Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

V-ati mutat careva cu domiciliul din fostul oras? (munca remote)

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postcattavencu, on 13 februarie 2022 - 10:53, said:



Faptul ca unii inca nu vor sa renunte si sa lase angajatii acasa 100% imi apare ca o scena unde dresorul (sefimea) nu vrea sa lase maimutele acasa de capul lor, fiindu-i frica ca nu mai are in fata cui sa se etaleze drept sef.

Orice jeg de team leader, de manager, de supervisor proaspat uns se simte fericit in sinea-i cand vede subalternii fizic la birou. In fiecare salasluieste un mic satrap, in diferite grade de manifestare. Si "remote" e mai greu sa se manifeste.

Asadar, la gandul de a nu-i mai vedea fizic pe subalterni si de a fi sef "remote", ei bine gandul asta ii innebuneste pe multi. Mai ales cum sunt romanache dornici de putere si de exercitarea ei. Am trecut prin prea multe corporatii la viata mea ca sa nu-mi fie clara chestia asta.
foarte bine punctat
acum se vede foarte clar cat de inutili si incompetenti sunt defapt cei cu functii de "supraveghere" caci defapt angajatii isi fac foarte bine treaba si fara existenta lor
cred ca astia is primii care sar in sus ca vor ca toata lumea sa se intoarca inapoi la birou

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcattavencu, on 13 februarie 2022 - 10:53, said:

....Daca as cauta job, nu m-as angaja nicaieri, dar absolut nicaieri unde nu e munca remote 100%. Acasa am toate conditiile, am ce monitor vreau, ce scaun vreau, stau cum vreau, sunt cel putin 3 ore pe zi pe care nu le mai pierd in infectia bucuresteana, sunt o gramada de bani economisiti ca nu mai iesi la pranz sa iei mancare la caserola de la tot felul de spelunci (care astfel au inflorit in ultimii 15 ani) si multe alte avantaje.....
problema e ca ai enumerat o gramada de avantaje, dar toate sunt exclusiv in favoarea ta. n-ai mentionat absolut nici un avantaj pe care l-ar avea firma.

deocamdata firmele "merg pe burta", pentr ca e la moda si pentru ca oricum sunt probleme cu pandemia (si preferi sa-ti lucreze angajatii de acasa, decat sa intre toti in concediu medical). cand pandemia se va termina, cred ca lucrurile se vor schimba. firmele vor decide incet-incet sa treaca la "hibrid" sau chiar "full office", si n-o sa treaca mult pana cand aproape toate or sa migreze in directia asta (vazand ca si concurenta face acelasi lucru).

e oarecum adevarata treaba cu sefii care vor sa aiba "septelul" sub ochii lor, dar la fel de adevarat e ca schimbul de informatii si colaborarea in interiorul echipei se realizeaza mai greu acum.
persoanele care lucrau singure (sau in echipe mici) probabil ca n-or sa fie afectate prea mult (in sens negativ) de lucrul remote, dar la echipe mai mari cred ca se simte scaderea productivitatii.


ps: ca sa nu avem discutii aiurea: nu sunt "manajer", lucrez acum full-remote si-mi place destul de mult (si as vrea sa continui la fel, cel putin cativa ani de acum incolo).

Edited by _Smiley_, 13 February 2022 - 11:44.


#21
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
cumsa nu aiba firma avantaje?
nu mai are de platit inchiriere spatii birou, nu mai are de platit curent/inclazire pentru angajat
nici macar hartie igienica nu mai trebuia sa plateasca, sapun, etc

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
pai hai sa-i intrebam pe cei care lucreaza acum remote: a renuntat firma voastra la sediul pe care-l avea inainte de pandemie?
daca sediul e inca acolo, cel mai probabil dupa pandemie o sa vi se ceara sa reveniti la birou.

#23
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
si daca zici nu ce o sa iti faca?

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostSfaturiFaraTroleala, on 13 februarie 2022 - 11:46, said:

cumsa nu aiba firma avantaje?
nu mai are de platit inchiriere spatii birou, nu mai are de platit curent/inclazire pentru angajat
nici macar hartie igienica nu mai trebuia sa plateasca, sapun, etc

Pai asta e treaba lor nu a ta :)

Daca pentru a face economie de 1 leu iti scade profitul cu 2 lei, nu vei face acea economie.
Asta e una.

A doua e ca tu judeci situatia static, la moment, doar ca o firma nu functioneaza asa.

Exista si strategii pe termen mai lung nu doar ce intra si ce iese azi iar o firma care lucreaza remote nu se prea poate dezvolta. Isi poate cel mult conserva starea, chestie acceptabila in situatia de acum dar nesustenabila pe termen lung.
Si tot la chestia asta intra si ce se zicea cu sefii si sefuletii. Merge sa reduci mult functiile astea cand vrei doar sa conservi starea. Sau cand ai proiecte in derulare si totul e asezat si planificat. Mai greu e dupa aia...

Cine, ce, cum, cat, cu cine, pana cand face ce are de facut, pe ce bani, pe a cui raspundere si in fata cui?

Edited by underb, 13 February 2022 - 12:39.


#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 13 februarie 2022 - 12:20, said:

si daca zici nu ce o sa iti faca?
si daca acum zici "nu" cand iti cer sa faci ceva, ce fac? :)

in mintea ta probabil ca e o dferenta semnificativa intre "nu vreau sa muncesc" si "nu vreau sa muncesc de la birou". in mintea lor, dsicutia se termina imediat dupa "muncesc".

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
.

Un lucru e clar. O firma IT cu salarii de 1000 de euro s-a axat pe formarea propriilor oameni asumandu-si faptul ca nu ii va putea tine pe termen lung si ca va trebui tot timpul sa angajeze oameni noi. Si nu e nimic rau in asta pt ca cineva trebuie sa faca si asta.
Problema e ca o firma de genul asta nu va putea functiona prea mult remote.
Acum poate nu pleaca nimeni dar dupa cum am zis, e doar o chestie temporara.
Si nici grila de salarizare nu o vor modifica. Si-au format deja o baza de clienti pe pretul actual si ii vor pierde daca vor cere mai mult ca sa sustina salarii mai mari.

Asa ca, initiator, daca vrei remote pe termen lung mergi la firme care dau salarii mai mari. Aia au sanse sa sustina pe termen lung modul asta de functionare pt ca nici oamenii nu vor avea motiv sa plece si nici firma nu va fi nevoita sa angajeze oameni fara experienta pe care sa ii dadaceasca ca sa ii inlocuiasca pe cei putini care pleaca.

Sau poti ramane si te orientezi cand va fi cazul.

Edited by underb, 13 February 2022 - 12:54.


#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Fiecare firma are propria abordare.

In IT se pleaca pe rupte daca e incertitudine si/ sau se anunta intors la birou (la noi attrition rate e mare, si ca sa convingi sa angajezi pe cineva dureaza 6+ luni ca localnici nu vor nici unii cand aud de hybrid)

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostSfaturiFaraTroleala, on 13 februarie 2022 - 08:14, said:

Eu ca si it-ist am lucrat de acasa ultimii 2 ani
Mie nu mi se pare ca ai lucrat ci ca ai trolat.
Un IT-ist are de lucru si n-are timp de pus intrebari copilaresti pe forum cum faci tu.

Si de ce ai lucra remote ca IT-ist pentru o firma din clujul lui peste cand site-urile de freelancing sunt garla pe net. Tot de acolo isi ia si firma din clujul lu peste clientii.

Edited by Friskey, 13 February 2022 - 13:03.


#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
https://forum.softpe...s-fara-proiect/

#30
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Post_Smiley_, on 13 februarie 2022 - 11:42, said:

problema e ca ai enumerat o gramada de avantaje, dar toate sunt exclusiv in favoarea ta. n-ai mentionat absolut nici un avantaj pe care l-ar avea firma.


Avantajele firmei ar fi:

- inchide mult mai rapid pozitiile deschise (adica gaseste oameni mai usor, asta in cazul in care salariul oferit nu e de-a dreptul INFECT, cum m-au mai sunat si continua sa ma sune pe mine diverse agentii cu joburi la/pentru pentru Amazon (3800 de lei sa traduci niste chestii din/in germana pentru Alexa), Connectys (call center), BRD (cu ceva job unde se cerea si franceza si germana si engleza si dadeau...aproape 4 mii de lei cu tot cu bonusuri anuale !!!), Siemens (ceva cu tehnologii verzi, nici macar mia de euro nu intelegeau ca ar fi necesara - si cereau sa vii la birou pe banii astia!!!), Honeywell (la fel, ce CV frumos aveti, dar nu mai lasati din pretentii? - si astia cereau sa vii la birou pe trei cacati de bani) si multe alte firme iesite pur si simplu "la furat", adica cu niste salarii de tot cacatul, va jur.

Aici, la partea de salarii, mai au de imbunatatit, iar asta nu mai are legatura cu remote sau ne-remote.

- poate sa scada un pic oferta salariala. Sa zicem ca firma te vrea la birou, in Bucuresti. Ei bine, nu poate sa-i dea prea putin, pentru ca nu accepta nici dracu salariu mic cand are de platit chirie + alte costuri legate de faptul ca nu e acasa la el. Daca accepta ca omul sa stea la el acasa, la Deva, la Fagaras, la Piatra Neamt etc., firma poate sa scada nitel salariul (dar nu prea mult, ca iarasi nu gaseste oameni). Daca in Bucuresti ar da 7 mii de lei pe o pozitie, remote ar putea sa incerce cu 6 mii. Pentru aia 200 de euro diferenta iti spun eu ca NIMENI nu pleaca de acasa catre Cluj sau Bucuresti ca sa fie prada proprietarilor + alte nspe cheltuieli in plus.

- poate sa gaseasca mult mai usor vorbitori cu un skill specific (de ex. pe o anumita limba)

- scapa de costuri cu chiria birourilor, intretinerea a/c, costuri cu FCMG etc. Nu sunt de colo.

- angajatii (sau unii dintre ei) devin un pic mai relaxati daca nu mai e un sef care sa ii observe toata ziua.

Io nu zic ca e win-win in proportie egala, dar e un win-win.

Edited by cattavencu, 13 February 2022 - 13:39.


#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcattavencu, on 13 februarie 2022 - 13:26, said:

....- scapa de costuri cu chiria birourilor, intretinerea a/c, costuri cu FCMG etc. Nu sunt de colo....

atunci raspunde la intrebarea de aici: https://forum.softpe...8#entry28793859
:)

da, teoretic firma nu mai plateste pt birouri. dar practic firma nu o sa fie de acord sa renunte la birouri, pt ca nu toate joburile pot fi remote, asa ca asta e mai mult un avantaj teoretic decat unul real.

#32
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
dar poate inchiria ceva mai mic, ce e asa de greu de inteles? Nu trebuie sa mai fie in nu stiu ce toweru' peezdii din Pipera / West Gate / Floreasca, nu?

Da, stiu - crapa toate imobiliarele pe zona office. Foarte bine.

E win-win intr-o proportie mai mare pentru angajat. Sa ne bucuram de situatie, zic eu.

Edited by cattavencu, 13 February 2022 - 14:10.


#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcattavencu, on 13 februarie 2022 - 14:09, said:

dar poate inchiria ceva mai mic, ce e asa de greu de inteles? ...
sigur ca "poate" :). orice se poate.
doar ca eu am intrebat daca firma cuiva de pe aici, care lucreaza acum remote, a renuntat la birouri. si nu s-a prea repezit nimeni sa spuna ca da. firmele prefera sa plateasca in continuare chirii pt birouri pe care acum nu le folosesc integral, asa ca nu vad de ce sfarsitul pandemiei le-ar convinge sa renunte la ele.


View Postcattavencu, on 13 februarie 2022 - 14:09, said:

E win-win intr-o proportie mai mare pentru angajat.
tocmai d'asta cred eu ca dupa pandemie lucrurile vor reveni, in general, la "normal" (ma rog, "normalul" de dinainte de pandemie). avantajele firmelor nu sunt atat de mari incat ele sa fie tentate sa aplice acest mod de lucru in continuare.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSfaturiFaraTroleala, on 13 februarie 2022 - 08:14, said:

Daca lucru de acasa de ce sa dau 2000 eur/mp in cluj cand pot da 1000 in alt oras
Vine salvarea la Cuca Macai, ai de toate acolo? Eu nu m-as duce creanga.

#35
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
hai las-o incolo, ca nu traim toti cu cate un apel pe zi la salvare. Nu nastem in fiecare zi, nu bubuim de bolnaviciosi ce suntem la orice ora din zi si din noapte.

da chiria e lunara, aham

doar ca sa ai 5 spitale in jur, merita chiria aia? ce, de-aia ai plecat din casa parinteasca?

ma scuzi, da aud argumentu asta in favoarea complacerii locuirii la oras, pana la ingretosare

aaaa, nu vine glovo and friends acasa la sat - asta e altceva, dar nu e deloc un motiv sa o tai de acolo. Mai bine zi mersi ca nu dai 25 de lei pe 5 linguri de ciorba si-o pulpa de pui, for fuck sake....

care e ipohondru, asta e, il paste orasu. Si-si lasa 10-15 ani de viata pe alta parte la oras (zgomot, bani aruncati, orasul ala care te suge de energie etc), da asta nu mai vezi cand te gandesti la salvare, nu?

of, cum iti prelungeste orasu viata, e un miracol chiar

Edited by cattavencu, 13 February 2022 - 14:42.


#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Poti sa nu ai aceeasi abordare in viata ca mine. Nu-i cu suparare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate