Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Transfer din strainatate firma la persoana fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Am trimis din strainatate din contul fimei mele putin peste 1000€ unei peroane fizice din Romania. Azi au intrat banii in contul persoanei respective. A fost sunat de angajatul bancii sa dea explicatii pentru suma primita. Pana la urma a trebuit sa sun la banca din Romania sa vorbesc cu doamna care era, acolo de servici. Se pare ca degeaba. banca a hotarat sa returneze banii. Si am facut alt transfer din cont personal.
Stiti ceva. Transferurile din cont firma au alt regim, sau trebuie ceva justificare?

#2
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ce ai scris la motivația plății?   De curiozitate.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Transferul trebuie sa aiba in spate o explicatie, intre PJ -> PF
Contract de munca
Contract de prestari servicii
etc

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
De curiozitate, ce banca era cea care din proprie initiativa a refuzat incasarea? Sa stie si altii sa se fereasca de ea, ca 1000EUR nu e suma sa sune alarma… Bine, asta daca la explicatia platii era ceva rezonabil nu cine stie ce aiureala.

Edited by sags, 14 February 2022 - 23:25.


#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Au scris vreo explicatie cand au trimis banii inapoi? E ciudat ca bancile in Romania au angajati care sa citeasca motivarea platii la transferuri... trebuie sa fie mii chiar zeci de mii de transferuri zilnice la o banca. Apoi daca firma e din strainatate si explicatia ar putea sa nu fie in romana.

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postsags, on 14 februarie 2022 - 23:14, said:

De curiozitate, ce banca era cea care din proprie initiativa a refuzat incasarea? Sa stie si altii sa se fereasca de ea, ca 1000EUR nu e suma sa sune alarma… Bine, asta daca la explicatia platii era ceva rezonabil nu cine stie ce aiureala.

Eu vad problema chiar invers, o banca ce refuza transferuri dubioase este de recomandat.

Un transfer intre o firma si o persoana fizica este din start un lucru dubios, mai ales daca persoana respectiva e mama, tata, fratele. Banii firmei nu se folosesc la facut cadouri.

In locul initiatorului as incepe sa clarific situatia in tara de provenienta a firmei, sa nu se autosesizeze autoritatile pt spalare de bani si alte chestii din sfera asta.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
este dubios chiar în actele firmei.ce apare pe extrasul de cont?trebuia să retragi banii din firmă și  pe urmă să-i dai cui vrei

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Banii firmei nu sunt banii personali ai administratorului sau actionarilor sau angajatilor. Orice plata sau incasare din/in contul firmei trebuie sa aiba justificare legala.
Din ce spui, ai sunat la banca dar nu ai putut sa justifici respectiva plata conform legilor astfel incat banca a returnat banii. O practica foarte normala si corecta.

Pe de alta parte, cum zicea cineva, nu sta nimeni sa verifice manual transferurile, au alerte automate in cazul in care anumite tranzactii sunt suspecte.
Uneori si pe mine ma suna de la banca cand retrag bani (sub forma de dividende) ca sa ma intrebe ce si cum (cea care se ocupa de conturile mele ma suna, asa este procedura, ea primeste alerte si trebuie sa intrebe). Le trimit decizia AGA si sunt multumiti.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
Ok, dar cum poate decide banca beneficiara ca e o tranzactie ilegala, ca trebuie dovedita cat de cat ilegala ca sa o refuze? Aici e problema: banca a luat tranzactia ca a priori ilegala. E drept, descrierea din OP poate oferi cat de cat o justificare si daca a fost aiurea atunci da, dar altfel nici nu trebuia sa deranjeze clientul cu telefoane. Pana la urma raspunderea legala (civil, penal,, inclusiv fiscal) este a partilor implicate, banca nu are nici o treaba; cel mult cu prevenirea terorismului si a spalarii banilor, dar la 1000EUR suntem departe de asa ceva.

Edited by sags, 15 February 2022 - 09:30.


#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postsags, on 15 februarie 2022 - 09:28, said:

Ok, dar cum poate decide banca beneficiara ca e o tranzactie ilegala, ca trebuie dovedita cat de cat ilegala ca sa o refuze? Aici e problema: banca a luat tranzactia ca a priori ilegala. E drept, descrierea din OP poate oferi cat de cat o justificare si daca a fost aiurea atunci da, dar altfel nici nu trebuia sa deranjeze clientul cu telefoane. Pana la urma raspunderea legala (civil, penal,, inclusiv fiscal) este a partilor implicate, banca nu are nici o treaba; cel mult cu prevenirea terorismului si a spalarii banilor, dar la 1000EUR suntem departe de asa ceva.


E legala daca ai vreo dovada ca persoana fizica in cauza a efectuat ceva activitati pt firma respectiva pentru a fi remunerat cu 1000€ din banii firmei. Sau a vandut firmei ceva ce costa 1000€.
Daca nu ai dovezi in sensul asta, e ilegala.

Edited by giuliani, 15 February 2022 - 09:33.


#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
Nu e treaba bancii sa verifica asa ceva. Indatoririle ei se limiteaza la prevenirea (adica atunci cand exista indicii de asa ceva, ceea ce la 1000EUR nu e cazul nici pe departe) spalarii banilor si a terorismului. In rest, are obligatii asumate contractual fata de client - sa proceseze cu celeritate operatiunile de plata/incasare.

#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postsags, on 15 februarie 2022 - 09:38, said:

Nu e treaba bancii sa verifica asa ceva. Indatoririle ei se limiteaza la prevenirea (adica atunci cand exista indicii de asa ceva, ceea ce la 1000EUR nu e cazul nici pe departe) spalarii banilor si a terorismului. In rest, are obligatii asumate contractual fata de client - sa proceseze cu celeritate operatiunile de plata/incasare.

De ce sa nu fie treaba bancii? Mi se pare normal ca banca din Romania a sprijinit banca straina in a opri delapidarea firmei respective cu 1000€.

#13
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Poate ca pentru 1000 euro nu este cazur, dar daca se intampla de 30 de ori?
Prevenirea inseamna sa actioneze timpuriu, adica la aia 1000 euro initiali.

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostSef-chenko, on 15 februarie 2022 - 09:43, said:

Poate ca pentru 1000 euro nu este cazur, dar daca se intampla de 30 de ori?
Prevenirea inseamna sa actioneze timpuriu, adica la aia 1000 euro initiali.

Dupa cum observi multi romani inca sunt tentati sa apere raufacatorii si nu pe cei ce iau masuri pt combaterea infractiunilor.

Nu zic ca initiatorul e raufacator, el probabil a facut o chestie ilegala din prostie, dar banca n-are de unde sa stie asta.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

View Postsags, on 15 februarie 2022 - 09:38, said:

Nu e treaba bancii sa verifica asa ceva. Indatoririle ei se limiteaza la prevenirea (adica atunci cand exista indicii de asa ceva, ceea ce la 1000EUR nu e cazul nici pe departe) spalarii banilor si a terorismului.

Nu are treaba cu suma...banca nu este exceptata de la verificarile KYC/AML pentru sume de 1000 euro.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Banca lucreaza dupa niste reglementari, legi. Daca le incalca, e pasibila de amenzi, daca nu mai mult. Clar au anumiti algoritmi care scot la iveala unele operatiuni, cine stie daca chiar le verifica pe toate prin contactarea partilor implicate sau se face aleatoriu. Ideea e ca cine face transferurile astea in mod legal, fara cine stie ce invarteli (constient sau inconstient) nu are nicio treaba sa ofere mai multe informatii, e chestie de 5 minute, sa scanezi ceva, sa trimiti un email.
Nu zic ca initiatorul a facut ceva ilegal, doar poate a pus caruta inaintea cailor. Se obisnuieste la romani ca "iti trimit eu banii, apoi vedem noi cu contractele, facturile, etc".

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postsags, on 15 februarie 2022 - 09:38, said:

Nu e treaba bancii sa verifica asa ceva. Indatoririle ei se limiteaza la prevenirea (adica atunci cand exista indicii de asa ceva, ceea ce la 1000EUR nu e cazul nici pe departe) spalarii banilor si a terorismului. In rest, are obligatii asumate contractual fata de client - sa proceseze cu celeritate operatiunile de plata/incasare.
Ba e datoria bancii. De ani de zile. Exista reglementari si sunt responsabile. Incetati cu presupunerile aiurea, banca are obligatii legale fata de stat pentru prevenirea spalarii banilor si abia apoi catre client. Cititi contractele cu banca, contracte semnate de voi inainte sa faceti afirmatii.

Edited by jm2010, 15 February 2022 - 10:19.


#18
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View Posttomaso, on 14 februarie 2022 - 22:47, said:

Ce ai scris la motivația plății?   De curiozitate.
Nu stiu cum e in Romania dar aici, ii optional. Nu trebuie sa scriu nimic.Chiar mi s-a intamplat sa uit, si am trimis un e-mail ca sa stie ca am facut transferul. Daca scriu este doar pentru ca cel care primeste banii sa stie pentru ce au fost.

View Postjm2010, on 15 februarie 2022 - 09:05, said:

Banii firmei nu sunt banii personali ai administratorului sau actionarilor sau angajatilor. Orice plata sau incasare din/in contul firmei trebuie sa aiba justificare legala.

Firma este a mea. Eu platesc impozit pe beneficiu. Banii din firma sunt banii mei. Eu sunt cei care i-am bagat acolo. Daca maine decid sa inchid firma, ce crezi ca se intampla cu banii dupa ce imi platesc obligatiile fiscale. Daca ai fi avut firma personala stiai.

View Postgiuliani, on 15 februarie 2022 - 09:41, said:


De ce sa nu fie treaba bancii? Mi se pare normal ca banca din Romania a sprijinit banca straina in a opri delapidarea firmei respective cu 1000€.
Eu sunt firma respectiva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate