Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Totul despre o inmormantare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,488
  • Înscris: 30.10.2003
Care sunt pasii unei inmormantari fara dureri de cap? La un moment dat va veni si vremea asta si nu vreau sa dau din colt in colt, exact cand nu trebuie.
Ce acte trebuie, unde trebuie mers, cat costa, ce slujbe se tin, ce acte iti trebuie pentru incinerare, inmormantare etc.

Sau se da 10.000 lei la o firma si se ocupa ei de tot?

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,087
  • Înscris: 17.01.2012
păi simplu, nu tu trebe să umbli - ci cei care te moștenesc! :P
(scuze!)

on-topic: cel mai bine apelezi la o firmă specializată, ei ȘTIU tot!
în urmă cu 16 luni am avut nevoie și totul a mers strună, pt o sumă modică!

https://www.christia...jBoC4zYQAvD_BwE

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018
cine transportă are firmă de îmbălsămare și scot automat banii de la primării ca ajutor de înmormântare și de acolo îți cumpără și sicriul.iei flori și 3 colaci și treaba-i rezolvată.

#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,087
  • Înscris: 17.01.2012
PS: după cum vezi pt 10000 îngropi doi deodat' :P la „luxury”...

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,466
  • Înscris: 17.04.2006
Si eu sunt curios cam cat te costa o inmormantare cap-coada.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pasul 1: loc de veci (daca nu ai). Sunt si din astea gratuite (sunt vreo 4 cimitire in Bucuresti), DAR groapa ce cere in ziua decesului, nu mai devreme.

Pasul 2: Pompe funebre (se pot interesa si de groapa). Ai ajutor de 5.400 lei (cauta pe net cifra exacta) care se ofera angajatilor si pensionarilor. Apoi:
  • stabilesti cu cei de la pompe funebre: doctor constatator, doctor imbalsamator, camera frigorifica, sicriul (costul principal), transport (de la locul decesului la morga/frigider/capela/mormant(cimitir)), cosmetizare raposat, numarul de coroane (nu-s obligatorii sa le iei de la ei), pachete (iti vor face recomandari in functie de ce anume vrei, la fel, nu-s obligatorii), ridicare ajutor si acte (sau invers, acte si ajutor)
  • legat de traditii: sunt subiective
Eu am tercut prin asta in ultimii 2 ani de 3 ori:
  • mama (care face doi ani) a murit la spital si a preluat morga spitalului partea cu constatarea, imbalsamarea si cosmetizarea (cosmetizarea am impins noi 100 lei), iar cei de la pompe s-au ocupat de sicriu, coroane, transport (catre capela) si pachete. Noi am ridicat ajutorul. Suma totala a fost de aproximativ 6.500 lei (la care se adauga slujba de inmormantare si capela). avand cripta, n-a fost nevoie de sapat groapa.
  • socru (in vara anului trecut) a murit la camin si pompele au facut, practic, tot (de la constatare la aducerea la capela, inclusiv de ridicarea ajutorului. Suma a fost pe la 8.700 lei (la care se adauga slujba de inmormantare, sapatul gropii si capela)
  • bunicul sotiei: a murit in noiembrie si s-au ocupat cei de la tara (actele s-au facut ... ca la tara: s-a facut constatarea si ura si la groapa, fara imbaslamare, fara frigider, fara capela). Costul: n-am inteles suma exacta, dar au fost cateva lucruri cu care n-am fost de acord si m-am abtinut sa incep sa intreb (sicriul parea facut din coaja de copac, crucea nescrisa, fara coroane sau jerbe, etc)
Pentru 10.000 lei (cost total, inclusiv ajutorul), faci o inmormantare mai mult decat decenta, cu conditia ca parastasul (sau serviciile cerute/sicriul/coroanele sa nu fie ca la fratii nostri mai inchisi la culoare) si sa nu fie ca o nunta. La mama, am ajunt la aproape 10.000 cu tot cu parastas, iar la socru la aproape 12.000 (s-a simtit ca pompele funebre au facut mai multe ca la mama).

#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Vorbesti cu popa. Ala stie (sau are) o firma specializata si se ocupa firma de tot.
Ajutorul de la stat s-ar putea sa ajunga pentru o inmormantare decenta.
Daca vrei fite de genul "sicriu cu wi-fi, aer conditionat si sonorizare hi-fidelity", o sa te coste ceva mai mult.

#8
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Cei de la Pompe Funebre se ocupa de aproape tot. Va trebui sa umbli pentru ajutorul de inmormantare, pentru certificatul de deces si la biserica sa vb cu popa

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,466
  • Înscris: 17.04.2006

 Pololica, on 17 februarie 2022 - 12:56, said:

  • (la care se adauga slujba de inmormantare si capela). avand cripta, n-a fost nevoie de sapat groapa.
  • (la care se adauga slujba de inmormantare, sapatul gropii si capela)

Cat ia șamanul pentru slujba?

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,425
  • Înscris: 29.04.2008

 Bursul, on 17 februarie 2022 - 12:30, said:

Care sunt pasii unei inmormantari fara dureri de cap? La un moment dat va veni si vremea asta si nu vreau sa dau din colt in colt, exact cand nu trebuie.
Ce acte trebuie, unde trebuie mers, cat costa, ce slujbe se tin, ce acte iti trebuie pentru incinerare, inmormantare etc.

Sau se da 10.000 lei la o firma si se ocupa ei de tot?


Crezi ca-ti cere chitanta Sf Petru? Posted Image

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@danvlas: acel ajutor de 5.000 lei iti ajunge pentru un sicriu (cele ieftine ar fi pe la 1500 lei (+/-)), o coroana, 6 sau 12 pachete mai de Doamne ajuta, transportul de la morga la capela, taxa de capela, groapa si slujba. Ajungi foarte usor la suma de ajutor.


@fab1an: certificatul de deces il emite Starea Civila (sau Evidenta Populatiei) de la locul in care a survenit decesul, nu are treaba popa cu asta. Socrul meu a murit in sectorul 1, desi domiciliul il avea in 5. Actele au fost ridicate de la sectorul 1.

#12
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Nu mai bine lasi trupul la morga si aia sa aiba obiect de studiu ?
Pentru ce sa umpli buzunarul inselatorilor cand cu banii aia poti ajuta niste sarmani in suferinta ?

#13
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Cand l-am pierdut pe tata acum 3 ani(a murit acasa, dimineata pe la 3) chiar atunci am pus mana pe telefon si am sunat la Pompe (ma interesasem dinainte de o firma) si la 7 dimineata au venit sa-i ridice trupul. Sunt de mare ajutor cei de la Pompe, acum depinde si de persoana care se ocupa de tine

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Sef-chenko, on 17 februarie 2022 - 13:09, said:


Cat ia șamanul pentru slujba?

Depinde. La Bellu a cerut 700 lei (inclusiv pentru gropari pentru lasatul in cripta). La socru a fost aproximativ 1000, nu mai stiu exact (slujba+sapatul gropii+capela).

#15
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,292
  • Înscris: 31.08.2006

 Bursul, on 17 februarie 2022 - 12:30, said:

Sau se da 10.000 lei la o firma si se ocupa ei de tot?

10 000 de lei o inmormantare ??? Vorbesti serios ? Ceva sicriu cu cristale Swarovsky sau cum ? Bun, acum ce sa zic ? Banii tai, alegerea ta. Sunt zeci de firme de pompe funebre cu preturi pentru toate buzunarele. Ai de unde alege. Se pleaca de la zero lei ((evident ca ajutorul de inmormantare dat de stat il ia firma care se ocupa cu inmormantarea) si probabil, la luxury s-o ajunge si la cateva mii, dar totusi, 10 000 in cazul in care ai avea si loc de veci....A, ca pe urma daca vrei sa faci pomenile traditionale la anumite termene, te mai costa si alea, insa depinde de cat vrei sa te intinzi, ca sa zic asa. Firmele de pompe funebre se ocupa de absolut tot. Cei la care am apelat eu imi puteau face rost si de loc de veci, la o adica, dar n-a fost cazul, si de asemenea, puteau apela la un preot daca nu gaseam eu pe unul. Am mers cu ei si la primarie si la casa de pensii. Au completat ei toate actele. Au fost deosebit de amabili. Nu am avut absolut nimic ce sa le reprosez.

Edited by fansat, 17 February 2022 - 13:13.


#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Certificat deces => crematoriu, fara morminte , popa ( spagi alcoale cozonaci suc pomeni etc) si alte chestii inutile datatoare de stres.dpmdv.

#17
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010

 Pololica, on 17 februarie 2022 - 13:09, said:

@danvlas: acel ajutor de 5.000 lei iti ajunge pentru un sicriu (cele ieftine ar fi pe la 1500 lei (+/-)), o coroana, 6 sau 12 pachete mai de Doamne ajuta, transportul de la morga la capela, taxa de capela, groapa si slujba. Ajungi foarte usor la suma de ajutor.


@fab1an: certificatul de deces il emite Starea Civila (sau Evidenta Populatiei) de la locul in care a survenit decesul, nu are treaba popa cu asta. Socrul meu a murit in sectorul 1, desi domiciliul il avea in 5. Actele au fost ridicate de la sectorul 1.
nici nu am zis acest lucru!!! evident ca la starea populatiei, ce treaba sa aiba popa cu certificatul?

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,425
  • Înscris: 29.04.2008

 BaXXXon, on 17 februarie 2022 - 13:12, said:

Certificat deces => crematoriu, fara morminte , popa ( spagi alcoale cozonaci suc pomeni etc) si alte chestii inutile datatoare de stres.dpmdv.

Cu conditia sa stai in localitatea potrivita. Nu toate au crematoriu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate