentru o inmormantare traditionala (cu constatare+imbalsamare+frigider24 ore (minim)+cosmetizare+haine+transport loc deces la morga+transport morga-capela+transport capela-groapa+sicriu+coroane (plural) si jerbe pentru fiecare+prosoape+lumanari pentru fiecare+pachete+colive+capela (macar o noapte de priveghi)+slujba+ingropare+parastas)+ridicare documente+ridicare ajutor. Se mai pot scoate scoate din ele daca o parte din servicii se fac de familie/cunostinte/etc gratuit.

Repet, am fost la bunicul sotiei si sicriul zici ca era din pal, nu scandura normala de sicriu (nu mai spun ca pana la groapa deja se crapase).

#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSef-chenko, on 17 februarie 2022 - 12:54, said:

Si eu sunt curios cam cat te costa o inmormantare cap-coada.

Ca toate alea in capitalism,nici pentru inmormantare nu exista pret fix.Totul depimde de cat esti dispus sa dai,exact atat costa.Gasesti,de exemplu,sicriu de la cateva sute de lei la mii si zeci de mii de euro.Pe ales.Bineinteles ca pandemia a scos la inaintare entrepreneurii-eroi autohtoni care fara nici o greata au marit triplui preturile
Ajutorul de deces este 6.095.Prea putin,exclama majoritatea formata din snobi si parveniti.Arhisuficient zic oamenii cu scaun la cap.

#40
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Eu credeam ca ajutorul e mult mai mic.
6000 mi se pare destul de generos. Acuma... nici nu stiu cat costa alea, daro oricum, se presupune ca cel ce moare nu-i chiar al nimanui.

#41
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
1) Am auzit pe undeva că e mai scump la crematoriu decât la groapă. Așa o fi?

2)
„„„
+prosoape+lumanari pentru fiecare+pachete+colive+capela
”””

Totuși, ce sunt pachetele?

3) Și cum se face înmormântarea la catolici?

#42
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Cu 6000 cred ca acoperi o incinerare. Scapi de popa si probabil si de neamuri calare pe tine.

#43
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postfab1an, on 17 februarie 2022 - 13:06, said:

Cei de la Pompe Funebre se ocupa de aproape tot. Va trebui sa umbli pentru ajutorul de inmormantare, pentru certificatul de deces si la biserica sa vb cu popa
Acum... eu nu mai stiu cat am scos din buzunar pentru sotia mea (fata de cat dai la spital, e putin + frigider 5 zile) dar ajutorul ala... mi-a acoperit restul si au mai si ramas 6-700 de lei.
Problema mea e pentru mine, evident voi muri singur si nu o sa am langa mine rude apropiate care sa aiba grija mea. Eu m-am gandit ca as vrea sa fac un act notarial prin care sa deleg o firma specializata ca sa se ocupe de ramasitele mele. Ceva simplu...

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
De ce-ti mai faci griji in acest caz?
Chestia cu actul notarial e cu dus si intors.Te-ai gandit la varianta ca tu o sa traiesti hahaha mult si bine iar firma aleasa de tine va dispare de 10 ori intre timp?
Nu tre' sa faci nimic,oricum te vor inmormanta.Daca n-ai rude,asta e.Daca tot vrei sa ai de-a face cu notariatul,atunci fa macar in asa fel incat ce ramane dupa tine sa ajunga la cineva,mult putin,cat o fi.In caz contrar statul hraparet ia totul

#45
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostBitterblue, on 17 februarie 2022 - 15:13, said:

1) Am auzit pe undeva că e mai scump la crematoriu decât la groapă. Așa o fi?
Sper ca nu ca eu acolo ma duc si nu vreau sa las gaura in bugetul celor care vor ramane.

#46
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View PostBursul, on 17 februarie 2022 - 12:30, said:

Care sunt pasii unei inmormantari fara dureri de cap? La un moment dat va veni si vremea asta si nu vreau sa dau din colt in colt, exact cand nu trebuie.
Ce acte trebuie, unde trebuie mers, cat costa, ce slujbe se tin, ce acte iti trebuie pentru incinerare, inmormantare etc.

Sau se da 10.000 lei la o firma si se ocupa ei de tot?
10.000 te costa și pe tine. Acu' cu inflația asta, probabil mai mult.
Dacă găsești firma sa se ocupe de tot în banii ăștia, zi saru'mana și marca banu' repede, sa nu se răzgândească.

#47
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostMagicwisewolf, on 17 februarie 2022 - 13:55, said:

dar pt linistea acelei persoane si a ta ca ai facut tot ce a tinut de tine, poti face si faza cu popa,

Pentru linistea mortului zici? Nu prea am vazut morti agitati.. Ai facut tot ce trebuie ca sa ce? Ma rog..care sunteti crestinozauri pasionati de zei..n-aveti decat sa faceti tot circul cu inmormantarea. Eu si nevasta ne-am hotarat. CREMATORIU.

View PostBitterblue, on 17 februarie 2022 - 15:13, said:

3) Și cum se face înmormântarea la catolici?

Ii ingroapa in picioare.. Ce dracu ma..

#48
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Și la crematoriu vine Popa dacă vrei. Doar ca nu e ortodox, e catolic. Sau poate fi ortodox, dar nu de la bor. Rusii ortodocși nu au interdictia asta.

#49
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmariovrs, on 17 februarie 2022 - 17:37, said:

Pentru linistea mortului zici? Nu prea am vazut morti agitati.. Ai facut tot ce trebuie ca sa ce? Ma rog..care sunteti crestinozauri pasionati de zei..n-aveti decat sa faceti tot circul cu inmormantarea. Eu si nevasta ne-am hotarat. CREMATORIU.

Daca acea persoana cat e in viata se exprima ca si-ar dori slujba cu preot, atunci, de bun simt ar fi sa ii respecti acea dorinta. De asta am zis pt linistea ta, a celui ce se ocupa, ca sa ai constiinta impacata ca i-ai indeplinit dorinta. Credinta poate nu ai, dar constiinta ai, la asta m-am referit. Indiferent ca nu mai stie daca ai facut sau nu asta dupa ce a murit.
Cat despre crematoriu, fiecare cu alegerea lui, e liber sa faca ce vrea cu ramasitele.

#50
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Groapa sa ai facuta ca de restul se ocupa oeice firma de profil.

Ei iau ajutorul ala de Inmormantare.

#51
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Rezervat loc de veci - gratis, in unele sate pe eternitate - minim 3000 euro pe 75 de ani la Belu in Bucuresti si mergi in sus cu pretul
Groapa simpla cu scanduri pe fund pentru pus sicriul - 200 lei - cavou de 30 mp din marmura, granit si travertin cu 4 sculpturi de la sculptori de marca de la 120 000 euro in sus
Cruce de metal cu placa de aluminiu- cca 500 lei sau inscriptie pe placa de bronz de 1 mp si 3 cm grosime cu basoreliefuri  cca 20 000 euro
Sicriu ieftin din lemn cu interior de panza cca 500 lei sau din inox tapitat cu matase, inchidere etansa cu garnitura, importat din SUA cca 20 000 euro
Bagi ceva chimicale in tine sau nu?
Un popa oarecare 100 lei sau sobor de preoti minim 3 din care macar unul protopop sau chiar un episcop? cca 1000-2000 euro in sus
Masa simpla la pachet fara bautura cca 15 lei pe pachet inmultit cu numarul de invitati sau petrecanie la restaurant de lux cu 7 feluri de mancare cu bauturi minim 500 lei x nr de invitati
Familia vine pe jos sau vine cu limuzina funerara 500 euro pe zi?
Din partea familiei - flori culese de pe camp sau 3 coroane de orhidee realizate de stilisti? cca 1500 euro
Plansetele naturale ale celor prezenti sau bocitoare si manelisti platiti sa cante cantece de jale? Te uiti iar la mii de euro!

O inmormantare necesita mai multa pregatire si decat o nunta. Unele aspecte le poti controla de cand esti in viata.
De aceea este bine sa incepi devreme cu pregatirile. Chiar de la primul tau salar !!! Chiar daca ai 18 ani !!! Nu stii cand vine Reaper - ul.
Incepi cu rezervarea / cumpararea locului - macar sa fii ingropat unde iti doresti.

Edited by AztecWarrior, 18 February 2022 - 15:17.


#52
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
De adaugat la ce am scris:
1 bucata lumanare de 1 leu din acelea cum se vand la Biserica sa iti arda langa sicriu in timpul slujbei sau vrei sa ai sicriul inconjurat de candele Swarovski? Macar vreo 20 ?
Ce haine o sa porti pentru eternitate - cel mai bun costum ce l-ai avut si la fel si incaltamintea? Sau costum nou cu etichetele pe el Armani si incaltaminte noua Carmina?
Ce sa ti se puna in sicriu? Un pieptan de plastic si un ceas ieftin? Sau un Rolex si monezi de aur?

Repet ce am scris mai sus O inmormantare necesita mai multa pregatire si decat o nunta. Unele aspecte le poti controla de cand esti in viata

Poti sa faci inmormantare si cu 1500 lei poti si de la o jumatate de milion euro in sus si asta fara sa intram pe extravagant - ca de exemplu in loc de biografie citita de preot - prezentare cu colaje foto si video editate profesionist despre viata ta, inclusiv mesajul tau (al decedatului) video catre cei prezenti.
Azi sunt firme specializate care organizeaza nu numai nunta de vis ci si inmormantarea de vis care incep sa lucreze cu tine cu 10 -30 de de ani inainte de momentul fatal. Si nu ai idee cati clienti din aia cu ceafa groasa cu 2 cute, ochi mici infundati in orbite, nas tocit si piele unsuroasa, au in portofoliu. Unii umbla pe culoarele Parlamentului.

Edited by AztecWarrior, 18 February 2022 - 15:41.


#53
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Deci, pana la urma ajung cei 6.000 de lei de la Primarie? Raspunsul depinde de cum vrea familia (si mai putin raposatul), desi se merge pe premisa ca ce a lasat cu limba de moarte, aia sa se intample.

Si apropos: lumanarile (de la priveghi si slujba) se cumpara de la capela/biserica unde este depus sicriul. Nu sunt bune cele din afara, ca e pacat... (n-am inteles niciodata faza asta). Nici faza cu "a murit fara lumina (a se intelege fara lumanare)", desi sunt spitale/camine care au, formal, o lumina aprinsa sub forma de lumanare care, din motive strict de securitate la incendiu, sunt electrice. Am auzit preoti care spuneau ca daca a avut un bec aprins (in special cu ideea de a avea lumina), nu a murit fara (pana la urma e un simbol, pleaca doar sufletul, nu si trupul).

#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Nu mai descid alt topic, insa am o intrebare: firmele care se ocupa de asa ceva.. trebuie sa le achiti inainte suma pretinsa, sau se pot ocupa ei de rambursarea/recuperarea ajutorul de inmormantare dat de cas de pensii? Presupun  situatia in care, in zilele nefericite (poate dura cateva zile pana cand retragi banii din banca de exemplu), nu ai atata cash disponibil. Cum se face in aceasta situatie, semnezi ceva cu ei, vreun angajament. Presupunem ca decedatul e pensionar/asigurat in sistemuld e pensii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate