Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

emigrare UK

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#91
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,830
  • Înscris: 21.06.2016
Pina si in comunism era o legatura directa, dar in UK nu este?

In UK vinzatorii de kebab fac academicieni?

#92
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007
Nope, nu e.
Depinde de natie, ca daca sunt indieni sau chinezi sunt mari sanse sa da, cam trag tare pt educatia copiilor.

#93
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 23.10.2015
Cateva lucruri interesante ca parinte in UK.

1. Am mentionat raportul periodic cu evolutia la invatatura, urmat de o sedinta cun parintii. Inainte de pandemie, se organiza in sala de festivitati. Fiecare profesor avea masa lui iar parintii stateau la coada sa discute cu el. Acum se desfasoara online, facem programare pe un site dedicat, ai fix 5 min la dispozitie.

2. In scoala exista cantina si magazin. Plata se face cu... degetul (amprenta) dintr-un cont prepaid, copiii nu au voie cu bani la ei. Eu incarc acel cont (scopay.com), de unde se platesc si eventuale achizitii / excursii / donatii

3. Parintii au acces la un site (classcharts.com) unde vezi orarul, temele, punctele pozitive si negative castigate de elev, pedepse, feedback de la profesor. Oricand se intampla ceva, eu primesc email de notificare.

4. Elevii sunt rasplatiti pentru prezenta continua, actiivtate academica sau pur si simple fapte bune cu niste insigne, de diferite culori. Acestea sunt purtate cu mandrie de ei, unii zici ca sunt amirali Posted Image O idee atat de simpla dar are un efect enorm asupra moralului copiilor.

5. Daca prezenta elevului scade sub 90%, scoala convoaca parintii. Daca scade si mai mult, intra pe fir consiliul local si se poate lasa cu anchete si amenzi pentru parinti.

Edited by LukRo, 15 February 2022 - 00:20.


#94
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postvrajitoruldinoz, on 15 februarie 2022 - 00:05, said:

Pina si in comunism era o legatura directa, dar in UK nu este?

In UK vinzatorii de kebab fac academicieni?

Urâtă societatatea aia americană. De foarte multe ori în Europa topurile în scoli vin din backgrounduri surprinzători de mediocre.

#95
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,830
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLukRo, on 15 februarie 2022 - 00:16, said:

Cateva lucruri interesante ca parinte in UK.

1. Am mentionat raportul periodic cu evolutia la invatatura, urmat de o sedinta cun parintii. Inainte de pandemie, se organiza in sala de festivitati. Fiecare profesor avea masa lui iar parintii stateau la coada sa discute cu el. Acum se desfasoara online, facem programare pe un site dedicat, ai fix 5 min la dispozitie.

2. In scoala exista cantina si magazin. Plata se face cu... degetul (amprenta) dintr-un cont prepaid, copiii nu au voie cu bani la ei. Eu incarc acel cont (scopay.com), de unde se platesc si eventuale achizitii / excursii / donatii

3. Parintii au acces la un site (classcharts.com) unde vezi orarul, temele, punctele pozitive si negative castigate de elev, pedepse, feedback de la profesor. Oricand se intampla ceva, eu primesc email de notificare.

4. Elevii sunt rasplatiti pentru prezenta continua, actiivtate academica sau pur si simple fapte bune cu niste insigne, de diferite culori. Acestea sunt purtate cu mandrie de ei, unii zici ca sunt amirali Posted Image O idee atat de simpla dar are un efect enorm asupra moralului copiilor.

5. Daca prezenta elevului scade sub 90%, scoala convoaca parintii. Daca scade si mai mult, intra pe fir consiliul local si se poate lasa cu anchete si amenzi pentru parinti.


Stai sa vezi cind se duc la munca, ce criza de nervi fac snowfleckshii astia cind nu mai primesc insigne.
Stii de unde stiu? ca deja se intimpla.

View PostCatean, on 15 februarie 2022 - 00:23, said:

Urâtă societatatea aia americană. De foarte multe ori în Europa topurile în scoli vin din backgrounduri surprinzători de mediocre.

Eu iti explic de comunism, lasa americanii.
In comunism cei mai multi copii buni erau copii de "intectuali". EI erau concentrati intr-o scoala sau doua. In cartierele alea toti se chinuiau sa intre. Scolile alea avea cei mai buni profesori, care voiau sa faca perfomanta.
IOn liceele de elita intrau in cea ai mare parte copii de la scoala sau scolile alea. La facultate intrau cei din liceele de elita.
Eu am fost in doua licee din astea, in orase diferite. In aminoua era exact la fel.
Acum da, si la americani e la fel. Scolile buna sint dorite, casele din jurul lor devin mult mai scumpe, oamenii cu interes in educatia fac scoala sa fie si mai buna, e o simpla reactie pozitiva.
Ce o fi mai probabil: ca au reformat englezii matematica si al ei in tara curba lui Gauss e dreptunghiulara sau ca nu v-ati informat voi suficient?

Edited by vrajitoruldinoz, 15 February 2022 - 01:01.


#96
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Au si englezii dinalea, Eton e una din ele, și scoate pe banda rulantă psihopati și în general oameni care cam distrug societatea.

P.S. Nu ma refer numai la premier.

Edited by Catean, 15 February 2022 - 01:18.


#97
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,830
  • Înscris: 21.06.2016
Aia desi ii spune publica costa mai mult decit Harvadul :)
E o scoala foarte misto daca te uiti la ce oameni au terminat-o, dar acolo nu te duci bazat pe cartier si oricum e cam tirziu in viata. Adica trebuia sa fii deja super educat ca sa intri acolo.

#98
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Calitatea umana primeaza.
Poti face scoala in Romania in anii '90 si poti descoperi ca librariile is deschise.
Formarea unui copil nu inseamna deloc doar invatamant oficial.

#99
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLukRo, on 15 februarie 2022 - 00:16, said:

Cateva lucruri interesante ca parinte in UK.

1. Am mentionat raportul periodic cu evolutia la invatatura, urmat de o sedinta cun parintii. Inainte de pandemie, se organiza in sala de festivitati. Fiecare profesor avea masa lui iar parintii stateau la coada sa discute cu el. Acum se desfasoara online, facem programare pe un site dedicat, ai fix 5 min la dispozitie.

2. In scoala exista cantina si magazin. Plata se face cu... degetul (amprenta) dintr-un cont prepaid, copiii nu au voie cu bani la ei. Eu incarc acel cont (scopay.com), de unde se platesc si eventuale achizitii / excursii / donatii

3. Parintii au acces la un site (classcharts.com) unde vezi orarul, temele, punctele pozitive si negative castigate de elev, pedepse, feedback de la profesor. Oricand se intampla ceva, eu primesc email de notificare.

4. Elevii sunt rasplatiti pentru prezenta continua, actiivtate academica sau pur si simple fapte bune cu niste insigne, de diferite culori. Acestea sunt purtate cu mandrie de ei, unii zici ca sunt amirali Posted Image O idee atat de simpla dar are un efect enorm asupra moralului copiilor.

5. Daca prezenta elevului scade sub 90%, scoala convoaca parintii. Daca scade si mai mult, intra pe fir consiliul local si se poate lasa cu anchete si amenzi pentru parinti.

Ai zis bine, interesante ca parinte, jumatate din ce ai spus tu aici tin de confortul tau psihic: ca nu mai dai bani la fondul clasei si cadouri, ca nu mai dai copilului bani si plateste cu degetul, ca poti sa stai geana pe el si sa il controlezi la fiecare nota si eventual part pe care il trage in clasa. Cand tot ce ar trebui sa te intereseze e performanta academica a copilului si capacitatea lui de a functiona in lumea reala, care mai e si rea, si nedreapta, si frustranta.

Ce zice Vraji vad si eu la birou, toleranta astora mici la birou e spre zero, nu stiu cum sa gestioneze conflicte, orice le spui direct si fara ocolis o iau personal, se frustreaza maxim din orice rahat pe care noi il spalam cu o bere dupa birou, renunta la primul esec si n-au perseveranta aia de caine sa faci ceva pana iti iese, si asa mai departe. Lumea care vine dupa noi o sa fie si mai cut-throat si mai competitiva decat cea in care am crescut noi, in schimb vad ca toti aspira sa isi creasca odraslele ca si cum urmeaza o mie de ani de pace, abundenta, intelegere si armonie globala.

Edited by MembruAnonim, 15 February 2022 - 07:11.


#100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 15 februarie 2022 - 00:58, said:

Stai sa vezi cind se duc la munca, ce criza de nervi fac snowfleckshii astia cind nu mai primesc insigne.
Stii de unde stiu? ca deja se intimpla.



Eu iti explic de comunism, lasa americanii.
In comunism cei mai multi copii buni erau copii de "intectuali". EI erau concentrati intr-o scoala sau doua. In cartierele alea toti se chinuiau sa intre. Scolile alea avea cei mai buni profesori, care voiau sa faca perfomanta.
IOn liceele de elita intrau in cea ai mare parte copii de la scoala sau scolile alea. La facultate intrau cei din liceele de elita.
Eu am fost in doua licee din astea, in orase diferite. In aminoua era exact la fel.
Acum da, si la americani e la fel. Scolile buna sint dorite, casele din jurul lor devin mult mai scumpe, oamenii cu interes in educatia fac scoala sa fie si mai buna, e o simpla reactie pozitiva.
Ce o fi mai probabil: ca au reformat englezii matematica si al ei in tara curba lui Gauss e dreptunghiulara sau ca nu v-ati informat voi suficient?

Peste tot in lume este la fel, exista niste scoli bune sau foarte bune si restul, nu am descoperit noi apa calda. Ca au fost istoric bune, sau ca au prins o conjunctura care le-a facut la un moment dat bune si de atunci au ramas pe val, asta conteaza mai putin, cert este ca ideea asta de scoala buna unde se intra greu si care iti confera accesul la o elita este un stereotip prezent de altfel prin toate filmele din toate tarile. Pentru ca de fapt nu e un stereotip, este o realitate obiectiva.
Daca iei o scoala de top din Romania de acum 50-60-70 de ani si iei absolventul de atunci si il compari cu absolventul proaspat de azi, iesit de la orice scoala din asta de turma din UK unde platesti la cantina cu amprenta si ai proiector in clasa si catalog online, care ati zice ca are o cultura si o pregatire mai solida?
Discutiile astea intre medii si comparati intre sistemele generale sunt sterile, stupide, si ce alte epitete mai vreti voi, atunci cand sunt aplicate cazurlor punctuale care se numesc copiii nostri. Mie unul mi se rupe de care e locul Romaniei in clasamente, pe ce loc suntem in evaluarea lui peste sau care e nivelul mediului al copilului mediu care e un construct statistic lipsit de sens atunci cand discutam cazuri particulare. La fel cu mi se rupe ca trebuie sa dau cateva sute de lei sa renovez clasa sau sa cumpar carioici, pana la urma copilul meu beneficiaza si asta e tot ce conteaza - discutiile astea principiale ca platesc o gramada de bani la stat si taxele mele si banii mei si cum isi bate statul joc de ei, uite cum am mutat iarasi discutia de la ce e bine pentru copil la ce e bine pentru mine, ce ma enerveaza sau ma deranjeaza pe mine.

Tot ce ma intereseaza, si tot ce ar trebui sa intereseze pe orice parinte rational este calitatea actului educational pe care il primeste copilul sau, in contextul particular al fiecaruia. Cata vreme ai posibilitatea sa stau intr-o zona buna care le ofera copiilor acces la o scoala buna, cu profesori buni si implicati, si sunt intr-o clasa cu alti copii cel putin la fel de buni si ambitiosi, intr-un mediu concurential si competitiv, ar trebui sa fiti multumiti, pentru ca asta e tot ce trebuie sa asteptati de la scoala. Unde e nevoie sau unde vrea copilul sa insiste si sa faca performanta nu vad o problema sa contribui suplimentar cu pregatiri si meditatii, pentru ca in realitate este maruntis fata de multele mii pe care presupun ca nu doar eu le-am bagat in mine pentru perfectionare si cursuri si pregatiri suplimentare, de fapt zecile de mii daca iau in considerare si timpul personal investit in asta.
Daca pe de alta parte pleci din ceva sat de pe langa Slobozia de la scoala comunala, atunci, clar da, pasul in orice scoala din vest aproape indiferent de nivelul sau va fi un pas urias inainte. Discutia asta nu are sens nu are sens decat punctual, caz cu caz.

Edited by MembruAnonim, 15 February 2022 - 08:39.


#101
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 23.10.2015

View PostMembruAnonim, on 15 februarie 2022 - 07:10, said:

Ai zis bine, interesante ca parinte, jumatate din ce ai spus tu aici tin de confortul tau psihic: ca nu mai dai bani la fondul clasei si cadouri, ca nu mai dai copilului bani si plateste cu degetul, ca poti sa stai geana pe el si sa il controlezi la fiecare nota si eventual part pe care il trage in clasa. Cand tot ce ar trebui sa te intereseze e performanta academica a copilului si capacitatea lui de a functiona in lumea reala, care mai e si rea, si nedreapta, si frustranta.

Ce zice Vraji vad si eu la birou, toleranta astora mici la birou e spre zero, nu stiu cum sa gestioneze conflicte, orice le spui direct si fara ocolis o iau personal, se frustreaza maxim din orice rahat pe care noi il spalam cu o bere dupa birou, renunta la primul esec si n-au perseveranta aia de caine sa faci ceva pana iti iese, si asa mai departe. Lumea care vine dupa noi o sa fie si mai cut-throat si mai competitiva decat cea in care am crescut noi, in schimb vad ca toti aspira sa isi creasca odraslele ca si cum urmeaza o mie de ani de pace, abundenta, intelegere si armonie globala.

Asa este, am mai avut trei fete dar le-am aruncat la groapa, dupa legea spartana!

Quote

orice le spui direct si fara ocolis o iau personal

Dar cum vrei sa o ia? Sa iti traga un gloint in cap si sa zica "Nothing personal, just business..."? Geez..

Tot ce spui tine de caracterul individual, nu de sistemul de educatie in ansamblu. Oare nu cumva problema e la tine? Termenul de "mediu toxic" la biroul ala iti spune ceva?

Sau nu iti place cand cineva iti spune direct si fara ocolis?

#102
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,830
  • Înscris: 21.06.2016
Apopo eu donez (si mai toti parintii) anula citeva sute de $ la fondul clasei/scolii si chiar si asa se mai fac tombole etc.
Sint alte zone unde se da citeva mii de $.
Invatatorii primesc cadouri, flori si felicitari. Culmea, la fel si doctorii! si dau si spaga la frizer sau chelner, de fapt tot sistemul e facut in asa fel ca bacsisul e obligatoriu.
Platesc tot felul de cursuri dupa ore. Muzica, matematica, sport etc. Nu e cam la fel cu pregatirea?
Bineinteles e cu totl atceva decit conditionarea actului educational sau tratamentului de cadouri si spaga dar mi se pare ca se sare calul cu puritanismul asta.

Oricum ce voiam eu sa spun e atceva. Sint multe motive foarte legitime si puternice de emigrare in UK, doar ca asta mi se pare cel mai slab. Cel putin in cazul prezentat.

#103
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Pentru mine este cea mai puternica motivatie. Viziuni diferite.
Investitia in educatie este cea mai inteleapta decizie pe care pot s-o iau pentru copiii mei.

Cat despre invatatorii din US care primesc cadouri, ma indoiesc ca se dau cadouri precum bijuterii de aur, asa cum se practica la noi de cativa ani.
Exact, se aduna cateva mamicute-lider care ii preseaza pe toti sa puna suma X (deloc neglijabila) ca sa se cumpere cadouri scumpe si foarte scumpe pentru "doamna".
Si asta este doar un exemplu din multe altele.
Chestia asta rezoneaza cu normalitatea ta? Cu a mea sigur nu rezoneaza.

Vrei sa abordam subiectul bullying-ului din scolile romanesti? Daca ai copil studios si la o scoala mai cu staif, insa nu ai portofelul gros, devine victima a bullying-ului, ca nu are ultimul racnet de telefon sau haine de firma.
Sa vorbim si despre profesorii si educatorii agresivi, atat verbal cat si fizic? Vin cu enspe exemple, inclusiv din cercul meu de cunostinte.

Tu pari rupt de realitatea din scolile romanesti.

Edited by leusteanul, 15 February 2022 - 14:33.


#104
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,830
  • Înscris: 21.06.2016
Tu nu ai copii in scoala, nu? Deocamdata te bazezi numai pe zvonuri auzite de la altii.

#105
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Nu sunt zvonuri, sunt fapte.
Și aș putea să vin cu exemple concrete, însă demersul meu e inutil. Tu ai convingerile bine înrădăcinate, deși ești complet rupt de realitatea învățământului românesc, iar eu nu mă lansez în lupte de convingere pe aici.

Hai sa reformulez: nu vreau să-mi cresc copiii într-un sistem în care se promovează agresiv non-valorile.



#106
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,830
  • Înscris: 21.06.2016
O multime din prietenii mei au copii in scoli romanesti, fii-miu se joaca cu ei citeva saptamini pe an si noi petrecem. Desi sint nemultumiti asa in general, la modul concret nu am auzit de la ei nimic care sa nu fie si prin alte parti. Copiii lor sint foarte bine educati, si de fapt fac o multime de scoala.
Alta parte din prietenii mei sint profesori.. da si astia zic ca "nu mai e ca pe vremea noastra", dar daca intri in detalii de fapt nu mi se pare ca e mai rau ca in alte tari.
Doua fete ale unei conustinte de ale mele tocmai au fost admise la Harvard. Un prieten de-al meu are copilul in Olanda. Vara-mea a facut facultate si in Anglia si in Romania si acum e medic in Germania. Fiica unor prieteni e la medicina in UK. Astia toti sint produsul scolilor romanesti din ziua de azi sau de cel mult 10 ani.
Tendinta asta cu "se duc la scoala de placere" mie mi se pare foarte periculoasa. Eu nu cred ca poti avea rezultate fara blood, sweat and tears in nici un domeniu. Daca se duc la scoala de placere poate e din cauza ca nu prea se face scoala...

Edited by vrajitoruldinoz, 15 February 2022 - 14:58.


#107
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
"Blood, sweat and tears" caracterizează, mai degrabă, competitivitatea acerbă caracteristică celor din US. Din punctul meu de vedere, acest trio poate da naștere unui burnout de toată frumusețea.

După cum spuneam, avem viziuni diferite. Eu îmi doresc ca cei mici să se ducă la școală cu plăcere, să învețe de mici empatia și mai târziu să aibă bazele gândirii critice.

Edited by leusteanul, 15 February 2022 - 15:18.


#108
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 23.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 15 februarie 2022 - 14:56, said:

Tendinta asta cu "se duc la scoala de placere" mie mi se pare foarte periculoasa. Eu nu cred ca poti avea rezultate fara blood, sweat and tears in nici un domeniu. Daca se duc la scoala de placere poate e din cauza ca nu prea se face scoala...

Mai frate, numai Leonidas si Rocky III sunt parinti pe aici... :)

Cand am spus ca "se duc la scoala de placere" nu m-am referit ca se duc la distractie. Este vorba de motivatie. In Romania sunt multi profesori, dar putini pedagogi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate