Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Transfer din strainatate firma la persoana fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Incurci 2 entitati diferite: firma e firma, tu esti tu. Nu faci ce vrei cu banii firmei, ca asa vrei tu. Daca chiar ai creante in firma, traseul legal e sa-ti transferi banii tie mai intai, apoi faci ce vrei cu ei.

#20
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postbai3tzash, on 15 februarie 2022 - 10:07, said:


Nu zic ca initiatorul a facut ceva ilegal, doar poate a pus caruta inaintea cailor. Se obisnuieste la romani ca "iti trimit eu banii, apoi vedem noi cu contractele, facturile, etc".
Nu stiu cum e la voi, la romani, ca nu am avut firma acolo. Aici am firma din 2006, cand il platesc pe un muncitor(nou) banca nu il intreaba daca are contract, factura, etc.

View Postbai3tzash, on 15 februarie 2022 - 14:25, said:

Incurci 2 entitati diferite: firma e firma, tu esti tu. Nu faci ce vrei cu banii firmei, ca asa vrei tu. Daca chiar ai creante in firma, traseul legal e sa-ti transferi banii tie mai intai, apoi faci ce vrei cu ei.
Asta ii parerea ta. Cand o sa ai firma TA personala o sa vezi ca faci ce vrei cu banii din firma TA.

Va multumesc oricum tuturor pentru "pareri".

View Postsags, on 14 februarie 2022 - 23:14, said:

De curiozitate, ce banca era cea care din proprie initiativa a refuzat incasarea? Sa stie si altii sa se fereasca de ea, ca 1000EUR nu e suma sa sune alarma… Bine, asta daca la explicatia platii era ceva rezonabil nu cine stie ce aiureala.
Adevarul e ca nu stiu ce banca este. Daca iti spune ceva RO79. Trebuie sa fie indicativul bancii 79. Cel putin la mine asa ii. Cum am mai scris, explicatia platii, este doar pentru beneficiar, sa stie pentru ce anume este plata. Banca mea si scrie ca este optional. Daca nu scrii nimic se face transferul.

#21
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postnico99900, on 15 februarie 2022 - 14:34, said:

Nu stiu cum e la voi, la romani, ca nu am avut firma acolo. Aici am firma din 2006, cand il platesc pe un muncitor(nou) banca nu il intreaba daca are contract, factura, etc.


Asta ii parerea ta. Cand o sa ai firma TA personala o sa vezi ca faci ce vrei cu banii din firma TA.

Va multumesc oricum tuturor pentru "pareri".
Well, eu am firma mea. De multi ani.
Ceea ce faci tu este cea mai mare greseala pe care o face orice "patron". Nu este chiar asa cum zici si, in Europa, nu faci dupa cum crezi tu. Sigur, romanul este smecheras si el stie mai bine, atitudinea asta o regasim des la romani printre "patronii" de carton care isi trag un SRL. De asta si ii vezi de multe ori cum se dau virgine pe tot felul de grupuri cand ajung sa fie calariti de fisc, banci si alte institutii si cum se vaicaresc. Desigur, pana atunci EI stiu mai bine.
Si probabil ca acolo nu intreaba pentru ca institutiile sunt mai bine conectate intre ele si banca poate verifica automat diverse. In Romania nu pot dar obligatiile sunt la fel. Daca nu ar si acolo vei vedea acelasi comportant.

Edited by jm2010, 15 February 2022 - 14:45.


#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View Postnico99900, on 15 februarie 2022 - 14:39, said:

Adevarul e ca nu stiu ce banca este. Daca iti spune ceva RO79. Trebuie sa fie indicativul bancii 79. Cel putin la mine asa ii. Cum am mai scris, explicatia platii, este doar pentru beneficiar, sa stie pentru ce anume este plata. Banca mea si scrie ca este optional. Daca nu scrii nimic se face transferul.

79 nu este indicativul bancii ci un numar de control. Ce vine dupa acel 79 reprezinta indicativul bancii.

Edited by george_alexandru, 15 February 2022 - 14:44.


#23
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

View Postnico99900, on 15 februarie 2022 - 14:39, said:

Nu stiu cum e la voi, la romani, ca nu am avut firma acolo. Aici am firma din 2006, cand il platesc pe un muncitor(nou) banca nu il intreaba daca are contract, factura, etc.
Asta se intampla in cazul tau probabil pentru ca strainii nu prea isi imagineaza ce mentalitate pot avea romanii, gen "firma mea sunt eu".
Dar si cand s-or prinde despre ce faci tu ...

#24
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Am mai multe firme, nu doar una, deci stiu despre ce vorbesc. Nu or avea toate tarile aceleasi coduri fiscale, aceleasi legi, dar nu cred ca poti face ce vrei cu banii firmei, in orice tara ai fi.
Probabil transferurile interne nu ridica intrebari, dar transferurile din alte tari sigur ridica intrebari.
Cauta ce inseamna infractiunea de Delapidare.

#25
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postech, on 15 februarie 2022 - 14:44, said:

Asta se intampla in cazul tau probabil pentru ca strainii nu prea isi imagineaza ce mentalitate pot avea romanii, gen "firma mea sunt eu".
Dar si cand s-or prinde despre ce faci tu ...
Vom vedea o noua postare in care apare virgina si se vaita ce rai sunt strainii cu romasii.

#26
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postech, on 15 februarie 2022 - 14:44, said:

Asta se intampla in cazul tau probabil pentru ca strainii nu prea isi imagineaza ce mentalitate pot avea romanii, gen "firma mea sunt eu".
Dar si cand s-or prinde despre ce faci tu ...
Si a cui ii firma, dupa tine?

View Postbai3tzash, on 15 februarie 2022 - 14:45, said:

Am mai multe firme, nu doar una, deci stiu despre ce vorbesc. Nu or avea toate tarile aceleasi coduri fiscale, aceleasi legi, dar nu cred ca poti face ce vrei cu banii firmei, in orice tara ai fi.
Probabil transferurile interne nu ridica intrebari, dar transferurile din alte tari sigur ridica intrebari.
Cauta ce inseamna infractiunea de Delapidare.
Lumineaza-ma.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Firma e a ta dar sunteti entitati diferite cu patrimonii diferite...

#28
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Oricum o las aici.
Daca vreun moderator vrea sa inchida topicul.
Pentru ca am aflat ceea ce voiam. Inca odata va multumesc tuturor, pentru nimic.

#29
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Intr-adevar, pare genul de persoana care nu invata nimic, stie el mai bine ce si cum :))

#30
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Eu sunt de partea OP. As fi curios in ce tara e... Nu e treaba bancii sa faca judecati. Daca banca crede ca e ceva suspicios poate si e de datoria ei sa sesizeze Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor. Daca cumva banca crede ca contul destinatarului e folosit in scopuri dubioase poate sa inchida contul destinatarului.

Pe vremuri era un banc cu rusii care copiasera planurile avionului Concord si scosesera unul similar (Tu-144) care se cam prabusea. Unii, mai hâtri, ziceau ca au fost sarite niste pagini la copiat. Cam asa se intampla, in general, in Romania. Se implementeaza niste masuri de pe afara care nu prea sunt intelese. In toamna, in Romania, am vrut sa-mi banii (o suma cu 5 cifre in euro) de la o banca la alta. Am intrebat daca ofera ceva avantaje pentru clientii cu bani mai multi. Sefa sucursalei a inceput sa ma chestioneze de unde am banii, ca trebuie sa am acte, ca nu se poate sa-mi deshida contul altfel. I-am spus ca banii vin de la o alta banca prin transfer bancar si n-ar trebui sa fie nicio problema. Ca o paranteza peste ocean am transferat de mai multe ori de la banca la alta prin transfer bancar sume de aproape 6 cifre si nu m-a intrebat nimeni nimic. Sigur, daca veneam cu o sacosa de bani m-as fi asteptat sa ma intrebe. Sefa sucursalei o tinea una si buna ca trebuie sa am acte. In final i-am spus ca o sa depun 1000 euro si daca-mi deschide cont sa nu. Dupa ce mi-am deschis contul am facut 3 tranferuri si nu m-a intrebat nimeni ceva pana in ziua de azi.

#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ceva ce nu am reusit sa dibui: banii transferati sunt cu titlu de...(ce reprezinta)? Bancile au anumite filtre interne (prin sistemul informatic) pentru depistare de transferuri suspecte. Daca respectivul cont a fost declarat ca incaseaza, preponderent, venituri din salarii, incasarile nu sunt o problema. Dar sunt banci care au optiunea de a refua (la cerere) incasarile pe un anumit cont. Una din firmele la care am lucrat avea doua conturi: unul de incasari si unul de plati (nimic nou sub soare), doar ca pe contul de plati exista restrictie de incasare (in afara de transferurile interne ale firmei, evident). Cine facea plata in contul respectiv, banii i se intorceau.

#32
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postnico99900, on 15 februarie 2022 - 14:39, said:

Asta ii parerea ta. Cand o sa ai firma TA personala o sa vezi ca faci ce vrei cu banii din firma TA.


Nah, ce sa zic....astea sunt chestii de baza pt o persoana care are o firma.
Tu esti tu, firma X e firma X, si ea poate avea 1 sau 5000 de angajati. Chiar trebuie sa te intreb cum ar fi ca tot consiliul de administratie de la Daimler sa transfere neamurilor cate 500 de milioane de euro pe motivul ca "e firma lor"?

Asa e si la tine, din firma aia ies bani pentru a plati niste activitati, servicii, produse, nu poti sa-i trimiti mamei 1000€ din contul firmei ca asa vrei tu. Trebuie sa justifici ca mama ta a muncit pt firma respectiva, a oferit un serviciu in valore de 1000€.

Ma mir ca ai rezistat cu firma inca din 2006 cu mentalitatea asta de jiji becali.

View Postnico99900, on 15 februarie 2022 - 14:55, said:

. Inca odata va multumesc tuturor, pentru nimic.

Am specificat mai sus motivul pt care ai facut transferul asta, "necunostinta de cauza". Iar sfaturile primite e necesar sa le poti intelege, nu-i vina noastra ca la tine a ajuns fix "nimic".

Edited by giuliani, 16 February 2022 - 09:43.


#33
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil si necompletarea campului: "Detalii plata" putea sa activeze o alerta, pentru a fi verificat, de un angajat al bancii, acel transfer bancar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate